Češi nabízejí pomoc advokátovi uvězněné pákistánské křesťanky
Reportáže HlídacíPes.org a Reportérů ČT o Saifovi ul Malúkovi, advokátovi křesťanky odsouzené v Pákistánu k trestu smrti za rouhání, vyvolaly mezi Čechy vlnu solidarity. K udělení azylu Asii Bibiové, její rodině i rodině jejího právního zástupce, vyzval v úterý vládu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Zájem o pomoc kolegovi v nouzi vyjádřila také Česká advokátní komora.
„Česká advokátní komora sleduje osud pronásledovaného obhájce Saif ul-Malooka velmi bedlivě. Naše představenstvo se tomu bude věnovat, předběžně mohu říct, že jakékoliv postihování advokáta jen proto, že vykonával svoji profesi a obhajoval klienta v trestním řízení, je nelidské a v rozporu s evropskými hodnotami,” okomentoval pro HlídacíPes.org tíživou situaci obhájce Asii Bibiové předseda Výboru vnějších vztahů České advokátní komory Petr Toman.
Podle něj si každý advokát, který se postaví proti bezpráví i za cenu vlastního života či svobody, zaslouží kolegiální podporu.
„Advokát, kterého něco takového postihne, si zaslouží nejen masivní podporu profesních organizací, ale také státních orgánů jakéhokoliv civilizovaného státu,” dodává Toman.
Žádosti o azyl
Českou vládu vyzval k udělení azylu pronásledovanému muslimskému advokátovi předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, nově pak také Mezinárodní křesťanská solidarita.
V otevřeném dopise adresovaném premiérovi Andreji Babišovi a ministru vnitra Janu Hamáčkovi svou žádost o udělení azylu Saif ul Malúkovi zůvodňuje takto:
„Saif ul Malúk zachránil svou statečnou obhajobou pákistánskou křesťanku Asii Bibi před trestem smrti za „rouhání“. V Pákistánu mu hrozí téměř jistá smrt z rukou radikálních muslimů. Nyní pobývá v Evropě a čeká, zda mu některá evropská země poskytne azyl.“
Fakt, že advokát Bibiové je sám muslim, nehraje v apelu nehraje žádnou roli:
„Naší prvotní snahou je sice pomoc pronásledovaným křesťanům, ale staráme se i o příslušníky jiných náboženství, protože naší hlavní myšlenkou je hájení náboženské svobody,” uvádí výkonná ředitelka české Křesťanské mezinárodní solidarity (ČSI) Monika Kahancová.
Pokazí snahu o pomoc sám advokát?
Česká vláda zatím na výzvy KDU-ČSL a ČSI oficiálně nereagovala. Faktem totiž je, že advokát Bibiové sám o azyl v České republice nepožádal a podle informací HlídacíPes.org to vzhledem ke svému pokročilému věku a obav ze zdlouhavého azylového řízení zatím udělat nehodlá.
„Když žádáte o azyl, je to svým způsobem žebrání, a já nechci být v tomto ohledu žebrákem. Chci si zachovat důstojnost,” uvedl pronásledovaný 63letý advokát. Podle svých slov doufá, že mu některá z evropských zemí nabídne přímo občanství.
Takovou možnost ale český zákon o státním občanství neumožňuje. Podle něj musí mít žadatel o české občanství trvalý pobyt na území České republiky po dobu alespoň pěti let. V případě občanů EU alespoň tří let.
„Nikdy jsem neslyšela, že by Česká republika někomu udělila rovnou občanství. Žadatel může dostat azyl, který je časově neomezený a rozdíl oproti občanství je v tom, že dotyčný nemá právo volit a být volen. Azylová procedura se ale obejít nedá,” vysvětluje Zuzana Schreiberová, ředitelka Multikulturního centra.
Trest smrti pro Asii Bibiovou zvrátil letos 31. října pákistánský Nejvyšší soud, který rozhodl o její nevinně. Osvobozující verdikt v případu rouhání však vyvolal v Pákistánu bouřlivé reakce.
Radikální islámská strana Tehríke Lajbak zorganizovala po celé zemi protesty, kterých se zúčastnily tisíce lidí.
Požadovaly změnu rozhodnutí Nejvyššího soudu a smrt pro Bibiovou, i pro soudce Nejvyššího soudu a advokáta Saif ul Malúka. Ten musel kvůli výhrůžkám utéct ze země.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
Tomuto muži bych azyl udělila,pokud by o zo stál.Pokud je pravda co říká advokát tak té jako křesťance co ji zachránil určitě ne ani její rocdině.Neví co je vděčnost za záchranu života.Advokát musel vše opustit ,rodinu,postavent,majetek a nikdo z rodiny mu ani nepoděkuje?A to je zastupoval zadarmo.Zvláštní křesťané z muslimské země.Jedny jsme tu měli širokou rodinu guru Baty/asi špatně píši/,ti nám také pěkně poděkovali a lhali jak když tiskne.
ano, to byl jiný případ, ale jak můžete v vědět, že ta pronásledovaná křesťanka p. advokátovi nepoděkovala? sama se musí skrývat, aby ji nezabili. Také potřebuje azyl. Zrovna tak nejsou všichni stejní jako byli Batyovi.
No, když se nad tím zamyslíme pro pana Malúka není možné ani okamžité udělení občanství, leč ani udělení azylu. Protože – jak i vyplývá z předešlého článku. tak pan Malúk je dnes v bezpečí v Nizozemsku, kde má povolený dočasný pobyt. V naprostém bezpečí, protože Nizozemsko ho určitě zpátky do Pakistánu nepošle, když mu tam hrozí smrt. Až se bude jednat o ukončení jeho pobytu, tak mu ho nepochybně buď ho prodlouží /stejně jako to dělají Němci s řadou imigrantů/,nebo mu přidělí azyl.
Jenomže, když už je v bezpečí v Nizozemsku, už mu žádný jiný evropský stát dokonce ani ten azyl – takto na dálku nabídnout nemůže., to by bylo i v rozporu s pravidly o azylu, kde se jasně píše o první bezpečné zemi.
Ale napadla mne taková hloupá myšlenka Proč mu nemůže nějaký stát (třeba i ČR) nabídnout/poskytnout jenom delší pobytové vízum, které by se pak pravidelně dle potřeby prodlužovalo? A teprve když si na tuto otázku dokážeme zodpovědět, dospějeme k odpovědi, která je skutečně pro pana Malika dosti trpká…Bezpečný pobyt už má, leč možnost pracovat či podnikat ne (počítám že jako pakistánský právník zkušenosti nějakého evropského práva nezná) . a žádat o socdávky na živobytí pro něj jistě bude pokořující.. Jenomže, právě to co požadoval ve svém projevu „..hrdinové mají stát u silnice a nebo mají být hoštěni v palácích?“ už mu ani žádný demokratický evropský stát nezajístí – to se právě děje jen v muslimských pohádkách