Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Peter Tkac / Foter / CC BY-SA,

Čelíme humanitární katastrofě obrovských rozměrů. Osobnosti střední Evropy píší dopis k uprchlíkům

„Nedávno jsme před branami Evropy stáli my sami.“ 101 politiků a osobností zemí střední Evropy, umělci a intelektuálové, sepsali otevřený dopis vyzývající k solidaritě ve vztahu  k aktuální uprchlické krizi. Text přišel i na adresu HlídacíPes.org. Přetiskujeme jej v plné verzi.

Stojíme tváří v tvář humanitární katastrofě obrovských rozměrů. Statisíce uprchlíků z Blízkého východu a Afriky hledají v naší společné Evropě ochranu, bezpečí a podmínky pro normální život. Jen nedávno jsme přitom před branami Evropy stáli my sami.

Naše odpověď nemůže znít zamítavě. Bohužel podobných hlasů slyšíme v našem regionu stále příliš mnoho. Po roce 1989 se ve znovusjednocené Evropě pohlíželo svrchu na schopnost integrace nových středoevropských zemí, od pobaltských států až po Rumunsko a Bulharsko – důvodem byla naše historie, politické tradice a stav ekonomiky. Přesto se ukázalo, že hlavním zdrojem ohrožení pro Unii během uplynulého, spletitého desetiletí nebyla naše část Evropy.

Dnes však podobné rozdělení uvnitř sjednocené Evropy ohlásilo návrat. Tentokrát má morální rozměr. Týká se naší schopnosti projevovat soucit a poskytovat praktickou pomoc utečencům v bezútěšné situaci. Jistě, my sami sice nejsme odpovědní za destabilizaci a rozpad zemí, z nichž přicházejí dnešní běženci.

Nebyli jsme to my, kdo je transformoval v země, ve kterých panuje neustálý strach a riziko násilné smrti a kde je lidský život „osamocený, žalostný, zvířecký a krátký”. Naše země – na rozdíl od států, které za sebou mají koloniální a imperiální minulost a jež po válce doširoka otevřely své hranice imigrantům – nemají zkušenost z každodenního styku s lidmi z odlehlých zemí a vzdálených kultur.

Přesto je ukázka našeho soucitu a vůle pomoci naší lidskou povinností. Zároveň je to i naše povinnost jako Evropanů. Společná Evropa byla vystavěna na základech solidarity. Dnes se tak už nemůžeme zříci spoluodpovědnosti za celou Unii a odvracet zrak od lidského neštěstí a od situace, v níž se nacházejí země, jež jsou nejvíce dotčeny sílící imigrační vlnou.

Odmítnutím udělení pomoci se stavíme proti evropské ideji solidarity. Zároveň tak zpochybňujeme solidaritu jiných národů s našimi zeměmi. Je to podkopávání základů, na nichž od více než čtvrtstoletí budujeme naše jistoty, vyhlídky růstu a naděje na zbavení se historické kletby válek, cizí nadvlády a chudoby.

Ve jménu naší lidskosti a ve jménu našich zásad a hodnot vyzýváme vlády a občany našich zemí k praktickým projevům solidarity vůči utečencům. Tak, aby i mezi námi nalezli klidné útočiště a zůstali ve volbě vlastní budoucnosti plně svobodnými lidmi.

středoevropský dopis

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

17 komentářů

 1. Jan Netopil napsal:

  Díky za to. Díky za to. Díky za to. Třikrát proto, že jedna taková věta je pro komentář příliš krátká. A tím vysvětlením to sichruju)).

 2. Arnošt Zamovnik napsal:

  Nacpat na svou loď množství lidí , které neunese a potopit se s nimi neni lidskost, ale lidská blbost. Což u inťošů humanistů neni překvapení. Jednoduché fyzikální zákony jdou mimo ně.

  Evropa nebyla postavena na solidaritě, ale na vyčuranosti. Viz 7 let jsme jako členové EU nesměli do Němeca, Rakouska. Neodstávali jsme stejné dotace, ani jsme nesměli doplatit.
  Teď se skládali chudí na bohaté bankrotující Řecko.

  ČR má za posledních 10 let +300 000 imigrantů.

  Naše hodnoty nejsou islám a arabové.

  • Jindra napsal:

   Správně jste to napsal: byla by to naše blbost – potopit se s přeloženou lodí.
   Západní státy nás do Unie braly z čistě zištných důvodů.
   Ne že se chudí v minulosti skládali, ti se skládají dodnes a budou skládat na Řecko do nekonečna.

 3. petrtp napsal:

  Ale to je přece nebetyčná demagogie.Po roce 1989 se přece stal naprostý ale naprostý opak.At už měly západní státy jakékoliv strachy nebo obavy, tak to první co udělaly,že přestaly uznávat občanům ze zemí střední Evropy status uprchlíka.Nemýlím se? 🙂

 4. Karel Paták napsal:

  ad vaše komenty tady : je směšný, jak se všichni snažíte nalézt si další a další argumenty pro vaše vlastní morální selhání

  • petrtp napsal:

   Pokud chce někdo prokazovat že moralně neselhal, tak má samozřejmě možnost. Může si zajet třeba do Madarska, nabrat si tam do auta kolik migrantů uveze, odvézt si je domů, tam si je ubytovat a živit je do konce života. A aby mu ještě samou vděčností neutekli do Němec, tak jim taky ze svého vyplácet příslušné kapesné v eurech.My ostatní realisticky přiznáváme že na to nemáme..

 5. J.Němec napsal:

  Chudáci co potřebují naší pomoc jsou daleko od nás v přecpaných táborech. To jsou skuteční uprchlíci. Davy mladé generace co se přes nás valí na pozvání paní Merkelové , příbuzných a známých je něco jiného. To nejsou váleční uprchlíci. Kdo z nás místo nástupu do armády by se raději nenechal pozvat k plnému stolu. My jsme se sice v r. 1968 nebránili Sovětské okupaci, ale také jsme zbaběle a vychytrale neutekli. Jinak by dnes Česká republika neexistovala .

 6. Jindřich Mitter, Šumperk napsal:

  Viděl jsem film o Titaniku. Na záchranné čluny se snažily dostat desítky lidí i když čluny byly evidentně přeplněny. A osazenstvo těchto člunů zcela sobecky a nesolidárně mlátilo tyto lidi vesly po hlavách a nedovolilo jim do člunů nastoupit. Bylo velmi nesolidární. Alternativou bylo čluny přetížit, potopit se a umrznout v ledové vodě. Obávám se, že Evropa je v podobné situaci. Každodenní mediální masírka od naivních sluníčkářů nezabírá a lidi v internetových diskusích si zatím zachovávají zdravý rozum a pud sebezáchovy. Situace je zralá na příchod nového Hitlera a to díky tomu , že politici , kteří jsou teď u moci situaci neřeší. Samozřejmě mě to netěší, ale volby ukážou.

  • Filip Cejka napsal:

   Nez zacnete pouzivat odkazy na situaci na Titaniku, nastudujte si, prosim, realie. Vami popsana situace nenastala temer nikdy, mnoho clunu nebylo zdaleka naplneno na uzitnou kapacitu a v dobe, kdy se Titanik potopil, byly uz nekolik set metru daleko. Nekteri lide prezili jen proto, ze je ostatni, kteri sedeli na prevracenem clunu, tahli za ruku 2 hodiny ledovou vodou. Takze srovnani s Titanikem ma svou opodstatnenost, jen je pro jeho pouziti potreba cerpat z jinych pramenu, nez z Hollywoodskeho velkofilmu. Takto pusobite jako ten, ktery z poloprazdneho clunu prvni rozkrapne padlem lebku tomu, ktery se topi.

   • Jindřich Mitter, Šumperk napsal:

    Já to dal jen jako příklad. A pokud jde o reálie, ve vodě, která měla -2 C se dá vydržet 15 minut, pak nastává smrt podchlazením. Takže pokud jde o reálie, držte se trochu při zemi.

 7. J.Němec napsal:

  Je úplně špatné aby k vůli něčí vychytralosti a špatné politice pana Putina zbytečně umírali mladí ruští vojáci jako dříve v Afganistánu teď v Sýrii.
  Ti, co volají po solidaritě s uprchlíky mají sice pravdu. Ale předně se musí dodržovat zákon a pravidla. A to západní Evropa a uprchlíci nedodržují. ČR ano.

 8. sata napsal:

  Jelikoz jste tady, vy osobnosti, tak je zrejme, ze vas do Evropy nepustili

 9. Petr Homoláč napsal:

  Krásný dopis, hlavně ten začátek.
  Přitom my tak rádi provozujeme dobročinnost posíláním šatů a dek někam do Afriky, to blaží a ještě se zbavíme hadrů, v tom jsme nejlepší na světě.
  Bohužel opět vyplouvá na povrch tradiční vlastnost české společnosti – předposranost. Ještě k nám nedorazil ani jeden uprchlík a skoro celý národ už stojí rozklepaný strachy a chce armádu na ochranu svých hranic a policejní a vojenské manévry a je ochoten připustit znovu hraniční zátarasy atd. Ta naprostá neschopnost zvládnout elegantně a na úrovni pár tisíc hadrářů! Ty strašný kecy politiků o tom, jak kvóty nic neřeší a přitom nenabízet žádné jiné lidsky přijatelné řešení! Nebo jak prý si některé uprchlíky sami vezmeme, ale vybereme si které! Solidarita a la Česko. A ti strašní podlízaví a okamžitě populističtí čeští politici co skoro všichni na tuhle vlnu tak okamžitě a ochotně skáčou…
  Česká společnost prokázala naprostý nedostatek lidské empatie už když vznikl exekutorský zákon a byli okrádání lidé o všechno kvůli stokorunám. Tenhle cynismus tu jen opět vyplouvá na povrch.

 10. hela napsal:

  Nechci vyvolat vlnu nevole, ale myslím, že vše je trochu jinak a měli bychom si to konečně přiznat. Nechuť většiny lidí k imigrantům a jejich odmítání má podle mě spíš ekonomický důvod a většina obyčejných lidí ( včetně mě) si myslí, že pokud není dost peněz pro našince ( neustálé zhoršování dostupnosti zdravotní péče, málo peněz na důchody, stávky za zvyšování mezd atd..), pak je nesprávné přijmout cizince, kterým by se z těchto peněz štědře odkrajovalo. Pokud jde o humanizmus a solidaritu, jsem pro formou veřejné sbírky na imigranty, ale nejsem pro, aby se platili ze státních peněz. Ať svůj postoj ukáže každý konkrétní občan. Nemám problém podle svých možností přispět.

 11. J.Němec napsal:

  Současná migrace je hlavně nebezpečí pro naši mladou generaci. Ale je to zdravé nebezpečí, žádný terorismus a mešity. Islámští migranti mají velkou dávku sebezáchovy. Vynikající vztah k rodině a starším. Velkou dávku touhy po vzdělání a poznání. Už teď ovládají jazyky. Alkohol a drogy jsou jim cizí. Své přesvědčení jsou ochotni bránit. Špatná politika Západní Evropy už nejde napravit a migrace bude pokračovat. Jediná obrana naší mladé generace je ve vzdělání,sportu a rozmnožování. Musí být lepší než oni.

 12. J.Němec napsal:

  Někdy mi připadá, že pánové Putin a Kadyrov chtějí do roku 2045 přes Muslimy ovládnout Evropu. Nasvědčuje tomu populace v Západní Evropě.

  • Jehowa napsal:

   Putin ani Kadyrov nenapadli Irák, Afgánistán, Lybii ani Sýrii ani necvičili muslimské žoldáky proti Assadovi.

Přidávání komentářů není povoleno