Berte jen četku a domácí agentury – slovenský rozhlas pod tlakem, že jde na ruku vládě a potlačuje opozici
Slovenská veřejnoprávní televize a rozhlas RTVS musí vysvětlovat interní dokument, který zveřejnil blog Omediach.sk. Text obsahuje instrukce redaktorům rozhlasu, jak mají vytvářet zpravodajství včetně seznamu „povolených“ zdrojů. Vedení RTVS namítá, že je dokument vytržený z kontextu.
„Zdroje pro přípravu a vysílání krátkého zpravodajství jsou výlučně agenturní servisy TASR a SITA, ČTK a originální zprávy redaktorů zpravodajství RTVS. Z informací uveřejněných na internetových portálech a v jiných médiích zprávy nepřipravujeme,“ píše se v interním dokumentu.
Text obsahuje i řadu jazykových a formulačních doporučení, která nijak nevybočují z reality fungování například veřejnoprávních médií v Česku.
Právě věta s výčtem přípustných informačních zdrojů ale vyvolala rozruch. Z opozice se ozvaly i výzvy k odvolání šéfky rozhlasového zpravodajství RTVS Petry Stano Maťašovské.
Zeptejte se nejdřív vlády
Proč tak silný ohlas u opozice? Dokument zveřejněný na webu Omediach.sk vyzývá redaktory, aby nezařazovali do zpravodajství informace o návrzích zákonů a novel z dílny opozičních poslanců předtím, než projdou do druhého čtení, a už vůbec ne bez stanoviska koalice, resp. věcně příslušného rezortu.
Šéfka rozhlasového zpravodajství to zdůvodňuje „parlamentní praxí“, ze které prý plyne, že z těchto návrhů téměř žádný neprojde prvním čtením, jejich relevantnost je proto nízká a často jde o odborně nepřipravené, nesystémové a neprokonzultované návrhy, které mají spíš „zaujmout veřejnost než řešit problém“.
Vedení RTVS se brání, že „některé pasáže textu byly naformulované nevhodně, což dalo prostor pro jejich rozsáhlou dezinterpretaci“, citovala slovenská média mluvčí televize a rozhlasu Eriku Rusnákovou.
Na celou situaci už reagovala i iniciativa Za slušné Slovensko, která od únorové vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové stojí za řadou veřejných protestů na Slovensku.
Směr Rusko nebo Bělorusko
„Jestli měl někdo pochybnost o tom, že v RTVS probíhá normalizace, která se nápadně podobá té komunistické, po přečtení této směrnice je to černé na bílém,“ napsala iniciativa na svém Facebooku. Slovensko se podle ní podobnými kroky posouvá na úroveň Běloruska nebo Ruska.
Související články
„Ředitel nechápal, co je nezávislost,“ říká nejvýraznější tvář odcházejících slovenských novinářů
„Za Mečiara jsme toho zažili dost, teď se vracíme zpátky.“ Zkušenosti vyhozené slovenské novinářky připomínají i dění v Česku
Pochybnosti o nezávislosti RTVS na politické moci se objevují od loňského léta, kdy do čela televize a rozhlasu nastoupil Jaroslav Rezník, známý svým dřívějším blízkým vztahem k národovecké Slovenské národní straně. Ta je dnes menším koaličním partnerem strany SMER expremiéra Roberta Fica.
Rezník navíc do vedení zpravodajství RTVS přivedl několik bývalých mluvčích ministerstev a státních institucí. Kritiku sklidil i za to, že na začátku roku zastavil investigativní relaci Reportéri.
Za poslední půlrok opustila zpravodajství RTVS řada novinářů. Výpověd dostala jedna z nejzkušenějších slovenských novinářek a dlouholetá zahraniční zpravodajka Olga Baková.
Řediteli k narozeninám
Ještě před nástupem do čela RTVS vedl Rezník tiskovou agenturu TASR, kterou zmiňovaný interní dokument rozhlasového zpravodajství RTVS zmiňuje jako jeden z „povolených zdrojů“.
Agentura pod jeho vedením dávala neobvykle velký prostor zmiňované Slovenské národní straně. Uzavřela také smlouvu o spolupráci s prokremelskou agenturou Sputnik, která šíří dezinformace a ruskou propagandu. Rezník nakonec po vlně kritiky ze smlouvy vycouval.
Když bylo Rezníkovi 50 let, agentura TASR při této příležitosti do svého zpravodajského servisu zařadila jeho profil včetně výčtu zásluh o rozvoj firmy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Mozna se taky dockame – v nedaleke budoucnosti. V CT budou odvysilany medailony spasitele Babise (k jeho zivotnimu jubileu), dlouholeteho reditele Petra Stepanka a medialniho guru Petra Stepanka. Neverite? Staci kdyz budete v pristich parlamentnich volbach volit ANO nebo vubec nebudete volit.
Ale proboha, proč tolik primitivní záště, když ten pokyn má naprostou pravdu.
Přece, jasně že stojí v prvním odstavci “ „Zdroje pro přípravu a vysílání krátkého zpravodajství „. Tedy opakuji, KRÁTKÉHO, dodejme aktuálního a rychlého zpravodajství.
Tady tvrdím (ale jsem ochoten o tom diskutovat) – že pro tento účel musí mít redakce rozhlasu poměrně úzký, a oficiální seznam zdrojů, ze kterých bude nejnovější zprávy okamžitě (bez nutnosti dalšího vlastního ověřování) rychlého přebírat a publikovat Představa že by msto toho si mohl nějaký noční redaktor rozhlasu někde na pochybném webu (třeba Parlamentní listy?) přečíst a hned publikovat ve zprávách nějakou nepotvrzenou zprávu, jistě ani zde nikdo bránit nechce :)))
Můžete uvést nějaké pochybné články na Parlamentních listech ??
Napsal jsem pochybné a u toho bych zůstal. Nenapsal jsem ani lživé, ani fake news, ani že takové články tam jsou všechny.
Já Parlamentní listy sleduju, protože se tam dočtu jak přímé názory řady významných lidí, které jinde nepublikují, stejně ale tak i některé informace, které jinde nepublikují. Ale zase nepokládám Parlamentní listy za natolik 100 procentně důvěryhodný zdroj , abych věřil všemu co se tam píše, a že to je jak se píše.. Je to jen indikace – pozor, o něčem se mluví, na něco je i jiný (něčím podložený) názor.. Pokud to je pravda, jistě o tom píšou i jinde (sleduji třeba i některé zahraniční zdroje). A na druhé straně, pokud to se
to z jiných zdrojů potvrdí, ale v našich jiných (vřp) médiích o tom mlčí, i to je pro mne cenná informace jak to u nás režim vede,,,
Tudíž – pro mne je to takto poměrně zajímavý zdroj..
Ale – v meritu toho co jsem napsal nahoře v úvodu předešlé reakce, ho nepovažuji (bez dalšího ověřování) za vhodný pro krátké, aktuální zprávy pro posluchače veřejného rozhlasu
Stačí Vám tahle odpověď?