Poslanec AfD Petr Bystroň. Foto: Profimedia

Česko-německé vztahy bez krajní pravice. SPD a AfD na přeshraniční akci nežádoucí

Napsal/a Vojtěch Berger 9. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko-německé vztahy na parlamentní úrovni nejsou tak bezproblémové, jak by se z běžného politického provozu mohlo zdát. V Praze se proto o víkendu sejdou němečtí a čeští poslanci i senátoři, regionální politici a zástupci dalších přeshraničních iniciativ, aby založili nové diskusní fórum. Pozvánku záměrně nedostaly populistické strany blízké extremismu – německá AfD a česká SPD. Právě ony totiž mají být důvodem, proč vztahy Česka s Německem drhnou.

Meziparlamentní fórum svolal poslanec německého Bundestagu Jörg Nürnberger: „Vzhledem ke stále větším výzvám ze strany krajně pravicových uskupení v našich parlamentech je o to důležitější, aby demokraté ukázali jednotu,“ říká politik, který česko-německé soužití rozhodně nezná jen z kavárenských diskusí.

V situaci, kdy je formální meziparlamentní výměna de facto ochromena, považujeme takovouto diskusní platformu za velmi přínosnou.

I když jako poslanec Spolkového sněmu za německou vládní sociální demokracii v Bundestagu zastupuje Bavorsko, Česko má takříkajíc z první ruky: „Mám českou manželku a tím pádem i českého tchána a tchyni,“ popsal Nürnberger loni v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

V německém parlamentu je místopředsedou parlamentní skupiny pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Ta však zjevně nefunguje, jak by měla.

Spojka AfD ke světovým radikálům

Šéfem skupiny je Petr Bystroň, rovněž Němec s českými kořeny, zahraniční expert Alternativy pro Německo a momentálně i dvojka kandidátky AfD do eurovoleb v příštím roce.

Bystroň už mnohokrát za posledních několik let, kdy je členem parlamentu, vzbudil kontroverze. Ať už svými kontakty s extremistickou scénou, sympatiemi s Identitárním hnutím, kvůli kterým ho sledovala i bavorská kontrarozvědka, nebo kontroverzními zahraničními cestami, jako byla například ta loňská, oficiálně neohlášená – do Běloruska.

Jako účel své návštěvy v zemi, která aktivně podporuje ruskou invazi na Ukrajinu, měl při podávání cestovního výkazu v rámci stranické frakce AfD Bystroň uvést i „obnovení míru na Ukrajině“. Na dotaz deníku Bild doplnil, že chtěl na místě zjistit, nakolik by Bělorusko připadalo v úvahu jako „neutrální mírotvůrce pro Ukrajinu“.

Petr Bystroň také funguje jako mezinárodní spojka AfD do všech směrů, kontakty má u krajně konzervativního křídla amerických republikánů nebo třeba v Srbsku, kde se v listopadu zúčastnil „Mezikontinentálního konzervativního kongresu“. Na akci byl společně s šéfem slovenských ex-Kotlebovců z hnutí Republika Milanem Uhríkem nebo s poslaneckým asistentem Jaroslava Foldyny z SPD Milutinem Ilićem.

„Chcete Pekarovou, nebo Bystroně?“

Na Petra Bystroně si loni v září na okraj své návštěvy Berlína u předsedkyně Bundestagu postěžovala i šéfka českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová.

„Při setkání s předsedkyní Bärbel Basovou jsme se dotkly situace, že předsedou skupiny přátel Česka, Slovenska a Maďarska Spolkového sněmu je politik AfD. Chápu, že pan Bystroň má české vazby a kořeny, ale vzhledem k tomu, že se jedná o stranu, která vyjadřuje proruské názory, mi to v tuto chvíli přijde velmi nešťastné,“ citoval Pekarovou Adamovou server Seznam Zprávy.

O pár dní později dorazil Bystroň do Prahy, kde vystoupil jako jeden z řečníků na protivládní demonstraci na Václavském náměstí. Desetitisíce lidí tehdy požadovaly demisi kabinetu Petra Fialy. Bystroň v projevu zmínil i stížnost Pekarové proti jeho osobě: „Já myslím, že to je na demisi, ne?“ řekl za nadšeného křiku davu.

„Koho chcete, aby dělal česko-německé vztahy? Pekarová, nebo Bystroň?“ ptal se několikrát do mikrofonu poslanec a plný Václavák křičel jeho jméno.

Česko-německé vztahy bez AfD i SPD

O rok později je ale zjevné, že s Petrem Bystroněm nemá na parlamentní úrovni problém zdaleka jen šéfka české sněmovny.

Na víkendové ustavující setkání zmíněného nového diskusního fóra dorazí kromě poslanců a zemských politiků z obou zemí také zástupci dalších institucí, které se dlouhodobě věnují česko-německému soužití, například Euregio Egrensis nebo Česko-německý fond budoucnosti. Zástupce pošle i německá ambasáda v Praze.

„Fond budoucnosti má zájem na rozvíjení česko-německého dialogu na všech úrovních. V situaci, kdy je formální meziparlamentní výměna de facto ochromena, považujeme takovouto diskusní platformu za velmi přínosnou. Propojení spolkové a zemské roviny je navíc skvělá myšlenka,“ říká ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek.

Svou meziparlamentní skupinu pro vztahy s Německem má kromě Bundestagu i česká Poslanecká sněmovna. Je v ní 43 poslanců a za zmínku stojí, že zástupce Okamurovy SPD z nich není ani jediný.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)