Český emigrant Bystroň, zátěž pro vztahy s Německem. Poslanci od něj dali ruce pryč
Německý poslanec s českými kořeny Petr Bystroň má pověst muže s výbornými kontakty k pravicovým radikálům v Evropě či USA, ale třeba i směrem do Ruska či Srbska. Vůči rodnému Česku však působí natolik kontroverzně, že se skupina českých i německých poslanců rozhodla vzájemné vztahy budovat napříště bez Bystroně a jeho mateřské strany AfD, i bez jejích tuzemských partnerů z SPD Tomia Okamury.
Když se šéfka české sněmovny Markéta Pekarová Adamová během své listopadové návštěvy Berlína sešla s několika poslanci Bundestagu, Petr Bystroň u toho chyběl. A to přesto, že je to právě český rodák, kdo vede v německém parlamentu skupinu pro česko-slovensko-maďarské záležitosti, formálně zodpovědnou právě i za vztahy s Českem.
V uplynulých dvou letech ale byla meziparlamentní výměna mezi Prahou a Berlínem do značné míry ochromena – právě kvůli Bystroňovým postojům.
Adamová: Těžko hledat společnou řeč
Zpráva o zahraničních aktivitách Bundestagu zahrnující období říjen 2021 až září 2023 nezmiňuje ani jedinou zahraniční cestu zmíněné skupiny poslanců, pouze jedno přijetí české delegace loni na podzim v Berlíně.
Letos v listopadu se v Praze vůbec poprvé sešla platforma parlamentních i regionálních českých a německých politiků. Bez německé AfD i Okamurovy SPD.
Důvodem je podle všeho to, že je Petr Bystroň v Česku při současném složení tuzemské vládní koalice jen obtížně přijatelný. „S předsedou skupiny panem Bystroněm bychom skutečně těžko hledali společnou řeč a proto upřednostňuji setkávání s jednotlivými poslanci Bundestagu, kteří usilují o konstruktivní spolupráci mezi našimi zeměmi,“ potvrzuje Markéta Pekarová Adamová.
Sama si na Petra Bystroně postěžovala už v září 2022 při setkání s předsedkyní Bundestagu Bärbel Basovou. „Chápu, že pan Bystroň má české vazby a kořeny, ale vzhledem k tomu, že se jedná o stranu, která vyjadřuje proruské názory, mi to v tuto chvíli přijde velmi nešťastné,“ citoval Pekarovou Adamovou server Seznam Zprávy.
Bystroň pár dní poté dorazil do Prahy na protivládní demonstraci pořádanou Ladislavem Vrábelem. V projevu na Václavském náměstí se několikrát opřel právě i do Pekarové Adamové:
„Koho chcete, aby dělal česko-německé vztahy? Pekarová, nebo Bystroň? Já myslím, že to je na demisi, ne?“ řekl za nadšeného křiku davu. O rok později se ale v česko-německých vztazích ocitá v sílící izolaci. Výjimkou je jen partnerská strana Alternativy pro Německo, SPD Tomia Okamury, která se k Bystroňovi dále hlásí.
Letos v listopadu se v Praze vůbec poprvé sešla platforma parlamentních i regionálních českých a německých politiků, kterou svolal další člen skupiny Bundestagu pro vztahy s Českem, Slovenskem a Maďarskem Jörg Nürnberger.
Přizvány však nebyly strany Alternativa pro Německo a SPD Tomia Okamury, obě blízké extremismu a obě pravidelně zmiňované ve zprávách ministerstva vnitra či tajných služeb. V Německu jsou části AfD kontrarozvědkou považovány za výslovně extremistické.
Tento nový impuls pro česko-německou spolupráci přivítala i německá ambasáda v Praze: „Úzké a osobní kontakty mezi poslanci tvoří důležitý pilíř česko-německých vztahů,“ říká na dotaz HlídacíPes.org velvyslanec Andreas Künne.
Cesta za mírem k Lukašenkovi
Bystroň se stejně jako AfD dlouhodobě vyjadřuje proti sankcím uvaleným na Rusko. Vloni také za nejasných okolností vycestoval do Běloruska, které aktivně podporuje ruskou invazi na Ukrajinu. Když se později na jeho běloruský výjezd přišlo, tvrdil, že cílem cesty bylo „obnovení míru na Ukrajině“.
Chtěl prý na místě zjistit, nakolik by Bělorusko připadalo v úvahu jako „neutrální mírotvůrce pro Ukrajinu“. Bystroňovy vnitropolitické výroky v Německu také využívala kremelská propaganda například ve vysílání ruských státních televizí.
Související články
Poslanec AfD Bystroň má do Česka přijet na „Den rebelů“. V Německu chce do nadace za práva gayů
Hlavním vchodem do Lán. Jak se prezident Zeman opět sbližuje s nejtvrdším jádrem antiislamistů
Bystroň vzbudil kontroverze už mnohokrát za posledních několik let, kdy je členem německého parlamentu: ať už svými kontakty s extremistickou scénou, sympatiemi s identitárním hnutím, kvůli kterým ho sledovala i bavorská kontrarozvědka, nebo kontroverzními zahraničními cestami.
Kromě zmíněného Běloruska šlo třeba o návštěvu jihoafrické paramilitární skupiny Suidlanders, považované za extremistickou a rasistickou. Jindy zase Bystroň zmiňoval dobré kontakty své manželky s ruským velvyslancem ve Vídni.
Podle Markéty Pekarové Adamové by v budoucnu pomohlo, kdyby německý parlament měl samostatnou skupinu pro vztahy s Českem, a nikoli smíšenou pro česko-slovensko-maďarské záležitosti jako nyní:
„Ideální by bylo, aby tato skupina měla v čele zástupce některé z demokratických stran. Ale to je záležitostí německé strany,“ dodává Pekarová Adamová.
Petr Bystroň aktuálně figuruje na druhém místě kandidátky AfD do Evropského parlamentu. Vzhledem k vysokým preferencím strany v Německu se dá jeho zvolení považovat za velmi pravděpodobné.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do Londýna už jen s povolením a za poplatek. Změna čeká i vstupy do EU
Tomáš Kopečný: Nejvíc teď Ukrajinu trápí počet a kvalita vycvičených vojáků
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
Bystroň má bystrý mozek a nepapouškuje propagandu z Bruselu ani z USA. A to se nehodí, to se přímo nesmí.
Pětikolka půjde zanedlouho do zapomnění a vztahy s Německem nebudou zatíženy patolízalstvím a lokajstvím. Nová česká vláda Babišova bude suverénní, sebevědomá a promírová. A to je dobře. Už i USA mají Ukrajiny plné zuby.
Máte pravdu, doufám že si lidi něco s panem Bystroněm poslechnou.
Jak se můžete dočíst, smí se to, tak tady nestrašte cenzurou.
Z toho jak byla minulá Babišova vláda v Bruselu suverenní a sebevědomá, se budeme dlouho vzpamatovávat.
Kdybys dokázal na konkrétních příkladech srovnání definovat, která propaganda je horší, ta z východu nebo západu, tak bys možná měl šanci, aby většina lidí nepovažovala tyhle řeči za trolení.
Pekarová je neštěstí. něco tak hloupého a arogantního se často nevidí ! Bystoň má rozum !!
je to především osobní úspěch p.Bystroně,že je poslancem Bundestagu. Ten, kdo vystupuje otevřeně, bývá málokdy agentem.Rusko má a mělo vždy špičkové diplomaty ve Vídni. Jen namátkou připomenu vysoce postaveného plk GŠ c. a k, Rédla, a co vzešlo z jeho činnosti. Historické osobnosti naši republiky,měli vždy nějaké vázací akty v Londýně, Moskvě a Washingtonu,to jsou vítězné mocnosti .Ty ostatní většinou nedopadli dobře.
Současná turbulentní doba, přináší pro tak rozdělený stát jakým je ČR,složité problémy,které jsou obtížně řešitelné.Naše politické garnitury nemají principiálně vyřešené zda je historicky správné členství v EU a NATO.Tak složitá je to situace, a do toho vstupují ekonomické problémy a je zaděláno na obrovské krizové jevy. A to je vhodná situace pro činnosti služeb zdánlivě přátelských států a jejich diplomatů, ale i těch států s kterými jsme ve sporu.
Historicky úspěšná řešitelnost současného období je nad schopnosti našich současných představitelů. Lavírují a nedovedou vyhmátnout správná řešení.Nabízejí se rychlá střídání vlád a voleb ,ale to náš ústavní systém jednoduše neumožnuje. Přičiń se, a Prozřetelnost ti pomůže. Když dosáhne nějaké uskupení volebního vítězství zásahem soudu, i když je to soud ústavní,tak musela nastat zákonitě současná vnitro i zahraničněpolitická situace v které se nachází ČR .
Pokud vím, tak AFD není v Německu zakázána, takže je taky demokratická. Paní MPA je pomýlená. Dál už bez komentáře.
Správně, extrémisty je nutné zavčas izolovat!
Kolik % hlasů měla TOP v čele MPA v posledních volbách? A kolik % jí dávají současné odhady? Ani není jisté, že by TOP překročila 5% limit! MPA nevymyslela nic lepšího, než se přilepit na ODSku a svou ultra progresivní politikou táhnout SPOLU ke dnu. TOP je myš, která řvala, a která má silně nakročeno následovat ČSSD na politický hřbitov. Nějaké komické seskupení progresivních nul na věci nic nezmění.
Kolik % hlasů dostává AfD v současnosti ve volbách a v odhadech? Protiukrajinská politika AfD je hnus a sebevražda EU, ale Němcům se bohužel líbí. Jinak by ji (diskrétněji) neprosazoval taky Scholz, jeho vláda a celá německá levice.
„Protiukrajinská“ politika je prostě respektování faktu, že armádní sklady jsou už prázdné, takže v případě nějakého průšvihu (třeba kdyby těch cca 5,5 milionu muslimů udělalo v Německu to, co jejich souvěrci v Izraeli, nebo kdyby došlo k válce) nebudou zbraně na obranu občanů a státu. A v důsledku zelené politiky nejsou ani výrobní kapacity. V celé EU nejsou v důsledku zločinného Green Dealu výrobní kapacity na zbraně a munici, schopné pokrýt jejich „spotřebu“ Ukrajinou.
Takže Bystroň jen více-méně reflektuje neradostnou realitu.
Že bych se propadl tak o 40 let do minulosti?
Zpráv typu „setkali se ústavní činitelé spřátelených zemí , projednali konstruktivní spolupráci, a krom jiného taky odsoudili činnost pravicových extrémistů“ , jsme se kdysi aj v Rudém právu dočítali dost..:))) Takové hloupé fráze by už ani většinu dnešních , natož nezávislých média neměly publikovat.
Když tedy navíc, v tomhle případě jde o osobnost typu Pekarové- Adamové, která jako předsedkyně jedné z vládních koaličních stran ani neměla odvahu vstoupit do koaliční vlády, ale místo toho se v koaličních čachrech nechala zvolit za předsedkyni parlamentu. Takže ta politicky nezodpovídá vůbec za nic, mezinárodně projednat za stát taky nemůže nic, ale může nadávat a urážet skoro každého kdo se jí znelíbí.
Takže je téměř vyloučené, aby ta něco skutečně důležitého pro náš stát v „konstruktivní spolupráci mezi staty“ dojednala . Jestli ano, dejte vědět velkým titulkem konkrétně co…
SPD je liberální strana, s extremismem nemá nic společného. Zato elitářská Pekarová je nebezpečím pro demokracii.
Tak dlouho budou Němci podporovat nacismus, až zase přijedou ruské tanky do Berlína, říká poslanec Bystroň.
Proto ho nemají rádi, jejich dědové si to ještě pamatují.
Potomci důstojníků SS sedí v německém parlamentu i v EU-EK …
Tak hrozný to snad nebude. Když budou němečtí no-nacisté dost chytří, tak v případě reálné hrozby pro sebe si s Ruskem tu Evropu podělí. Jako před druhou světovou, tak po ní.
Pan Bystroň alespoň není potomkem SSáka nebo dozorce od plynových komor, což se o řadě jiných politiků v Německu říct nedá.