Foto: Jan Rasch, z cyklu Pražské panoptikum. Se souhlasem Jana Rasche

Bohatá Praha a evropské dotace. Podle magistrátu jsou nová pravidla čerpání pro město nevýhodná

Napsal/a Euractiv.cz 15. května 2021
FacebookXPocketE-mail

Praha je v porovnání s ostatními českými regiony „bohatá“. Evropská unie při hodnocení nároků na poskytování evropských dotací řadí jedině hlavní město mezi více rozvinuté regiony. To v praxi znamená, že v novém programovém období 2021-2027 bude EU Praze proplácet pouze 40 procent nákladů na projekty spolufinancované z evropských fondů. Například u uhelných regionů, které patří mezi ty méně rozvinuté, to bude 70 procent.

„Postavení Prahy je v rámci kohezní politiky dlouhodobě méně výhodné, než je tomu u ostatních regionů ČR. Již v období 2007-2013 bylo pro regiony mimo hlavní město Prahu k dispozici osm operačních programů s celkovou přidělenou částkou 21,23 miliardy eur. Pro Prahu, jakožto ekonomicky vyspělejší region, byly k dispozici dva operační programy, ovšem s alokací pouze 0,42 miliardy eur,“ vysvětluje ředitel poradenské společnosti Enovation Jiří Kvíz.


Text Ondřeje Pleváka vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


V právě ukončeném programovém období 2014–2020 Česká republika dostala z Evropských strukturálních a investičních fondů částku téměř 24 miliard eur. „Pro Prahu byl vyčleněn jediný operační program s alokovanou částkou 200 milionů eur,“ dodává Kvíz.

To je však logika kohezních fondů – mají pomoci vyrovnávat rozdíly mezi evropskými regiony. Ty zaostalejší a chudší si tedy vyslouží větší podporu, zatímco ty bohatší by měly být schopné zafinancovat potřebné projekty primárně z vlastní kasy.

Praha: Platíme i za Středočechy

Zásadní otázkou je, jestli je tento systém při započítání veškerých příjmů a výdajů v konečném důsledku spravedlivý. Záleží totiž mimo jiné na tom, jak funguje zařazování regionů do jednotlivých kategorií, a jak se k jejich podpoře staví národní instituce, tedy relevantní ministerstva.

Nelze popřít, že Praha je skutečně nejbohatší region v ČR, a dokonce patří mezi ty vůbec nejbohatší v rámci celé Evropské unie. Pražský primátor Zdeněk Hřib nicméně upozorňuje na několik problematických oblastí. První se týká hodnocení „bohatství“ regionu, které Evropská komise určuje podle výše HDP na osobu. Podle Hřiba by statistika vypadala jinak, pokud by EU brala v potaz celý urbánní region, tedy ne pouze hlavní město, ale celou oblast i se Středočeským krajem.

„Omezená míra spolufinancování evropských projektů se do městského rozpočtu promítá negativně. Jsme na tom biti, protože když započítáme veškeré zdroje, tak do všech měst a obcí teče na jednoho obyvatele prakticky stejný objem peněz. My navíc musíme poskytovat servis více lidem, než jich v Praze oficiálně žije, protože ne všichni jsou registrovaní,“ upozornil Zdeněk Hřib.

Tato pražská kritika se netýká pouze evropských fondů, ale celkových příjmů města. Objem peněz získaných ze státního rozpočtu totiž podle upozornění magistrátu nezávisí na ekonomickém „výkonu“ Prahy, který představuje klíčový ukazatel pro EU, ale na počtu obyvatel.

„Města a obce jsou placeny převážně podle počtu registrovaných osob pomocí rozpočtového určení daní, všechny ostatní zdroje financí jsou minoritní. Postavení v žebříčku Eurostatu tedy ve skutečnosti nemá vliv na to, kolik máme prostředků na řešení výzev dnešní doby, ať už jde o ekologii, dostupné bydlení nebo dopravní infrastrukturu,“ říká primátor Hřib.

Hlavní slovo dostanou ministerstva

Novou překážkou pro metropoli je navíc zrušení jejího vlastního Operačního programu Praha – pól růstu, který fungoval v předchozím programovém období. Proč ministerstvo pro místní rozvoj společně s vládou dospělo k tomuto rozhodnutí, Hřib nechápe. „Všechny ukazatele plníme, řadu z nich plníme i lépe než některé jiné operační programy,“ podotkl primátor.

„Pro Prahu se samozřejmě jedná o nepříjemné rozhodnutí, které vyplynulo z příprav nového dotačního období a vyjednávání. Zřejmě převážil názor, že vzhledem k ekonomické síle Prahy by byla disponibilní alokace natolik nízká, že není efektivní a hospodárné, aby byla implementována vlastním a samostatným operačním programem,“ odhaduje Jiří Kvíz.

Podle neoficiálních informací z ministerstva financí stojí za rozhodnutím přílišná komplikovanost operačního programu, pomalé čerpání financí a časté chyby, způsobené mimo jiné nedostatečnými zkušenostmi a malým administrativním aparátem. Program v minulosti kritizoval také Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Odbor evropských fondů pražského magistrátu s touto kritikou nesouhlasí a naopak tvrdí, že program není v porovnání s jinými pokračujícími operačními programy komplikovaný, pomalý ani chybový.

Praze vadí především to, že zatímco doteď si magistrát díky vlastnímu operačnímu programu vytyčoval priority sám a evropské peníze administroval víceméně napřímo, nyní budou mít v rámci celonárodních programů hlavní slovo ministerstva.

Vlastní operační program nicméně znamenal, že si Praha musela evropské projekty vždy dofinancovat téměř úplně sama. Programy řízené ministerstvy naopak u určitých projektů pokrývají toto dofinancování zcela ze státního rozpočtu. Méně kontroly nad prioritami tedy zároveň z pravidla znamená více peněz od státu.

Peníze leží i jinde

Ztráta operačního programu ale neznamená, že Praha musí na evropské dotace zapomenout. Jak vysvětluje Jiří Kvíz, hlavní město bude moci využít prostředky z některých celostátních programů, i když „ve velmi omezené míře“. Jedná se například o Integrovaný regionální operační program (IROP) nebo „tematické“ programy – OP Zaměstnanost či OP Doprava. Ty byly Praze k dispozici i v minulém programovém období.

Při nastavování pravidel kohezní politiky se původně počítalo s tím, že v novém období 2021-2027 si Praha bude muset veškeré evropské projekty realizované na svém území dofinancovat sama – ke 40 „evropským“ procentům tedy vždy přidat 60 „vlastních“ procent. Výjimku v tomto ohledu představují projekty týkající se škol, veřejně prospěšné činnosti nebo sociálních služeb, kde platí jiná pravidla.

V dubnu se však Praze podařilo vyjednat si s ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj dodatečný příspěvek ze státního rozpočtu. Projekty hlavního města Prahy, městských částí a příspěvkových organizací realizované v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) tak nakonec dostanou státní příspěvek 10 procent, u Evropského sociálního fondu plus (ESF+) půjde o 15 procent. Jak připomněl Jiří Kvíz, státní příspěvky jsou naprosto běžné u většiny operačních programů.

I když je jasné, že Praha bude mít k dispozici méně evropských prostředků ze strukturálních fondů, totéž platí i pro celou Českou republiku. Čím víc země bohatne, tím méně dotací do ní teče. Kohezní fondy navíc nejsou jediný dostupný zdroj financí.

I podle Zdeňka Hřiba se Praha snaží najít způsoby, jak si zajistit přímý přístup k financování z EU, například skrze programy zaměřené přímo na regiony. Příležitostí mohou být také Modernizační fond nebo tzv. fond obnovy.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)