Foto: Profimedia

Ceny elektřiny a plynu letí vzhůru. Proč je v tom Green Deal nevinně a kdo za to může

Napsal/a Robert Břešťan 21. října 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

To, že je aktuální cena energií „neskutečná“, pocítí brzy lidé ve svých peněženkách a hlásí to i hlasy z byznysu. Například miliardář, úspěšný podnikatel a majitel Agrostroje Pelhřimov Lubomír Stoklásek nabízí toto srovnání: „Před dvěma lety jsem nakupoval jeden megawatt za 34 eur. Letos na jaře to bylo 52 nebo 54 eur za megawatt a dnes se nabízí za 180 eur.“

Stoklásek je přesvědčen, že za významnou částí nárůstu cen jsou spekulace velkých hráčů. „Nemáme přeci nárůst výroby o 300 nebo 500 %, jenže cen energií ano. Podobné je to u plynu, který stál 15 eur za megawatt a dnes je to 54. To způsobují různé fondy a obchodní organizace, které využívají situace. Je potřeba, aby se tím jednotlivé státy i Brusel zabývaly, protože to poškodí celé hospodářství,“ říká Stoklásek.

Svou roli sice hraje i růst ceny emisních povolenek, ale ani to nevysvětluje takové zdražení energií. Zatímco cena povolenek šla nahoru o 30 – 50 %, nárůst u energií je o 300 – 500 %. Podívejme se tedy, kdo za to může.

Zlopověstný Green Deal? Ne

A rovnou řekněme, že Green Deal to není, i když to tak hezky a jednoduše zní. Green Deal sice znamená závazek států snížit výrazně své emise do roku 2030 (a následně do roku 2050), jenže navržené změny jsou pořád v podobě návrhu, ne směrnice, respektive zákona. O návrzích se dokonce na evropské úrovni ještě ani nejednalo.

Za aktuální násobný růst cen elektřiny a plynu tedy kupodivu nemůže evropské nadšení pro zelenou energetiku. I když roli hraje i nejistota dodávek ze solárních a větrných elektráren v kombinaci s tlakem na zavírání uhelných zdrojů i ústup od jádra, jak jej vidíme v klíčovém Německu.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Faktem také je, že celosvětovou poptávku po plynu vyhnala nahoru i snaha hledat alternativy k uhlí. Na druhé straně právě stávající vysoké ceny mohou vést řadu lidí ke snaze opatřovat si třeba vlastní ostrovní systémy, vsázet na vlastní soběstačnost, v českých podmínkách hlavně na fotovoltaiku. Plus by se Česko nemělo vzdávat jádra (což ani neplánuje).

Jinak se ale důvod růstu cen jmenuje trh. Ve světě rapidně vzrostl zájem o využití zemního plynu s tím, jak se globálně oživila ekonomika po pandemii. „Na energetickém trhu je možné, že obchodníci objednali nižší dodávky energie, jelikož očekávali slabší ekonomiky, a snížily se též investice do těžby i infrastruktury. Nabídková strana proto nereaguje dostatečně rychle na zvýšení poptávky a proto cena roste,“ popsal ve svém textu pro Ekonomický deník europoslanec a ekonom Luděk Niedermayer.

Zkapalněný zemní plyn vykupují hlavně asijské státy, svou roli sehrála i studenější zima a energetická krize v Číně. Zároveň klesla evropská produkce plynu v Norsku (důvodem byly technické problémy při těžbě) a svou roli hegemona dodávek plynu si užívá Rusko, které vyšší poptávku v zásadě ignoruje.

V mezičase také klesl objem plynu v zásobnících evropských zemí, což je dobrá příležitost pro velké hráče (čti Rusko) nasadit dramaticky vyšší ceny. Právě od ceny zemního plynu se také podle expertů ze 70 až 90 % odvíjí cena elektřiny. Jen menší část růstu ceny jde za evropskými emisními povolenkami.

Snížíme vám daně

Dá se prý očekávat že stávající extrémně vysoké ceny energie zhruba do půl roku pominou.

„Dle aktuálních tržních dat (neb se neobchoduje jen „dnešní“ elektřina a plyn, ale též dodávky na další 2-3 roky), by po zimě měly výrazně klesnout jak ceny plynu (z dnešních cen kolem 100 euro do pásma 20-40 euro), tak elektřiny (o cca 40 %). Nejde o prognózu ale o ceny, za které se elektřina dnes prodává,“ říká Niedermayer.

Tématem rychle rostoucích cen za elektřinu a zemní plyn se bude věnovat dnešní summit EU.

Evropská komise už doporučila členským státům některá opatření: vedle voucherů pro postižené domácnosti je to i snížení DPH na energii, ovšem tu lze v Česku v souladu se zákony snížit jen na 10 procent a ne na nulu.

To vládě Andreje Babiše nijak nebrání v tom, že plánuje cenu u energií snížit škrtnutím celých 21 % DPH. Co na tom, že si vláda do svých podkladů správně napsala, že je to v rozporu s evropskou směrnicí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)