Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi a návštěva premiéra Petra Fialy. Foto: Petr Topič/ MAFRA / Profimedia

Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok

Napsal/a Robert Břešťan 7. srpna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Po útoku na Ukrajinu v únoru 2022 uvalila Evropská unie na Rusko řadu sankcí. Mezi nimi je i zákaz dovozu ruské ropy – ovšem s výjimkami. Do prosince tohoto roku má výjimku na dovoz ruské ropy vedle Slovenska či Maďarska i Česko. Navýšená kapacita ropovodu IKL z italského Terstu a návazného ropovodu TEL by měly i Česku umožnit, aby se bez krvavé ropy obešlo.

„Dočasná výjimka se předpokládá pro dovoz ropy potrubím do těch členských států EU, které vzhledem ke své zeměpisné poloze trpí specifickou závislostí na ruských dodávkách a nemají žádné reálné alternativní možnosti,“ vysvětluje výjimku ze sankcí Evropská unie na stránkách věnovaným sankcím proti Rusku. Aktuální výjimka z těchto protiruských sankcí pro Česko je platná do 5. prosince 2024.

Faktem tak zůstává, že i Česko – chtě nechtě – svými penězi za nákup ropy Rusku pomáhá financovat jeho výdaje, tedy i válku proti Ukrajině.

Vloni (viz tabulky níže) Česko dováželo z Ruska ropovodem Družba 58 % své spotřeby ropy. V první polovině letošního roku to bylo podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu zatím znatelně méně – okolo 40 %.

Organizace OPEC, jejímž významným členem je právě Rusko, navíc drží ceny uměle výše: skrze snížené objemy těžby, jež mají podle jejich červnové dohody platit až do konce příštího roku.

O důvod víc, proč hledat dovozní alternativy. Tou hlavní je navýšení kapacity ropovodu IKL vedoucího do Česka z italského přístavu Terst. To by mělo podle předpokladů přinést Česku navíc čtyři miliony tun ropy a nahradit tak dovoz prostřednictvím ropovodu Družba.

Derusifikace české ekonomiky

Tuzemská spotřeba ropy se v průměru pohybuje kolem sedmi milionů tun ročně. Tím, kdo je za dopravu ropy do Česka zodpovědný (aniž je ovšem v celém procesu obchodníkem s ropou), je státní společnost MERO, stoprocentně vlastněná ministerstvem financí.

Dovoz ropy do Česka, množství a její původ

ZDROJ: se svolením MPO, zdroj dat ČSÚ

V konsorciu TAL (ropovodu navazujícího na IKL) drží Česko, právě prostřednictvím MERO, pětiprocentní podíl (svůj podíl tam má mimochodem i ruský Rosněft).

V polovině července pak česká vláda dohodla s Bavorskem provozní povolení pro zvýšení celkové denní kapacity pro surovinu mířící do Česka.

„Díky tomuto rozhodnutí Bavorska bude možné navýšit kapacity ropovodu, kterým je do ČR přiváděna ropa z italského Terstu, což nám pomáhá zbavovat se závislosti na ruské ropě. Je to důležitý krok v derusifikaci naší ekonomiky a je to také příklad spolupráce, o které v Evropě mluvíme a která je teď tak důležitá ve chvíli, kdy čelíme velkým problémům v důsledku ruské agrese na Ukrajině,“ komentoval to předseda vlády Petr Fiala.

Ona derusifikace je jako jeden z cílů české energetické politiky zmíněna i v aktuální verzi Státní energetické koncepce. V sekci Ropa a ropné produkty čteme záměr: „Podporovat projekty zvyšující diverzifikaci přepravních tras pro dodávky ropy a ropných produktů do ČR a vytvořit podmínky pro plné zásobování tuzemských rafinerií ropou z diverzifikovaných neruských zdrojů.“

Ropovod IKL má sice sám o sobě dostatečnou kapacitu pro úplné zásobení ČR, na návazném ropovodu TAL ale závisejí i Německo či Rakousko a úzkým hrdlem je tedy právě jeho stávající kapacita.

Ropovody v Evropě 

ZDROJ: se svolením MERO

Cílem Česka, respektive MERO, je proto navýšit kapacity TAL, aby „bylo možno zcela nahradit dodávky přes ropovod Družba a zajistit si plnohodnotné zásobování přes ropovod TAL“.

„Nově vydané provozní povolení je již koncipované tak, aby po dokončení technických opatření bylo možné navýšit čerpání přes ropovod TAL a to až na požadovaných 7–8 mil. tun ročně do ČR,“ vysvětluje Jaroslav Pantůček, předseda představenstva společnosti MERO.

Střih od ruské ropy

Koncem července MERO oznámilo, že „práce na projektu TAL-PLUS, který zajistí Česku dodávky až čtyř milionů tun ropy ročně navíc, jsou v plném proudu“. Konkrétně jde o technické úpravy na částech ropovodu v rakouském Grubenu a italském Terstu, kde se instalují nová čerpadla pro navýšení přepravní kapacity.

Skladiště ropy v režii státní firmy MERO. Foto: Prtofimedia

Upravuje se i Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, kde se scházejí oba klíčové ropovody: IKL i Družba.

MERO tam má celkem 17 ropných nádrží s celkovou skladovací kapacitou 1 675 000 m³. Nově zde nechalo instalovat potrubí s větší přepravní kapacitou. Společně s tím probíhá příprava na konec ruské ropy v obou českých rafinériích v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

„Všechny práce na projektu TAL-PLUS probíhají podle plánu. Počítáme s tím, že do konce letošního roku dokončíme všechny technologické úpravy na TAL a povede se navýšit jeho přepravní kapacity. Na začátku roku 2025 dokončíme montáže záložních čerpadel, provedeme všechny potřebné testy a zkoušky a v první polovině roku 2025 se Česko od ruské ropy definitivně odstřihne,“ slibuje Jaroslav Pantůček, generální ředitel MERO ČR.

To, že náhrada ruské ropy bude úplná, ale není tak jisté. Dá se sice předpokládat, že se navýší nákupy ze zemí jako je Ázerbájdžán, Kazachstán, USA nebo Irák, ale například první jmenovaná země sama vloni i letos výrazně navýšila vlastní nákupy ropy z Ruska. Nahrazuje jí vlastní spotřebu a díky tomu svou ropu nepodléhající sankcím ve větším množství posílá do světa.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)