Při podpisu smlouvy v květnu 2015. Zleva Jaromír Soukup, Jaroslav Tvrdík, Cai Fuchao, ministr pro tisk, rozhlas, film a televizi Čínské lidové republiky, a Ma Li, sekční ředitelka pro mezinárodní spolupráci ministerstva pro tisk, rozhlas, film a televizi Čínské lidové republiky. Dnes už je v česko-čínském byznyse zase vše úplně jinak. Foto: Profimedia

Ondřej Neumann: Číňané s Tvrdíkem a Nejedlým v tichosti přepsali český mediální trh

Napsal/a Ondřej Neumann 17. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Krizi okolo koronaviru využila čínská investiční skupina reprezentovaná v Česku Jaroslavem Tvrdíkem spolu s poradcem prezidenta Martinem Nejedlým k nenápadnému, leč zásadnímu posílení svého vlivu na českém mediálním trhu. Dá se očekávat tvrdý tlak na způsob, jakým česká média budou referovat o komunistické Číně. Poslušní získají více peněz za reklamu, svéhlavým budou kohoutky přiškrceny.

V průběhu tohoto týdne získala čínská finanční skupina CITIC prostřednictvím své společnosti Rainbow Wisdom Investment majoritní podíl v největší tuzemské mediální agentuře Médea. Uplatnila totiž svou opci a v Médee má teď už více procent než její druhý vlastník – Jaromír Soukup.

Přesně je to 57 procent. Soukup dál drží většinu ve společnost Empresa Media (Televize Barrandov, časopisy Týden, Sedmička, Exkluziv…).

Tvrdík a Nejedlý pro Čínu a Hamáčka

Čínskému státnímu koncernu se tak otevírá cesta k vlivu na většinu tuzemských médií. Ta jsou často závislá na příjmech z inzerce, kterou u nich zadává právě mediální agentura Médea.

Opravdu nejde o málo peněz. Médea obhospodařuje reklamní rozpočty na úrovni tří miliard korun ročně. A již nyní se podle informací z důvěrného zdroje připravuje v hlavách nových akcionářů plán na rozdělení médií podle jejich vztahu k Číně. Ta, která budou vstřícnější, získají lepší podmínky a tím i vyšší reklamní příjmy.

Hlavními strůjci zmiňovaného obchodu jsou bývalý ministr obrany a volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík a poradce prezidenta Martin Nejedlý, kteří si pro povolení dokončit tuto transakci zajeli osobně začátkem března do Číny.

Dokončení uvedené transakce je podle insiderů důležité pro oba hlavní aktéry. A to ze dvou důvodů. Zaprvé chtějí získat důstojnou protiváhu vůči předsedovi vlády a jeho médiím z vydavatelského domu Mafra (Mladá fronta Dnes, Rádio Impuls, iDnes.cz, Lidové noviny atd..).

Nutno dodat, že ona mediální síla je určená především pro ČSSD a konkrétně pak pro ministra vnitra Jana Hamáčka, který je dlouhodobým zastáncem Číny. Je i jedním ze signatářů tzv. podpisu čtyř nejvyšších ústavních činitelů na podporu jednotné Číny.

A za druhé – podle zainteresovaných je třeba změnit mediální obraz Číny v Česku.

Média podle Číny: někomu cukřík, pro jiné bič

A pak je tu ještě třetí důvod, o kterém se zatím takticky nemluví: příprava na dobu, až Miloš Zeman nebude prezidentem. Tvrdík s Nejedlým hledají způsob, jak si udržet svůj stávající mocenský a politický vliv.

Podstatné však je, že stranou pozornosti veřejnosti se Číňané dostávají do největší mediální agentury v Česku, na které jsou některá média doslova závislá.

Nelze tak vyloučit, že čínský většinový vlastník CITIC využije tuto cestu k tomu, aby buď přímo zasáhl nebo upravil kritické názory, které nyní některá média publikují.

Zároveň tak vzniká na trhu velmi nebezpečný precedent, kdy jednoho z hlavních hráčů na mediálním trhu bude vlastnit firma, která je otevřeně součástí čínské státní propagandy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)