Jak bojovat s „fake news“? Mladí vývojáři dokážou vytvořit funkční aplikace i přes noc
VIDEO. Boj proti falešným zprávám je běh na hodně dlouhou trať. Některé nástroje proti „fake news“ ale můžou vzniknout třeba i přes noc. Důkazem je FakeHacks – hackathon, který uspořádala technologická společnost Ackee ve spolupráci s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a Nadací Open Society Fund. 14 soutěžních týmů mělo během 24 hodin vytvořit aplikace, které by pomohly falešné zprávy objevovat, označovat a bránit jejich šíření.
„My dnes máme s pojmem tzv. lživých zpráv trošku problém v tom, že se zcela vyprázdnil,“ říká Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
Podle něj do fake news patří úplně smyšlené zprávy, které někdo vymyslel za účelem manipulace s veřejným míněním, ale i zprávy, které někdo vytváří čistě proto, že na nich chce vydělávat peníze. Stejně tak fake news můžou zahrnovat i špatně odvedenou novinářskou práci.
KDO HACKATHON VYHRÁL? PODÍVEJTE SE NA VIDEO (ke spuštění v náhledu obrázku nad titulkem)
Mladí vývojáři tak přes noc pracovali například na aplikacích, které jsou schopné odhalit falešné profily na facebooku nebo twitterové „boty“ (falešné účty plněné počítačovým automatem). Jiné zas hledají původní zdroj článku a všechny jeho publikované verze nebo zjišťují, zda jsou publikované fotografie původní nebo upravené.
Všechny produkty, které v rámci FakeHacks vznikly, si můžou zájemci vyhledat na stránkách projektu Prezident 21.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Veškerá taková snaha je zbytečná, pokud jsou lidi tak neskutečně natvrdlí, že jsou schopni uvěřit sebevětší pitomosti …. a u nás už jsou takových hlupáků skoro tři miliony a nevypadá to, že by jejich počet klesal, Naopak….
Když ono to tak není. Jakékoliv kritérium „blbosti, hlouposti, nelogičnosti, nesmyslnosti, nemožnosti z hlediska legitimního očekávání, atd..“ je při pravdivostním zhodnocení informace nepoužitelné. To už jste snad mohl poznat v naší polistopadové politice (ale i situaci v zahraničí)- že každá taková situace nastat může, resp. může být i politicky či idealisticky
nastolena či protlačena, ba dokonce legislativně uzákoněna…
Smiřte se s tím, že kritéria „správnosti“ informací jsou v současném postfaktickém světě nastavována a indoktrinována naprosto jinými cestami..
Díky, Jen jste potvrdil, že mám pravdu ….
Mimochodem, v tom přiloženém videu to v závěru uvedeno je, ale v článku se o tom asi stydlivě zapomněli zmínit – jako že tedy v závěru zmíněném projektu Prezident 21 ta vítězná aplikace při hlasování mezi čtenáři beznadějně propadla..(asi i na ně to bylo kách)
Tak bych jen skromně doplnil, že vítězem se stala aplikace MindBrella.
„Jde o plugin do Google Chrome, který vyhodnocuje důvěryhodnost FB skupin a stránek podle množství sdílení z dezinformačních webů.“.
Tudíž, tato aplikace vůbec neříká a nedetekuje a neprokazuje, že by daný článek byl fake news, ale „pouze“ že je z webu, který je na „černém politickém seznamu“, kde byl někým (neznámo kým) v režimu označen jako nedůvěryhodný…Což už tedy na boj s fake news ve svobodném informačním (demokratickém) prostředí nevypadá vůbec. Spíše jako vysoce efektivní nástroj politické cenzury a propagandy. Suď každý jak umíš…
Nebo tedy – obráceně – i já bych se nechal přesvědčit, kdyby snad někdo (třeba zde na HP) dokázal v článku popsat, jak je to s tím seznamem dezinformačních webů o kterém se zmínil i pan „vědecky založený a naprosto čestný“ kandidat na prezidenta pan profesor Drahoš. Která státní, veřejná, či jiná instituce tento seznam oficiálně a garantovaně vede , na základě jakých kritérií. A která rovněž (jak je asi zjevné) dává (a jakým způsobem)´tento seznam k dispozici (vybraným?) politickým, mediálním i jiným subjektům v tomto státě pro jejich vlastní politickou mediální a propagandistickou činnost…. Možná by se tím mnohé vyjasnilo…
ten seznam nevede zadna statni ani verejna instituce, zalozil ho slovensky stredoskolsky ucitel Juraj Smatana, je to vse verejne a dostupne online na konspiratori.sk. (nebo .cz, presmeruje vas to). Kriteria jsou tam jasne definovana. Staci ty weby cist, a muzete si sam udelat nazor, kolik z clanku tam obsahuje dobre ozdrojovane informace.
Aha.. no podíval jsem se na ten seznam -přiznávám se, že s jednou vyjímkou jsem žádný z těchto naprosto neznámých marginálních webů nikdy nenavštívil a nečerpal z něj své infomace, takže mne rozhodně progandisticky nezneužil, a žádné fake news snad nešířím. Ale – jako že znam i osobně mnoho lidí, vím že mají často i radikální názory – ale ani oni tyto weby nenavštěvují a své obvykle negativní informace přebírají z čistě oficiálních masových mediálních zdrojů – ono je i té skutečné politické ostudy i tak dost, aby se snad ještě musela vymýšlet,
Ale – když už jsem ten seznam měl, podíval jsem se „zvědavě“ na „Number 2“, zvedavec.org – na posledních několik článků – týkajích se třeba setkání Mezinárodního ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, nebo dosavadního stavu řecké dluhové krize, nebo třeba i oficiálního přístupu Evropské komise ke kvótám migrantů… A žádné „fake news“ jsem v nich nenašel – spíše tedy naopak myšlenky hodně k nezávislému zamýšlení. Čímž samozřejmě netvrdím a negarantuji, že tam někde dál a hlouběji nějaké nepravdivé články nejsou. Asi tam jsou, v nějakém neznámém počtu i kvalitě, možná jako i jinde – i mimo ten seznam.
Tudíž – z mého hlediska – pokud je nějaká konkrétní informace odhalena a prokázána jako fake news, nechť je toto konkrétní dostatečně zřetelně a masově v médiích označeno jako lež a podvod, s uvedením primárního ověřovacího informačního zdroje.. Místa na toto pravdivé publikování je doufám v informačním prostoru dost..
Jenže, bez toho a pouhým nálepkováním jistých webů jako „nedůvěryhodných“ a šířících jakési většině lidí naprosto neznámé fake news., příliš důvěry občanům žádného režimu nepřídá…