Česko má novou novinářskou organizaci. Chce spojit známé novináře a bránit svobodu médií
V České republice byla založena národní pobočka Mezinárodního tiskového institutu (International Press Institute – IPI), globální organizace, která sdružuje především vedoucí pracovníky médií, respektované novináře a komentátory.
Mezi cíle nově vzniklého Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) patří především obrana svobody slova, obrana novinářů při svobodném výkonu jejich práce a podpora nezávislých médií.
Chceme respektované novináře
Zakladateli CZ IPI jsou moderátorka Českého rozhlasu Veronika Sedláčková, šéfredaktor webu HlídacíPes.org Robert Břešťan, šéfredaktor měsíčníku reportér Robert Čásenský a někdejší ředitel vydavatelství Economia či Vltava Labe Media Michal Klíma. Zakladatelem je jako právnická osoba i Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
„Je důležité, aby u nás fungovala reprezentativní organizace, která má autoritu opírající se o významné domácí mediální osobnosti i o mezinárodní prestiž. Chceme bránit svobodu tisku a budeme se vyjadřovat k situacím, kdy je tato svoboda omezována nebo porušována. Je proto zásadní, aby se členy stali právě respektovaní čeští novináři,“ vysvětluje Michal Klíma, který byl zvolen prvním předsedou.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
Mezinárodní tiskový institut není masovou organizací, má přísné podmínky členství, z nichž mezi nejdůležitější patří právě obrana svobody slova.
CZ IPI nyní osobními dopisy oslovuje s nabídkou členství a aktivní účasti další konkrétní české novináře a novinářky.
Členy CZ IPI přitom mohou být podle stanov pouze osoby, „které se nepodílejí ani se v minulosti nepodílely na potlačování svobody slova, zkreslování informací, kumulaci politické, mediální a ekonomické moci nebo které brání svobodnému vyjadřování názorů“.
Již od roku 1950
Mezinárodní tiskový institut (International Press Institute) je globální síť šéfredaktorů, novinářů a představitelů médií z více než stovky zemí.
V roce 1950 IPI založilo 34 předních novinářů ze 16 zemí na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Od té doby podporuje novináře v boji za svobodu tisku a vyjadřuje se k porušování svobody slova po celém světě.
Po roce 1989 patřil IPI mezi organizace, které pomohly rozvoji nezávislé žurnalistiky i v České republice. Jeho členy se tehdy stali představitelé obnovených Lidových novin.
Vznik Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) schválila správní rada Mezinárodního tiskového institutu na svém zasedání 2. listopadu 2018.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Jak vydělat na ekonomice pravdy, porazit shitstorm a žít s umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Navrhuju alternativni slozeni: Plesl, Leko, Machacek, Kambersky, Koutnik, Shabu, Pribil, Zantovsky.
z jednej strany Vam drzim palce – sloboda slova nevyhnutna. Vratane vsetkeho, k comu sa pri zakladani takej organizacie hlasite – su to narocne KPIs. Podobne ako je nevyhnutne si dobre a odborne nastudovat temu, o ktorej ide (nie len) novinar pisat, inak sa Vam to vrati ako bumerang. Nebudete o nic ini populisti, ako ti, o ktorych pisete.
Skuste sa pozriet sem:
https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2019-02-13/huawei-and-5g-a-case-study-in-the-future-of-free-trade
toto je clanok hodny fundovaneho respektu. Nedrzi ani jednej strane, poskytuje nazor z helicopter view. Toto Vam v poslednej dobe znacne chyba. Dufam, ze vas to nastartuje. Svet nie je ciernobiely.
Berte to ako prispevok k tomu, aby ste dodrzali to, k comu sa hlasite. Nie je to hejt.