Černického v Ústí nechceme. Studenti se bouří proti dílu umělce, který vystoupil vůči přehnané korektnosti
Studenti Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (FUD UJEP) se bouří proti dílu vizuálního umělce a pedagoga Jiřího Černického, které vedení školy nechalo ve středu instalovat před budovu fakulty. Památník připomíná skladatele Viktora Ullmanna zavlečeného nacisty nejprve do ghetta v Terezíně a následně do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde byl v roce 1944 zavražděn v plynové komoře. Studenty pobouřilo nejen dílo samotné, ale i to, že podle jejich slov vedení fakulty rozhodlo o jeho umístění bez předchozí diskuse.
Jiří Černický patří k významným českým umělcům, loni v létě na sebe upozornil otevřeným dopisem, ve kterém popsal důvody, kvůli kterým po třinácti letech ukončil působení na Vysoké škole umělecko-průmyslové. V něm mimo jiné mluví o přílišné korektnosti.
„Často také vnímám, že pedagogové tímto jakoby přestávají učit umění a stávají se spíše amatérskými psychology, kteří mají za úkol vytvořit pro studenty žádoucí komfort. Pokud učitel onen komfort naruší například ,kritickou‘ reflexí studentské práce – musí být setsakramentsky opatrný, nebo se mu opět vyčte nekorektnost. Přitom student prý samozřejmě kritiku na první pohled vyžaduje, avšak řádně zabalenou do jím navrženého balicího papíru. S tím se těžko smiřuji,“ popsal. Za Černického se postavili další umělci, na druhou stranu se ale stal terčem ostré kritiky studentů.
Od středy jeho dílo připomíná skladatele Ullmanna před budovou FUD v Ústí nad Labem. Památník vznikl pod záštitou projektu GARDENING OF SOUL: IN FIVE CHAPTERS Domu umění Ústí nad Labem a FUD UJEP. Na výstavě byl návrh představen společně s dalšími díly. A právě na kontroverzní vyjádření Černického studenti FUD upozorňují v otevřeném dopise, který zaslali vedení UJEP.
„Fakt, že pomník vzešel z dílny umělce Jiřího Černického a je umístěn před Fakultou umění a designu vnímáme jako projev lhostejnosti ke studentstvu ze strany vedení fakulty. Chtěli bychom vyjádřit solidaritu ke zkušenostem studentstva, jehož byl Jiří Černický pedagogem v letech 2010–2023. Odsuzujeme mediální výstupy Jiřího Černického. Stav, kdy tento autor získává v prostranství přímo před budovou FUD významný prostor pro realizaci vlastního díla, nepovažujeme v souvislosti s mediální prezentací názorů tohoto pedagoga za optimální,“ píší studenti.
Dopis je veden jako otevřený, nejsou pod ním ale žádné podpisy.
Mocenská strategie vedení
Vedení FUD studenti vytýkají i to, že se o instalaci díla Černického dozvěděli pozdě a neměli možnost se k němu vyjádřit. Vadí jim i to, že památníku muselo ustoupit jiné dílo. „Na stránkách fakulty se až při samotné instalaci památníku objevil krátký informační článek o deinstalaci studentského díla, objektu Jaroslava Sieratovského, který se nacházel v prostranství před fakultou doposud. Tento informační článek se objevil až po tom, co bylo jedním studentem sdíleno video z odstraňování výše zmíněného objektu. Zarážející je, že v daném článku nezaznělo jméno autora Jiřího Černického,“ píší studenti.
„Rozhodnutí umístit sochu bez konzultace se studentstvem, potažmo celou akademickou obcí, která je tak postavená před ,hotovou věc‘ považujeme za projev mocenské strategie. Nabízí se úvahy, za jakých podmínek jsou instalována zbylá díla z projektu GARDENING OF SOUL: IN FIVE CHAPTERS, a zdali vznikala v dialogu s klientelou partnerských organizací, nebo jsou spíše ,vnuceným dobrem‘ sloužícím k vykázání výsledků projektu,“ dodávají.
Vedení UJEP zároveň položili několik dotazů, včetně toho, kdo dílo Černického financuje.
Děkanka: Diskutujme
Na otevřený dopis studentů odpověděla téměř obratem děkanka FUD Zdena Kolečková. Zdůrazňuje, že umístění Černického díla fakulta předem diskutovala, i to, že památník bude před budovou fakulty jen dočasně.
„Na tematickém zaměření projektů se navíc adresáti přímo podíleli. Ve všech případech se jedná o díla, která v konceptuální rovině akcentují historická či sociální specifika místa instalace. Zároveň vedení fakulty zdůrazňuje, že se jedná o díla dočasná. I v případě Památníku Viktora Ullmanna se předpokládá, že veřejný prostor před fakultou by měl mít charakter dynamicky se proměňujícího prostředí, které spoluutváří univerzita jako celek. A ne jinak tomu bylo zamýšleno také s dílem Jaroslava Sieratovského, které bylo deinstalováno,“ uvedla děkanka.
Zároveň ale připustila, že se studenty mohla škola lépe komunikovat.
„Na základě informací z otevřeného dopisu panu rektorovi UJEP, které je nutné brát jako důležitou reflexi, se vedení fakulty do budoucna pokusí zaměřit na zvýšení informovanosti studenstva, aby tak byla možná včasná diskuse v rámci obdobných témat. Zároveň ale také vedení fakulty apeluje na studentstvo. Fakulta se snaží nejen prezentovat jako otevřená instituce, ale snaží se jí také být, a studenti a studentky mohou otevřeně hovořit s vedením fakulty o všech aktivitách,“ doplnila děkanka, která zároveň razantně odmítla, že by na se FUD uplatňovala mocenská strategie, jak studenti tvrdí.
Studentům děkanka nabídla společné setkání, kde by o kauze mohli diskutovat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Jak krajští zastupitelé chtěli odměny: Hrál jsem fotbal. Navštívil jsem výstavu…
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
52 komentářů
Reakce studentů dokazuje, že měl pan Černický pravdu. Přehnanou korektnost využívají jako zbraň.
Naprostý souhlas s panem Jardou a ještě by jsem přitvrdil.
Souhlasím. Kantor má učit a ne diskutovat.
Kantora máte na základní škole, maximálně na střední. Na univerzitě je diskuse běžná věc. Většina čechů bohužel absolutně netuší, co je akademické prostředí, jejich kritické myšlení nebylo nikdy rozvinuto a jsou schopni vyplodit akorát nesmyslné příspěvky.
jenže právě to kritické myšlení je potlačováno přehnanou korektností a přesně to se autorovi nelíbí, jediná správná pravda už tu totiž byla a bez konfrontace názorů není diskuze, nějak se nám v té mladé generaci namnožili soudruzi demokraté a nedej bože se jich dotknout 😀 za mne takoví studenti nemají co dělat na univerzitě, osobně pana Černického nemusím, ale tady mu dám plně za pravdu
Kantor nemůže učit, když studenti místo aby studovali, mu pomocí ideologických floskulí vysvětlují, proč nestudují, nepřipravují studentské práce a neplní ani další předepsané požadavky pro zápočty a zkoušky.
Místo toho obviňují kantora z necitlivosti a z politicky nekorektního útisku spočívajícího v tom, že po nich chce, aby pracovali.
Přesně tak, máte naprostou pravdu. Současné studentsvo zcela přesně ví, jaká má práva, ale jaksi opomíjí své povinnosti.
Když je to dílo tolik diskutované kde je jeho fotografie? Nebo ji snad Hlídací pes neuhlídal a nebo ani neviděl?
A co se týče politické korektnosti „Je to zlo“ . Co je korekce? Omezování. Omezování přístupu k informacím, Zamlčování skutečnosti a v podstatě překrucování pravdy podle toho jak se to komu hodí. Je to zkrátka hnus ve jménu něčího prospěchu.
To jste napsal dobře, pane Gigale. Nikdo z redakce nemá foťák? Nebo alespoň mobil s foťákem? Těžko vést debatu o něčem, co je nedohledatelné.
Třeba je problém s autorskými právy. Např. v celém brněnském kampusu MU je zákaz focení, protože jsou tam instalována „umělecká díla“, jejichž pachatelé považují to, že by se ocitla na nějakých fotografiích za narušení svých autorských práv.
Nějaké fotky vám Google najde, ale jsou např. jen pro členy sítí apod.
Tento spor se dá vyřešit jednoduše. Vysoké školné by zaměstnalo studenty mnohem lépe, než si hrát na arbitry a kecat nesmysly. Student je podřízená osoba a do věcí fakulty nemá co kecat! Má studovat a učit se. Až něčeho dosáhne a bude mít autoritu u umělecké veřejnosti, může říct svůj názor. Jinak ne!
Ano, souhlas s paní Radkou.
Radko, to si nemyslím. V USA a Velké Británii je zavedeno na většině univerzit školné a přesto studenti „kecají“ do všeho a často dosáhnou vyhazovu jim nepohodlného profesora, který jim nevyhovuje, protože nemá ty správné , podle nich, názory.
A vážně to chceme dotáhnout tamtéž??
Taky to na těch jejich univerzitách podle toho vypadá.
Ani nemusím psát svůj koment, napsala jste to úplně přesně, jak si myslím. Co si myslí, rádoby umělci, kteří ani nejsou dostudovaní? Že si budou určovat, co vedení smí a nesmí? To už není demokracie, ale vynucování si poslušnosti.
Je to hrob ta „dnešní korektnost“, dá se za ní schovat moc věcí, ale hlavně omezuje člověka říci názor.
Často z nich vyrostou Patlála patlála!
Ne, nesouhlas s paní Radkou. S dodatkem: „vocaď pocaď“.
Korektnost a na ní navazující nevyvážená a jen z pohledu jedné strany ( studentu ) cesta k dokonalosti a jedínému správnému názoru je opravdu cesta do pekel. V historii máme příklady kdy zmanipulovaná mládež prosazovala své názory a nemusíme ani tak daleko do minulosti chodit: Německo a SSSR od 30tých let,ČSR v letech 1950 – 80 a další se dají najít i v jiných zemích a dobách. Mládí totiž bez životních zkušeností by vždy rádo určovalo co je správné a co lidem nařizovat a z toho pak vzniká podhoubí diktatury !!
Takže nepodepsaný dopis nějakého zbabělého aktivisty, který se vydává za „studentstvo“ způsobí tolik humbuku? Vůbec se s ním nikdo neměl zabývat.
Kde je fotografie toho odpudivého díla.Když se jim to nelíbí tak tam nemusí studovat.
i když to Češi zase nebudou chápat, pohled na korektnost LGBT, udržitelnost etc. je u mladých už jiný, podobný jako v zahraničí. Já tomu sice taky úplně nerozumím a nefandím, ale na rozdíl od ostatních vím, že to tak je a prostě se s tím smiřuji.
Takto se smířili demokraticky orientovaní Němci s tím, že se mladí nechali zblbnout propagandou jistého pana Hitlera. Výsledek se brzy dostavil.
Dobrý den. Musím se zde zastat studenstva. Obecně. Pokud jim připadá instalace sochy jako projev lhostejnosti ke studenstvu, apeluji na všechny rektory, děkany, prostě všechny vyučující, aby přestali být lhostejnými, původce takovýchto pamfletů vypátrali a zasadili se o jejich vyloučení z fakult. To jsou totiž ti, kteří se v budoucnu budou angažovat v ničení umění, které jim nebude po vůli. Bude to ve prospěch studenstva a nás všech, kteří radši tvoříme, než boříme. Předem děkuji za pochopení a kladné vyřízení mé žádosti a jsem s pozdravem. Přeji všem, i těm vyloučeným, krásné dny.
No a co je „prospěch“ studentstva? To, že se chovají a jednají jako komunističtí cenzoři a nebo to, že je na školách možné volně diskutovat a prezentovat i jiné názory, než zrovna ty, co jsou in? To, že jsou zakazovány filmy, je prováděna tvrdá cenzura tzv. už ne in děl, jakpak by jste to nazval? Už p. Werich v jedné ze svých forbín řekl: Já knihovnu každý den prohlížím, abych tam neměl něco starého.
Studenti mají plné právo rozhodovat, školu si plně hradí ze svých tvrdě vydělaných peněz z nočních brigád. Navíc po vystudování této atraktivní školy přinesou do české ekonomiky obrovskou hodnotu. Naslouchejme jim :D.
Dovolte, abych se zasmál.
Svatá prostoto
„Stav, kdy tento autor získává v prostranství přímo před budovou FUD významný prostor pro realizaci vlastního díla, nepovažujeme v souvislosti s mediální prezentací názorů tohoto pedagoga za optimální.“
Doporučuji studentům, aby nejprve vychladli, a následně zalistovali v historii a dohledali si mnohé výroky z dob před rokem ’89. Pak nechť se nad sebou konečně ale sakra hodně zamyslí. Za tohle, co ze studentíků vypadlo, by se před rokem ’89 nemusela stydět ani ta nejrudější svině. Nejde mi o umělecké dílo, ale o fakt, že zatímco pan Černický je člověk, který v životě dokázal mnoho, za těmito dětmi zbývá stále jediné: vyjedený talíř od oběda od mámy. Je v pořádku, pokud sami chtějí něco dokázat. Není v pořádku, pokud jim je tolerována nechutná, společensky až nebezpečná arogance a už opravdu jekot na hranici vřískotu, jakým se prezentovala většinová německá mládež v dobách krátce před nástupem fašismu. Ujišťuju současnou mládež, že když bude po jejich vřískání, oni sami ve stáří dodělají v bídě a jejich děti a vnuci je budou proklínat a zatracovat. Historie se opakuje. Už toho mám opravdu dost! Studenti mají studovat, a až něco v životě sami dokáží, nechť se vyjadřují. Do té doby mají právo na to, aby jim nikdo bezdůvodně neubližoval. Ale aby určovali druhým lidem, co mají nebo nemají říkat, a když někdo říká něco, co se jim nelíbí, takto ho zostouzeli a napadali, to už opravdu ne! Tímto zdravím paní Děkanku s následujícím vzkazem: Tohle není o diskuzi, tohle je už o bandě rozmazlených, arogantních fracků. Nechť se nad tím paní děkanka zamyslí.
Tesat do kamene
Souhlasím, dnešní zpovykaná mládež už neví co by chtěla. A když je někdo kritizuje tak se hroutí.
Studenti za rok, dva, tři či čtyři (podle toho ve kterém jsou ročníku) školu opustí. Přijdou jiní studenti s jiným názorem. To se budou každého z nich při přijímačkách na školu ptát zda mohou to či ono a zda s tím souhlasí? A je to také názor všech studentů, nebo pouze několika křiklounů, kteří se chtějí takto zviditelnit. Postoj děkanátu by měl být ve smyslu „… když se ti to nelíbí, běž studovat jinam …“.
Reakce oněch nepodepsanych přesně ukazuje ten marast na který upozorňuje Černínsky. Z jakého titulu chteji studenti schvalovat jaké umělecké dílo kterého autora umístí škola před budovu?? Nic než drzost.
Jen houšť a větší kapky. Atmosféra začíná připomínat druhou půli osmdesátek.
Spíše první půli padesátek.
Taky jsem byl student. A taky bych byl býval takový, kdybych to „žral“ stejně, jako někteří jiní. Problém naší vysokoškolské kultury je v tom, že vám tlučou (většinou vlastně už od gymplu) do hlavy, že vy jste ta elita, že jste tak nějak rovnější těm ostatním. Že na vás čeká slunná budoucnost a že budete pro společnost a svět nepostradatelní. Nedivme se, že takováto výchova nese toto ovoce.
Asi tak, jak píšete … a v první řadě se držet stále proklamované slušnosti a neuškodí i trocha sebereflexe a zdravé pokory …
Takto jsme to nežrali ani za komunistů. Tihle studenti jsou totální bezmozci, kteří by se asi těžko zmohli na usnesení celouzniverzitního výboru SSM:
„Výbor bude pořádáním akcí pro studenty ve večerních a nočních hodinách podporovat propopulační politiku Strany.“ 🙂
Černického článek jsem četl a jediná věc tam nemůže být zpochybněna. Jestli vůbec připustíme jakoukoliv debatu nad nesmyslnými pořadavky studentů, řítíme se do obrovských problémů.
Pochopil jsem správně, že největší problém jsou názory pana Černického?
Vážení studenti, soudruzi svazáci a někteří už možná komunisté, jste naše budoucnost a vidím, že by se zta vás nestyděl ani soudruh Marx, Stalin, Gottwald a další.
Jen tak dál, kupředu, zpátky ni krok.
Zatočte s těmi buržoázními názory některých učitelů, nebo ze školy demonstrativně odejděte a postavte se k soustruhům.
Jo jo, takže sněhový vločky co za pár let půjdou pryč a nemají (zatím) žádnou autoritu a zkušenosti, chtějí spolurozhodovat a dávat názor na to, co bude někde stát desítky let či déle, navíc od respektovaného autora. Útočí na něj jak ohledně žen (a v rámci jejich aktuální jednoduchosti je ani nenapadne přijmout fakt že doouhodobě působí ve spolku na ochranu žen Rosa), útočí na něj z pohledu rasismu (jen když nazve věci pravými jmény a projel kdysi po svých celé Kongo, byl u genocidy ve Rwandě apod.) a tyhle vločky nemají ani na to, aby to pochopily. Nejbizarnější to celé je ale proto, že dělají a říkají vždy jen to, co si přečtou online jinde. 30km/h ve městech v Německu? „No jo, to musíme taky!“, nikdy nepřijdou s něčím ony samy a jsou tak odsouzeny k vlastně docela zaslouženému posměchu.
Je to jednoduché, zaveďme školné.
Dlouhý článek a fotka dotyčného díla nikde. 🙈
Na anonymní dopisy se nemá reagovat, anonymní dopisy mají být ignorovány, a to i když jsou otevřené.
Pane Malecký a co studentům na díle vadí?
Na díle jim nevadí nic. Vadí jim osoba autora, protože (dle názoru zpvykaných fakanů) má závadné názory.
Doporučil bych studentům hesla jako „Psovi psí smrt!“, „Republiku si rozvracet nedáme!“, „Klid na práci!“ a tak podobně. Komunističtí šmejdi jako vyšití, jenom to o sobě díky nevzdělanosti neví!
Až si studenti budou školu platit ze svého, tak mohou diskutovat o umístění díla od rána do večera. V tom by jim asi nikdo bránil. Dnes je taková móda, kecat do všeho, ale platit musí někdo jiný.
Vzhledem k tomu že jde o uměleckou fakultu, tak tam ať si tam umělci dělají s prominutím co chtějí.
Beztak tohle moderní umění nikdo nechce, takže když už se na té škole naučí, jak ty svoje výtvory okecat tak, aby je nějaká veřejná instituce z veřejných peněz zaplatila a nechala někde stát, tak s tím vyžijí celý život..
I když a i to go v této story jde, konkurence umělců je velká, takže se halt musí taky naučit udávat a kritizovat se veřejně mezi sebou..
Asi tak, jak píšete … a v první řadě se držet stále proklamované slušnosti a neuškodí i trocha sebereflexe a zdravé pokory …
Tihle náckové studují za naše peníze (z daní). Bylo by dobré na bezcenných oborech, jako je tento, zavést ekonomické školné (tj. pokrývající celý chod oboru).
Ráda bych to dílo viděla dřív, než se k němu budu vyjadřovat.