Skupina příslušnic čs. brigády J. Žižky. Klečící zleva: Anna Koláčková, Marie Bartošová (Králová), Otýlie Záhorová. Stojící zleva Milka Bastagová, Anka Frštegová, Marie Švantková, Růžena Hynková, Františka Vávrová. Foto: se souhlasem Paměť národa

Bojovali Češi vedle Sovětů. Vznikla mnohonárodnostní partyzánská brigáda

Napsal/a Post Bellum 28. října 2023
FacebookXPocketE-mail

Před 80 lety 26. října 1943 byla založena 1. československá brigáda Jana Žižky z Trocnova, neprávem opomíjená jednotka, která bojovala ve druhé světové válce. Prošlo jí na tři tisíce Čechů, z nichž se třetina nevrátila domů.

Čechoslováci bojovali za druhé světové na většině jejích bojišť. Svou jednotku vytvořili i na Balkáně. Ta byla pod názvem „1. československá brigáda Jana Žižky z Trocnova“ založena 26. října 1943 u obce Bučje na severovýchodě Srbska. Brigáda se v náročných bojích mnohokrát vyznamenala a její působení stojí nespravedlivě poněkud ve stínu jednotek čs. armády na východní a západní frontě. Paměti národa se podařilo natočit vzpomínky lidí, kteří byli součástí této neprávem pozapomenuté jednotky.

Hrdinství a odvahu těch, kteří se v minulosti postavili za hodnoty svobody a demokracie, připomene letos v listopadu sbírka ke Dni válečných veteránůPřipněte si květ vlčího máku jako symbol úcty k hrdinům. Květy pořídíte na stovkách míst po celé zemi nebo v ulicích měst od dobrovolníků s kasičkami. Podpořit sbírku můžete také on-linePřispějte na přímou pomoc pro veterány a na zachování jejich příběhů pro další generace.

Od té doby jsem se nemohl dívat na mrtvé ani v televizi

Brigádou prošlo za celou válku na 3500 lidí. Byla rozdělena do tří praporů, nicméně po svém založení čítala jen několik desítek bojovníků. Josef Novosad se k nim přidal v obci Cikoty ještě na podzim 1943. Bylo mu 18 let a neměl za sebou ani základní vojenský výcvik. Přidělili ho ke kulometčíkovi Antonínovi Staňovi. Ten byl pouze o dva roky starší a brzy se stali nejlepšími přáteli

Byli jsme oba mladí, byli jsme hloupí, takže kam nás poslali, tam jsme šli.

O bojové vřavě (Josef Novosad)

Spolu získávali bojové zkušenosti v mimořádně obtížných podmínkách proti velmi dobře organizovanému a vyzbrojenému nepříteli. Štěstí se jich nedrželo dlouho, v jednom ze střetů byl Josef zraněn střepinou do hlavy.  V dalším boji byl zasažen i Antonín. Nepřítel je donutil k ústupu u obce Dubrava. „Šli jsme se Staňou vedle sebe kolem plotu. Staňa najednou tak zařval… Byl to zvuk, který jen tak neslyšíte. Podíval jsem se a on v tu ránu byl fialový, modrý a skrčený na zemi. Povolal jsem záchranu, hned jsem rozdělal svou srolovanou deku a Staňu odvezli. Byl starší než já a volal tatínka, aby mu pomohl… Tatínek nemohl, protože byl daleko…, a tak Staňa zemřel. A takových bylo hodně. Já viděl mrtvých! Moc jich padlo i přímo přede mnou.“

Pan Novosad se opravdu účastnil množství dalších bojů. Dokonce byl po jistý čas i příslušníkem jednotky velitele partyzánů a poválečného hlavního představitele Jugoslávie Josipa Broze Tita.

Josef Novosad v osobní stráži Josipa Broze Tita, Bělhrad 1945. Zdroj: Paměť národa
Josef Novosad v osobní stráži Josipa Broze Tita, Bělhrad 1945. Zdroj: Paměť národa, se souhlasem Paměť národa

Zapíchli dítě v peřince

Zajímavé jsou i vzpomínky Marie Králové. Ta svým prvním bojem prošla u obce Sibinj, kde její oddíl přepadl německou kolonu. Podle vzpomínek se tam podařilo zničit devadesát nákladních vozidel. Partyzáni zde ukořistili také značné množství materiálu. „My jsme byli stále v pochodu. Neměli jsme stálé stanoviště. Chodilo se na různé boje a potom byly nějaké dny volna, abychom se dali do pořádku,“ vzpomínala.

Partyzáni často přebývali přímo v jednotlivých vesnicích. Brigáda by však nemohla působit bez podpory místních obyvatel. Proti nim se pak pochopitelně obracela zloba okupantů, vypalovali domy a vraždili civilisty. Viděla jsem, když přišli do vesnice, kde lidé spolupracovali s partyzány. Oni zapíchli dítě v peřince bodákem. Nebo tu vesnici nahnali na jedno místo a nechali vykopat díru. Kladivem je pak uhodili do hlavy, oni popadali do díry, posypali je vápnem a zaházeli. A tam byli ještě živí lidé. Tak Anna Doubková vzpomínala na jednu z děsivých scén.

Paní Doubková působila jako spojka, opatřovala ve vesnicích zásoby, ale předávala i rozkazy velitelům různých oddílů. I ona se ocitla v mnoha těžkých situacích. „Jednou jsem stála před samopalem. Jeden chlap přivedl gestapo a ustašovce, že prý se stýkám s partyzány. Jemu to moc nemyslelo… Vodil po lidech, kteří měli někoho u partyzánů, gestapáky. Gestapák mně strčil samopal pod bradu a pořád: ‚Přiznej se. Jak to, že se stýkáš s partyzány? Co pro ně děláš?‘ Já jsem říkala, že nic. Moje tchýně byla úplně strachy zelená. Najednou mně to došlo, otočila jsem se na toho chlapa a říkám: ‚Kdy jsi mě ty viděl s partyzány? Jak tohle můžeš říct?‘ On dostal strach, začal koktat, a já jsem měla strach, aby ho neoddělali. V tom tam vpadl důstojník státního vojska a ten mi zachránil život. Stála jsem tam a nebála se.“ 

U památníku padlých partyzánů z brigády Jana Žižky v Bučje v Chorvatsku (po získání Chorvatské nezávislosti byl zničen). Zdroj: archiv pamětníka
U památníku padlých partyzánů z brigády Jana Žižky v Bučje v Chorvatsku (po získání Chorvatské nezávislosti byl zničen). Zdroj: archiv pamětníka, se souhlasem Paměť národa

V obraně i v útoku

Popis bojových nebezpečí se objevuje i ve vzpomínkách Vladimíra Vaňouse. Líčil německou protiofenzívu z počátku roku 1945 podporovanou velkým množství tanků. Tehdy bylo úkolem brigády bránit držet strategické průsmyky, a bránit Němcům v manévrování a akcích proti postupující sovětské armádě.

„Někdy v únoru na nás Němci udělali ofenzívu. Přepadli nás a my jsme zrovna zmobilizovali nějaké lidi. Zaujali jsme obranné pozice a zakopali jsme se. Já už jsem byl ve štábu praporu. Působili jsme tam dva jako písaři a dělali jsme pro partyzány úředničinu a propagandu. V naší rotě bylo čtyřicet pět bojovníků, a jak vtrhli Němci, tak nás zůstalo pět.“

Partyzánům se po tomto mohutném německém útoku podporovaném množstvím tanků podařilo zkonsolidovat síly až v Požežské kotlině, odkud přešli do protiútoku. Rozbili nepřátelské jednotky a 1. brigáda Jana Žižka se s dalšími jednotkami 12. divize probila z obklíčení, do kterého se dostala. Po likvidaci nepřátelského odporu se přesunula zpátky na „domovské“ Daruvarsko, kde měla chránit české vesnice.

Jestli vstoupím do brigády, tak jedině do české (Vladimír Vaňous)

Z Bělehradu až na Staroměstské náměstí

Brigáda přestala existovat 24. dubna 1945, kdy byla formálně převedena do pravidelné jugoslávské armády. V řadách brigády Jana Žižky padlo kolem sedmi stovek můžu a žen. To je velmi vysoké číslo, protože početní stav brigády se stěží blížil půl druhého tisíci bojovníků. Jejich válečné zásluhy tehdy neunikly ani představitelům vlády. Příslušníci brigády nastoupili 12. září 1945 k přehlídce před tehdejším ministrem obrany Ludvíkem Svobodou, kde převzali i vyznamenání od prezidenta Beneše.

Velká část z nich pak zůstala v Československu. První z nich se usadili v Jiřicích u Miroslavi na Jižní Moravě už v říjnu 1945. Tam také nechali vybudovat památník padlým příslušníkům čs. partyzánů v Jugoslávii. Ten je bohužel jednou z velmi mála připomínek působení 1. čs. brigády Jana Žižky z Trocnova na balkánském bojišti.


Autorem článku je František Štambera. Původně vyšel v rámci projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)