Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Policejní kontroly, ilustrační foto: JAKOB GRUBER / AFP / Profimedia
JAKOB GRUBER / AFP / Profimedia,

Rakouský právník vyzývá i Čechy: Nakazili jste se při lyžování koronavirem? Přidejte se k hromadné žalobě

ROZHOVOR. Na letošní lyžovačku v Tyrolsku řada Evropanů rozhodně nezapomene: při zimní dovolené v Alpách se totiž mnozí nakazili koronavirem. K hromadné stížnosti, která by měla vyústit v hromadnou žalobu a žádost o odškodné, se přidalo zatím sedm Čechů. Ve hře je minimálně pět milionů eur, odhaduje iniciátor stížnosti, rakouský právník Peter Kolba, v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Jeho Sdružení pro ochranu spotřebitelů (VSV) zveřejnilo na webových stránkách výzvu pro všechny, kdo byli po 5. březnu na dovolené v tyrolském údolí Paznauntal či v letoviscích St. Anton, Sölden nebo Zillertal a po návratu domů zjistili, že se nakazili koronavirem.

Máte nárok na odškodné od tyrolských úřadů i od rakouského státu“, stojí u webového formuláře, který od konce března vyplnilo už přes 4500 lidí z celého světa. Jasně převažují Němci, v seznamu je ale už i sedm Čechů, osm Slováků či čtrnáct Poláků. Peter Kolba v rozhovoru pro HlídacíPes.org tvrdí, že tyrolské úřady nebezpečí nákazy podcenily a daly přednost pokračování lyžařské sezóny a lukrativního byznysu, který je s ní spojený.

Co byl pro vás ten rozhodující moment, že jste se nakonec rozhodl začít sbírat svědectví nakažených? Zprávy o tom, že se v Ischglu nakazila řada lidí na dovolené, prosakovaly prakticky celý březen.

Dne 24. března jsme podali trestní oznámení, rozhodnutí padlo o víkendu předtím. Byli jsme v kontaktu s platformami semiosis.at a tiwag.org, které už v té době měly nějakou rešerši a dělaly rozhovory s poškozenými. Společně jsme došli k závěru, že tohle je klasický případ, kdy je potřeba začít „sbírat“ poškozené už teď, a ne až za půl roku.

Státní zástupce zatím nevyšetřuje

K polovině dubna se na vaši výzvu přihlásilo přes 4500 lidí, jejich vyplněné dotazníky máte ale zatím vyhodnocené jen částečně…

Trvá to dlouho, vzhledem k tomu počtu. Leccos se dá vyhodnotit statisticky, ale důležité jsou také individuální popisy situace na místě, popisy průběhu nemoci a všech situací, které zkrátka vedly k tomu, že dotyčným vznikla nějaká škoda.

Jak se k té věci zatím staví státní zastupitelství v Innsbrucku, které má věc prošetřit?

Normálně by mělo státní zastupitelství začít věc vyšetřovat třeba i jen na základě mediálních zpráv. To ale zatím tvrdí, že „nemá počáteční podezření“, čili nevyšetřuje. To má samozřejmě nějaký kontext – když nezačnou vyšetřovat vůbec, nedá se proti tomu vznést stížnost, zatímco když vyšetřování začnou, ale posléze zastaví, mohou to poškození nechat přezkoumat u soudu.

Proto tedy chcete před samotnou hromadnou žalobou svědectví části poškozených, kteří se vám přihlásili, poskytnout státnímu zastupitelství? U padesátky z nich už jste to udělali a stovky dalších mají následovat.

Doporučili jsme poškozeným, aby se k tomu oznámení připojili jako soukromí účastníci, protože to jednak ukáže rozsah celé věci a jednak vyjdou na světlo další okolnosti – třeba, co jim řekli v hotelu. Někteří se totiž třeba ještě 6. března ptali, jestli je všechno v pořádku a bylo jim řečeno, že žádný problém není.

Těch 4500 poškozených, kteří reagovali na vaši výzvu – je to konečné číslo, nebo stále přibývají noví?

Přibývají noví, i když ne tak masově jako na začátku. Ale vždy, když se ta věc znovu někde objeví v médiích, ozvou se i další lidé.

Lanovkářská lobby

Z vyhodnocování dotazníků zatím vyplynulo i to, že se přihlásilo sedm Čechů a například osm Slováků či čtrnáct Poláků. Vaše iniciativa je známá hlavně v Rakousku a – vzhledem k tomu, že mezi nakaženými v Ischglu jednoznačně dominují Němci – také v Německu. Jak si vysvětlujete zájem z postkomunistických států?

Ty české dotazníky jsem podrobněji nestudoval, ale z ostatních dotazníků vyplynulo, že mezi poškozenými byli i sezónní pracovníci, kteří v oblasti dočasně pracovali. Tohle by mohly být i ty české případy.

V geografickém rozvrstvení poškozených určitě zaujme i relativně nízké číslo domácích Rakušanů (188) a především Italů, kteří se vám přihlásili pouze tři. Itálie je přitom od Ischglu doslova „za kopcem“ a v pandemii patří k nejhůře postiženým zemím.

Ischgl je drahý, cenová úroveň je tam prostě vysoko. A navíc, v Rakousku v březnu nebyly školní prázdniny, je tu spíš tradice jezdit na lyže v únoru. Pokud jde o Itálii, ta byla oproti Rakousku napřed – v nákaze i protiopatřeních. Samozřejmě, že do Tyrolska mohl koronavirus přeskočit právě z Itálie. První případ v Rakousku byla 24. února číšnice, která se vrátila do hotelu v Innsbrucku z Lombardie a byla pozitivně testovaná na koronavirus. Hotel následně hermeticky uzavřeli obrovskými policejními manévry. Takže o tom nebezpečí se vědělo, jen k tomu v Innsbrucku přistoupili úplně jinak než potom v lyžařských resortech.

Odhadujete, že odškodné může přesáhnout výši pěti milionů eur. Objevila se už ale i srovnání vaší iniciativy s odškodněním pozůstalých po obětech tragického požáru v Kaprunu před 20 lety, kdy zemřelo 155 lidí, ale proces skončil osvobozujícími rozsudky. Nebojíte se, že to teď dopadne podobně?

To se klidně může stát. Existuje podezření, že vlivné a ekonomicky silné společnosti provozovatelů lanovek v Tyrolsku jsou tak těsně napojené na politiky, že na ně mají vliv. A proto si myslím, že by se ta věc neměla vyšetřovat v Tyrolsku, ale u specializovaného státního zastupitelství pro korupci a hospodářskou kriminalitu ve Vídni. To teď ale zatím není na stole.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. Martin Vaněk napsal:

  Právník do domu, hůl do…; pan Chytrák nějak pozapomenul na základní premisu celého humbuku – za blbost se platí, a někdy i nakažením… Kdyby lyžaři zůstali doma, nic se jim nestalo.

 2. Michal napsal:

  Nelyžuji,ale v Italii jsem byl v Maranellu ve firmě Ferrari ! V době Covid-humbuku. Italové byli naprosto v klidu,já také-nic jsem si nedovezl.

 3. Korona napsal:

  Co takhle žalovat ty, kteří to zanesli k nám? Tak tohle je svinstvo.

  • Muhehe napsal:

   Myslis španelske, činske turisty nebo italske? Italšti turiste tady byly, kdyz uz v praze nikdo nevychazel ven. Ale o vanocich byla praha plna turistu. Asi by si mel chtit zazalovat vladu, ta o viru vedela cely rok 2019 a neudelala zadne opatreni.

 4. Šílené, žaloba na přírodu, na přirozené věci napsal:

  Už brzo očekávám, že se bude podávat žaloba na stát, protože v létě pršelo nebo v zimě nebyl mráz a sníh a tím provozovatel koupališť nebo sjezdovek přišel o kšeft.
  Možná i rýma by šla využít k žalobě …..

 5. mike napsal:

  Už jen čekám,kdy nějaký vykuk bude žalovat a tahat po soudech smrt.Už jen najít její adresu a místně příslušné zastupitelství.Tohle už je na hlavu.Každý je dnes epidemiolog,ochránce lidských práv,vizionář,jen když může mlít své nesmysly.Dlouhý nedokázal za 10 let dostavět Temelín,ted nabízí řešení pro celou republiku na desítky let.Rektor Zima přivedl Karlovu uni na pokraj bankrotu,ted má vize a klidně nás povede.Středula chce roztočit inflaci,aby rohlík stál stovky korun,ale nikdy se při vyjednávání s mezinárodními koncerny nepostavil do čela vyjednávání o výši mezd a podmínkách práce.

 6. Damn Right napsal:

  Nevim jestli jsem pochopil spravne. Oni chteji zalovat lanovkarske firmy? Tak to je fakt uz blazinec. Pro krista pana at zaluji Cinu. To, ze se vsichni zblaznili z chripky lze vysvetlit hypoxii pri noseni rousky. Ale tohle? No comment.

Přidávání komentářů není povoleno