Jiří Černický. Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Černického v Ústí nechceme. Studenti se bouří proti dílu umělce, který vystoupil vůči přehnané korektnosti

Napsal/a Robert Malecký 21. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Studenti Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (FUD UJEP) se bouří proti dílu vizuálního umělce a pedagoga Jiřího Černického, které vedení školy nechalo ve středu instalovat před budovu fakulty. Památník připomíná skladatele Viktora Ullmanna zavlečeného nacisty nejprve do ghetta v Terezíně a následně do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde byl v roce 1944 zavražděn v plynové komoře. Studenty pobouřilo nejen dílo samotné, ale i to, že podle jejich slov vedení fakulty rozhodlo o jeho umístění bez předchozí diskuse.

Jiří Černický patří k významným českým umělcům, loni v létě na sebe upozornil otevřeným dopisem, ve kterém popsal důvody, kvůli kterým po třinácti letech ukončil působení na Vysoké škole umělecko-průmyslové. V něm mimo jiné mluví o přílišné korektnosti.

„Často také vnímám, že pedagogové tímto jakoby přestávají učit umění a stávají se spíše amatérskými psychology, kteří mají za úkol vytvořit pro studenty žádoucí komfort. Pokud učitel onen komfort naruší například ,kritickou‘ reflexí studentské práce – musí být setsakramentsky opatrný, nebo se mu opět vyčte nekorektnost. Přitom student prý samozřejmě kritiku na první pohled vyžaduje, avšak řádně zabalenou do jím navrženého balicího papíru. S tím se těžko smiřuji,“ popsal. Za Černického se postavili další umělci, na druhou stranu se ale stal terčem ostré kritiky studentů.

Od středy jeho dílo připomíná skladatele Ullmanna před budovou FUD v Ústí nad Labem. Památník vznikl pod záštitou projektu GARDENING OF SOUL: IN FIVE CHAPTERS Domu umění Ústí nad Labem a FUD UJEP. Na výstavě byl návrh představen společně s dalšími díly. A právě na kontroverzní vyjádření Černického studenti FUD upozorňují v otevřeném dopise, který zaslali vedení UJEP.

„Fakt, že pomník vzešel z dílny umělce Jiřího Černického a je umístěn před Fakultou umění a designu vnímáme jako projev lhostejnosti ke studentstvu ze strany vedení fakulty. Chtěli bychom vyjádřit solidaritu ke zkušenostem studentstva, jehož byl Jiří Černický pedagogem v letech 2010–2023. Odsuzujeme mediální výstupy Jiřího Černického. Stav, kdy tento autor získává v prostranství přímo před budovou FUD významný prostor pro realizaci vlastního díla, nepovažujeme v souvislosti s mediální prezentací názorů tohoto pedagoga za optimální,“ píší studenti.

Dopis je veden jako otevřený, nejsou pod ním ale žádné podpisy.

Mocenská strategie vedení

Vedení FUD studenti vytýkají i to, že se o instalaci díla Černického dozvěděli pozdě a neměli možnost se k němu vyjádřit. Vadí jim i to, že památníku muselo ustoupit jiné dílo. „Na stránkách fakulty se až při samotné instalaci památníku objevil krátký informační článek o deinstalaci studentského díla, objektu Jaroslava Sieratovského, který se nacházel v prostranství před fakultou doposud. Tento informační článek se objevil až po tom, co bylo jedním studentem sdíleno video z odstraňování výše zmíněného objektu. Zarážející je, že v daném článku nezaznělo jméno autora Jiřího Černického,“ píší studenti.

„Rozhodnutí umístit sochu bez konzultace se studentstvem, potažmo celou akademickou obcí, která je tak postavená před ,hotovou věc‘ považujeme za projev mocenské strategie. Nabízí se úvahy, za jakých podmínek jsou instalována zbylá díla z projektu GARDENING OF SOUL: IN FIVE CHAPTERS, a zdali vznikala v dialogu s klientelou partnerských organizací, nebo jsou spíše ,vnuceným dobrem‘ sloužícím k vykázání výsledků projektu,“ dodávají.

Vedení UJEP zároveň položili několik dotazů, včetně toho, kdo dílo Černického financuje.

Děkanka: Diskutujme

Na otevřený dopis studentů odpověděla téměř obratem děkanka FUD Zdena Kolečková. Zdůrazňuje, že umístění Černického díla fakulta předem diskutovala, i to, že památník bude před budovou fakulty jen dočasně.

„Na tematickém zaměření projektů se navíc adresáti přímo podíleli. Ve všech případech se jedná o díla, která v konceptuální rovině akcentují historická či sociální specifika místa instalace. Zároveň vedení fakulty zdůrazňuje, že se jedná o díla dočasná. I v případě Památníku Viktora Ullmanna se předpokládá, že veřejný prostor před fakultou by měl mít charakter dynamicky se proměňujícího prostředí, které spoluutváří univerzita jako celek. A ne jinak tomu bylo zamýšleno také s dílem Jaroslava Sieratovského, které bylo deinstalováno,“ uvedla děkanka.

Zároveň ale připustila, že se studenty mohla škola lépe komunikovat.

„Na základě informací z otevřeného dopisu panu rektorovi UJEP, které je nutné brát jako důležitou reflexi, se vedení fakulty do budoucna pokusí zaměřit na zvýšení informovanosti studenstva, aby tak byla možná včasná diskuse v rámci obdobných témat. Zároveň ale také vedení fakulty apeluje na studentstvo. Fakulta se snaží nejen prezentovat jako otevřená instituce, ale snaží se jí také být, a studenti a studentky mohou otevřeně hovořit s vedením fakulty o všech aktivitách,“ doplnila děkanka, která zároveň razantně odmítla, že by na se FUD uplatňovala mocenská strategie, jak studenti tvrdí.

Studentům děkanka nabídla společné setkání, kde by o kauze mohli diskutovat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)