Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Andrej Babiš, zdroj

Česko staví dálnice tak rychle, až mu Rakousko nestačí, naznačuje premiér. Nesmysl, tvrdí rakouští dálničáři

Podle českého Ředitelství silnic a dálnic trvá průměrná příprava dálničního úseku v Rakousku dlouho a poslední část trasy Praha-Linec se na rakouské straně prý nepřipravuje vůbec. Rakouská dálniční společnost ASFINAG ale obě tvrzení popírá a naznačuje, že plynulé dálniční spojení mezi oběma zeměmi brzdí naopak Češi.

Andrej Babiš minulý týden při návštěvě na jihu Čech řekl, že bude apelovat na rakouskou vládu, aby svou část dálniční trasy z Prahy do Lince dokončila už v roce 2024, kdy Česko počítá s dostavbou dálnice mezi Českými Budějovicemi a státní hranicí.

Ředitelka jihočeské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Vladimíra Hrušková k tomu dodala, že Rakousko vůbec nepřipravuje výstavbu dálničního úseku nejblíž státní hranici (z exitu Rainbach-Nord dál na sever). Průměrná doba přípravy na rakouské straně je podle ní 11 let. Hrušková proto odhaduje, že Češi „tam budou rychleji“.

HlídacíPes.org požádal o reakci na tyto výroky státní společnost ASFINAG, která v Rakousku plánuje, staví dálnice a rychlostní silnice, včetně jejich následné údržby i výběru mýta.

Nečinnost? Máme už vybranou trasu

Slova jihočeské ředitelky ŘSD o průměrné délce přípravy dálničních úseků nelze podle ASFINAGu potvrdit:

Při plánování, respektive realizaci projektů nelze paušálně mluvit o jejich délce. Působí tam řada faktorů, které přípravu buď zkracují, nebo prodlužují, především ve zvláště chráněných oblastech,“ tvrdí mluvčí ASFINAGu Alexander Holzedl.

V posledních letech navíc podle něj Rakousko přijalo řadu opatření pro to, aby byl schvalovací proces rychlejší, například novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí nebo zákon „Standortentwicklungsgesetz“, který umožňuje urychlit schvalování projektů s „nadregionálním významem“.

 

 

ASFINAG také odmítá nečinnost v přípravě posledního dálničního úseku mezi Rainbachem-sever a státní hranicí:

„Zejména v případě přeshraniční dopravy jsme v neustálém kontaktu a domlouváme se se sousedními zeměmi – a to i v tomto případě. Jsou vypracované analýzy variant i výběr trasy,“ dodává mluvčí Holzedl.

Termín dokončení posledního úseku ale podle něj závisí na tom, jak rychle bude pokračovat s výstavbou česká strana, a také na hustotě dopravy:

„Provoz u Wullovitz v roce 2016 byl relativně slabý, kolem 6000 vozidel za 24 hodin, ve srovnání s prognózou pro rok 2035, kdy se počítá s 16 000 vozidly za den,“ upřesňuje mluvčí.

Zastaralé informace?

HlídacíPes.org následně požádal šéfku jihočeské pobočky ŘSD Vladimíru Hruškovou o reakci na tvrzení rakouských dálničářů.

„Informace jsem čerpala z odborného časopisu Silnice-mosty 3/2018 o propojení české a rakouské dálniční sítě,“ odepsala Hrušková.

V časopise byl prý i odkaz na rakouské ministerstvo dopravy, kde byl uveden v přípravě pouze úsek Freistadt Nord-Rainbach Nord. „Poslední úsek Rainbach Nord-státní hranice je uveden pouze v mapové příloze mezi projekty se zahájením přípravy po roce 2023,“ dodává Hrušková.

Průměrnou jedenáctiletou dobu přípravy při stavbě dálnic v Rakousku prý odvodila z výstavby předchozího úseku dálnice S10 z Lince směrem do Česka.

Od úvodní studie v roce 2004 až po zprovoznění v roce 2015 to tehdy trvalo jedenáct let. Šlo ale pouze o jeden případ, nikoli průměrnou dobu přípravy všech dálničních úseků v Rakousku.

Z pohraničí až do Chorvatska

Rakouská dálnice (v rakouské terminologii rychlostní silnice) S10 v tuto chvíli končí necelých 15 kilometrů od českých hranic. Do roku 2025 by se měla přiblížit na vzdálenost zhruba osmi kilometrů.

Podle aktuálních plánů Babišovy vlády by sice v tu dobu už měl být na české straně hotový úsek od hranic až na pomezí Středočeského kraje. Právě tam by ale v dálniční trase zůstala znatelná mezera ještě nejméně do roku 2028.

Z tohoto pohledu se chybějící sedmikilometrový úsek dálnice na rakouské straně jeví jako mnohem menší problém, než jak ho Babiš prezentuje.

Navíc Rakušané dálnici dovedli do bezprostřední blízkosti hranic už v roce 2015, kdy začal fungovat dálniční obchvat Freistadtu. Odtamtud se tak dá po dálnici nepřetržitě dojet třeba až na jih Chorvatska.

Na české straně je situace nepoměrně horší. Dálnice začíná víc než 40 kilometrů od hranic za Českými Budějovicemi a ještě pár let se to nezmění.

Kdo tu vyhrál závod?

Podobně vyznívá také srovnání Česka s Rakouskem v případě druhého nekompletního dálničního spojení obou zemí – mezi Vídní a Brnem. Rakouská dálnice A5 dnes končí zhruba devět kilometrů od hranic. Na podzim navíc řidičům začne sloužit obchvat obce Drasenhofen, který tuto trasu dále zrychlí.

Naopak na české straně chybí 23 kilometrů od Pohořelic k hranici a ministerstvo dopravy v tuto chvíli nepočítá s dokončením dálnice dříve než v roce 2030.

„Odstranění mezery na trase dálnice A5 závisí na plánech další výstavby D52 stejně jako na hustotě dopravního provozu,“ opakuje mluvčí ASFINAGu Holzedl prakticky totožnou odpověď jako v případě dálnice mezi Budějovicemi a Lincem. Přeloženo – ať Češi začnou nejdřív pořádně stavět.

I když tedy premiér rétoricky vytváří dojem, že Rakousko „brzdí“ české plány, vzájemné dálniční závody už ve skutečnosti dávno vyhráli Rakušané.

Pro srovnání, česká dálniční síť má v tuto chvíli celkovou délku zhruba 1270 kilometrů, ta rakouská zhruba 2200 kilometrů. Dálnice v Rakousku navíc vedou nesrovnatelně komplikovanějším alpským terénem a jejich součástí je řada dlouhých tunelů či náročných mostních staveb.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

19 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Neni ta Hrušková dalsi Babisova figurka ve statni sprave? Lhani, manipulace, prekrucovani, nepresnosti jsou vysadou lidi spojenych s AgroFertem/ANO. 2) Bohuzel se tyto informace nedostanou ke koblihozroutum, takze Babis dalnicni zavod podle nich opet vyhral.

 2. QEntity napsal:

  V posledních letech nám čeští politici dělají v Rakousku neustále ostudu.

  Babiš, Zeman.

  A to proto, že jsou zvyklí neustále lhát…

  • Erik napsal:

   Babiš i Zeman moc dobře ví, že lhát Čechům se pořád ještě vyplatí. A když někdo jejich lež odhalí, ani se za ní zpětně nemusí omlouvat. Důvěru svých voličů si totiž pojistí další lží a třeba i tou nejprimitivnější. Už čekám až jednoho dne zapnu TV a uslyším něco jako, „Podle teorie o dávných astronautech nejvíc krade Kalousek a všechna obvinění proti mé osobě jsou vykonstruované vesmírný plavidla mimozemských kapitalistů.“

 3. Tomáš Korel napsal:

  My myslim nemáme ve stavbě dálnic konkurenta na celém světě. Babiš zapomněl na Mikulov; Rakousko finisuje, my jsme na mlynech omezili dopravu. Už přes rok. Jsme světu pro smích. Tak schválně; kolik km jsi zkolaudoval vloni? Pět? Pákistán 25, Kambodža 14, Keňa 12, …

  • Al Bunda napsal:

   Muzu poprosit o ten zdroj informaci k budovani dalnic ve svete ? Diky 😉

 4. Vendouch napsal:

  Ano, stavíme dálnice tak rychle, že nám sousední státy nestačí.
  Stavíme a děláme tak fušerskou práci až to bouchá dveřmi a ještě si budeme nalhávat, že stavíme rychle. V této republice jde velmi dobře jediná věc a to je zdražování snad všeho, co se dá koupit.

 5. Jiří napsal:

  Hrušková evidentně spadla z hrušky. Asi z velké výšky a přímo na hlavu.

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Že Babiš lže a to pokaždé když promluví v médiích, je tak běžný fakt, že už nemá smysl o tom psát články a komentáře.

 7. Meli napsal:

  Někdo by měl říct těm politikům že dva pruhy nestačí a za 20-40 let bude D1 jen parkoviště pak se tam můžou instalovat parkovací hodiny přece jenom můžeme přispět do pokladnice pan Babiš bude jistě rád . Nebo zdražení dálničních známek proč nezačít rovnou na ceně 10 tisíc za roční známku však dálnice je luxus 😀 Další věc pan Babiš by mohl dále zvětšit daně na benzín a naftu co třeba tankování za 50kč za 1 litr ? Bude to stačit pane Babiš ? 🙂 nebo nechcete víc daní z výplat lidí ? co třeba že bych odváděl 90% výplaty ? vyspat se můžu pod mostem k čemu peníze hlavní je že se budete mít dobře pane Babiš a spol.To je jediné co vás a ostatní zajímá

 8. Meli napsal:

  Víte co by mě opravdu zajímalo byl někdo někdy svědek toho ze by politici chodily mezi obyčejné lidi a ptali se co by chtěli změnit nebo kde by měla začít aby i nižší a střední třída lidí mohly žít důstojně. Nepočítám čas před volbami to každý snese modré z nebe 😀

 9. Míra napsal:

  Tvl. Kdyby to nebylo k pláči, možná by to bylo k smíchu! Minulý rok se u nás postavilo 3,6 kilometru dálnice. To je fofr, to Rakušáci asi čumí!

 10. Radek M napsal:

  V Číně se staví 130 000 km dálnic za rok a zdejší mosty, které jsou i stovky kilometrů dlouhé a několik set metrů vysoké, patří k posledním divů světa. Šašci z ČR, držte radši hubu.

  • Honza M. napsal:

   Babiš je trapný šašek. Škoda, že nejde zkonfiskovat jeho majetek, myslím si, že by se za těch jeho 50 miliard co nakradl, by se pár kilometrů dálnice dalo postavit.
   Aspoň trochu by byl užitečný.

 11. Tondach napsal:

  Poslouchal jsem Babiše, když mluvil v Senátu. Kromě zjištění, že Jakeš byl proti němu skvělý řečník, jsem dočel k přesvědčení, že bez něj by asi ta Evropská unie nefungovala, jak si to všechno s každým vyříkal a vrcholem bylo patetické zvolání „uzkažtě mi premiéra, který svolává véčtyřku esemeskou, ..já! Já!“
  To je už k nevydržení……

 12. Vladimír Haleš napsal:

  Dobrý den, žijeme nedaleko Rakouské hranice, takže můžeme posoudit stav tam i tady, S největší pravděpodobností se někdo zbláznil! Litujeme ty kdo musí používat naše dálnice a navíc číst takovéto nesmysly.

 13. Bubo napsal:

  Je zajímavé, že nikomu nevadil ten „zákonodárný bordel“ před Babišem, kdy nyní mají ekoteroristé ve všem pravdu. A kdo ty „mistry“ těch 25 let mnohokrát volil!!!!

 14. Petr napsal:

  Vycozi stav pred 30 lety byl: Spickove dalnice v Nemecku, spickove dalnice v Rakousku. Slovaci meli D2, kousek D1 kolem Liptovske Mary, kousek D61(dnes D1) ani ne po Trencin. Polaci meli takovy lepsi 4 pruh, ktery kdysi postavil Hitler. Za 30 let nam v rychlosti a kvalite utekly i staty jako Srbsko, Albanie nebo Kosovo. Ale predevsim se budovalo okolo. Takze dnes mame krasne hotovy dalnicni okruh kolem Ceske Republiky. Ale ani tady se nezahalelo. Taky zde byli pokusy neco stavet. Na ten dalnicni okruh kolemCR se da namatkou najet: Tankodromem kolem Ostravy (oznacen v mapach jako D1), pohyblivym mostem pres ceske stredohori (v mapach jako D8), motokrosovym skokanskym mustkem pres Nove Mlyny (D52) atd. Vsechno tady pak spojuje ta neviditelna “uplne nova dalnice D1”. Jesteze mame ty poslance za ANO: nebyt toho, ze pri pokusu zvysit cenu dalnicni znamky nam oznamil, ze ceske dalnice jsou opravdu kvalitni, nikdy bych si to nemyslel 🙂

 15. Dee napsal:

  Neschopný Babiš and his folks si honí triko s postavenými 3 (třemi !) kilometry dálnic za loňský rok. To je přeci směšné.

 16. Jan Novák napsal:

  Na trase Praha – Linec chybí na rakouské straně cca 14km. Na české více než 100.
  I při tempu 4km/rok, kterým se staví v ČR, to Rakušané do roku 2024 hravě stihnou.
  Česká repiblika ovšem až za 25 let.

Přidávání komentářů není povoleno