„Chanov volí Babiše.“ My jsme ti, kteří chudým lidem vsugerovali, že na ně kašleme, říká sociolog Fedor Gál
ROZHOVOR. Že chudí lidé volí Andreje Babiše? Ale to je přece civilizační fenomén, říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org sociolog Fedor Gál. „Je zvláštní paradox dnešní doby, že lidé, kteří jsou na tom nejhůř, odevzdávají svou důvěru lidem, kteří jsou prachatí, žijí v luxusu a nikdy nezažili na vlastní kůži to, co oni zažívají každý den. Žijí ve falešné naději, že je tito lidé vytáhnou z chudoby,“ shrnuje.
- Když jsme spolu mluvili naposledy, bylo to před třemi lety poté, co se slovenskou prezidentkou stala Zuzana Čaputová a následující volby přinesly porážku Smeru a naději na změnu. Já jsem tehdy použil sportovní přirovnání, kterému vy jste se trochu bránil, že Slováci vedou nad Čechy dva nula. Pro mě trochu překvapivě jste dával kredit Igoru Matovičovi a vkládal do něho jisté naděje. Jak ta situace vypadá nyní?
Vyhrává Česko. Já jsem Matovičovi dával kredit proto, že do politického kolbiště vstupoval v čele protikorupční partaje. A korupce tehdy na Slovensku skutečně byla velikánský problém a Matovič představoval obrovskou naději. Moje zklamání je ve třech věcech. On šel do kampaně zvláštním způsobem a místo programu se prezentoval anketou. Já samozřejmě nejsem proti dialogu, ale toto mi přišlo hodně laciné. Druhá věc: v té kampani mu velice pomohlo, když natočil video v Cannes u vily někdejšího ministra financí a dopravy za Smer Jána Počiatka a slíbil, že se tento podle něho slovenský majetek vrátí slovenskému lidu. Nezařídil nic. A třetí věc: během výkonu funkce vykonal několik skutečných konin – Sputnik z Ruska, neurčitá zahraniční vyjádření a podobně. Udělal si svou hlavní agendu ze sociálních sítí. Nejlepší vláda je, jak známo, taková, o které lidi příliš nevědí, znamená to, že nemají problém. A Matovič ventiloval úplně všechno, i zevnitř koalice. A tu to pomalu rozleptalo.
Čili po relativně krátkém období vzmachu je teď slovenská realita taková, že koalice neexistuje, budou předčasné volby a nejvíc preferencí mají právě ty strany a právě ti lidé, kteří měli být poraženi kvůli svému korupčnímu chování. Tehdejší naděje se nenaplnila.
- Trochu se nabízí srovnání s Andrejem Babišem…
Co mě den po volbách zarazilo, byl ten výtrysk pozitivních emocí. Jako by vítězství Petra Pavla bylo mana z nebe a teď nastane ráj na zemi. Já ze svého krátkého politického působení vím, jaká je životnost takových emocí. Rychle se to obrátí a Pavel se stane člověkem, do kterého se bude strefovat kdekdo. Ta antisystémová skupina voličů je v Česku masivní.
- Pokud o SPD mluvíme jako o komerčních fašistech, jak zařadit tu skupinu, která na Václavské náměstí svolala desetitisícové demonstrace?
Musí se projevovat ještě fašističtěji, aby se „uplacírovala“ a odlišila od svého konkurenta, kterým SPD je. Když si v hlavě uděláte jednoduchý experiment, tak je tam jasně viditelná korelace mezi tím, jaký měl tento typ radikálů postoj k očkování, k ruské agresi, ale i k tomu, jaký je rozpor mezi politikou a běžným životem. Oni posouvají tyto hranice úplně do absurdna.
- Jaký je ten společný základ, na kterém se sjednocují?
Našli si vysvětlení a prostor, které je blízké jejich mentalitě. Zatímco pro liberální a demokratické strany je typické, že mají mnoho proudů, jsou to víceméně strany pro individuality, zde se očekává jednotný postoj. Snadno se sjednocují, mají to ve své DNA. To, co je Slovensku a Česku společné, a na Slovensku je tento problém ještě vyhrocenější, je absence normálních, standardních politiků.
Fedor Gál je slovenský sociolog, prognostik a podnikatel židovského původu. Bývalý disident byl zakladatelem hnutí Veřejnost proti násilí, po roce 1989 se pohyboval ve vrcholné politice. Po rozpadu Československa se odstěhoval do Prahy. Patřil do skupiny zakladatelů TV Nova, stál za vznikem Hnutí občanské solidarity a tolerance (HOST).
- Zejména první, ale částečně i druhé kolo volby českého prezidenta ukázalo na zvláštní jev, kdy Andreje Babiše volili lidé v chudších, zapomenutých regionech. Mediálně to bylo pokryto onou zkratkou, že „Chanov volí Babiše“. Čím si to vysvětlujete?
To je ale přece civilizační fenomén. Multimiliardář Trump zvítězil ve Spojených státech díky prekariátu. Díky lidem z periferie, chudým, nezaměstnaným, z odloučených oblastí. Stalo se to dříve Babišovi, těžil z toho na Slovensku Mečiar i Fico. Je zvláštní paradox dnešní doby, že lidé, kteří jsou na tom nejhůř, odevzdávají svou důvěru lidem, kteří jsou prachatí, žijí v luxusu a nikdy nezažili na vlatní kůži to, co oni zažívají každý den. Žijí ve falešné naději, že je tito lidé vytáhnou z chudoby.
- Falešné vzory?
Ano, ale když říkáte falešný vzor, já v tom cítím klišé. Mám pocit, že za tyto představy můžeme my, kteří si říkáme, že patříme mezi elity. My jsme ti, kteří v sobě nenašli sílu, abychom fungovali v těch regionech. Máme otevřený přístup do médií, ale pro tyto lidi jsme nenašli ten správný slovník, jazyk, jak s nimi mluvit. My jsme ti, kdo jsme jim svým chováním vsugerovali, že na ně kašleme.
- Zvolený prezident Petr Pavel říká, že právě na lidi z vyloučených oblastí se chce zaměřit a jezdit za nimi. Trošku mi to připomíná „Zapomenuté Slovensko“, což byla kampaň před volbami v roce 2020, kdy umělci a další lidé jezdili právě do vyloučených oblastí. Výsledkem mimo jiné bylo, že ve volbách potom oslabili Kotlebovci. Je taková podobná kampaň cesta i pro Česko?
Související články
Co ti říká slovo národ? Národní mýty často skrývají jen vlastní egoismus
- Vy jste s kolegou Janem Urbanem přijeli do Ústí nad Labem představit svou knihu Mýty v nás a kolem nás, kterou jste psali od března 2021 do března 2022, tedy za pandemie covidu, kterou vystřídalo válečné šílenství po nevyprovokovaném vpádu Ruska na Ukrajinu. Tvrdíte, že centrálním motivem našich úvah jsou národní mýty, protože na jejich pozadí se odehrávají dramata lidství a lidskosti odnepaměti. Který národní mýtus podle vás nejvíc ovlivňuje naši přítomnost?
Mýtus o Velkém Rusku. Některé mýty mají zvláštní sebevražednou vlastnost, že se mění na skutečnost, a ta skutečnost je krvavá. Na Slovensku je zase velice aktuální mýtus o tisíciletém utrpení slovenského národa – ten mýtus sám se datuje ještě dříve, než nějaký slovenský národ vůbec existoval. Generuje to pocit ublíženectví, který můžeme dobře sledovat.
- S národními mýty velice obratně pracuje i maďarský premiér Viktor Orbán…
Ano, to je mýtus o Velkém Maďarsku, který Orbán zneužívá a živí velice zhusta a sofistikovaně. Orbán je narozdíl od Babiše nebo Matoviče velice vzdělaný a inteligentní chlap. On svou politickou vůli skutečně projevuje přes umění vládnout, zatímco Babiš a Matovič jsou primitivové.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Dopady povodní trvají: lidé jsou vyčerpaní, čeká je boj s mrazem, plísní i se státem
Fiala do Mojžíře nic nového nepřinesl, přijel dělat kampaň, říká starostka
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
20 komentářů
vy jste vytvořili libivou politikou sociálních dávek geta,ale taky něco řešit třeba dávky vázáné docházkou dětí do škol,umýté,čisté,bez cigearet,drog! pořádkem,pracovní povinosti ne 15 let dávky zdevastováním bytu! umožnit jim dostat další a zase zdevastovaný vy politici jste vini i pracovní trh jak přišel rom žádat o práci není práce.Romské děti automaticky do pomocných škol dopředu vylučovaný s běžného života
Nedávno jsem četla vyjádření jednoho příslušníka romské komunity,ale na rozdíl od většiny,vysokoškolsky vzdělaného člověka jménem Martin Beňák,který pracuje pro vládní organizace.Tento Rom zcela otevřeně řekl,že náš stát podporuje romské občany v tom,aby nepracovali,což je z jeho pohledu špatné.Kdyby se taktpo vcyjhádřil kdokoli jiný,tak už bude označený za rasistu,přestože všichni vědí,že je to pravda.Romové v této zemi nepracují už 3 generace a doposud se nenašel žádný politik,který by měl odvahu tohle řešit…….Tím nepopíérám,že se najdou slušní a pracovití Romové,alůe bohužel je jich maximálně jedno procento ……
A kde berete ta procenta? A pan Benák není taková výjimka, jen o tom nevíte.
až na ty školy,kde pletete koše s vopálkami, máte plnou pravdu. Sami politici tady udělali s těmi „sociálně vyloučenými“ současný stav. A to už od zrušení kočování a po 89 to ještě zhoršili.Automatické posílání dávek,to ani za bývalého režimu nebylo.
Je to v podstatě tak jak píšete, i když v trochu jiném smyslu – ona je to totiž pouze líbivá, a mediálně vyhlašovaná politika.
Nikoliv nějaký způsob řešení. I ty děti by měla kontrolovat sociálka, ta to sice v popisu práce má, ale ta má tolik práce, že nestíhá, a navíc do vyloučených oblastí nepoleze, a romské rodiny taky radši důsledně řešit nebudou, aby si je někde neudali. To samé s nabízením práce, to už sociálka nezvládá vůbec, ta zkáza už přišla za Kalouska, a pokračuje za Fialy, dneska na pracáku nestíhají víc, než přebírat další a další kvanta žádostí o sockovné.. Vidím to vlastně každý den, když jezdím kolem , z autobusu tam vynoří ohromná masa lidí, včetně maminek s kočárky a všichni si to ženou přes trávník, aby byli dř´ív ve frontě.
No a u těch dětí, ty pomocné školy už se taky rušej, tyhle děti mají zůstávat v normálních třídách díky před pár lety vyhlášené inkluzi, ovšem od té doby už zase soudruh stát ty peníze navíc na inkluze zase seškrtal, takže ty prachy musí brát ty školy odjinud.
V jednom má pan Gál pravdu: Na tom, že lidé z „vyloučených lokalit“ a podobných destinací nevěří lidem, jako je on, mají právě lidé jako on největší zásluhu. Žádné „ruské desinformační weby“, ale autentická zkušenost s gály vytvářejí tento postoj a tyto volební preference.
Ano. A když se někdo sám označní za „elitu“, aniž by to myslel sarkasticky a nevrazí si hned pár facek, tak je jasný. Z celého rozhovoru stejně pořád čiší ta elitářská blahosklonnost jako dosud. Označení demonstrantů za ještě fašističtější než „komerční fašisti“ z SPD je odhalujícím výronem opravdu kovaného demokrata (liberálního).
Slovo „elita“ ale neznamená jenom někoho vyjímečného, chytřejšího, schopnějšího, zde se slovem „elita“ míní spíše něco jako „establishment“, tedy politici, významní podnikatelé, vědci, novináři, politologové, vysocí úředníci – prostě veřejně známí lidé, kteří tu společnost ovlivňují a vedou. „Vládnoucí elity“ – tím nejsou míněni něčím vyjímeční lidé, to jsou prostě lidé, kteří mají určitou moc a vliv, politickou, hospodářskou, mediální nebo kulturní. A mezi takto definovanou polistopadovou elitu Fedor Gál rozhodně patří.
Problém je, že motáte hrušky s jablky. Elitou jsou jistě významní podnikatelé, ale jen ti, kteří se dokázali udržet na správné straně zákona a morálky. Jinak by byli elitou Krejčíř, Mrázek apod.
Elitou jsou jistě významní vědci, nicméně o většině těch skutečně významných se nedozvíte, budou vám cpát různé drahoše.
Obávám se, že mezi novináři elitu nenajdete, spíš mezi bloggery a lidí ze sociálních sítí (tedy těmi, proti nimž je primárně zaměřena fialová cenzura).
Politologů, obávám se, opět jen málo (pan rozhovorovaný mezi ně opravdu nepatří), o vysokých úřednících platí v podstatě totéž.
IMHO se elita vyznačuje tím, že dělá něco pro tento stát a jeho obyvatele, a nikoli pravý opak.
„Je zvláštní paradox dnešní doby, že lidé, kteří jsou na tom nejhůř, odevzdávají svou důvěru lidem, kteří jsou prachatí, žijí v luxusu a nikdy nezažili na vlatní kůži to, co oni zažívají každý den. Žijí ve falešné naději, že je tito lidé vytáhnou z chudoby.“
Ach kdeže, pane Gále. Možná byste se měl jako sociolog do těch chudších oblastí vypravit a s těmi lidmi promluvit. Já jich v Ostravě znám dost.
To není důvěra a falešná naděje, tak naivní bývá málokdo. To je čistá chuť se pomstít. Z televize a jiných prostředků je patrné, že „papalášům“ by volba Babiše vadila, takže se jde hlasovat tak, aby „papaláši zuřili“. Je to měkčí alternativa k „prohození cihly oknem“.
Jenže tohle si liberální demokraté nechtějí moc přiznat.
Člověku, který žije od výplaty k výplatě, případně je léta nezaměstnaný vsugerovali, že je chudý. Je to lež!!! Není chudý ale je bohatý, v kapitalismu jsou jen bohatí, že Fedore?
Těm bohatým, kteří nemají nikdy dost, nemuseli vsugerovat, že jsou chudí. Ti tomu věří bez sugerování.
Tobě evidentně někdo nezodpovědně vsugeroval, že jsi svéprávný.
Neřekl, že jim vsugerovali, že jsou chudí, ale že na ně kašlou.
Pan F, Gal je svým zpusobem tragicky politik se sociálním cítěním. Přivítal mnoho zvratů od kterých očekával příznivý sociální vývoj, ale opak se stal pravdou. Sociální politika to je taková almuzna a rozhazovani penez. Nové zvolený prezident generál P. Pavel, nebyl můj kandidát, nemám s ním problém. Generál prezident tady už jednou byl a to prezident L. Svoboda,toho jsem volil jako kandidata NF do NS za ctyri roky byl zvolen prezidentem a byl hříčkou reformnich politiku, přišla invaze a únos do Moskvy kde podepsali vše co jim Breznev předložil, jen Kriegl nepodepsal, takto svérázný politik. Dopadlo to spatne. Vítěz P. Pavel to rozjel hodně zběsile, to se mu nemusi vyplatít. Mohl by uspět s kasarenskym socialismem pro chudé a bohatým odebrat to mlaskani při zrání. Uvidíme, do války nás snad nezavlece, ví která bije.
Ze sudetské zaostalosti se, k velké smůle Ústeckého kraje, zrodila bašta jiné zaostalosti, kterou ztělesňují různí političtí predátoři z hnutí ANO ve vrcholných funkcích kraje či okresu, i některých obcí a měst. Kandidoval tu do Parlamentu Ing. Babiš, ústeckým hejtmanem je Ing. Schiller, pobočníkem hejtmana je hlavní manažer hnutí ANO a místopředseda FAČR Mgr. Richter, děčínským náměstkem je Ing. Skalický atd. Jsou bravurními deriváty mezinárodního levicového miliardáře Babiše. Potažmo oportunistickými politickými obchodníky a špičkou ledovce, který bude i nadále drtit demokracii v bývalých Sudetech. Andrej Babiš může spokojeně objímat palmy na svém zámečku Bigaud ve Francii. Sorry jako… Tudy cesta z úpadku Sudet opravdu nevede.
Hele Gále, oni jsou tím prvním kdo by měli kušovat 🙂
Po předání moci ON a jemu podobní na co sáhli, to přivedli ke krachu ! Potom nastupuli partičky svazáků z politických neziskovek, kteří všemu dali tzvv. korunu …
Tak se ON a jemu podobná individua nedivěj, že AB ve spojení s několika Romy z
praxe / nikoliv archetyp Rom z povolání / se snaží zachránit co se dá…
No hlavně, že Fedor Gál je velmi inteligentní. Už to, že srovnává nesrovnatelné, Igora Matoviča a Andreje Babiše. Kam se Fedor Gál hrabe na Andreje Babiše, zejména inteligencí.
Je to nějak tak, ovšem se 2 poznámkami.
Za prvé, musíme si uvědomit fakt, že o tom zda se Pavel veřejně stane člověkem, do kterého se bude strefovat kdekdo, rozhodnou právě a jen ta média, která se dnes prohlašují za demokratická a nezávislá. Protože, jistě že se bude řada lidíí strefovat, mnozí to dělali a dělají už nyní, ovšem není v možnostech občanů aby sami osobně účastnili projevů jeho oponentů kde ho kritizují, aniž by si i jen prohledávali kvanta kritických příspěvků na sociálních sítí.
Tohle je role právě těch nezávislých a vřp médií, aby o tom své čtenáře informovali – ovšem zcela neutrálně – tady je kritika prezidenta Pavla. Nikoliv tedy snad takové kritiky zatajovat, autocenzurovat nebo je denuncovat za agenty Moskvy…
A za druhé,,, když už dal pan Pavel takový, neuvážený slib že právě na lidi z pohraničních oblastí se chce zaměřit a jezdit za nimi.“ – tak samozřejmě pro jeho imidž to bude vypadat krásně když za nimi občas zajede – jenže jen tím pro ně nic nevyřeší.
Zatímco, aby pro ně skutečně něco udělal? Ne snad že by nechtěl, jenomže ona ta situace v severozápadním pohraničí je nejen opravdu složitá ale hlavně zde působí řada silných vlivů, historických, politických a ekonomických..Byly by to tvrdé politické bitvy, kdyby je snad chtěl prezident Pavel řešit, a asi k tomu nenajde spojence, ani v této vládě , natož jinde. Jen takový drobný příklad, V tomhle regionu je silný energetický průmysl . Pojede snad pan prezident Pavel do Brusele, aby pro ně dojednal výjimky z Green Dealu???
Nejste vy náhodou Babišovy médiá, ptám se proto, že už podruhé nebyl uveřejněné mé příspěvky, přestože v nich nebyly žádné rasistické útoky a ani jiné závadné věci jako sprosté nadávky, byla v nich akorát pravda o Babišovi a jeho stylu politiky, kdy získává své voliče svými sliby a lhaním o svých politických oponentech.