Castro už nevadí. Česko chce ještě letos povýšit vztahy s Kubou i Íránem na úroveň velvyslanců
Už na podzim tohoto roku by na českých ambasádách v Havaně a v Teheránu mohli nastoupit noví čeští velvyslanci. V případě Kuby po 26 letech, v Íránu po 18 letech.
„Chceme letos povýšit diplomatické vztahy s Kubou na úroveň velvyslanců, děláme pro to všechno,“ říká náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.
Jméno už máme…
Jméno nového budoucího českého velvyslance na Kubě je již vybráno, podle diplomatických zvyklostí ale zůstává neveřejné do doby, než jej potvrdí hostitelská země.
Od roku 1990 má Česko zastoupení na Kubě jen na úrovni chargé d´affaires, vedoucího úřadu, který nemusí žádat o souhlas hostitelské země. Platí to i naopak pro zastoupení Kuby v Praze.
I když jsou režimy na Kubě a v Íránu stále považovány za problematické, postupně se, politicky i ekonomicky, otevírají světu a pohled na ně se postupně mění. Svědčí o tom i česká nedávná historická návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy na Kubě.
Čtěte též
Glosa: Kuba se otevírá světu, Česko může ostrouhat
Kuba bratrů Castrových, jejich moskevští „přátelé“ a Barack Obama
Kubu i Írán v posledním roce několikrát navštívili i čeští politici a podnikatelské delegace. V pátek (16.4. 2016) do Íránu odletěla i další politicko – podnikatelská mise. „Jedním z cílů této návštěvy je i otevření cesty k dohodě o zastoupení na úrovni velvyslanců,“ připustil pro HlídacíPes.org Martin Tlapa, který misi vede.
Problém jménem rádio
Hlavní diplomatický problém ve vztazích mezi Českou republikou a Íránem představuje vysílání perského programu Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.
Teherán v roce 1998 na protest stáhl z Česka svého velvyslance, česká odpověď byla stejná a také českou ambasádu v Teheránu od té doby vede nižší diplomat, chargé d´affaires.
„Diskutujeme s nimi o tom a ptáme se, jak postupují třeba ve vztahu k BBC. Nyní je to tak, že zástupci ambasády Íránu v Praze mají otevřený přístup na MZV, v podstatě mohou kdykoli přijít si na vysílání stěžovat a my je vyslechneme. Vnímají to jako vstřícný krok,“ podotýká český diplomat, který si s ohledem na aktuální diplomatickou citlivost tématu nepřál být jmenován.
Šestkrát nový CzechTrade
V Íránu se má letos otevřít i nová kancelář agentury CzechTrade. Kromě ní má přítomnost České republiky v zahraničí posílit pět dalších: v Indii (Bangalore) ,Číně (Guangzhou), Nigérii, Peru a Spojených státech.
„Nyní jich má 46 na pěti kontinentech, na konci roku jich bude 52,“ potvrzuje Milan Ráž, ředitel sekce služeb pro exportéry agentury CzechTrade. „I když otevíráme nové kanceláře mimo Evropu, pořád jsou nejvytíženější kanceláře v Německu, Británii a Skandinávii,“ dodává Ráž.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)