Splašky mohou být nový spolehlivý vodní zdroj, dokazuje příklad Izraele

Napsal/a -pes- 27. července 2017
FacebookXPocketE-mail

Nemáme nedostatek. Svět je plný vody, ale většinou jde o vodu špinavou. Otázka zní, jak ji vyčistit.

Téma odpadní vody a jejího smysluplného využití je první ukázkou z bestselleru amerického podnikatele, právníka a spisovatele Setha Siegela Budiž voda (Let There Be a Wataer) . Ten varuje před současnými i budoucími problémy s vodou na příkladu izraelského přístupu nabízí funkční řešení. Ukázky publikujeme se svolením vydavatele, společnosti Aligier.


Již v roce 1950, necelé dva roky po vyhlášení nezávislého Státu Izrael, začali izraelští vládní představitelé diskutovat o otázce, která tehdy vypadala jako krajní možnost. Šlo o využívání odpadních vod k zavlažování plodin na izraelských polích.obalka-voda

Myšlenku sice tenkrát rychle zavrhli, z důvodů hygienických a „estetických“, nicméně debata na toto téma byla zahájena. Několik desetiletí poté vypadá situace zcela jinak. Vzhledem k neustálé nutnosti nacházet nové zdroje vody překonali vládní představitelé i zemědělci své původní výhrady.

Izrael postupně vybudoval infrastrukturu potřebnou k čištění odpadních vod a k jejich využívání v zemědělství. Žádná jiná země nepřikládá čištění a recyklaci odpadních vod takový význam a nepovažuje jej za takovou národní prioritu, jako je tomu v Izraeli, který opakovaně využívá přes 85 procent celkového množství odpadních vod.

Ve Spojených státech a ve většině ostatních zemí světa je v současné době procento jejich opětovného využití mizivé.

Splašky jako příležitost

V nadcházejícím období, kdy se celý svět bude potýkat s nedostatkem vody, je však téměř jisté, že se pozornost všech brzy zaměří tímto směrem a kvalitně vyčištěná odpadní voda se stane nezbytným novým zdrojem sloužícím k zemědělským a jiným účelům.

Přestože kdysi se na splašky pohlíželo jako na nepříjemný problém, s nímž je třeba se vypořádat, případně jako na zdroj znečištění, v současné době je Izrael vnímá jako paralelní systém zásob vody na svém geograficky suchém území. Z tohoto pohledu jde o cenný národní zdroj.

Pokud dnes mají izraelští farmáři v souvislosti se splašky nějaké přání, uvítali by, kdyby jich bylo víc. Splašky zahrnují vše, co odtéká z kuchyňských dřezů, z koupelen a z toalet. K tomu se může přidávat dešťová voda z kanálů, které najdeme na ulicích většiny měst světa.

Ideálně je ke sběru a odvádění splašků vybudován separátní systém, který je souběžný, nikoli však propojený se systémem rozvádění pitné vody.

V Izraeli nejprve platila určitá omezení, umožňující touto vodou zalévat jen vybrané plodiny, ale po několika letech testování bylo povoleno používat vodu z vybudované čistírny v Shafdanu stejně jako čistou vodu z jiného zdroje. V současné době je možné vodu ze Shafdanu používat k jakýmkoli účelům, pouze nesmí sloužit jako voda pitná.

Recyklujte svoji vodu

Izrael v současné době čistí zhruba devadesát pět procent svých splašků, zbytek prochází septiky. Zhruba osmdesát pět procent z jejího celkového množství mají k dispozici zemědělci k zavlažování plodin.

Část recyklované vody se používá k zvýšení průtoku vody v řekách, čímž se zlepšuje jejich stav. Celkově se každoročně znovu zužitkuje téměř čtyři sta miliónů metrů krychlových odpadních vod. Cílem je recyklovat ještě více splašků a během několika let opětovně využívat devadesát procent odpadních vod.

Pro srovnání: druhé místo na světě v míře recyklace zaujímá Španělsko, které znovu využívá kolem dvaceti pěti procent vyčištěné odpadní vody, zatímco nejbohatší země světa, včetně Spojených států, nevyužívají ani deset procent.

Je ovšem čistě otázkou času, kdy kvalitně vyčištěnou odpadní vodou začnou zavlažovat zemědělci na celém světě, stejně jako je tomu dnes v Izraeli.

Recyklovaná voda změnila situaci Izraele z hlediska zásob. Také sehrála zásadní roli v proměně izraelského zemědělství, neméně významnou než jakou má kapkové zavlažování a vyšlechtění rostlin, které spotřebují méně vody.

Kvalitně vyčištěná odpadní voda umožňuje Izraeli pěstovat nejen dostatek potravin pro vlastní spotřebu, ale také být významným exportérem zemědělských produktů – bez ohledu na to, zda v daném roce vydatně prší, nebo zda vládne sucho.

Šance pro období sucha

Recyklovaná voda má pro Izrael řadu pozitivních důsledků, kromě zjevného přínosu, jímž je vytvoření nového vodního zdroje využitelného v zemědělství. Kdyby nebylo recyklované vody, Izrael by zůstal suchou zemí, s nulovou nebo jen minimální zemědělskou činností. Ovoce, zeleninu, obilniny – to vše by musel dovážet.

V aridním regionu s omezenými zásobami vody a rychle rostoucím počtem obyvatel pomohla recyklovaná voda zmírnit tlak, jemuž byly vystaveny přírodní vodní zdroje. Díky dodatečnému zdroji vody může Izrael lépe zvládat období sucha, aniž by musel nadměrně vyčerpávat zásoby čisté vody.

Jsou zde i další přínosy. Většina izraelského obyvatelstva je soustředěna v několika málo městských aglomeracích. S dostatkem vody pro zemědělské účely roste možnost osídlovat další oblasti mimo dosavadní centra. Každá z těchto dosud jen okrajově využívaných oblastí, z nichž jsou dnes primárně zemědělské regiony, v sobě skrývá potenciál posloužit jako místo pro novou zástavbu a umožnit lidem, aby se odstěhovali mimo přeplněné centrální části země.

Izrael je jedinou zemí na světě, v níž v současné době poušť pokrývá menší plochu než před padesáti lety. Názorně to ukazují satelitní snímky, na nichž vidíme nově vybudovaná města a rozsáhlý zelený pás táhnoucí se západní částí Negevské pouště.

Na jiných místech světa, v řadě zemí s rozsáhlými pouštními oblastmi, naopak dochází k rozšiřování pouští, tzv. dezertizaci, která působí ekonomické i sociální problémy.

Z míst, kam se rozšíří poušť, lidé odcházejí, což často způsobuje problémy s jejich přesídlením a přispívá k prohlubování chudoby. Postupné, byť pracné rozšiřování ploch zemědělsky využitelné půdy na různých místech Izraele, především na aridním jihu, kam směřuje veškerá voda ze Shafdanu, nabízí slibný model, který by ostatní země mohly následovat.

Otravný problém? Ne, cenný zdroj

Pokud je třeba něco dodávat k izraelskému úsilí o recyklaci splašků, dá se snad jedině říci, že bylo až příliš úspěšné. Poptávka po tomto alternativním zdroji vody dnes převyšuje nabídku, což vede k růstu cen odpadní vody.

Farmáři z předchozí generace hospodařili s čistou vodou, kterou dostávali v rámci přídělového systému za silně dotované ceny, ale stěžovali si, že příděly nejsou dostatečné. Současná generace izraelských farmářů má k dispozici tolik vody, kolik jen chce – z přírodních i alternativních zdrojů.

Jejich stížnosti se týkají rostoucích cen vody a obav, že následně budou muset zvýšit cenu své produkce tak, že bude pro světový trh příliš drahá.

Úředníci, kteří vodohospodářství řídí, sázejí na to, že vyšší náklady donutí izraelské farmáře k ještě vyšší efektivitě, což se projeví v nových inovacích a vývoji ještě dokonalejších technologií.

Izrael se původně pustil do čištění odpadních vod, aby zvýšil kvalitu života svého obyvatelstva a snížil míru znečištění. V řekách dnes teče čistší voda. Izrael výrazně snížil svůj podíl na znečišťování Středozemního moře, a brzy by se mělo projevit další zlepšení situace.

Zásoby podzemních vod jsou dnes méně ohrožovány kontaminací. V rámci tohoto procesu Izrael vybudoval paralelní vodárenský systém a získal zásoby vody, která sice nemusí být nejvhodnější na pití nebo k osobní hygieně, ale je ji možné bezpečně využívat v zemědělství.

Každá země produkuje značné množství splašků, bez ohledu na to, v jakém podnebném pásmu leží. Po celém světě přibývá míst a sídel, která začínají stále silněji pociťovat nedostatek vody. Mohou se poučit z izraelského příkladu – přestat vnímat splašky jako otravný problém a začít je využívat jako cenný zdroj.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)