Z konference Rizika ekonomické a technologické závislosti na Číně. Foto: HlídacíPes.org/ Robert Břešťan

BIS a NÚKIB opět důrazně varují před Čínou. Obchod používá jako zbraň

Napsal/a Robert Břešťan 15. října 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

I když se Čína snaží tvářit jako přátelská země, splnění svého cíle „Make China great again“ podřizuje všechno, včetně špionáže v nejrůznějších formách. „Každý čínský občan, instituce i firma má ze zákona povinnost spolupracovat s čínskými tajnými službami, pokud o to požádají,“ připomíná ředitel české kontrarozvědky BIS Michal Koudelka. Před čínskými technologiemi opět varuje i Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.

Své kontakty si Peking vytváří a kultivuje nejčastěji přes byznys, přísliby investic a skrze politiku.

„Typické je, že cíle svých operací zve do Číny, hostí je, zahrnuje dary. Poté je pro ně obtížné spolupráci odmítat. Je nutné to mít na mysli i při navazování vědeckých, akademických či firemních vztahů,“ řekl ředitel BIS Koudelka na konferenci Rizika ekonomické a technologické závislosti na Číně, kterou v Poslanecké sněmovně pořádala poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) ve spolupráci s projektem Sinopsis.

Podle Koudelky Čína používá obchod jako zbraň a je si dobře vědoma závislosti, kterou si na ní Evropa v mnoha ohledech vybudovala.

Sinolog Marina Hála, ředitel projektu Sinopsis, upozorňuje, že bodem zlomu je rok 2001, kdy byla Čína přijata do Světové obchodní organizace (WTO): „Šlo o vstup země, která využívá všechny výhody volného obchodu, ale ve skutečnosti sama nehodlá pravidla respektovat. Důsledky v plné síle začínáme pociťovat až nyní.“

Žádná sleva není zadarmo

Jak varuje BIS, Čína pro svůj úspěch usiluje o úpadek a oslabení demokratických zemí všemi prostředky. „Propaganda zdůrazňuje rozdíl mezi úžasnou Čínou a zlým Západem. Tažení proti EU, NATO a Západu má společné s Ruskem,“ říká Koudelka.

Čína je podle něj „trvalou hrozbou, kterou nelze eliminovat“, proto musí Česko a Evropa pracovat na své odolnosti: „Musíme stavět systémové bariéry, důkladně prověřovat zahraniční investice i přicházející čínské vědce, ale i postgraduální a běžné studenty.“

Ředitel NÚKIB Lukáš Kintr poukazuje na rostoucí závislost na moderních technologiích. Za alarmující označuje fakt, že „složitým systémům a propojeným řešením už ani nerozumíme“ – i kvůli tomu se cílený kybernetický útok může rychle propsat do běžného života a do oblastí klíčových pro život společnosti.

„Vidíme také kontrast mezi tím, před čím my varujeme a snahami o hlubší propojování s Čínou. Dá se to nazvat až jako ignorantství. A sledujeme to i tady na půdě parlamentu, ve výborech, aktuálně při projednávání nového zákona o kybernetické bezpečnosti,“ říká Kintr.

Svůj přístup k Číně by prý měli přehodnotit i běžní zákazníci a uživatelé internetu. Kupříkladu populární sociální síť Tik Tok či nákupní web Temu, který svou reklamou zaplavuje i český internet, Peking zneužívá k získávání osobních dat o uživatelích.

„Jsme národ slevových maniaků. Myslíme si, jak ušetříme, ale dlouhodobě nám zadarmo nikdo nic nedá, a tak je třeba pohlížet i na čínská tržiště,“ říká ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.

„Paradoxní je i to, že čeští provozovatelé e-shopů si na konkurenci Temu stěžují a sami prodávají produkty z Číny. Máme i obchodní komory, které mají často tendenci bagatelizovat rizikový profil technologií, které využívají,“ dodává.

Druhá vlna Huawei

Klíčové v přístupu k čínským technologiím bylo varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE, jež NÚKIB vydal již koncem roku 2018. To je nadále platné.

„V oblasti kritické infrastruktury má to varování a doporučení sílu zákona. Soukromý sektor v dalších oblastech k tomu přihlížet nemusí, ale měl by. Měnit zisk za bezpečnost se dlouhodobě nevyplatí,“ říká Koudelka.

Svůj dopad varování mělo: podle výročních zpráv české pobočce čínské technologické firmy Huawei klesly (jak kvůli bezpečnostnímu varování NÚKIB, tak kvůli americkým sankcím) v posledních letech tuzemské tržby na polovinu.

Nyní ale podle Koudelky probíhá nová vlna snah dostávat zařízení Huawei do českých nemocnic a škol, kdy existuje riziko, že Čína své technologie na dálku vypne.

„Stačí si vzpomenout na situaci za covidu. Měli jsme přeplněné nemocnice a do toho na některé z nich zaútočili hackeři. Teprve pak se věci daly do pohybu a nemocnice budou součástí nového zákona o kyberbezpečnosti,“ doplňuje náměstek ředitele NÚKIB Tomáš Krejčí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)