Český dům v Bratislavě zařizuje spolek s údajným pověřením od Zemana. Nejednali s námi, říká Hrad
Rozbij prasátko, otevři kasičku, vyzval loni v dubnu Miloš Zeman slovenského prezidenta Andreje Kisku k tomu, aby Slovensko přispělo na vznik Českého domu v Bratislavě podobně jako to kdysi pro Slováky udělalo Česko. Kiska sice podporu přislíbil, ani o rok později ale projekt nemá jasné obrysy. Jeho vzor, Slovenský dům v Praze, čelí navíc kritice části slovenských krajanů.
To, že má přinejmenším symbolický mandát od Miloše Zemana řešit zřízení Českého domu, tvrdí místopředseda Slovensko-českého klubu v Praze Vladimír Skalský.
Právě tento klub od roku 2014 provozuje Slovenský dům v centru Prahy. Ten je, vedle pořádání česko-slovenských kulturních akcí, sídlem několika spolků blízkých dezinformační scéně. Jeho sesterská organizace v Bratislavě (Slovensko-český klub Bratislava) má mít nyní podle Skalského na starosti právě realizaci projektu tamního Českého domu.
Po Zemanově návštěvě ve Slovenském domě v roce 2017 se Skalský nechal slyšet, že prezident požádal jeho spolek o „pomoc a know how“ při vybudování Českého domu. Na Facebooku to popsal jako „symbolické přijetí pověření řešit věci v Bratislavě“.
Manželé Žantovští zasahují
Slovensko-český klub Bratislava vznikl v roce 2017. Nemá webové stránky ani dohledatelnou činnost. Předsedkyní bratislavského klubu je Irena Žantovská, vysokoškolská učitelka a manželka Petra Žantovského.
Související články
Petr Žantovský na hraně zákona. Manželku „vyřešil“, o jeho setrvání v Radě ČTK rozhodnou poslanci
ČTK a Krameriovy ceny. „Řediteli jsem nic nenařizoval, jen navrhoval,“ říká radní Žantovský
Ten je kromě jiného spoluzakladatelem Asociace nezávislých médií, která sdružuje alternativní média včetně některých dezinformačních a uděluje i Krameriovy ceny pro novináře. Asociace sídlí přímo ve Slovenském domě, stejně jako další Žantovského spolek CS Institut.
Petr Žantovský je také místopředsedou Rady ČTK. Jeho manželka zase letos neúspěšně kandidovala do Rady Českého rozhlasu. Nominoval ji tam právě Slovensko-český klub, tedy spolek Vladimíra Skalského, který provozuje Slovenský dům.
„O některých jejích aktivitách vím velmi dobře, protože jsem se na nich i sám podílel, například jsme společně podepisovali dopisy některým institucím, na prvním místě prezidentovi ČR Miloši Zemanovi,“ říká o spolupráci s Irenou Žantovskou Vladimír Skalský.
Hrad: S námi nejednali
Miloš Zeman mluví o zřízení Českého domu v Bratislavě dlouho a často. Že by ale Hrad s lidmi kolem Vladimíra Skalského oficiálně o Českém domě jednal, popírá šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta Rudolf Jindrák.
„Já jsem nejednal s nikým z představitelů – ani s panem Skalským, ani s představiteli toho klubu v Bratislavě,“ konstatuje.
Z různých vyjádření prezidenta i dalších fanoušků projektu se přitom může zdát, že by se Český dům na Slovensku měl otevřít co nevidět.
„Pracujeme spíš s termínem jaro 2020, ale záleží to na mnoha faktorech,“ říká ředitel Slovenského domu v Praze Vladimír Skalský.
Česká vláda o záměru projektu ale ještě ani nejednala a pokud Český dům v Bratislavě vznikne, tak podle ministerstva zahraničí nejspíš až za několik let.
„V současné době se zvažuje několik variant možného Českého domu a aktuálně nejsou na toto téma podepsány žádné oficiální dokumenty mezi ČR a Slovenskem,“ říká mluvčí MZV Michal Bucháček. Mluvit celkových nákladech je prý proto podle něj zatím předčasné.
Srdeční záležitost
Vladimír Skalský vede Slovenský dům v Praze od roku 2014 a jeho Slovensko-český klub pobírá na provoz a akce v domě dotace z Česka i ze Slovenska.
Ještě loni v létě Skalský zmiňoval, že projekt Českého domu koordinuje s českou Kanceláří prezidenta republiky a že dokonce společně našli nemovitost v centru Bratislavy.
Naznačoval tehdy, že by prostory na Český dům v Bratislavě mohl „za symbolickou cenu prodat významný slovensko-český podnikatel“. Tuto variantu dnes ale na dotaz HlídacíPes.org odmítá komentovat s tím, že o ní „není oprávněn mluvit a neví, jestli je stále ve hře“.
„Prezident Zeman vnímá tuto věc zjevně jako svou srdeční záležitost. Kancelář prezidenta republiky proto v tomto směru chce být informovaná a věc na všech úrovních podporuje,“ tvrdí Skalský. Hrad se ale ke Skalského projektu a jeho spolku Slovensko-český klub nijak otevřeně nehlásí.
„Kancelář prezidenta republiky není ten subjekt, který by měl jednat o technických detailech nebo způsobu provedení záměru. Je to vláda, je to ministerstvo zahraničních věcí, případně Úřad vlády, který má na starosti národnostní menšiny,“ shrnuje šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
Prezidentská kancelář nicméně o Českém domě v Bratislavě s českou vládou komunikuje a hledá i způsob, jak ho zaplatit.
Slovenská vláda zatím čeká na stanovisko té české a je připravena projekt podpořit i finančně, podobně jako to udělala česká vláda v případě Slovenského domu v Praze. „Podle informací, které máme, se čeká na to, že česká strana představí konkrétní představu projektu a objektu,“ říká Juraj Tomaga z tiskového odboru slovenského ministerstva zahraničí.
Dům na dobré adrese
Slovenskému domu v Praze, který má být pro bratislavskou obdobu vzorem, poskytly před několika lety klíčové finanční zdroje na rozjezd vlády Česka a Slovenska.
Tehdejší kabinet Jiřího Rusnoka přiklepl neobvykle vysokou dotaci pro spolek Slovensko-český klub ve výši 9,6 milionu korun na nákup části činžovního domu v Soukenické ulici v centru Prahy.
Související články
Dezinformátoři ocenili zavražděného Kuciaka. Slovenský velvyslanec cenu převzal, mluvit o tom ale nechce
Rekonstrukci finančně podpořila i slovenská vláda a celá instituce od té doby čerpá dotace z českého i slovenského státního rozpočtu nebo od pražského magistrátu či městské části Praha 1.
Letos v lednu na fungování Slovenského domu v Praze upozornil i investigativní pořad slovenské veřejnoprávní RTVS Reportéri. Připomněl, že Vladimír Skalský jako šéf celé instituce je zároveň ve vedení několika dalších organizací, které na stejné adrese sídlí.
Celá reportáž vyzněla tak, že si skupina lidí a spolků kolem Skalského Slovenský dům takříkajíc „zprivatizovala“ pro své aktivity, na což si v reportáži stěžovali zástupci některých dalších slovenských spolků v Praze.
Skalský kritiku odmítá s tím, že Slovenský dům je otevřený všem a že nikdo jiný než jeho Slovensko-český klub nepodal žádný projekt na instituci podobného typu, natož aby ji otevřel a provozoval. Reportáž RTVS považuje za účelovou a zmanipulovanou.
Právě s odkazem na zkušenosti s provozem Slovenského domu v Praze se chce pustit i do otevření Českého domu v Bratislavě.
Jeho optimistický odhad, že by se Český dům mohl otevřít třeba už za rok, ale české ministerstvo zahraničí nesdílí. „Časový horizont realizace Českého domu se pohybuje nyní okolo dvou a více let,“ odhaduje za MZV mluvčí Michal Bucháček.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
Dost to pripomina dalsi Zemanuv vzdusny zamek – udajny telefonat s Trumpem a nasledne pozvani do Bileho domu.
Takze cely clanek by se dal shrnout do konstatovani, ze Zantovsky se Skalskym vytahli z Rusnokovy vlady >10M na koupi a rekonstrukci baraku v Praze, ted chteji neco podobneho zopakovat na Slovensku, ale tam nemaji tlacenku.
Celá záležitost by potřebovala pořádně zprůhlednit.Náhodou jsem se dověděl,že některé akce ve Slovenském domě v Praze podporuje finančně také Agrofert. To už samo o sobě o něčem svědčí.Honza