Čína jako kovová velmoc. Peking hromadí důležité zdroje, pro Západ je to problém
ANALÝZA. Může se to zdát jako nezajímavé dění, hemžení jedniček a nul na vzdálených světových burzách. Ve skutečnosti to má potenciál ovlivnit i život v České republice. Data potvrzují, že Čína v posledních měsících hromadí zásoby kritických komodit, především pak mědi.
Graf cen mědi na londýnské burze letí od února strmě vzhůru. Aktuální ceny se blíží až k deseti tisícům dolarů za tunu – a podle analytiků za to může především poptávka z Číny.
Podobný trend lze vysledovat třeba u železné rudy nebo kobaltu. Je zjevné, že Čína, jakkoli je sama jedním z nejvýznamnějších producentů kritických surovin, hromadí jejich zásoby i z dalších koutů světa.
Mohutný nárůst zásob
„Cena mědi je často využívána jako indikátor kondice čínské ekonomiky. A skutečně platí, že část silné poptávky jde na vrub čínskému hospodářskému oživení – především v průmyslu, kterému se v prvním čtvrtletí dařilo nad očekávání dobře. Ale celý příběh je zřejmě složitější. Nemalá část poptávky totiž odráží mohutný nárůst zásob, který je z historického pohledu i při zohlednění tradiční sezónnosti významně nadstandardní,“ potvrzuje analytik ČSOB Dominik Rusinko.
A dokládá to na tomto grafu:
Podle analytika Rusinka se Čína může takto předzásobovat i proto, že plánuje snížit hodnotu své měny (devalvovat), díky čemuž by mohla nižšími prodejními cenami dále podpořit vývozy elektromobilů nebo solárních panelů. Právě u nich je měď klíčovou komoditou.
„Měď je nejdůležitějším kovem probíhající dekarbonizace, bez kterého nejde vybudovat zelená infrastruktura – solární panely, baterie nebo elektromobily. Například výroba elektromobilu vyžaduje zhruba 90 kg mědi, u spalovacích motorů je to cca 23 kg,“ vysvětluje analytik Rusinko.
Jak upozorňuje Mezinárodní agentura pro energii, celková světová poptávka po mědi by mohla být v roce 2040 o 30 až 60 % vyšší než v roce 2022.
V Číně se dlouhodobě zpracovává až 50 % všech světových zásob mědi, což Pekingu dává značnou konkurenční výhodu. Ta se projevuje i cílenou snahou zaplavovat zahraniční trhy „zelenými“ produkty, obvykle ještě s podporou státních subvencí. Své produkční kapacity navíc Čína dále navyšuje.
Závislost i na Rusku
Na fakt, že je demokratický západní svět u mnoha komodit, především vzácných kovů, zásadních pro moderní technologie, závislý na nepředvídatelných režimech, už nějaký čas upozorňuje Brusel.
Podle schválených plánů by do roku 2030 měly obnovitelné zdroje tvořit nejméně 42,5 % z konečné spotřeby energie v celé EU. K tomu jsou ale nezbytně nutné kovy a nerosty jako je právě měď, kobalt, nikl, mangan nebo lithium, zinek a další.
Téměř u všech kritických surovin Čína patří mezi tři největší světové producenty a zpracovatele. Naopak v samotné EU je těchto zdrojů pomálu. A u některých se musí unijní země spoléhat i na Rusko.
Například vysoce koncentrovaný nikl, používaný pro výrobu baterií, je dostupný pouze v Rusku. Tamní společnost Norlisk Nickel naplňuje pětinu světové poptávky a pro země EU je zatím v podstatě nenahraditelná.
Jistým štěstím pro Evropu je fakt, že zásoby kritických surovin jsou po světě rozmístěny přeci jen rovnoměrněji, než jak to ukazuje jejich aktuální produkce. Příkladem může být lithium nebo mangan, u nichž se objevují a otevírají možnosti nové těžby i v EU, včetně České republiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Slovensko chce svůj díl z čínského koláče: „Copak Evropa neporušuje lidská práva?“
Čína mění taktiku své propagandy. Bude ji vůbec ještě možné rozpoznat?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Čína je velmoc nejen kovová,je to nejhorší nepřítel všeho lidského i celé planety a to ještě ani nezačala !
Proti té ohavné změti těl má Západ šancí jen máůpodněcováním vnitřních málo a teď se bohužel musí otravovat s dezorientovaným Putinem,kterému Čína obsazuje Sibiř a on si myslí jací že to nejsou spojenci.Až Putina nebude ,třeba Rusům svitne a budou s náma proti Číně !
Ale nám nic nehrozí,my máme 400 generálů které dobře živíme.
HDP na hlavu na urovni Bulharska. Nikdy toho moc nevymysleli, jen kradou a kopirujou. Samy plagiat. Plundrujou zdroje a populace tezce v nerovnovaze. Pretlak muzu a malo zen. Rodiny zakladaji velice tezko. Atd.
No to je mi teda velmoc…
Cina je velmoc a bude cim dal vetsi ekonomicka a technologicka sila. My, jako Evropa se stavame cim dal mene vyznamni hodne i diky evropske unie a nesmyslum ktere narizuji, vcetne gd a migrantum. Kde byla cina pred 35 lety, a kde je ted. Kde my jsme byli pred 35 lety (mohutna vystavba a vyroba vseho) a kde jsme ted!
Evropa je nejsilnejsi ekonomicky blok sveta. Cina ma nekolik zon, kde to slape. O tom zadna. Projedte Cinu, prohlednete si vnitrozemi a uvidite neskutecnou bidu a nuzotu na urovni stredoveku.
Pane Vladislave, jako slohové cvičení, je to na jedničku, jelikož tento scénář, který jste popsal, slyšíme neustále. Bohužel, čínský národ je jedním z nejchytřejších na světě, a jeho způsob myšlení je zcela odlišný od západních kultur, které mají sklon k dobyvačnému jednání. Čína vůbec nepotřebuje násilím ovládnout Sibiř, jelikož již tam dávno je, a to s plnou podporou ruské vlády, která je ráda, že čínské investice pomáhají v rozvoji této oblasti.
Tak to nechápu, vždyť před asi měsícem vystupoval ekonomický poradce prezidenta David Marek z Delloitů s tím, že potřebujeme znalostní ekonomiku, že žádný střední i těžší průmysl, kovy, jejich obrábění vůbec nepotřebujeme. Myslím u Tachecí to bylo a v některých podcastech. To jsou přeci odborníci ti se nemohou mýlit.
Čili, jestli to dobře chápu, tak Čina se chová tvrdě kapitalisticky, zatímco hlavně Evropa jde cestou byrokratického řízení, které jí přivede na mizinu?
Ostatně, že zmíněno to lithium – už to jak se tady u nás za účasti politiků čachrovalo s právy na těžební průzkum je varující ale to ještě není nic proti tomu o co se pokouší tato vláda protlačit na Ostravsku u Dolní Lutyně- Výstavbu gigafactory pro utajovaného investora? Něco takového si snad můžou dovolit právě v té Číně, nebo v Rusku.
Demokratický západ?Autor článku má asi horkou nemoc.
to neva, my máme zato grýndýl
Dělat zelenou politiku ,tak že „dám“ Číně suroviny ta je neekologicky zpracuje a my s nimi budeme „ekologicky“ žít. Ekologicky kravina. Ekonomicky sebezničující.
“ … je to nejhorší nepřítel všeho lidského i celé planety …“
Můžete svůj blábol nějak vysvětlit, nebo dokonce dokladovat?
Evropě vládnou rudo zelení bolševici, zrovna je ve stádiu „kulturní revoluce“. Co jiného je zelený úúděl, Lgbt, gender, migranti a další hamotiny. To už má Čína za sebou. Evropský Ten Siao Ping zatím není na obzoru.
K čemu by byly asi tak Čechům kovy?
Tvořivé konkurenční prostředí skončilo v květnu 1945. Dnes v ČR podnikají politici a úředníci. Politici si půjčí na dluh peníze, aby mohli řídit „průmysl“-rozdělovat dotace a získat alespoň nějakou moc a vážnost. Úředníci pošlou dotace Babišovi na pekárnu, ČEZu na distribuci a obnovitelné zdroje, atd… Ti na oplátku zdraží průmyslu a obyvatelům elektřinu a chleba s výmluvou na burzovní ceny. Podle Eurostatu jsme měli v roce 2023 nejdražší elektřinu v Evropě… Líná část obyvatel naříká, tak politici půjčí další peníze na další dluh budoucích generací a bez práce rozdávají „potřebným“-nejvíce fňukajícím… Politici zvýší daně, aby si ještě chvíli mohli půjčovat peníze na dluh… Líní a hloupí lidé nadšeně tleskají a volí „dobro“, pečené holuby rovnou do huby…🙂
Díky pracovitosti obyvatel, nízkému zdanění práce a nízkým daním, jsou čínské výrobky mnohem levnější, než ty české, takže místo českých, budeme na duh našich budoucích generací, kupovat jedině čínské solární panely, čínská elektroauta, čínské větrníky i čínské kovy a výrobky z nich. Politici si přece pro největší křiklouny peníze zase půjčí… Nakonec i v Polsku mají kvalitnější a levnější potraviny i průmyslové výrobky, tak k čemu „Čechům“ kovy? Jedině těžit lithium a prodávat suroviny, jako primitivní Rusáci. 😅
Exprezident Zeman dělal podbízivou politiku k Číně,která v podstatě skončila s havárií miliardáře Kelnera na Aljašce. Vláda premiéra Fialy je neskutečně nerealistická,když návštěvami předsedkyně PČR pí Pekarové,Adamové a předsedy Senátu p.Vystrčila provakativně demonstrují naši malost a nesamostatnost.Tchaiwan je čínská provincie to uznávají i USA ,je to politika jedné Číny. Hodnotit Čínu z hlediska ČR je velice nepromyšlené a dávat najevo podporu Tchaiwanu ,to je již mimo realitu.Naše politika k ČÍně musí být reálná pro obě strany ,není naše věc hájit zájmy USA za každou cenu,to je jejich velmocenská politika ,která není moc úspěšná.
Jo tady je krásně vidět kam to dotáhla pomatená zeleno levičácká loby v evropě, konkurenceschopnost evropy upadá, čina a například indie dávají na vědu víc než evropa, čína už nemusí kopírovat předběhla svět v oblastí baterií do aut, počty jejích patentů ukazujou že jejich výzkum a hlavně jeho aplikace do praxe je daleko rychlejší než v evropě. Napříkald jejich vesmírný program, 30 let a stihli víc než celá evropská vesmírná agentura která vlastními silami nedostala člověka do kosmu ani nepostavila sama vlastní stanici, na navigační system galileo si museli najmout rusko jinak by nedokazali poslat na orbit dostatek družic.
A zapomente že by v evropě někdo začal těžit vzácné kovy a a zpracovávat to vám dneska neprojde žádnou ekologickou organizací neprojde to ani přes posudek ekologické zátěže a podobně, těžba litha je takový ekologický svinstvo že to by vás v evrpě radši upálili na hranici jak husa než aby vám povolili jeho těžbu.