Česko, země ruským firmám zaslíbená. Je jich tu nejvíc z celé EU
Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40% podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské společnosti, má své sídlo v České republice. V souvislosti s novým balíkem protiruských sankcí a povinností hlásit finanční transakce těchto firem na to upozornila mezinárodní ratingová agentura Moody’s.
V zemích Evropské unie je registrováno zhruba 46 tisíc firem, v nichž mají nejméně 40% podíl ruské společnosti a Rusové, včetně těch s dvojím občanstvím. Z dat agentury Moody’s plyne, že jednoznačně nejvíce – 12 400 – jich bylo k letošnímu červenci v České republice.
Až s odstupem následuje Bulharsko (9500), Německo (4200), Lotyšsko (3300) a Itálie (2500).
Najít a nahlásit
Moody’s se na firmy s ruským podílem zaměřila kvůli nové povinnosti, kterou na banky a finanční instituce v EU klade Evropská komise. V souvislosti s v pořadí dvanáctým balíkem protiruských sankcí je nutné hlásit příslušným národním institucím převody peněz mimo EU v hodnotě nad 100 tisíc eur, pokud „pocházejí od subjektu vlastněného Ruskem“ – a to i v součtu vždy za půlroční období.
„Pro úvěrové a finanční instituce je vysledování toku nepřímých finančních převodů a určení rozsahu ruského vlastnictví ve vztahu k transakcím společnosti výzvou,“ poznamenává Moody’s. Příští vykazovací období připadá na 15. ledna 2025.
Opatření se vztahuje se na „právnické osoby, subjekty a orgány usazené v Evropské unii, jejichž vlastnická práva jsou přímo nebo nepřímo vlastněna z více než 40 % právnickou osobou, subjektem nebo orgánem usazeným v Rusku, ruským státním příslušníkem nebo fyzickou osobou s bydlištěm v Rusku“. Zahrnuti jsou i ruští státní příslušníci s dvojím občanstvím, včetně občanství některé ze zemí EU.
K červnu 2024 bylo podle údajů ministerstva vnitra v České republice trvale hlášeno 24 783 občanů Ruské federace, dalších 15 290 v Česku žilo přechodně.
Bez ruské adresy
Odlišné údaje o počtu v Česku registrovaných společnosti s ruským vlastníkem má firma Dun & Bradstreet. Podle jejích dat z konce letošního srpna bylo v Česku „jen“ 9463 ruských firem (vloni to bylo 10 725). Nejvíc firem (14 646) bylo podle dat této společnosti v rukou Rusů v roce 2021.
„My čerpáme data z obchodního rejstříku. V Moody’s mohli brát v potaz také živnostníky, pak by to možná sedělo,“ říká mluvčí společnosti Petra Štěpánová.
„Statistiky zkresluje fakt, že si vlastníci v obchodním rejstříku mění adresu (například z ruské na českou), potom jsou ve statistice už vedeni jako české vlastnictví. Existuje 5325 jedinců s aktivní majetkovou vazbou (bez ohledu na výši podílu), u kterých máme historicky vedenou ruskou adresu a jako aktivní už Rusko nemají,“ vysvětluje.
Mimochodem v rukou Ukrajinců je podle Dun & Bradstreet aktuálně 12 803 společností registrovaných v ČR, nejvíc za poslední čtyři roky.
Pražský Žižkov i české lázně
Vyšší čísla než agentura Moody’s před časem o ruských firmách v Česku zveřejnila společnost CRIF. K dubnu 2024 bylo podle ní v ČR 14 776 obchodních společností „s alespoň částečným ruským vlastnictvím“.
„V posledních dvou letech u nás ubylo firem s ruskými vlastníky o 7 %, což je vzhledem k politickým souvislostem poměrně malý pokles. Je potřeba také poznamenat, že v některých případech jsou vlastnické vazby tak komplikované, že konečného vlastníka není možné identifikovat, takže skutečný počet může být ještě vyšší. Z toho, co dohledat lze, víme, že čistě ruské vlastnictví má u nás 10 757 společností,“ komentoval data Jan Cikler, analytik aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje datové přehledy o tuzemských formách.
Většina Rusy vlastněných firem se pohybuje pouze ve třech odvětvích. Podle CRIF jich 4897 podniká v odvětví obchodu, 4457 v odvětví nakládání s nemovitostmi a 1703 v profesních, vědeckých a technických činnostech.
Výraznou roli hrají ruské firmy hlavně v odvětví nakládání s nemovitostmi, kde mají v rámci Česka pětiprocentní podíl.
Pokud jde o místa působení, nejvíc Rusy vlastněných firem je na pražském Žižkově. Významná část je pak registrována v Karlových Varech, v Teplicích a v Mariánských Lázních.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Příběh Vrbětic chce Rusko rozbít. Nehodí se mu do poválečných plánů s Českem
Rusko je jako upadající impérium extrémně nebezpečné, říká exšéf britské MI6
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Co dělají neschopní čecháčkovští úředníci?👎
Jako vždy nic, kromě kňourání a neustálých požadavků na vyšší platy. A za co by ty peníze vlastně chtěli za neschopnost, když jsou nefunkční a k ničemu? Přes celé prázdniny chybí v úřadech 50% úředníků na dovolených a poznal to někdo na fungování státu? Já bych řekl, že nikdo nic nepoznal, naopak se některé funkce zlepšily, když nefungovaly. 😅
Dovolím si jedno konstatování:
V dalších zemích RVHP a Varšavské smlouvy se v rámci ruštiny učily hlavně reálie a literatura (v mateřském jazyce) a absolventi této výuky nezvládli rusky „klápnout hubou“ (konkrétně to vím o Maďarsku a NDR). U nás se učila, a dost dřela, i ruština jako jazyk a každý, kdo tuto výuku absolvoval před rokem 1989, si z ní něco pamatuje. I součástí maturitní zkoušky byla slohovka v ruštině. A existuje i jakási tradice z dob první republiky, kdy náš stát poskytl útočiště velkému počtu poražených „bílých“.
Takže u nás je asi daleko víc lidí, kteří se dokáží rusky domluvit, a to může být jeden z důvodů, proč sem Rusové šli a jdou.
S tímto názorem souhlasím. 👍
Musím dále konstatovat, že asi v žádné postkomunistické zemi nežije tolik poslušných slouhů jako v ČR a tak blízko na „Západ“, jako z ČR. Celkem slušné zázemí i pro ruské špióny. 😅
Slouhy najdete všude. V Německu i na nejvyšších postech, kde se politici třepali na „důchod“ v ruských podnicích.
Spíš budou mít základny v Německu, kde se jim už několikrát podařilo dostat do nejvyšších sfér. A slouhovská mentalita Němců obecně a Prušáků zvláště je příslovečná celá staletí po celé Evropě.
Roztomilý je třeba US film „Báječní muži na létajících strojích“ se scénami, v nichž si Francouzi dělají legraci z Prušáků.