Česko vozí své občany z ciziny zdarma, jiné vlády chtějí příspěvek. Repatriace nemají být „cestovka“
Česká vláda repatriovala ze zahraničí kvůli koronavirové pandemii 4300 občanů, pro tisíce dalších pomohly ambasády zařídit místa v komerčních letech. Česko po Německu patří ve svážení občanů z ciziny zpět do vlasti k nejaktivnějším státům. Repatriace jde na účet státu, náklady jdou do desítek miliónů korun. Výjimkou ale nejsou případy, kdy čeští turisté vládní let využili jako službu a formu úspory.
Našli se i Češi, kteří odlétali do zahraničí už v době koronavirové pandemie a chtěli po státu záruky, že jim pomůže v případě problémů s návratem. V polovině března to pro HlídacíPes.org potvrdil zástupce českého konzulátu v americkém Los Angeles Josef Smyček.
„Dlouho jsem se musel zamýšlet nad tím, jak odpovědět na přímou otázku, jestli danému cestovateli zaručíme zákonem, že se bude moct dostat tam, kam potřebuje, to znamená z České republiky do Spojených států a zase zpátky. Takovou garanci samozřejmě dát nemůžeme. Česká republika přijme všechny své občany, ale to, jak se zachovají jiné státy samozřejmě garantovat nemůžeme,“ popsal tehdy konzul Smyček, jaké požadavky musí diplomaté v současné době řešit.
Poměrně častým jevem také bylo rozhodnutí některých lidí setrvat na dovolené, kde se zatím „nic nedělo“, navzdory tomu, že česká vláda vyhlásila 12. března nouzový stav a od 16. března i uzavření hranic.
Z dálky letadla, z blízka autobusy
Česká vláda zatím vypravila patnáct speciálních letů, aby dostala do vlasti Čechy, kteří kvůli pandemii koronaviru uvízli v zahraničí.
Zároveň vyslala sedmdesát evakuačních autobusů na mezinárodní letiště po celé Evropě. Autobusy svážejí Čechy, kteří se domů nedostanou kvůli zavřeným hranicím nebo se jim nepovedlo koupit letenku na komerční let do Prahy. Na letišti Václava Havla v současné době přistávají komerční lety pouze z Běloruska, Bulharska a Srbska.
„Díky nonstop provozu našich ambasád a obdivuhodnému nasazení mých kolegů se nám daří pomáhat tisícovkám Čechů dostat se domů. Za každým uskutečněným letem jsou hodiny práce a vyjednávání povolení,“ chválí svůj tým za repatriace ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Na palubě českých evakuačních letadel cestují i občané jiných zemí EU i třetích států, tvoří asi 20 % přepravených. Desítky Čechů se domů naopak dostaly díky pomoci jiných evropských států.
Všichni repatriovaní mají let zpět do vlasti zdarma. Česká vláda bude ale po Evropské unii požadovat uhrazení části nákladů.
Jinde na lety přispívají
„Řešíme v tuto chvíli kofinancování ze zdrojů Evropské unie,” říká mluvčí MZV Zuzana Štíchová. Náklady repatriací odhaduje na desítky milionů korun. Ministr zahraničí už dříve pro deník E15 uvedl, že vláda na svážení občanů zpět do ČR vyčlenila přes sto miliónů korun.
Dopravu zajišťuje převážně česká soukromá společnost Smartwings. V rámci těchto letů se do Česka dostává i část zásilek zdravotnického materiálu. Konkrétně lety z Vietnamu a Thajska přepravily několik tun roušek a rukavic. Zásilku FFP3 respirátorů zase doručil evakuační autobus z Londýna.
To, že jsou repatriační lety zdarma, v rámci EU není vůbec běžné. Například Nizozemsko vybírá od svých občanů „za letenku“ příspěvek ve výši 300 eur za lety v rámci Evropy. Za mezikontinentální lety pak 900 eur. Celkově vyčlenila nizozemská vláda na repatriační operace 6,6 milionu eur.
Since the launch of the platform Special Assistance Abroad last week, Dutch airplanes repatriated almost 1000 Dutch citizens and 225 other EU citizens ⤵️#COVID19 #coronacrisis pic.twitter.com/7XTQd839qU
— Dutch Ministry of Foreign Affairs 🇳🇱 (@DutchMFA) March 31, 2020
Spoluúčast na repatriačních letech mají povinnou i Britové. Podle dostupných rozhodnutí britské vlády by ale neměl příspěvek přesáhnout 500 britských liber. Vláda vyčlenila na repatriace v rámci rozpočtu 75 miliónů liber.
Podle britského deníku Guardian ale návraty občanů na ostrovy probíhají velmi pomalu. V zahraničí stále zůstává téměř 300 tisíc Britů. Guardian dává pomalou reakci britské vlády do kontrastu s Němci, kteří zvládli evakuovat 42 tisíc svých občanů ze 60 zemí.
Celkem podle britského deníku vypravilo Německo pro své občany 160 charterových letů, což má být 30krát víc, než se zatím povedlo Britům.
Domů za 100 tisíc
Česká republika patří podle údajů českého Ministerstva zahraničí po Německu v celé Evropě k nejaktivnějším. Výběr destinací se provádí podle jednoduchého klíče: rozhoduje počet občanů České republiky v dané zemi a také tamní zdejší situace.
„Například na Filipínách se situace zhoršila doslova z hodiny na hodinu. Lidé zůstali odříznuti na jednotlivých ostrovech a stálo obrovské úsilí je dostat alespoň tam, kde jsou mezinárodní letiště, tedy na Cebu nebo do Manily. Bylo tam sto českých občanů, kterým reálně hrozilo, že je hotely vystěhují na ulici,“ popisuje Štíchová problémy českých turistů.
Jedním z těch, kdo využil nabídku repatriačního letu byl i Tomáš Loužný, který se do Prahy vrátil letadlem z amerického Chicaga. Za sebou měl předchozí dramatický přesun z jihoamerického Chile.
„Byli jsme za nabídku repatričního letu upřímně rádi, protože jsme předtím několikrát řešili situaci se zrušenými letenkami a překotným nakupováním nových letenek, když jsme se snažili dostat z Chile,“ popisuje Loužný.
Přísná opatření, která kvůli koronaviru začala zavádět chilská vláda, ho zastihla uprostřed pouště Atacama, kde náhle zavřeli hotel i letiště, ze kterého se měl vracet do Santiaga de Chile a posléze do Prahy.
„Museli jsme autem dojet sto kilometrů na jiné letiště, odkud se nám naštěstí podařilo dostat do Santiaga. Let do Prahy zrušili, tak jsme koupili letenky do americké Atlanty, odtamtud do Minneapolisu, kde jsme se dozvěděli o možnosti repatričního letu z Chicaga. Neváhali jsme a koupili letenky do Chicaga,“ popisuje dobrodružný návrat s tím, že ho všechny popsané transakce vyšly na téměř 100 tisíc korun.
Státe, starej se
Ne každý se ale aktivně snažil dostat domů po vlastní ose. Fotograf Jiří Jírů, který trávil od února dovolenou v indickém státě Goa, zdůvodňuje rozhodnutí setrvat na místě tím, že vláda výslovně nevyzvala k návratu cestovatelů z Indie.
„Indie nebyla na seznamu rizikových zemí, měl jsem zaplacenou zpáteční letenku,“ argumentuje Jiří Jírů, proč se nesnažil o dřívější návrat, ačkoliv už v půlce března začínaly letecké společnosti po celém světě rušit lety.
Z Indie plánoval odjet 28. března a doufal, že letadlo poletí. Když ale 24. března Indie vyhlásila zákaz vycházení, situace v zemi byla pro turisty najednou velmi náročná.
„Obchody zavřely, byl to doslova boj o přežití. Podařilo se mi sehnat pět litrů vody, patnáct banánů a jedny olejovky. Všem bylo jasné, že bude hůř, takže jsem kontaktoval českou ambasádu v Dillí a přihlásil jsem se do aplikace MZV DROZD, kde se řešila repatriace,“ popisuje náhlou změnu atmosféry v zemi Jiří Jírů.
Z Indie se nakonec dostal 29. března repatriačním letem, který zajišťoval návrat zaměstnancům firmy Škoda a jejich rodinám z indické Bombaje.
Bulvární média v posledním týdnu opakovaně řešila také repatriační návrat modelky a bloggerky Natálie Kotkové z Dominikánské republiky. Ta tam odjela surfovat v době, kdy už se v Evropě počítaly oběti koronaviru po stovkách, krátce před vyhlášením nouzového stavu v České republice.
Mohla by tedy vláda vyžadovat peníze za repatriaci alespoň od těch od cestovatelů, kteří se dostali do problémů vlastní vinou, nebo od těch, kteří se mohli vrátit dříve komerčními linkami, ale cestu s českým speciálem uvítali jako možnou úsporu?
„V tuto chvíli nemůžeme „přebírat“ jednotlivé cestovatele a posuzovat do hloubky, nakolik se v nouzi ocitli vlastní vinou či nikoliv. Samozřejmě se s případy, kdy lidé situaci podcenili, setkáváme. Naší povinností je ale pomoci všem, kteří jsou v nouzi, a to děláme. Bohužel nerovnosti mezi lidmi v době této krize vznikají, není to ale vinou Ministerstva zahraničí,” říká mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.
Odletět se ještě dá
Jak HlídacíPes.org ověřil, i teď začátkem dubna stále existují možnosti letů ze Spojených států, z Kanady i z Indie na některá z evropských letišť, kde může posléze cestovatele vyzvednout repatriační autobus.
Česko zatím vypravilo 15 letů do 16 zemí světa. Do Dominikánské republiky, Mexika a Thajska opakovaně. Lety nabírají Čechy i v dalších destinacích. Například poslední repatriační let z amerického Chicaga měl mezipřistání na Islandu, kde na palubu přistoupilo několik českých občanů.
Podle MZV není časový plán repatričních letů zatím nijak časově omezen. Míst, kde se ještě nacházejí větší skupiny českých turistů, už ale výrazně ubylo. Menším skupinkám a jednotlivcům plánuje MZV podle slov mluvčí Štíchové vyjednat místa v letech vypravovaných jinými evropskými státy – dokud to bude možné.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Takže dobrý den. Andrej Babiš zlatoústý, velkolepý vítěz nad umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Tak to je neuveritelnty rozdil v zachazeni – treba v porovnani s MF, MZV pomaha vsem – bez ohledu na to, jestli si komplikace zpusobili sami nebo ne. MF se odmita bavit o uslem zisku podnikatelu a hned pro jistotu mluvi o cernych pasazerech a podvodnicich. Nakonec se (za pomoci soudu) k penezum snad dostanou. Ale bude je to stat cas, nervy a dalsi penize. Tuhle nevstricnost maji spolecnou asi vsichni bolsevici a psychopati.
Český cestovatel má štěstí, že MZV řídí Tomáš Petříček. Skvělá práce!
Nezodpovědnost lidí je neskutečná. Ty výlety, které podnikali už v době, kdy se vědělo, že je problém bych nechala lidem tvrdě zaplatit. Chápala bych, že před 100 lety by se cestovatelé asi těžko dostávali k informacím. V době internetu, kdy se na nás od ledna chrlí zprávy o pandemii v Číně, je nepochopitelné jací hlupáci chodí po zemi.
Cestovní kanceláře, jejichž vinou (lidé vyjížděli začátkem března v době pandemie, aby nepřišli o velké částky zaplacené předem) sem bylo nejvíc nákazy zavlečeno, se o své zákazníky postarat nemusí a ještě chtějí odškodnění za ušlé zisky. Zvláštní způsoby hospodaření státu.
Nechápu ty pochody lidí co jsou na dovolených v takových dobách. Ať mi nikdo neříká, že nikdo z nich nevěděl co se děje……a přesto si jeli na dovolené ?
Přiblblá vláda je teď za naše peníze vozí zpět ?
Co to je za vládu ? Všem lidem co vozí na zpět bych to dal k úhradě
včetně zdravotního vyšetření !!!! Fakt nechápu tenhle stát !!!
Lidi si způsobí problémy a stát se sehne, pokloní a za NAŠE peníze problém vyřeší ?
To je fak výsměch !!!
Doufám, že na pana Petříčka již nějaký rozumný právník píše žalobu o náhradu škody, kterou způsobil a nadále způsobuje nám všem. Pomáhat tlupě vychytralých turistů za stamiliony z našich kapes je zločin.
Copak je to za lidi? Tady všichni brečí, že po 3 týdnech nemají na jídlo. Taky jsem nevěděl, že fotografování je takovej džob, že si člověk může dopřát dovolenou v Indii na minimálně 28 dní, když tam byl od února. Asi bude taky teď žádat příspěvek pro živnostníka nebo OSVČ.
A takovejch jsou tisíce – 4300 – asi dělníci nebo zaměstannci, a to se jich hodně stihlo vrátit za 5 minut 12, aby nemuseli do karantény. A kolik jich ještě zbývá – to nepíšete.
Chápu Vás. Nedostatek čerstvého vzduchu a pohybu nutí člověka k těmto špatným úvahám. A bohužel jak vidím, nejste v tom sám. Myslete na to, že Vaše nezávislost může jednoho dne bez výstrahy skončit. Tak se nerouhejte a myslete na ty, co nemají takové štěstí, jako Vy!
Je lepší zemřít, nebo žít s vědomím, že jsem nakazil někoho, kdo na to umřel, nebo „riskovat“ že moje nezávislost (copak to asi je, kromě frázovitého šplechtu?) může skončit. Ono totiž nic nekončí, ale začíná, jako vždy po nějakém celosvětovém průseru, víme? Je ovšem více než jisté, že nic takového, na co máme podle Vás Dušan myslet, se nekoná a konat nebude.
Chápu Vás. Nedostatek čerstvého vzduchu a pohybu nutí člověka k těmto špatným úvahám. A bohužel jak vidím, nejste v tom sám. Myslete na to, že Vaše nezávislost může jednoho dne bez výstrahy skončit. Tak se nerouhejte a myslete na ty, co nemají takové štěstí, jako Vy!
Zdraví, bezpečí, svobodu, domov, rodinu, důchod, výplatu, práci, lásku, přátelé atd.