Předseda Senátu Miloš Vystrčil na návštěvě Tchaj-wanu. Foto: Profimedia

Česko v čele EU může tlačit investiční dohodu s Tchaj-wanem. Kvůli průmyslu i lidským právům

Napsal/a Sinopsis 10. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko bude mít jako předsednická země Evropské unie šanci prosazovat uzavření investiční dohody mezi EU a Tchaj-wanem. Světový automobilový průmysl čelí nedostatku polovodičů a Tchaj-wan je jejich významným producentem. Přímo v Česku je také Tchaj-wan větším investorem z pohledu pracovních míst než Čína. Pro dohodu mluví i současná mezinárodní kritika Číny za porušování lidských práv a solidarita řady zemí s Tchaj-wanem.

Čína sice právě pořádá olympiádu v Pekingu, zároveň však čelí poměrně silné mezinárodní kritice za porušování lidských práv, zejména směrem k Ujgurům. EU dokonce v této souvislosti uvalila na některé čínské představitele odvetné sankce a zmrazila jednání o investiční dohodě CAI. V poslední době také roste čínská agresivita vůči Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou separatistickou provincii.

Čínský trest vůči Litvě, která přistoupila k přejmenování tchajpejské kanceláře ve Vilniusu na tchajwanskou, vyvolal solidaritu ostatních zemí EU i Tchaj-wanu samotného.

Spojené státy americké během éry Donalda Trumpa i pod současným prezidentem Bidenem vytrvale posilují vztahy s Tchaj-wanem, včetně bezpečnostních záruk. USA, které uzavřely s Tchaj-wanem investiční dohodu (TIFA) již v roce 1994, nyní dokonce vážně uvažují o dohodě o volném obchodu s Tchaj-wanem.

V tomto kontextu by dávalo smysl posílit vztahy mezi EU a Tchaj-wanem tím, že obě strany uzavřou dvoustrannou dohodu o investicích (BIA). Dávalo by to smysl i ekonomicky. Světové hospodářství, a zejména automobilový průmysl, čelí nedostatku polovodičů a Tchaj-wan je jejich významným producentem.

Šance pro Česko i EU

Ale proces vedoucí k uzavření investiční dohody není jednoduchý. Taková dohoda spadá podle smluv do výhradní pravomoci EU, což znamená, že klíčovou roli zde má Evropská komise jako iniciátor. Poté členské státy zasedající v Radě EU schválí mandát pro jednání, která opět vede Komise. Následuje finální schválení Radou, ratifikace v Evropském parlamentu a v členských státech. Ale i samotná iniciativa ze strany Komise může být politicky „postrčena“ vůlí předsednického státu. A zde by byla právě příležitost pro Česko.

Tchaj-wan se dlouhodobě udržuje na pozici 25. největšího investora v EU a příjemce investic (FDIs) z EU. Jedná se přitom vesměs o investice s vysokou přidanou hodnotou v oblasti technologií. Jen v Česku je Tchaj-wan větším investorem z pohledu pracovních míst než Čína. Tchaj-wan samotný je investiční dohodě s EU pochopitelně velmi otevřen.

Například v květnu 2021 tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen prohlásila:„Domnívám se, že je načase, aby Tchaj-wan a EU znovu zahájily jednání o dvoustranné dohodě o investicích, abychom zohlednili, jak dalece v posledních několika letech pokročily vztahy mezi Tchaj-wanem a EU.“

O celé záležitosti se v EU diskutuje již dlouho, ale Evropská komise zatím nevyvíjela přílišnou aktivitu, jak dokládá její vyhýbavá odpověď na dotaz europoslanců z prosince 2020: „Komise nepřijala rozhodnutí o zahájení investičních jednání s Tchaj-wanem a nemá ani plán jednání. EU však bude mezitím s Tchaj-wanem nadále úzce spolupracovat, i na řešení některých přetrvávajících obchodních překážek, jimž čelí evropští vývozci.“

Když Hongkong, proč ne i Tchaj-wan?

V Evropském parlamentu je čím dál větší skupina poslanců, kteří tuto agendu podporují. Jsou převážně z Evropské lidové strany (EPP), frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), ale i z Renew Europe a z frakce Zelených.

V říjnu 2021 dokonce Evropský parlament schválil usnesení o vztazích mezi EU a Tchaj-wanem, které obsahuje explicitní výzvu Evropské komisi, aby zahájila přípravu jednání o investiční dohodě s Tchaj-wanem.

V textu usnesení je i jasné doporučení Komisi „společně s tchajwanskými orgány urychleně zahájit v rámci přípravy na jednání o prohloubení dvoustranných hospodářských vazeb posouzení dopadů, veřejné konzultace a analýzu rozsahu působnosti dvoustranné dohody o investicích“.

Evropský parlament také v listopadu 2021 vyslal na Tchaj-wan oficiální delegaci, složenou z poslanců zvláštního výboru pro cizí vměšování a dezinformace. Této delegace se zúčastnila i česká europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová. Sama Gregorová nedávno v rozhovoru pro ČT24 uvedla, že Česká republika by se během svého předsednictví EU měla o investiční dohodu s Tchaj-wanem zasadit.

Proti uzavření investiční dohody se často objevuje námitka, že Tchaj-wan není klasickou samostatnou zemí a země EU s ním nemají oficiální diplomatické vztahy, tudíž je problematické s ním uzavírat mezinárodní smlouvy.

Ve skutečnosti je Tchaj-wan fakticky nezávislou zemí vykazující znaky suverénního státu a z toho pohledu s ním mají mnohé státy uzavřeny dohody o spolupráci, o zamezení dvojího zdanění apod. Tchaj-wan je i členem Světové obchodní organizace jako samostatné celní území (Tchaj-wan, Penghu, Kinmen a Matsu) a z pohledu světových obchodních vztahů na něj lze minimálně pohlížet podobně jako na Hongkong. Ten rovněž uzavírá vlastní investiční dohody, i když z politického hlediska jsou Hongkong a Tchaj-wan zcela odlišné případy, přestože Čína se stále snaží dát mezi ně rovnítko.

Nic tedy České republice nebrání, aby na úrovni EU investiční dohodu s Tchaj-wanem prosazovala. Současné francouzské předsednictví to s ohledem na vztahy s Čínou s největší pravděpodobností dělat nebude. Pro Česko by to však mohl být podobný historický krok jako v roce 2009, kdy při svém prvním předsednictví v Radě EU Česká republika pomáhala dávat dohromady Východní partnerství Evropské unie.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)