Česká diplomacie řeší citlivý problém: pochybné stavby Ruské federace na českém území
EXKLUZIVNĚ. Budovy vystavěné Rusy na pozemcích českého státu či využívání diplomatických objektů ke komerčním účelům. Podle zjištění HlídacíPes.org toto jsou základní body choulostivého jednání probíhajícího na horké lince Praha – Moskva. Česko nyní požaduje po ruské straně nápravu.
Když se zástupci Diplomatického servisu – příspěvkové organizace českého Ministerstva zahraničí – rozhodli zkontrolovat seznam nemovitostí, jež mají ve své správě, nestačili se divit.
Na některých pozemcích ve vlastnictví České republiky stojí stavby, které neprošly kolaudací nebo jsou užívány ještě na základě smluv z dob SSSR a ČSSR. A některé reprezentativní budovy jsou místo k diplomatickým účelům využívány soukromými firmami.
Všechny tyto excesy mají společného jmenovatele – Ruskou federaci a její velvyslanectví v Česku. Podle zjištění HlídacíPes.org jsou nesrovnalosti v majetkových poměrech s ruskou stranou nyní v centru pozornosti české diplomacie.
Jednání o jejich narovnání probíhala jak v Praze, tak v Moskvě. V Rusku se uskutečnilo pracovní setkání na konci loňského roku, zatím poslední kolo jednání pak proběhlo letos v červnu.
Do vyjednávání je kromě Diplomatického servisu zapojeno také Ministerstvo zahraničí, Ministerstvo financí a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Související články
„Ruská ambasáda v Praze je relikt okupační mocnosti“
“Jde nám o vzájemné narovnání právního vztahu v oblasti nemovitostí tak, aby odpovídaly současné legislativě obou států,” uvedla opatrně Irena Valentová z tiskového oddělení Ministerstva zahraničí. “S ohledem na ochranu zájmů ČR a s tím, že jednání nebyla uzavřena, je nebudeme prozatím nijak blíže komentovat.”
Ruské velvyslanectví nechalo opakované dotazy redakce zcela bez odezvy.
HlídacíPes.org má však k dispozici přehled všech sporných území, která jsou předmětem jednání na vysoké diplomatické úrovni. Jde především o nemovitosti v Praze, ale také v Jevanech či v Brně.
Nacionalisté místo Beneše
Neoklasicistní vila umístěná v rozlehlé zahradě v Praze 6 byla od roku 1924 po šest let domovem i úřadovnou pozdějšího druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Výstavní dům v pražské Bubenči tehdy obýval ještě coby ministr zahraničí.
Dnes v těchto důstojných prostorách úřaduje třináct soukromých firem. Jednu z nich – Mold Vin CZ – vlastní bývalý vysoký důstojník Československé lidové armády Zdeněk Zbytek. Sídlo tu má i předseda radikálně nacionalistického hnutí Řád národa a Strážci koruny a meče Josef Zickler.
To je však jen jeden z důvodů, proč se Česko rozhodlo nemovitostmi užívanými Ruskem zabývat. Bývalá Benešova vila není jediným případem, kdy budovy převedené do vlastnictví Ruska ještě za dob existence SSSR neslouží původním účelům, ale jsou komerčně využívány.
Stejná situace panuje jen o pár desítek metrů dál přes ulici, ve vile Na Zátorce 12, kde má formálně sídlo dokonce 21 soukromých společností často s ruskými majiteli, či s vlastníky s ruským jménem. Řada z nich je také spjata s přítelem českého prezidenta Miloše Zemana, bývalým vysokým důstojníkem Československé lidové armády Zdeňkem Zbytkem.
Sídlí zde také společnost Fill the Bill, jejíž majitel je skryt za anonymní společností KOV Inc. v Panamě. V honosné budově se před pár lety například konala také soukromá módní přehlídka. V nedaleké budově Pod Kaštany 18 pak působí další dva soukromé subjekty.
Místo diplomatů koberce a auta
Ve dvou případech byly budovy stojící na pozemcích českého státu dokonce prodány, a to neprůhledným soukromým firmám. Podle informací HlídacíPes.org jde o rozlehlé administrativní budovy v Praze – Stodůlkách a v Brně – Žabovřeskách.
V Praze jde o objekt, ve kterém sídlí například prodejna luxusních aut. Celý areál v současné době patří soukromé firmě SSR – Simply Service Rent, s.r.o. s jednatelkou ruského jména, jejíž vlastník sídlí na Kypru.
V brněnském patrovém objektu ležícím na pozemcích Diplomatického servisu pak sídlila například prodejna koberců nebo supermarket. Objekt nyní patří firmě Techmaš Brno, jejíž vlastníkem je ruská společnost VZAO Techmašexport.
Související články
BIS: Hlavní zájem Ruska v Česku je informační válka a ekonomická špionáž
Pro českou diplomacii je právě využívání diplomatických a technických objektů na půdě českého státu, za které ruská strana neplatí žádné nájemné, ke komerčním účelům zásadní problém.
“Jedná se o složitou a komplexní problematiku, a to nejen z pohledu práva, ale i historie. Tyto otázky se řeší de facto v novém kontextu od rozpadu Československa a Sovětského svazu,” shrnuje Irena Valentová z tiskového odboru Ministerstva zahraničí.
“Cílem jednání s Ruskou federací je dát současný stav budov a pozemků do souladu s platnou legislativou obou států, a to při respektování historického kontextu, mezinárodněprávních závazků obou států a samozřejmě též s přihlédnutím k jejich současným oprávněným zájmům,” dodává diplomaticky.
Rekreace bez kolaudace
Dalším tématem bilaterálních jednání na lince Praha – Moskva jsou stavby bez kolaudace, které na českých pozemcích za uplynulá léta vyrostly.
Podle zjištění HlídacíPes.org Ruská federace například neoprávněně využívá pozemek sousedící s jednou z vil, jež Rusko v Praze vlastní – v ulici Pod kaštany 18.
Související články
Expanze z východu. Rusové vlastní více než 12 tisíc českých firem
Na vedlejším pozemku, který patří Diplomatickému servisu, vznikl bazének s ozdobnými sloupky ve zlaté barvě. Vše je obehnané plotem a ještě ohradou z vysokého rákosí, jež chrání před pohledy zvenčí.
Jen o pár set metrů dál vzniklo dokonce celé sídliště, ve kterém je podle diplomatického dokumentu, který má HlídacíPes.org k dispozici, několik domů vedeno dokonce zcela mimo záznamy katastru nemovitostí.
Mapa nemovitostí, které jsou předmětem jednání mezi českou diplomacií a Ruskem
(pro interaktivní verzi klikněte ZDE)
Jde o uzavřený shluk bytových domů ve Schwaigerově ulici v pražské Bubenči obehnaný plotem, který nese název Ruský dům. Sídlí zde například Obchodní zastupitelství Ruské federace či Centrum ruského vzdělávání v Česku. Některé domy ovšem nejsou vůbec v českých záznamech evidovány.
Obdobná situace panuje také v Jevanech, obci ležící třicet kilometrů za Prahou, kde na pozemku českého státu vyrostla celá vila. Rozlehlý objekt, který Ruská federace podle Diplomatického servisu využívala jako hlavní rekreační objekt, vůbec neprošel kolaudací.
Diplomatický servis se nechtěl ke konkrétním problémům vyjadřovat, obecně ale uvedl, že jde často o stavby, které vznikly vlastní výstavbou Rusů v 70.-80. letech minulého století.
“Tyto byly financovány bývalým SSSR na pozemcích poskytnutých tehdy sovětské straně do užívání převážně na základě usnesení vlády ČSSR a následně smlouvou,” uvedl ředitel Diplomatického servisu Ladislav Škeřík.
“Několik let probíhají dvoustranná jednání ohledně nové smluvní úpravy užívacích vztahů k pozemkům v souladu s recipročními zájmy ČR,“ doplnil.
Jednání však dosud nebyla úspěšně uzavřena.
Projekt zaměřený na ruské zájmy v Česku podpořila Nadace Open Society Fund Praha
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
17 komentářů
A co Prazsky hrad, ten Ruska federace take roky vyuziva, ma tam sve lidi, nemel by Urad pro zastupovani statu ve vecech majetkovych chtit najemne?
Toto je nedůležitější informace o stavu naši republiky a jejím směřování na Východ. Také dává odpověď na hnusnou otočku našeho prezidenta. A v neposlední řadě ukazuje, přes které síly se chce Rusko zmocnit České republiky. Skrytě, po taji za přispění našich kolaborantů , často s vojenským a zpravodajským výcvikem. Je zarážející , že naše média včetně TV nevěnují tomuto nebezpečí pozornost a raději straší ISLÁMEM , MASLEM a EU. Jsme ještě samostatná Česká republika ???
Myslíte, že by islám zaplatil náš polistopadový státní dluh ve výši 1,6 miliardy Kč, kdybychom přijali Islám za státní náboženství (i s právem Šária?).
Pokus o trochu vtipu či nadsázky: Kdybychom se hodně přimkli jako k cizí mocnosti tentokrát k Saúdské Arábii, tak možná že ano. Peněz tam je dost.
1,6 miliardy není částka, která by český stát jakkoli zruinovala. Kde jste k ní proboha přišel?
Můj děda je Zemanova generace a zarytý komunista, a když ho občas poslouchám, tak se obávám, že by rusům statek, který mu komančové ukradly klidně vrátil zpět. Problém je mentalita lidí, jako je můj děda. Mají tak dokonale vypláchlé hlavy komunistickou propagandou, že už je nikdo nezmění.
Váš děda třeba doufá, že Rusové, když jim dá statek, který mu komančové (TY) ukradly, že za nás zaplatí polistopadový státní dluh ve výši cca 1,6 bilionů korun. Nezlobte se na něj, myslí to s Vámi dobře, chce aby ten dluh jednou nemuseli splácet jeho potomci.
Samozřejmě ti komančové, kteří mají stejné smýšlení dnes jako tehdy, tak se podílí vždy a pouze na osobním zisku (např. Bureš) a truhlíci jako můj děda jim to vše financují a k tomu s pravou proletářskou radostí.
A to je taky duvod, proc v Rusku nikdy (nebo mozna za hrozne dlouho) nebude nejaky normalni rezim. Ten strach je v tech lidech tak hluboce zakoreneny, vzdelane lidi nevyjimaje a to ani ty, kteri legalne ziji na druhem konci sveta. Hlavu mezi ramena, pohled upreny do zeme a kdyz Putin (nebo kdokoliv jiny, kdo je u moci) rekne vyskoc, nevahaji ani zlomek vteriny. Ziji v modu „prezit“.
Velmi zajímavé téma. Autorka článku bohužel neověřila získané údaje z veřejně dostupných dat a tak nešťastně smotala problematiku budov RF na pozemcích Diplomatického servisu a využívání diplomatických objektů ke komerčním účelům.
První problém se týká jen budovy Sibiřské náměstí 4. Pozemky pod budovami Na Zátorce 12 a Pod Kaštany 18 jsou podle údajů katastru ve vlastnictví RF. Pokud chce autorka poradit, jak pracovat s údaji katastru, ať se ozve, rád pomůžu.
Děkuji za Váš komentář. V jednom případě ano, máte pravdu, vloudila se nám tam omylem vila Na zátorce 12. Jinak, co se týká Pod Kaštany 18, tak tam jde o pozemek s ním sousedící, který náleží Diplomatickému servisu, a na kterém byl vybudován bazén se zázemím a je užíván RF. Stejně tak celý areál bývalého Schwaigerova náměstí. Jsem ráda, že máme tak pečlivé čtenáře, díky.
Skvělá práce a gratuluji Vám za ní. Kdysi jsem se o Zbytkoland v ulici Na Zátorce zajímal. Tři budovy o kterých píšete leží v sousedství Centra Ruské kultury a vědy a jsou s ní spojeny podzemním tunelem. Před zvolením za prezidenta byl u pana Zbytka, a zřejmě tedy nejenom tam, častým hostem i Miloš Zeman se svými poradci Nejedlým, Mlynářem a Hlinovským.
pane Pavle
jsem věkově mezi Vámi a Vaším dědou. V době mého krásného mládí jste tady ještě nebyl. Nikdy bych si nedovolila Vaším způsobem urážet tisíce poctivých
lidí pracujících v poválečné a další době. Ano – byly chyby, a dnes nejsou? Váš děda to dobře ví. Zamyslete se a přečtěte si něco z historie naší vlasti.
Jaroslava – Byly chyby? Myslite ty stovky popravenych, mucenych a perzekvovanych Cechoslovaku v tom skvelem povalecnem rezimu?
Jan Kasl – přece nechcete ten skvělý polistopadový režim se 120.000 bezprizorných (cudně je dnes nazýváte – bezdomovci; což byli kdysi lidé bez stání příslušnosti s Nansenovým pasem) a víc než 1,000.000 lidí na pokraji chudoby, srovnávat s tím hnusným poválečným, kdy se postavilo ledacos z toho, co se v tom polistopadovém rozkradlo.
Relativizace, ikdyz vami pouzita argumentacne velmi chabe, je jednim z oblibenych diskusnich podpasovych uderu. Vubec jsem si nevsiml, ze by Pavel urazel nekoho z vasich „tisicu poctivych pracujicich“. Mate na mysli ty desitky tisic v komunistickych pracovnich lagrech? Nebo cely ten zadratovany koncentrak, ze ktereho kdyz chtel nekdo v miru odejit, tak ho soudruzi nevahali zastrelit? A nebo se snazite implikovat, ze ve svobodnem svete, kde se nemusite trast pred ulicnim vyborem a partajni organizaci v praci, zadni poctivi pracujici nejsou? A kdyz uz mluvite o tech „chybach“: zkusila jste za komunismu se verejne proti nejake chybe ozvat? Pochybuji, vedela jste, co by vas cekalo. Rozumite tomu rozdilu, ze dneska muzete nejen svobodne brecet nad ztracenym mladim (a zamenovat ho za rezim) tady na diskusi, ale muzete si zalozit svoji vlastni stranu, nebo kandidovat jako nezavisla do jakekoliv funkce, kde muzete prosadit svuj pohled na vec, staci jen presvedcit dost lidi, at vas podpori. Co by vas takova opovazlivost stala jeste v 80. letech, se muzete zkusit zeptat klecic u hrobu jisteho pana Wonky.
Hezky jste to napsal, ale podstatu toho v čem spočívá demokracie a její převaha nad totalitou jste nevystihnul, a pokud to sleduji, ani nikdo jiný.
Přednost demokracie zdaleka není v tom, že pár elitních intelektuálů se může svobodně vyžvanit.Nebo že nějakých 1 % lidí s dobrodružnější povahou může si svobodně cestovat, nebo že nějaký nemakačenko se místo práce chce živit žvaněním a politickým oblbováním lidí a t.d…
Přednost demokracie , a její trvalá a nezvratná převaha nad totalitou či ( z druhé strany) anarchií je v tom, že zaručuje svobodnou výměnu myšlenek a uvolňuje prostor tvůrčím duchům. Ti se už púostarají o další rozvoj a properitu společnosti.
„První republika“ se počítala k vyspělým zemím, snad jsme patřili do první desítky. Po 40 letech totality se vyspělost odhadovala na nějaké 40. místo, mnoho chudších a zaostalejších zemí nás předběhlo. A zůstali titíž, pracovití a talentovaní lidé.
Srovnejte výsledky Německa – demokratického (a to jen velice omezeně) Západu a totalitního východu !
Taky jsem starý a musím říct e za komunizmu jsem se měl líp; nic mě nebolelo, síly za dva k práci i sexu…. Ale nebudu to přece hloupě svádět na politiku.
Jistě, dnešní politika není skutečnou demokracií, je, jak řekla Zdena Mašínová pokračování komunizmu, jeho metastáza, bolševici vládnou dál.
Ale už jen ta forma demokracie, kterou tomu museli dát, je přínosem proti stupidní, tupé totalitě Husáka a Jakeše.