Bez Babiše by nebyl semtex. Vláda chce snížit závislost Explosie na dodávkách z Agrofertu
Nebýt dodávek z holdingu Agrofert, konkrétně ze společnosti Synthesia, výroba známého semtexu a dalších výbušnin by se v pardubické Explosii zastavila. Nejde ani tak o dodávky výrobních surovin, ale o takřka absolutní závislost státem vlastněné firmy na dodávkách vody, elektřiny či technologické páry – právě ze Synthesie.
Synthesii (toho času součást svěřenských fondů, v nichž je obmyšlenou osobou Andrej Babiš) patří v celém společném výrobním areálu v pardubickém Semtíně rozvody topné a technologické páry, rozvody elektřiny, stlačeného vzduchu, či pitné a užitkové vody.
„Vzhledem k sousedství areálů logicky existují vzájemné obchodní vztahy. Jsme dodavatelem energií a výrobních surovin. Vše probíhá za standardní tržní ceny. Vzájemné sousedské i obchodní vztahy považujeme za dobré a bezproblémové,“ říká mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Jenže ministerstvo průmyslu, které Explosii kontroluje, to po letech vzájemného soužití obou podniků vidí jinak. Vadí mu právě značná energetická závislost.
Jsou tu bezpečnostní rizika
„Přílišná technologická provázanost a případně jiná závislost jinak nezávislých firem vždy vytvářejí potencionální rizika včetně bezpečnostních. Musí být snahou každého vlastníka, a jím ustaveného managementu, tato rizika minimalizovat,“ reagoval na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.
Ještě před několika lety patřila Explosia pod ministerstvo financí. V roce 2014, poté, co se stal ministrem financí Andrej Babiš, sám navrhl, aby podnik kvůli jeho zjevnému střetu zájmů přešel pod kontrolu ministerstva průmyslu.
Související články
Babišovy koblihy netáhnou. Pekárny PENAM skončily ve ztrátě, nejlíp se v Agrofertu daří chemičkám
Explosia a Synthesia: Od státu k Babišovi a zase zpět
Andrej Babiš podniká tam, kde jiní podnikat nemohou: v zakázaných pásmech Explosie
To také již letos na jaře na vládu poslalo žádost o navýšení základního kapitálu Explosia o 750 milionů korun, ale s návrhem zatím neuspělo.
„Vláda ministru průmyslu a obchodu uložila úkol zpracovat samostatný materiál na toto téma, který je postupně připravován,“ konstatuje mluvčí MPO Kotrba.
Podle ministerstva není Explosia a.s. „i přes úspěšný rozvoj v posledních letech“ schopna vygenerovat z vlastních zdrojů dostatek financí na zamýšlené dlouhodobé investice. K těm by právě mělo sloužit případné navýšení základního kapitálu o 750 milionů korun.
Sama Explosia se k tématu vyjadřuje jen velmi neochotně. Mluvčí podniku Martin Vencl připouští, že Explosia je na Synthesii závislá „z části surovinově, z části energeticky“, za problém to ale firma nepovažuje.
Závislost na Synthesii má základ v roce 2001. Tehdy Andrej Babiš přesvědčil tehdejší vládu, že výrobce trhavin je strategický podnik a jak takový by jej měl vlastnit stát.
„Informovali jsme stát, že chceme Explosii prodat, a vzhledem k tomu, že by výroba Semtexu mohla nekontrolovaným prodejem skončit v rukou teroristů, stát se rozhodl, z bezpečnostních důvodů, že Explosii převezme,“ vysvětluje to Andrej Babiš.
A tak se také stalo – výměnou za snížení dluhu firmy Aliachem vůči České konsolidační agentuře o 700 miliónů korun.
Fakt, že si Babiš i po prodeji ponechává pod svou kontrolou přívody nezbytných energií tehdy nikdo neřešil.
V součtu miliarda
Kolik peněz za dodávky energií i surovin Synthesii platí, Explosia s ohledem na obchodní tajemství odmítla na dotaz HlídacíPes.org sdělit. Konkrétní smlouvy na dodávky vody, stlačeného vzduchu či tepelné energie byly původně uvedeny i v Registru smluv, Explosia však získala výjimku a smlouvy byly z registru staženy.
Bez odpovědi zůstal i dotaz zda a případně kolik peněz již Explosia do energetické odluky od Synthesia od roku 2013 investovala.
Právě v červenci 2013 totiž vláda Petra Nečase schválila navýšení základního kapitálu Explosie o 250 milionů korun. Především na rozšíření výroby, ale i na vyšší energetickou nezávislost na Synthesii.
V únoru 2014 už jako ministr financí to ve svém vystoupení v Poslanecké sněmovně připomněl Andrej Babiš: „Šest dní před koncem vlády. Kalousek 250 miliony vyfutroval firmu, aby nějací jeho kámoši mohli dělat nějaký byznys ve zbrojařině.“
Podle MPO byla ale přidělená čtvrtmiliarda investována správně: „Zabránila možnému riziku úpadku společnosti a zajistila její finanční stabilizaci před tehdy uvažovanou privatizací.“
Nyní se ale podle MPO o privatizaci Explosie nijak neuvažuje. Nových 750 milionů by měla firma investovat především do své energetické nezávislosti na „sousedovi“.
Tato vláda o tom již ale pravděpodobně rozhodovat nebude. Zda toto navýšení základního kapitálu bude v zájmu vlády vzniklé po říjnových parlamentních volbách je nejisté.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Předně podotýkám, že z Pardubic jsem prakticky odešel v 18 letech, ale vracel jsem se domů během studia, V bývalém VCHZ jsem absolvoval několik letních brigád, i v areálu stávající Explozie a vzhledem k tomu že otec tam kdysi pracoval jako „cechař“ (nyni je to vedoucí výrobního úseku), vím jak byl celý areál technologicky provázán.
Takže:
Toto je klasické ministerské rozhodování od stolu bez znalosti provázanosti celého technologického celku bývalých VCHZ Semtin.
Explozia je ostrůvek uvnitř technologického celku Synthezie ( anorganické technologie) a bývalého „Rybitví“ (organické technologie), rozdělené silnicí 1.třídy. Pardubice – Bohdaneč.
Jediná teplárna /elektrárna dodává topné medium pro všechny technologické celky, celý areál byl koncipován jako energeticky nezávislý.
Je zde jednotný systém rozvodu technologické vody (provozní, chladící) systém odpadní vody vyvedený do centrální čistírny odpadních vod.
Otázky:
Kdo Explozii povolí nový tepelný zdroj?(studie EIA- viz stávající problém v Rybitví a spalovnou)
Kde ho postaví? Na silnici 1, třídy, v ochranném pásmu “ bungrů, výrobních objektů, nebo odkoupí od Synthezie pozemek?
Odkud budou brát technologickou a pitnou vodu. Technologická se bere z Labe, povolí Povodí navýšení?
Kudy povedou odpadní vody? Nové potrubí přes areál Synthezie, nová čistírna odp. vod?
Stáčirny kyselin, kompresorovny?
Atd, atd.
Dále bez komentáře.
Je to pořád dokola. Takové zásadní informace se člověk dozví jen díky Hlídacímu psu ale hlavní média, která sleduje převážná část obyvatel, vysílají jen nepodstatné zprávy, často kraviny typu postupu Plíškové v nějakém turnaji a navíc to melou několikrát za den aby to večer ještě umocnila televize. Ideální stav pro vychytralé miliardáře.
Všechno o čem se v článku píše, ale i v diskuzi, to jsme si všichni, nebo skoro všichni, vyzvonili. Zvonění začalo před necelými 28 léty (27 let, 9 měsíců a 13 dnů). A to je vše.
A tím chcete říci co?
Že za minulého režimu se neděli sviňárny a podvody? Nebo to, že se děli jen to bylo lepší protože to nebyli sviňárny a podvody protože to dělala vláda a její zástupci a tudíž bylo vše ok?
Nebo narážíte na to, že jste o tom neslyšel protože existovala cenzura a o tom, že někdo dělal sviňárny a zlodějinu se informovat nesmělo protože se to považovalo za podvracení státu?
Ano existuje zásadní rozdíl mezi tím před cinkání a pod cinkání. A ten není o množství sviňáren a zlodějiny která se děje. Možná jsem příliš negativní, ale jsem toho názoru, že se to příliš nezměnilo. Svině zůstali sviněma. To co se změnilo je to, že informování o tom přestalo být trestným činnem.
Sviňárny se děly … ne děli!
Teď jsem se z toho nadpisu článku skoro osypal! Takže kdyby nebylo Andreje, tak kromě chutných párečků, chlebíka, kuřátek, lovečáku, kvalitního oleje na řízečky, kvalitních přísad do nafty a benálu a kdoví co ještě záslužného pro nás Andrej vyrábí nebude od něj semtex? A čím vyhodíme do luftu všechny korupčníky a zloděje, na které oprávněně ukazuje Andrej prstem? Ti už tak zapustili kořeny do do české a moravské půdy a jsou tak zabetonovaní do svých koryt, že bez semtexu to nepůjde! Proto se Andreje chtějí zbavit! Čápi jsou jen zástupný důvod.
A na které (kromě Kalouska a Sobotky) oprávněně ukázal Andrej prstem? Ani na jednoho! Stejně jako nezastavil zadlužování nebo nenašel 100 miliard na ulici! Jen se mu podařilo nesmyslným kecáním zblbnout vás koblihou….