Bojovali Češi vedle Sovětů. Vznikla mnohonárodnostní partyzánská brigáda
Před 80 lety 26. října 1943 byla založena 1. československá brigáda Jana Žižky z Trocnova, neprávem opomíjená jednotka, která bojovala ve druhé světové válce. Prošlo jí na tři tisíce Čechů, z nichž se třetina nevrátila domů.
Čechoslováci bojovali za druhé světové na většině jejích bojišť. Svou jednotku vytvořili i na Balkáně. Ta byla pod názvem „1. československá brigáda Jana Žižky z Trocnova“ založena 26. října 1943 u obce Bučje na severovýchodě Srbska. Brigáda se v náročných bojích mnohokrát vyznamenala a její působení stojí nespravedlivě poněkud ve stínu jednotek čs. armády na východní a západní frontě. Paměti národa se podařilo natočit vzpomínky lidí, kteří byli součástí této neprávem pozapomenuté jednotky.
Od té doby jsem se nemohl dívat na mrtvé ani v televizi
Brigádou prošlo za celou válku na 3500 lidí. Byla rozdělena do tří praporů, nicméně po svém založení čítala jen několik desítek bojovníků. Josef Novosad se k nim přidal v obci Cikoty ještě na podzim 1943. Bylo mu 18 let a neměl za sebou ani základní vojenský výcvik. Přidělili ho ke kulometčíkovi Antonínovi Staňovi. Ten byl pouze o dva roky starší a brzy se stali nejlepšími přáteli.
Byli jsme oba mladí, byli jsme hloupí, takže kam nás poslali, tam jsme šli.
Spolu získávali bojové zkušenosti v mimořádně obtížných podmínkách proti velmi dobře organizovanému a vyzbrojenému nepříteli. Štěstí se jich nedrželo dlouho, v jednom ze střetů byl Josef zraněn střepinou do hlavy. V dalším boji byl zasažen i Antonín. Nepřítel je donutil k ústupu u obce Dubrava. „Šli jsme se Staňou vedle sebe kolem plotu. Staňa najednou tak zařval… Byl to zvuk, který jen tak neslyšíte. Podíval jsem se a on v tu ránu byl fialový, modrý a skrčený na zemi. Povolal jsem záchranu, hned jsem rozdělal svou srolovanou deku a Staňu odvezli. Byl starší než já a volal tatínka, aby mu pomohl… Tatínek nemohl, protože byl daleko…, a tak Staňa zemřel. A takových bylo hodně. Já viděl mrtvých! Moc jich padlo i přímo přede mnou.“
Pan Novosad se opravdu účastnil množství dalších bojů. Dokonce byl po jistý čas i příslušníkem jednotky velitele partyzánů a poválečného hlavního představitele Jugoslávie Josipa Broze Tita.
Zapíchli dítě v peřince
Zajímavé jsou i vzpomínky Marie Králové. Ta svým prvním bojem prošla u obce Sibinj, kde její oddíl přepadl německou kolonu. Podle vzpomínek se tam podařilo zničit devadesát nákladních vozidel. Partyzáni zde ukořistili také značné množství materiálu. „My jsme byli stále v pochodu. Neměli jsme stálé stanoviště. Chodilo se na různé boje a potom byly nějaké dny volna, abychom se dali do pořádku,“ vzpomínala.
Partyzáni často přebývali přímo v jednotlivých vesnicích. Brigáda by však nemohla působit bez podpory místních obyvatel. Proti nim se pak pochopitelně obracela zloba okupantů, vypalovali domy a vraždili civilisty. „Viděla jsem, když přišli do vesnice, kde lidé spolupracovali s partyzány. Oni zapíchli dítě v peřince bodákem. Nebo tu vesnici nahnali na jedno místo a nechali vykopat díru. Kladivem je pak uhodili do hlavy, oni popadali do díry, posypali je vápnem a zaházeli. A tam byli ještě živí lidé.“ Tak Anna Doubková vzpomínala na jednu z děsivých scén.
Paní Doubková působila jako spojka, opatřovala ve vesnicích zásoby, ale předávala i rozkazy velitelům různých oddílů. I ona se ocitla v mnoha těžkých situacích. „Jednou jsem stála před samopalem. Jeden chlap přivedl gestapo a ustašovce, že prý se stýkám s partyzány. Jemu to moc nemyslelo… Vodil po lidech, kteří měli někoho u partyzánů, gestapáky. Gestapák mně strčil samopal pod bradu a pořád: ‚Přiznej se. Jak to, že se stýkáš s partyzány? Co pro ně děláš?‘ Já jsem říkala, že nic. Moje tchýně byla úplně strachy zelená. Najednou mně to došlo, otočila jsem se na toho chlapa a říkám: ‚Kdy jsi mě ty viděl s partyzány? Jak tohle můžeš říct?‘ On dostal strach, začal koktat, a já jsem měla strach, aby ho neoddělali. V tom tam vpadl důstojník státního vojska a ten mi zachránil život. Stála jsem tam a nebála se.“
V obraně i v útoku
Popis bojových nebezpečí se objevuje i ve vzpomínkách Vladimíra Vaňouse. Líčil německou protiofenzívu z počátku roku 1945 podporovanou velkým množství tanků. Tehdy bylo úkolem brigády bránit držet strategické průsmyky, a bránit Němcům v manévrování a akcích proti postupující sovětské armádě.
„Někdy v únoru na nás Němci udělali ofenzívu. Přepadli nás a my jsme zrovna zmobilizovali nějaké lidi. Zaujali jsme obranné pozice a zakopali jsme se. Já už jsem byl ve štábu praporu. Působili jsme tam dva jako písaři a dělali jsme pro partyzány úředničinu a propagandu. V naší rotě bylo čtyřicet pět bojovníků, a jak vtrhli Němci, tak nás zůstalo pět.“
Partyzánům se po tomto mohutném německém útoku podporovaném množstvím tanků podařilo zkonsolidovat síly až v Požežské kotlině, odkud přešli do protiútoku. Rozbili nepřátelské jednotky a 1. brigáda Jana Žižka se s dalšími jednotkami 12. divize probila z obklíčení, do kterého se dostala. Po likvidaci nepřátelského odporu se přesunula zpátky na „domovské“ Daruvarsko, kde měla chránit české vesnice.
Z Bělehradu až na Staroměstské náměstí
Brigáda přestala existovat 24. dubna 1945, kdy byla formálně převedena do pravidelné jugoslávské armády. V řadách brigády Jana Žižky padlo kolem sedmi stovek můžu a žen. To je velmi vysoké číslo, protože početní stav brigády se stěží blížil půl druhého tisíci bojovníků. Jejich válečné zásluhy tehdy neunikly ani představitelům vlády. Příslušníci brigády nastoupili 12. září 1945 k přehlídce před tehdejším ministrem obrany Ludvíkem Svobodou, kde převzali i vyznamenání od prezidenta Beneše.
Velká část z nich pak zůstala v Československu. První z nich se usadili v Jiřicích u Miroslavi na Jižní Moravě už v říjnu 1945. Tam také nechali vybudovat památník padlým příslušníkům čs. partyzánů v Jugoslávii. Ten je bohužel jednou z velmi mála připomínek působení 1. čs. brigády Jana Žižky z Trocnova na balkánském bojišti.
Autorem článku je František Štambera. Původně vyšel v rámci projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Útok Německa na polský poloostrov Westerplatte. Tak začala druhá světová válka
Petr Pithart: Vlny emocí a jak to bylo doopravdy s mazáním protiruských nápisů
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Bohužel, je snaha na tyto hrdiny zapomenout. Ostatně, bojovali za „nesprávnou“ stranu (Jugoslávii) a proti Němcům, kteří jsou hegemony EU.
Ano, o těchto hrdinech už se ve škole neučí.
nevěděl jsem,že i tam bojovali Češi.No a proč to vlastně dělali? Kdyby seděli na zadku v protektorátu,na vojnu by nemuseli a mohli jít třeba do kina.Měli jsme tehdy dvě vlády-jednu kolaborantskou v Praze a druhou v Londýně /kdyby to Němcům nedopadlo/ .Prostě trochu hladu,ale dalo se to přežít.Ale jen pokud se člověk politicky neangažoval- když to bylo proti Němcům,končilo to na popravišti,když pro Němce,končilo to na stromě a když pro Stalina,tak proces jak se Slánským a když pro Západ tak v Jáchymově na uranu.Takže bylo asi lepší jít do kina.