Ilustrační foto. Zdroj: Profimedia

Češi vidí budoucnost EU růžověji než ostatní země. V krizích typu covid by dali Bruselu víc pravomocí

Napsal/a Euractiv.cz 4. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

INFOGRAFIKA. Skoro 60 procent Čechů si myslí, že by EU měla mít více pravomocí při řešení krizí. Prioritou by podle nich mělo být hlavně rychlé zajištění bezpečných vakcín. Vyplývá to z výsledků nového průzkumu Eurobarometr. Ten zjišťoval, jak Češi a Evropané vnímají roli EU a její budoucí směřování.

Jaké emoce prožívají Češi rok od začátku pandemie covidu-19? Podle nového průzkumu veřejného mínění Eurobarometr je to především nejistota. Zmínilo ji 42 procent dotázaných Čechů. Hned po ní následuje naděje (38 procent) a také bezmocnost (33 procent). Češi se v těchto pocitech příliš neliší od svých evropských sousedů.

V čem se však výrazně odlišují, je pocit strachu. Zatímco 22 procent Evropanů uvedlo strach jako jednu ze čtyř pociťovaných emocí, u Čechů to bylo jen 11 procent.

 

Výzkumníci se dotazovali 26 669 Evropanů, z toho 1044 Čechů. Dotazník měl podobu on-line rozhovoru a sběr dat probíhal v březnu a dubnu letošního roku.

60 procent Čechů: EU je solidární

Téměř polovina Čechů (43 procent) ví, jaké konkrétní kroky podnikla EU v reakci na pandemii. Dalších 41 procent Čechů sice ví, že EU podnikala nějaké kroky proti pandemii, jejich přesnou povahu však nezná. Jen 16 procent dotázaných Čechů nezaznamenalo žádnou reakci EU na covid-19, což je méně než evropský průměr. Z Eurobarometru vyplývá, že o iniciativách EU neví až pětina Evropanů.

Graf: se souhlasem Euractiv.cz

S reakcí Bruselu na pandemii je spokojena zhruba polovina Čechů (51 procent), nespokojenost v průzkumu naopak vyjádřilo 49 procent dotázaných. Podobně se cítí i ostatní Evropané.

Výrazně rozdílný je však u Čechů pocit spokojenosti se solidaritou mezi členskými státy EU. Spokojenost cítí 60 procent Čechů, u všech Evropanů je to pouze 44 procent.

Silnější EU v dobách krize

Evropská unie v současné době nemá v oblasti zdravotnictví téměř žádné kompetence, členským státům může poskytovat pouze doporučení či finanční podporu. Kvůli pandemii covidu-19 se proto v EU spustila debata o tom, zda by EU neměla mít silnější pravomoci, díky kterým by mohla na podobné hrozby lépe reagovat.

Více než polovina Čechů (58 procent) souhlasí s tím, že by EU měla mít více pravomocí při řešení krizí, jako je právě pandemie koronaviru. Ostatní Evropané jsou ale v této otázce odhodlanější, pro posílení kompetencí totiž zvedlo ruku 74 procent z nich.

Graf: se souhlasem Euractiv.cz

 

Češi také mají jasno v tom, jak by měla EU na pandemii reagovat. Prioritou by podle 60 procent respondentů z Česka mělo být zajištění rychlého přístupu k bezpečným a účinným vakcínám. Ostatní lidé žijící na území EU o tom tolik přesvědčení nejsou, zajištění vakcín mezi hlavními body jmenovalo pouze 39 procent z nich.

Na druhou stranu, jen 23 procent Čechů si myslí, že EU by měla investovat více peněz do vývoje léčby a vakcíny. Na další rozvoj evropské zdravotní politiky pak sází jen 10 procent z nich, přitom právě v tom vidí budoucnost 25 procent Evropanů.

Průzkum Eurobarometr také zjišťoval, v čem vidí Evropané roli Evropského parlamentu. Ten by se podle Čechů měl zabývat zejména otázkou budoucnosti Evropské unie. Myslí si to 38 procent dotázaných.


Text a infografika vyšly původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Další prioritou by podle nich měl být boj proti organizovanému zločinu (35 procent). Češi se tím značně liší od svých evropských sousedů, podle kterých by se měl Evropský parlament věnovat zejména otázkám veřejného zdraví. Myslí si to 49 procent Evropanů, ale jen 28 procent Čechů.

Ostatní Evropané také kladou důraz na sociální témata a tvorbu pracovních míst, pro kterou jich zvedlo ruku 39 procent. Češi jsou v této otázce zdrženlivější. Boj proti sociálnímu vyloučení vnímá jako prioritu 23 procent z nich, posilování hospodářství a tvorbu pracovních míst 31 procent. Češi v dotazníku často zmiňovali také migrační a azylovou politiku (28 procent).

Jde vaše země správným směrem?

Na tuto otázku odpovědělo pozitivně pouze 32 procent Evropanů, negativně 57 procent. Češi jsou však v porovnání s Evropany ještě pesimističtější. Z Eurobarometru vyplývá, že podle 75 procent Čechů se věci na domácí půdě ubírají špatným směrem. Pozitivně se k budoucnosti vyjádřila pouze pětina z nich.

Na podobnou otázku, tentokrát však zaměřenou na Evropskou unii, reagovali Češi značně pozitivněji. Polovina Čechů (52 procent) se domnívá, že věci v Evropské unii se ubírají špatným směrem. Podobný podíl společnosti (47 procent) je přesvědčen o opaku, tedy že se věcí ubírají správným směrem. Češi tak překonávají evropský průměr, o správném vývoji je totiž přesvědčeno pouze 34 procent Evropanů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)