Proč je bitcoin letadlo a jeho let musí skončit havárií

Napsal/a Aleš Rozehnal 3. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Hlavní problém měny zvané bitcoin? „Má všechny atributy tzv. letadla, neboli pyramidy. Tak jako každé ,letadlo‘ vyžaduje stálý přísun nových vlastníků bitcoinů tak, aby se zvyšovala cena bitcoinu,“ píše ve svém komentáři pro HlídacíPes.org Aleš Rozehnal.

Málokterý internetový fenomén získal v poslední době větší pozornost než bitcoin, tedy internetová platební síť a v této síti používaná tzv. kryptoměna. Jako hlavní výhody bitcoinu je uváděna decentralizace, nezávislost na státu či jiné autoritě, limitované množství bitcoinů, které je předem známo, a postupné uvolňování bitcoinů do oběhu, které je definováno ve zdrojovém kódu sítě.

Síť funguje od roku 2009, kdy ji popsal a vytvořil člověk nebo lidé podepsaní jako Satoshi Nakamoto, což je bez pochyby fiktivní postava. Celkové množství bitcoinů, které budou vytěženy, je 20 999 999,9769 a veškeré bitcoiny budou generovány v roce 2140, přičemž většina již do roku 2030.

Vzhledem k obecné nedůvěře v bankovní systém a ke stále větší ingerenci státu do soukromí, tedy i do bankovního tajemství občanů, není divu, že si bitciony získaly obrovskou popularitu a jejich cena roste tak, jako cena žádné jiné komodity.

Je očividné, že bitcoiny nejsou kryty žádnou reálnou hodnotou. Stejně tak ale nejsou kryty reálnou hodnotou ani tzv. fiat peníze, mezi které patří i česká koruna, EUR nebo americký dolar.

Směr hyperinflace

Hlavním problémem bitcoinů je však to, že má všechny atributy tzv. letadla, neboli pyramidy. Tak jako každé „letadlo“ vyžaduje stálý přísun nových vlastníků bitcoinů tak, aby se zvyšovala cena bitcoinu. Na rozdíl od klasického „letadla“ u bitcoinů neexistují jeho zakladatelé, kteří by přesvědčovali investory o výhodnosti nástupu do letadla, což je dáno právě decentralizací bitcoinu. To ale na podstatě věci nic nemění.

Omezené množství bitcoinů má chránit tuto „měnu“ před inflací a zabránit situaci, obdobné té, kdy vlády, resp. centrální banky tisknou další a další peníze, čímž devalvují existující měnu. Omezené množství bitcoinů však povede k tomu, že poptávka přesáhne nabídku, čímž dojde k hyperdeflaci.

Vzhledem k obrovitému nárůstu ceny bitcoinu by se zdálo, že nákup bitcoinu je dobrou investiční příležitosti. Je ale pouze věcí času, než bitcionová bublina praskne a jeho cena bude pouze zlomkem ceny současné.

Prodat hlupákovi

Krátce po vzniku bitcoinů bylo jejich generování celkem snadné, takže tři miliony bitcoinů vznikly hned v roce vzniku této „měny“. Tyto tři miliony bitcoinů získalo relativně málo lidí, protože počet osob ovládajících kryptografii na patřičné úrovni byl omezený. Jednalo se o lidi, kteří vyvinuli software generující bitcoiny a kteří ve své době neměli žádnou konkurenci. Zřejmě se jednalo o tytéž osoby, které stojí za fiktivní osobou Satoshi Nakamoto.

Tyto osoby se tak dostaly na vrcholek pyramidy, resp. na přední místa v letadle zvaném bitcoin. Další vlna spekulantů, kteří buď bitcoiny koupili nebo generovali, si ještě mohla na bitcoinech hodně vydělat.  Nyní se nacházíme v pozdní fázi, kdy spekulanti nakupují bitcoiny extrémně draho s vidinou, že je prodají ještě většímu hlupákovi.

Jako každé letadlo, i letadlo bitcoin musí havarovat. Jednoho dne bude nových bitcoinů tak málo, že nebude možno zajistit přísun nových investorů. Vlastníci bitcoinů nebudou chtít prodávat v očekávání růstu jeho ceny. Jakmile do tohoto systému přestanou proudit nové reálné peníze, ztratí svůj investiční smysl. Stejně jako v každém letadle z bitcoinů budou profitovat pouze ti, kteří je získali dříve, a to na úkor těch, kteří je získají jako poslední.

I po prasknutí bitcoinové bubliny však tato „měna“ zřejmě nezanikne. Vzhledem k tomu, že stále bude existovat poptávka po anonymních převodech peněz a lidé budou stále chtít sázet on-line a on-line prodávat drogy nebo zbraně, je možné, že bitcoin nebo nějaká technologie z něho derivovaná může přežít i po prasknutí bubliny.

Může se také stát, že bude zvýšeno množství bitcoinů čímž může být deflační problém na čas vyřešen. Konec bitcoinu a ztráty pozdějších investorů se tím však pouze oddálí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)