Jaderná elektrárna Temelín (ilustrační foto)

Český styl nechat věci na poslední chvíli není u emisí dobrá strategie, varuje německá studie

Napsal/a Euractiv.cz 28. srpna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Snížení unijních emisí skleníkových plynů o 55 procent už do roku 2030 je podle německé studie možné jak ekonomicky, tak i technicky. Česká republika ovšem zatím patří mezi nejopatrnější země v EU a své emisní cíle pro rok 2030 měnit nechce. Podle expertů z německé organizace Agora by se ale Česku takový přístup nemusel vyplatit.

V celé Evropské unii se mezi lety 1990 a 2018 podařilo snížit emise skleníkových plynů o 21 procent. Česká republika v tom ale jen mezi roky 1990 a 2014 pokročila mnohem více: emise tu klesly o 37 procent.

Minulé zásluhy jsou už ale pryč, teď Evropská unie řeší to, o kolik snížit emise skleníkových plynů v následujících deseti letech. Stávající cíle už podle propočtů nestačí k tomu, aby EU stihla být do roku 2050 „uhlíkově neutrální“, jak si přeje.


Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Jinými slovy: členské státy EU slibují, že po roce 2050 budou vypouštět už jen takové množství emisí, které jsou schopné také zlikvidovat. Uhlíková neutralita má být příspěvkem EU k celosvětovému boji proti globálnímu oteplování a naplněním Pařížské klimatické dohody.

Jenže pokud to chce EU skutečně stihnout, musí zrychlit.

Odklad se nevyplatí

Dosavadní legislativa počítá se čtyřiprocentním snížením emisí, to ale s ohledem na ideu neutrality nestačí. Ekologové dokonce volají po více než šedesátiprocentním snížení oproti roku 1990, Evropská komise se přiklání spíše k 50 až 55 procentům. Podle nové studie německého think tanku Agora si Evropa může 55procentní cíl dovolit jak ekonomicky, tak i technicky.

V průmyslu a energetickém sektoru lze prý snížit emise o 59 až 63 procent (v porovnání s rokem 2005). V dopravě, zemědělství či v budovách by mohlo jít o 45 až 49 procent.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Němečtí odborníci upozorňují, že ještě v roce 2018 vypouštěly chudší členské státy EU méně emisí na hlavu než bohatší státy. V roce 2030 by se to ale mělo změnit – zatímco bohaté budou mít emisí méně, chudší budou nadprůměrnými producenty.

„Je důležité, aby členské země začaly rychle transformovat své ekonomiky v souladu s cílem klimatické neutrality. Kumulativní účinek brzkého snižování emisí pomůže členským státům dosáhnout vyšších klimatických cílů pro rok 2030, a později také pro rok 2050,“ uvedl Patrick Graichen, který je jedním z autorů německé studie.

Pokud budou státy snižování emisí odkládat, budou podle něj později muset provádět mnohem drastičtější a ekonomicky náročnější opatření, aby evropské cíle splnily.

Jak dál s emisními povolenkami?

Evropská unie počítá s tím, že bude členské státy ve snižování emisí finančně motivovat. Dotace EU by proto v následujících sedmi letech jít primárně do zelené a digitální transformace. Pomoct má i evropský systém obchodování s emisními povolenkami (ETS), konkrétně i vznikající modernizační fond či tzv. mechanismus solidarity.

Podle německých expertů by mohlo členským státům pomoci také obchodování s ročními emisními příděly, tedy s mezními hodnotami emisí, které země musí každoročně plnit v oblastech, na něž se nevztahuje ETS, tedy v dopravě (vyjma letectví a mezinárodní námořní dopravy), zemědělství, budovách a odpadovém sektoru.

Studie Agory vyzývá i k reformě systému emisních povolenek a jeho rozšíření na další sektory. V úvahu připadá například doprava, která je nyní zodpovědná za 27 procent všech emisí skleníkových plynů v EU. Emise v tomto sektoru navíc rok od roku rostou, zatímco v energetickém sektoru a průmyslu, které jsou zapojené do systému ETS, se snižují.

Jak moc bude další snižování emisí finančně náročné, se členské státy dozví již v září, kdy Evropská komise zveřejní očekávané dopadové studie nových emisních cílů pro rok 2030.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)