Centrální evidence účtů posílí bezpečnost státu? Ale ne. Jen choutky po štrachání v soukromí
GLOSA. Píše nám ministerstvo financí: Poslanecká sněmovna schválila jeho návrh na zřízení Centrální evidence účtů. Prý to posílí mimo jiné boj proti mezinárodnímu terorismu, a v důsledku tedy i bezpečnost státu. Je to lež z kategorie podlých. Ve skutečnosti jde jen o pohodlí úřadů, kterým se teď bude snáz hrabat v našem soukromí.
O co v praxi jde? Registr umožní „oprávněným osobám“ na základě jednoho dotazu nejpozději do 24 hodin zjistit, ve které bankovní instituci má podezřelý subjekt zřízený účet. Podezřelý subjekt je samozřejmě kdokoli.
Dosud, když třeba policie zjišťuje, kde má podezřelý subjekt účet, musí se obrátit na všechny bankovní i nebankovní instituce na trhu. V tomto smyslu půjde o zrychlení, je v tom reálný základ. Policie ovšem dál ustupuje od potřeby mít kvalitní operativní informace, místo ní nastupují stroje. Brzo nás budou podezírat a vyšetřovat roboti, bez nadsázky.
Mimořádně sprostá je pak argumentace ministerstva financí, že jde vlastně o naše blaho. „Centrální evidence účtů také posílí bezpečnost státu, a to zejména s ohledem na neustále se šířící hrozby mezinárodního terorismu i mezinárodně uplatňovaná opatření proti jeho financování,“ píše Andrej Babiš.
Ano. Centrální evidence účtů, kam se každý den na jednu hromadu sesypou aktualizované informace o majitelích všech existujících účtů, posílí boj proti mezinárodnímu terorismu asi tolik, jako dát Pomocné stráži VB právo kontrolovat na ulici občanky. Tentokrát je to s nadsázkou, ale i takový péesvébák může narazit na teroristu.
My totiž nevíme, a ministerstvo financí nám to neříká, nic o tom, jaká je metodika vyhledávání teroristů pomocí bankovních účtů v ČR, nevíme ani, kolik jsme jich takto vypátrali a našim partnerům ze světové zpravodajské komunity oznámili. Ukrajujeme si (prostřednictvím sněmovny) zase o kus svobody navíc, abychom vyhověli zbožnému přání každého policajta, ouřady, ministra financí.
Mimochodem – není to žádný výmysl z hlavy Andreje Babiše. Tlak na zřízení evidence účtů tady byl léta, ale centrální banka mu rozumnými argumenty dokázala čelit. Pak, bylo to v listopadu 2014, se něco stalo a odpor ustal. Nevíme, co bankéře zlomilo, mlčí o tom.
Prolomení informací o majitelích účtů (nikoli bankovního tajemství ve smyslu stavu konta) je realitou, jak se říká – se s tim smiř. Krok směrem ke stavu účtů očekávejme tak do dvou let, když už byl salám nakrojen.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
10 komentářů
Díky voličům hnutí ANO a jiným, se nám pan Babiš dostane za chvíli až do postele. Bankéři jsou asi impotenti s tučnými konty v zahraničí.
Informace v článku jsou zkreslené a vyplývají pravděpodobně z neúplných informací o připravovaném systému. Číslo účtu bude zprostředkovaně dohledatelné, ale pochybuji o tom, že si obchodníci budou pro účely EET zřizovat nový účet (i když i to je možné) a ten stávající bývá například u plátců DPH zveřejňován. Navíc jakýkoli přístup k datům je zabezpečen a logován. To sice nevylučuje zneužití (lidé jsou lidé), ale nebál bych se toho. Hlavním přínosem je narovnání podnikatelského prostředí – můj názor. Ostatní poplašné zprávy jsou jen argumentace oponentů páně Babiše. A zdroj informací v boji proti terorismu – možná jako dílčí informační zdroj, indikátor rizika? Možná.
Není to tak, že bychom vycházeli z neúplných informací o připravovaném systému. To Vy jste nejspíš naopak systém rozšířil o EET, o kterém článek vůbec nepojednává. Centrální evidence účtů umožňuje spárovat konkrétní osobu nebo jiný subjekt s konkrétním účtem v bance, kampeličce, u stavebního spoření apod. Tečka.
Podle mého jde právní úprava správným směrem, ale ne dost daleko. Nejde ani tak o stav konta, ale o to, že spadl pod stůl návrh zákona o zřízení registru bankovních transakcí. Ten by byl velmi účinný v boji proti organizovanému zločinu, ale i velké hospodářské kriminalitě.
Dále, nejde jen o zrychlení. Pokud se dnes musí policie obracet na všechny peněžní ústavy, zločincům stačí, aby měli v jednom z nich svého informátora. To je třeba vzít v úvahu.
Představa, že úřady netouží po ničem jiném, než hrabat se v našem soukromí, je jednoduše paranoidní. K čemu jim bude informace, ve které bance mám účet? Ministerstvo financí Vám ani nemůže říkat, jaká je metodika vyhledávání teroristů, protože to není v jeho kompetenci. Navíc to bude z povahy věci tajné.
Je to sice pravda, ovšem řešení „v demokratické společnosti“ by mělo být poměrně snadné-..
Totiž technicky, v rámci počítačové bezpečnosti jsou přístupy k těm informacím autorizovány -a evidovány.
Stačilo by tedy do onoho zákona (či obecně do zákona o ochraně osobních údajů) přidat podmínku, že tyto evidence přístupů k datům musí být veřejné – každý občan by se mohl kdykoli přesvědčit který konkrétní státní zaměstnanec ze které instituce k jeho datům přístupoval. A žádat zdůvodnění. No – možná s ohledem na ty teroristy – s nějakým odstupem, měsíc?
Že toto nikdo z poslanců v zájmu svých voličů ani nenavrhl je smutným obrazem současné zástupné partajní demokracie..
Možná trochu z jiného pohledu. Centrální registr bude přínosem např. při dědickém řízení. V současnosti pokud dědicové nemají informace o účtech zůstavitele (což je velice častý případ) je nejen zdlouhavé, ale prakticky nemožné prověřit všechny možnosti …..
Trefená husa vždy zakejhá.Jako občan a důchodce s tím nemám žádný problém, myšleno ty účty. Klidně ať vědí kolik mám účtů a co na ně chodí. Autor patrně problém má, asi nechce aby se vědělo kdo ho platí, že ?
Tak se nám pomalu ale jistě navrací komunismus, kdy si stát pořídil o každém, kdo za to stál (ale přitom o to nestál) veškeré potřebné informace a hájil se známým citátem „Důvěřuj, ale prověřuj!“ Jenže tolik se neprověřovali ani nejbližší členové vlastní rodiny. Často ani manželé nevěděli, kde má manželka svoje konto a někdy sloužilo jako příjemný zdroj překvapení. Proto důvěra sloužila k hezčímu životu bez podezírání a s dobrými vztahy mezi lidmi.
Dluží ti Sobotka nebo Babiš peníze? Hodili na tebe zločin někoho jiného? Jsi pro někoho nepříjemný? Teď tě budou moci snadněji odstřihnout od účtů(na jeden z účtů ti příjdou černé peníze), abys neměl na soudy. A pokud nic nemáš, mají jistotu, že se nemůžeš bránit. Konec nepříjemným překvapením.
Tohle je pouze klacek na prostý lid. Pro lumpa, který dodržuje jen to co chce, je to jen drobné vydání.
Nezapomínejme, že Babiš byl spolupracovník StB, zaměstnávà ve své soukromé policii bývalé agenty StB a tedy má informace ne kde koho. Jenže stárnou a on potřebuje nové. A tak si je sakra pořídí, ne? Neź se žába vzpamatuje že teplota vody stoupá, bude uvařenà.
Občan EU mánaštěstí právo založit si bankovní účet kdekoli v EU. Dokud nás nevykopou z EU. Teroristi už se třesou.