Chystá se zákon na ochranu ČT a ČRo. Nechceme tu propagandu jako v Maďarsku, říká senátor Smoljak
Česko je na cestě k ovládnutí veřejnoprávních médií politiky podobně jako v Maďarsku nebo Polsku, zaznělo tento týden v Senátu. Členové senátní mediální komise pozvali na schůzku zástupce Evropského centra pro svobodu tisku a médií, které už dřív opakovaně varovalo před ohrožením nezávislosti českých mediálních rad. Snížit politický tlak by mohlo právě i zapojení Senátu do volby radních.
„Česko není Maďarsko, tam už proběhly strukturální změny, které se dají jen těžko zvrátit. Ale i v Česku vidíme znepokojivý vývoj, jako je oligarchizace soukromých médií, pokus ‚dostat pod kontrolu‘ veřejnoprávní média a nestydaté urážení novinářů politiky,“ říká Lutz Kinkel, výkonný ředitel Evropského centra pro svobodu tisku a médií (ECPMF).
V Senátu se tento týden sešel s členy Stálé komise pro sdělovací prostředky. Pozval ho jeden z nich, senátor David Smoljak.
Dopisy do Prahy
„Byla to zajímavá debata. Lutz Kinkel za největší nebezpečí označil pokušení moci přeměnit média veřejné služby ve svoji hlásnou troubu. V Polsku a Maďarsku už tento proces považoval za ukončený. Shodli jsme se, že Česká republika zatím tenhle politický Rubikon definitivně nepřekročila. Ale o tom, že má tímto směrem jasně našlápnuto, nebylo sporu,“ shrnuje schůzku Smoljak.
Mediální komise přijala po schůzce také usnesení, kde „vítá zájem mezinárodních organizací“ o nezávislost médií v Česku a souhlasí s nimi v tom, že „poslední volby do Rady ČT provázela jasná snaha prosazovat v rozporu se zákonem o ČT pouze kandidáty s jednostrannou politickou preferencí“.
Související články
Ztráta nezávislosti a riziko politického ovlivňování, komentují evropští novináři volbu do Rady ČT
Česko očima evropských novinářů: Babišův vliv na média je extrémní, ještě ale máte šanci
„Ocenili jsme, že kromě monitoringu ECPMF nabízí právní i finanční pomoc vyhozeným nebo pronásledovaným pracovníkům médií. A zároveň zadoufali, že se v téhle věci nebudou naši novináři nuceni na pana Kinkela obracet,“ dodává Smoljak.
Organizace Lutze Kinkela už letos do Česka zaslala dva dopisy. V prvním, březnovém, poslance vyzývala, aby zvolili nové radní České televize v duchu politické nezávislosti a nenechali se ovlivnit politickým lobbingem.
Když pak v květnu na zbývající místa v Radě ČT byli zvoleni Lubomír Veselý, Hana Lipovská a Pavel Matocha, poslalo ECPMF do Prahy druhý dopis, kde už výsledky otevřeně kritizovalo.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
„Výsledek volby považujeme za znepokojivý vývoj vzhledem k udržení mezinárodních standardů a nezávislosti veřejnoprávní televize,“ stojí v dokumentu, který také připomněl uniklý e-mail předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce.
Ten před prvním kolem volby jednotlivé kandidáty „třídil“ mimo jiné podle jejich postoje k vedení České televize. Tento seznam a de facto doporučení, koho volit, a koho ne, pak poslal dalším poslancům vládního hnutí ANO
Extrémní Babiš a politika v Radách
Už loni bylo ECPMF také součástí monitorovací mise k mediální situaci v Česku. V závěrečné zprávě upozornilo pět evropských novinářských organizací mimo jiné na extrémní vliv Andreje Babiše na tuzemskou novinářskou scénu skrze jím vlastněná média, na špatnou situaci v české regionální žurnalistice nebo právě na politizaci nominací do mediálních rad.
„Do systému nominací členů mediálních rad by měl být přibrán také Senát, aby se zvýšila politická základna pro tyto nominace. Přineslo by to větší různorodost,“ shrnuje jedno z doporučení Lutz Kinkel.
To jako jednu z možností vidí i senátor a člen mediální komise horní komory David Smoljak.
„Začneme intenzivně připravovat novelu zákona o ČT a ČRo, který by média veřejné služby vymanil z politického sevření mocenské většiny,“ říká s tím, že čistě jen zapojení Senátu do volby mediálních radních je pouze jedna z možností.
„Nebo se opřít o ještě stabilnější trojnožku (např. Senát, sněmovna, divácká rada), anebo celý proces odpolitizovat úplně a zvolit tzv. německý model, kdy své zástupce posílají do rad přímo občanské, společenské a profesní instituce,“ vypočítává Smoljak.
Připouští, že ve sněmovně při jejím stávajícím složení změna příliš šancí na úspěch nemá. „Ale stávající poměry mohou vzít rychle za své a politické strany musí ještě před volbami dostat možnost jasně říct, zda tu chtějí mít silná a nezávislá média veřejné služby, anebo vládní propagandu maďarského či polského střihu,“ uzavírá senátor.
Rozhovor s Lutzem Kinkelem přinese HlídacíPes.org v následujících dnech
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Jak vydělat na ekonomice pravdy, porazit shitstorm a žít s umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
No tak to můžu podepsat. Progresivistickou pro bruselskou propagandu taky nechci !
Tak ať s tím pan Kinkel něco udělá.
Napište mi, prosím, ukázku nějaké té probruselské propagandy v ČT, ať nejsem tak zavodstalej….! Kdekdo o tom furt povídá a já ji nějak ne a ne vidět!
Tak to jste asi slepý. Už poněkolikáté se Vám snažím vysvětlit, že máte sledovat výběr zpráv, jejich stopáž a řazení. Absenci určitých informací. Výběr hostů do diskuzních pořadů. Chování moderátorů vůči zpovídaným respondentům. Atd., atd. Koneckonců před pár lety ve slabé chvilce člen rady TV , pan Jankovec, přiznal, že inkaso koncesionarskych poplatků je veřejnoprávní TV povoleno za podmínky informování v duchu hodnot EU.
U nás ještě není taková cenzura a manipulace jako v Německu. Soudruzi musí přidat. Hlavně nějaké dotace na lepší software pro upravování videa a reality tím nejsprávnějším směrem. Jinak TV a radio nesleduji ze zdravotnických a hygienických důvodů. Zajímají mě jen zákulisní hry a hráči v pozadí. Úžasné.
Zajímavé! Televizi ani rádio nesledujete, ale víte, co se tam děje?
Výsledky veškerých voleb jsou vždycky znepokojivé, zvláště když neodpovídají představám znepokojených.
Dobře napsaná myšlenka, dobře se bude pamatovat a ještě líp používat 😉
Nová Rada ČT už „řádí“! jestli to takhle půjde dál, tak je tu babišovize za pár měsíců!
Ten Tondach má odpověď na vše, asi Ondřejovi Sekorovi obživl Brouk Pytlík v neomarxistickém vydání.
Vojtěch Berger má v principu pravdu, veřejnoprávní média by měla být nezávislá. Co mu ale chybí je konstatování, že o tu nezávislost média přišla již velmi dávno. Již za Klause, Topoláka, Nečase, Kalouska se veřenoprávní média stala hlásnou troubou vládnoucí oligarchie a právě tento stav je nutno napravit. Jak jinak to ale napravit, než nahrazením těch závislých osob osobami nezávislými. A to jak v příslušných radách, tak ve vedení veřejnoprávních médií, v prvé řadě na místě ředitele ČT. A tak nezbývá, než konstatovat, že tlak V. Bergera nesměřuje k nezávislosti médií, ale k udržení současného stavu, kdy média jsou stále v rukou minulých vládnoucích oligarchů a jsou tedy závislá. Tento stav je samozřejmě neudržitelný, protože podráží nohy v demokratických volbách zvoleným představitelům a brání jim vykonávat to, co voličům slibili.Nahrává současné destruktivní opozici.
„média jsou stále v rukou minulých vládnoucích oligarchů“? Můžete ten nesmysl nějak upřesnit? Babiš je snad minulý vládnoucí oligarcha? A právě on vlastní noviny, televizi i rádio!
Chystá se zákon na ochranu ČT a ČRo. Nechceme tu propagandu jako v Maďarsku, říká senátor Smoljak
-takhle má vypadat ta ochra nasvobody slova a demokracie?
Kauza s letadlem má dohru, fanoušek Burnley i jeho přítelkyně dostali vyhazov z práce
Je mi líto. Já jako občan podpořím ve volbách kohokoli, kdo zruší „veřejnoprávná“ média. Stát jako udělovatel frekvenčních pásem může v podstatě se všemi televizními a rozhlasovými stanicemi uzavřít dohodu, že v případě nějakých definovaných mimořádných situací mu coby povinnost spojenou s tímto přidělením poskytnou prostor k informování populace. Asi by to i bylo z hlediska rychlého a efektivního informování občanů i účinnější než současný stav, kdy ČT a ČRo, které vysílají politické výblitky, právě z tohoto důvodu spousta lidí nesleduje.
A jestl Babiš získá někdy v budoucnu větší vliv v Senátu, tak se tenhle navrhovaný zákon zase zruší?? :)))
Z ceho vychazeji predkladatele zmen, kdyz si mysli, ze zapojeni Senatu zmirni politizaci „vysilacich“ rad? Z toho, ze momentalne tam ma vetsinu demokraticka opozice? Co kdyz to bude za 10 let jinak (napr. 100% ANO)? Nemecky model? A jak zajistime, ze ty spolky nebudou prevodni paky necich zajmu? Staci se podivat, kdo nominoval tu hruzu Lipovskou (a koho tam ve skutecnosti zastupuje).
no coment .
Vždyť sdělovací prostředky, zejména masové jsou jasnou hlásnou troubou politiků. V současné době si ČT propachtovala pravice. Neexistuje nezávislost novináře. Kdo rozhoduje o platech v ČT? Přece ti, kteří televizi ovládají.
Doufám, že ten zákon postihne i takové exempláře jako Železný a jeho privatizační výhrůžky.
Jen bych si dovolil k tomuto 2 (slovy dva) citáty, z oněch ošklivých Parlamentních listů. Ten první zní
„…Redaktor ČT Jakub Železný učinil veřejný závazek, že vyhodí ze studia každého, kdo se v jeho pořadu byť jen slovem dotkne památky Milady Horákové. Na twitteru za to sklidil potlesk, ale někteří ho ihned upozornili, že tím hrubě překročil Kodex ČT, podle kterého moderátoři diskusních pořadů ČT jsou povinni zachovávat nestrannost.
A ten druhý citát zní „jak to asi ovlivní naše vztahy s USA, , až tam zjistí že Havel byl běloch“..
Neboli-jinak řečeno, právě že současný globální stav ukazuje, že za prvé, ani postoj vřp médií, ani Brusele vůbec není nestranný, ale za druhé, že zásady starších generací, politické, právní, sociální ani morální už ty nastupující generace nezajímají a neberou je v úvahu..Co si vyřvou, to budou mít, i v negativním smyslu.
Ale právě o tom ta vřp média (ani komise z Brusele) zase příliš otevřeně mluvit nechtějii