Miloš Zeman při návštěvě Číny s prezidentem Si Ťin-pchingem. Foto: Hrad.cz

Čína chápe koronavirus jako šanci na větší vliv i nové investice. I v Česku

Napsal/a Robert Břešťan 27. dubna 2020
FacebookXPocketE-mail

ANALÝZA. Na rozdíl od Ruska se Čína nemusí ve vztahu k České republice zatěžovat symboly, jakými jsou odstraněné sochy maršálů či přejmenovaná náměstí před ambasádou. Jde tvrdě přes peníze, byznys a mezinárodní pomoc v boji proti „čínskému viru“ rovnou k věci.

Krizi spojenou s koronavirem Čína otevřeně chápe jako šanci na posílení svého vlivu ve světě. Dokládá to i pohled na web stanice čínského státního rozhlasu v češtině.

Dočteme se na něm mimo jiné to, že Čínská rada na podporu mezinárodního obchodu 22. dubna zveřejnila „Zprávu o podnikatelském prostředí EU 2019–2020″, v němž popisuje, že „vzhledem k dopadům epidemie na globální ekonomický rozvoj by Čína a EU měly prohloubit spolupráci“ a „podpořit stabilitu bilaterálních hospodářských a obchodních vztahů“.

Nepřekvapí, že o tom, že na prvopočátku krize stála právě Čína a její neochota problém potvrdit, natož o něm svět poctivě informovat, nenajdeme ani slovo.

Zajímavý je i další údaj. Podle ředitelky oddělení pro výzkum mezinárodního obchodu ve výzkumném ústavu Čínské rady na podporu mezinárodního obchodu Čao Pching do konce roku 2018 „založila Čína v 28 členských státech EU více než 3 200 podniků s přímými investicemi“.

Zhoršení podnikatelského prostředí v EU podle citované ředitelky sice „způsobilo potíže“, ale přineslo i výzvy pro investice a normální fungování čínských společností v Evropě. Je proto dobré být ve střehu.

Kontrola zahraničních investic

Pomoct k tomu může návrh zákona o prověřování zahraničních investic, který nedávno schválila vláda. Má zabránit tomu, aby důležité české podniky převzali potenciálně rizikoví zahraniční investoři.

Návrh vychází z evropské směrnice, žádné země explicitně nezmiňuje, nicméně iniciátorem podobného celoevropského opatření bylo Německo – poté, co čínský koncern Midea koupil před čtyřmi lety tamního lídra v oblasti robotiky a automatizace, společnost Kuka.

Robotické ruce firmy Kuka mimo jiné montovaly i americké stíhačky F35 a v USA panovaly obavy z možné špionáže. Kuka se nakonec této divize raději zbavila.

„Zákon by měl zabránit nežádoucímu převzetí kritických podniků zahraničními investory, u kterých by se vyhodnotilo, že jde o rizikové subjekty,“ vysvětluje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Okolnosti vzniku zákona i to, jak by mohl fungovat, HlídacíPes.org podrobně popsal ZDE.

Nařízení EU bude účinné od října 2020, zhruba polovina zemí již bezpečnostní kontrolu zahraničních investic zavedla. Týká se oblastí jako je umělá inteligence, robotika, energetika, obranný průmysl či finanční infrastruktura.

Screening investic není samospásný, asi neovlivní třeba krádeže patentů nebo zneužívání akademické spolupráce. Opatření má fungovat jako chirurgický řez v případě nějakého konkrétního rizika, konkrétní investice,upozornil už dříve Ota Šimák z odboru mezinárodních ekonomických vztahů Ministerstva průmyslu a obchodu, který měl přípravu národního mechanismu pro screening investic na starosti.

I když čínské investice v Česku nedosahují zdaleka výšin, o nichž s nadšením mluvili čínští a čeští politici a jež slibovala nejrůznější memoranda, čínské firmy a jejich tuzemští zastánci a spolupracovníci nyní vycítili příležitost vyjít z krize posíleni.

Ukázkou je zisk 57% podílu v klíčové mediální agentuře Médea, jehož okolnosti i potenciální dopady již popsal HlídacíPes.org.

Vyrábět na domácím hřišti

Na příkladu boje s koronakrizí (a zejména v počátku katastrofickým nedostatkem zdravotnických pomůcek, roušek a respirátorů) si státy EU i Česká republika také uvědomily, jak nebezpečná a také drahá je a do budoucna může být závislost na výrobních kapacitách Číny.

Kupříkladu ministr zahraničí Tomáš Petříček si podle svých slov zadal zpracování expertní analýzy o tom, jak bude vypadat svět po této krizi. Podle něj bude třeba se „vymanit ze závislosti na Číně, kde se dnes vyrábí většina ochranných pomůcek i velké množství léků“.

„Řada těch dodavatelských řetězců se bude přesouvat zpět do Evropy a zde, pokud na to budeme připraveni – a já věřím, že se na to připravíme, z toho můžeme nakonec profitovat,“ řekl Petříček v České televizi.

Česká agentura na podporu investic CzechInvest zveřejnila seznam tuzemských výrobců a dodavatelů, kteří jsou schopní v Česku vyrábět certifikované zdravotnické a osobní ochranné prostředky. Zatím jich je v evidenci třicet osm.

„S tím, jak se situace v Česku vyvíjí, je potřeba myslet na dostatečnou ochranu i v následujících měsících a pro případ obdobných situací, které v budoucnu mohou nastat. Cílem je od začátku pandemie zapojit české výrobce v maximální možné míře,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

Občerstvení čínských zájmů

Dalším velkým tématem, které pro většinu veřejnosti zastínil koronavirus, je budování telekomunikačních sítí páté generace. Ministerstvo zahraničí ve svém interním analytickém materiálu, který získali novináři Aktuálně.cz, však explicitně zmiňuje, že Česko by nemělo dopustit, aby snahy udržet dobré vztahy s Čínou v době koronaviru ovlivnily právě debaty kolem výstavby 5G sítí.

Je to zhruba rok a půl, co Český úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) varoval, že čínské firmy Huawei a ZTE mohou být kvůli svému napojení na komunistický režim nuceny vykonávat špionáž. Stále však není vyloučeno, že se čínské firmy do budování nové klíčové telekomunikační infrastruktury zapojí. Huawei se snaží rozhodnutí českého kyberúřadu zvrátit.

Podporu má mimo jiné na Hradě. Prezident Miloš Zeman NÚKIB za varování proti Huawei opakovaně kritizuje, zpravodajské služby pak hanlivě označuje slovem čučkaři. Lidé z jeho bezprostředního okolí z nadstandardních vztahů s Ruskem a Čínou otevřeně těží.

Dlouhodobým problémem Česka, zosobněným právě Zemanem, je roztříštěnost v zahraniční politice, zejména pak ve vztahu k Rusku a Číně.

Vrcholná politická reprezentace se chodí klanět letadlu s draze nakoupenými rouškami a respirátory, na druhé straně bez komentáře nechává čínské výpady proti darům (výrazně převyšujícím dary z Číny) přicházejícím z Tchaj-wanu. Čína se prostřednictvím svého velvyslance Čang Ťien-mina proti přijímání a oceňování této pomoci nepříliš diplomaticky ohrazuje.

Letecký most mezi Českem a Čínou, který zajišťuje dodávky zdravotnického materiálu, má fungovat ještě nejméně do začátku května. Čína sice akci propaguje jako ukázku dobrých vztahů a pomoci, nechává si za ni však dobře platit. Podle odhadů zatím takto do Číny odešlo zhruba 13 miliard korun.

Roušková diplomacie je nicméně pro Peking i jeho české spojence ideálním způsobem, jak se znovu dostat do hry na hřišti, kde čínský vliv (i příliv peněz) v poslední době skomíral.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)