Ministr financí Zbyněk Stanjura. Foto: Renata Matějková/ CNC / Profimedia

Český státní dluh: kolik dlužíme, co za to platíme a o co kvůli tomu přicházíme

Napsal/a Robert Břešťan 10. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. I když jsme v Česku zažili i premiéry, kteří se nebáli veřejně hlásat, že „u státního dluhu je běžná praxe, že se málokdy splácí“, realita je jiná. S tím, jak roste zadlužení, rostou i náklady na – jak se říká – obsluhu státního dluhu. Ty již brzy dosáhnou magické hranice 100 miliard korun. A tyhle peníze se prostě zaplatit musí.

„Obsluha státního dluhu je první a nejdůležitější mandatorní výdaj. Brzy to bude už 100 miliard, které nejde utratit, či spíše investovat jinde. To jsou přesně ty důsledky rychlého zadlužování,“ říká ekonom, předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl.

Zopakujme: tyhle peníze není možné utratit jinde, tato platba má přednost před všemi ostatními.

Jak nám ten dluh krásně roste

Český státní dluh letos v prvním pololetí překonal historickou hranici tří bilionů korun. Od začátku roku za prvních šest měsíců vzrostl o 149,6 miliardy korun na 42,8 % HDP.

Ministerstvo financí v červnové aktualizaci strategie financování státního dluhu předpokládalo, že za celý rok dluh dosáhne 3,191 bilionu korun.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Na úvod by ale mělo být řečeno jasně: trend rychlého nárůstu státního dluhu jde za vládou Andreje Babiše. Za poslední dva roky jeho vlády vystřelil český státní dluh nahoru o 825 miliard korun.

I když v absolutních číslech je tuzemský dluh ještě pod průměrem EU, v roce 2021 se Česko zadlužovalo nejrychleji v Evropě.

A tento trend má svůj dojezd: „Tempo růstu státního dluhu ČR bylo v evropském srovnání v roce 2022 třetí nejvyšší,“ napsal ve své zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

ČR sice pořád patří mezi ty méně zadlužené státy EU, v pořadí ale postupně klesá. V letech 2019 a 2020 bylo Česko – podle údajů Evropské komise – čtvrtou nejméně zadluženou zemí, v roce 2021 už šestou a v roce 2022 kleslo na osmé místo.

Má to svůj odraz v nezbytných nákladech s dluhem spojených. Vloni vyšla obsluha státního dluhu na 50 miliard, letos to bude zhruba 70 miliard, příští rok to má být podle slov ministra financí Zbyňka Stanjury 90 miliard a rok následující již 100 miliard.

A to navzdory vládním snahám neblahý trend zadlužování obrátit. „To už se stalo, to už nezmění nic. Žádná vláda, žádná sněmovna, žádný zákon,“ řekl k nárůstu plateb na obsluhu dluhu ministr Stanjura na červnové tiskové konferenci vlády.

Jak vysvětlíme níže, dluh se skládá z různých částí, kumuluje se a v čase se mění s ohledem na dobu splatnosti dluhopisů či úrokové sazby.

Kde se ty peníze berou?

Podobně jako si lidé na koupi domu či bytu berou hypotéky, půjčuje si i stát obvykle od bank, respektive finančních institucí.

Dominantní podíl českého státního dluhu dlouhodobě drží finanční instituce: banky, pojišťovny, penzijní fondy či investiční fondy.

V menší míře i občané – třeba ve formě státních protiinflačních dluhopisů; před dvěma lety si desítky tisíc lidí nakoupily tyto dluhopisy celkem za 41 miliard korun.

Část českého dluhu drží i zahraniční banky a nadnárodní instituce jako je Evropská centrální banka a Světová banka.

Zatímco v minulosti dosahoval český dluh vůči zahraničí takřka 45 % z celku, vývoj se postupně obracel a v roce 2021 klesl podíl jen na 7 %.

Drtivá většina dluhu je také vedena a vydávána v českých korunách; většinu českého dluhu drží tuzemští investoři.

Na svůj provoz – nad rámec toho, co vybere na daních – si stát půjčuje tak, že vydává emise krátkodobých a dlouhodobých cenných papírů. Krátkodobé jsou takzvané pokladniční poukázky, jež mají obvykle splatnost jeden rok. Tento krátkodobý dluh se každoročně refinancuje, zjednodušeně řečeno přebíjí novým dluhem za aktuální úrokovou sazbu.

V tomto smyslu s přimhouřením očí platí zmíněná teze expremiéra Jiřího Paroubka o tom, že „dluhy se neplatí“. Podíl krátkodobého dluhu na celkovém dluhu je ale dlouhodobě na úrovni, či spíše pod úrovní 10 %.

Střednědobé a dlouhodobé cenné papíry představují aktuálně 93,35 % státního dluhu. Minimální doba splatnosti jsou dva roky, vydávají se ale dluhopisy se splatností 20, 30 či dokonce 50 let. Nejobvyklejší dluhopisy jsou desetileté.

Konkrétní statistiky státních dluhopisů podle typu instrumentu, typu držitele a podle doby splatnosti jsou k vidění ZDE; zveřejňuje je ministerstvo financí vždy poslední pracovní den v měsíci.

Například k 31. červenci 2023 Česko mělo vydané státní dluhopisy celkem za 2,9 bilionu korun, z toho například ve státních spořících dluhopisech bylo bezmála 92 miliard Kč, nejvíce peněz je napůjčováno z 11letého státního dluhopisu (přes 782 miliard, což odpovídá 27 % stávajícího dluhu). Nejdelší splatnost má 50letý dluhopis, v nichž má stát půjčeno necelých 22 miliard.

Nerezidenti, tedy lidé a instituce s trvalým sídlem mimo ČR, měli k roku 2022 podíl na českém dluhu 28,2 %. „I přes významný pokles je však tato hodnota stále nad kritickou mezí zátěžových testů veřejných financí ČNB, která činí 25,9 %,“ upozorňuje Národní rozpočtová rada.

V čem by mohl být problém? Platí, že čím větší podíl dluhu je držen ze zahraničí, tím větší je nepředvídatelnost chování, kdy by například panický výprodej dluhopisů mohl ohrozit stabilitu finančního sektoru České republiky.

Kolik stojí dluh?

Ve splátkách hrají roli dva základní faktory: celková výše dluhu a výše úrokové sazby z konkrétních dluhopisů a pokladničních poukázek.

„Výše výnosů při emisi dluhových cenných papírů závisí na aktuální pozici ekonomického cyklu, nastavení měnové politiky, ratingovém hodnocení od mezinárodních agentur, sentimentu finančních trhů či na rizikové prémii,“ vysvětluje NRR ve své studii k vývoji státního dluhu.

Jak ukazuje graf níže, od druhé poloviny roku 2020 mají výnosy českých státních dluhopisů vzestupnou tendenci, v lednu 2022 se dostaly nad 3 %, čímž dosahují dlouhodobého průměru.

Vývoj výnosu desetiletého státního dluhopisu

ZDROJ: data ČNB, graf se svolením Národní ekonomické rady

„Od roku 2008 do roku 2019 činila průměrná výše potřeby financování 316 mld. K nejvyššímu (téměř dvojnásobnému) meziročnímu nárůstu došlo v roce 2020, kdy se potřeba financování v důsledku 367miliardového deficitu vyšplhala na 610 mld. Kč. V roce 2021 došlo k jejímu dalšímu nárůstu na 690 mld. Kč,“ vypočítává NRR.

V letošním roce by jen splátky státního dluhu měly být bezmála 350 miliard korun, což odpovídá 4,7 % českého HDP, nicméně „potřeba financování“, tedy včetně platby jistiny, 645 miliard.

Potřeba financování státního dluhu 2021 – 2025 

ZDROJ: data Ministerstvo financí, ČSÚ, tabulka se svolením Národní ekonomické rady

Podle Strategie financování a řízení státního dluhu České republiky 2023 v druhé polovině tohoto roku vláda vydá novou emisi korunových střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů o „celkové jmenovité hodnotě v očekávaném rozsahu 150,0 až 250,0 mld. Kč v závislosti na skutečné výši potřeby financování v roce 2023“ i nové emise krátkodobých státních pokladničních poukázek.

A i proto první premisou nového rozpočtu na rok 2024 je fakt, že začíná se „sekerou“ zhruba 90 miliard – právě na splátky dluhu. Ten na rok 2025 dokonce s částkou mínus sto miliard. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)