Baráky, jaké svět neviděl. Ústí zvažuje, že za sto milionů vykoupí balík zanedbaných domů i úplných ruin
UVNITŘ FOTOGALERIE. Skupina obchodníků a majitelů nemovitostí nabízí městu Ústí nad Labem prodej 32 objektů, převážně v zanedbaných čtvrtích. Požadují za balík často zcela vybydlených domů 110 milionů korun, což mezi politiky vzbudilo vzrušenou debatu. HlídacíPes.org má k dispozici a zveřejňuje kompletní soupis všech nemovitostí i s jejich fotodokumentací.
Nabídka přichází v době, kdy se hovoří o stomilionovém úvěru, ze kterého by město koupi mohlo zaplatit. Odpovídá tomu i výše nabídky, která je podle představ obchodníků ještě o 10 milionů korun vyšší. Sami obchodníci ovšem ve své analýze odhadují, že celkové náklady na uvedení domů do provozuschopného stavu by byly zhruba trojnásobné, což může být při současném stavu na stavebním trhu hodně optimistický odhad. Město zatím vlastní posudky nemá.
Návrh se na prosincovém jednání zastupitelstva pokusí obhájit primátor Petr Nedvědický (ANO 2011), který patří k jeho největším zastáncům. „Když dnes nájmy stačí na provoz, nevidím důvod, proč by to nemohlo stačit do budoucna. Stát vypisuje dotace na opravy, na podporu bydlení, generální opravy nebo zbourání domů v nejhorším stavu. Město by hlavně do budoucna mělo byty. A ne všechny domy jsou ve vyloučené lokalitě,“ citovala ho ústecká MF DNES.
To ale neodpovídá realitě, protože z domů nabízených v Ústí nad Labem jsou v tzv. vyloučených lokalitách všechny. Dále obchodníci nabízejí několik domů v sousedních Trmicích a Chabařovicích, u nich ale není příliš jasné, proč by je město mělo zahrnovat do svého majetku.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Ostatní zastupitelské kluby ovšem nad nabídkou příliš nejásají či nápad velmi tvrdě kritizují. Například hnutí Ústecké fórum občanů – UFO vadí, že se na posledním jednání zastupitelstva primátor o nabídce zmínil jen okrajově a o takto velkém projektu nemají žádné informace. „Nikdo ale neví, v jakém stavu nemovitosti jsou a jaké náklady budou na možné opravy. Nelíbí se nám, že tak velký a zásadní byznys je řečen mimochodně a podobné záměry jsou zastupitelstvu dávkovány,“ uvedlo hnutí na svém profilu na sociálních sítích.
Také hnutí PRO! Ústí, které bylo do začátku listopadu součástí vládnoucí koalice a po rezignaci svých radních nyní zamířilo do opozice, záměr automaticky nepodpořilo: „Z informací, které se k nám zatím dostaly, nám tento záměr smysl nedává.“
Tvrdě záměr kritizuje opoziční zastupitelka a starostka městského obvodu Neštěmice Yveta Tomková (Vaše Ústí), kde se nachází část domů z uvedené nabídky. „Považuji to od majitelů domů za vrchol drzosti. V Neštěmicích jde o dům, který hořel, nemá střechu a je na demolici. Jde o majitele, za které jsme v Předlicích za čtyři miliony korun uklízeli skládku ve Sklářské,“ uvedla Tomková.
FOTOGALERIE: Podívejte se na kompletní seznam 32 nabízených domů a jejich stav
1. Janáčkova 303, Krásné Březno
2. Svádovská 245, Krásné Březno
3. Svádovská 172, Krásné Březno
4. Svádovská 324, Krásné Březno
5. Svádovská 166, Krásné Březno
6. Na Břehu 194, Krásné Březno
7. V Jílovišti 299, Trmice
8. Fügnerova 113, Trmice
9. Na Poříčí 194, Trmice
10. Školní náměstí 341, Předlice
11. Beneše Lounského 105, Předlice
12. Dostojevského 324, Předlice
13. Hrbovická 133, Předlice
14. Majakovského 113, Předlice
15. Marxova 235, Předlice
16. Řeháčkova 110, Předlice
17. Řeháčkova 124, Předlice
18. Řeháčkova 206, Předlice
19. Řeháčkova 128, Předlice
20. U Jeslí 2182, Ústí nad Labem – centrum
21. Na Konečné 394, Chabařovice
22. Řeháčkova 174, Předlice
23. Na Nivách 3313, Ústí nad Labem – centrum
24. Hrbovická 107, Předlice
25. Hrbovická 111, Předlice
26. Hrbovická 251, Předlice
27. U Kolejí 1682, Ústí nad Labem – centrum
28. nám. Prokopa Velikého 137, Předlice
29. Řeháčkova 167, Předlice
30. Prostřední 218, Předlice
31. Řeháčkova 172, Předlice
32. Beneše Lounského 106, Předlice
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Jak krajští zastupitelé chtěli odměny: Hrál jsem fotbal. Navštívil jsem výstavu…
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
to je ta naše tolerance pro nepříspusobivé oni o to nestojí
No vida, téma přímo stvořené pro pana investora Brůnu z redakce HP. Ten o podobných investicích přímo básní. Domy koupit, zaplatit rozsáhlou rekonstrukci (i kdyby to stálo 5x tolik), a pak rozprodat byty bohatejm Pražákům na bydlení (zrovna z Ústí je to do Prahy chvilka, jak tu nedávno psal). To je doslova zlatej důl, na tom se nedá prodělat.
Nechtěla by ho tam redakce HP poslat, aby s tím radnici pomohl? To by byl teprve mediální sukcess…
Připomínám povinnost majitele (majitelů) nemovitosti se o ně starat. Pokud by se o ty nemovitosti řádně starali, nemuselo to dopadnout takto. Je naprostý nesmysl, aby město vykupovalo neobyvatelné ruiny. Takovéto neopravitelné ruiny by měli majitelé NA SVÉ NÁKLADY zbourat, rozhodně není důvod, aby se v tom město jakkoli angažovalo!
Můžete se starat jak chcete, když pak přijdete a nezůstanou tam ani dráty ve zdi, zjistíte, že to nemá smysl.
Za mě je tohle jenom způsob, jak nepřizpůsobivým přihrát další nové a zmodernizované byty za státní peníze. Zase tam do roka nebudou radiátory, nebude se dát topit, pak zmizej zábradlí a nakonec si zase budou stěžovat v jakých podmínkách žijou. To jim můžou rovnou na ulici naskládat pár kolejí, vyšlo by to levnějc.
No, je vidět zodpovědné chování státu o ukradený majetek !
Kdybychom nevyhnali puvodni majitele a misto nich nepozvali osidlence z vychodu, asi by to tam vypadalo spise jinak. Co ted? Koupit, opravit – a za par let to bude vypadat stejne jako ted …..
Koupit, dokud to jde !!! Je to šance civilizovat alespoň část města. Cena je jen zdánlivě vysoká, ceny nemovitostí jdou nahoru. Je to šance, která se nemusí opakovat. Současní majitelé, ať už k majetku přišli jakkoli, mohou město poškodit nevhodnými podnikatelskými záměry!
MUDr. Jan Šťastný, kdysi radní městské části centrum.
Tedy, že bych poznamenal, já jsem sice výše navrhoval totéž, jenomže jsem taky psal že by to chtělo finančního profíka, který by se v tom pořádně vyznal a dokázal být patřičně tvrdý (p. Brůna se tady třeba nedávno chlubil, že při nákupu ruiny dokázal ještě krom nízké ceny odečíst majiteli náklady za demolici). Nebo že si třeba soukromý investor dokáže mnohem lépe ohlídat náklady na tu následnou rekonstrukci.
Jinak bez tihle schopností už to zase tak výhodné být nemusí. a město by na tom by mohlo tvrdě prodělat. Jen na tom že „ceny nemovitostí dále rostou“ se v případě podobných ruin – a třeba na nezajímavých či dokonce různě rizikových (vyloučených) lokalitách – spoléhat příliš nedá..
Pokud by to bylo tak jednoduché, tak by pro větší investory nebyl takový problém, skoupit za babku třeba celé Sudety – ale kupodivu to nikdo ještě neudělal, a naopak většina těch ruin tam trčí dál,..
Že bych se třeba zeptal, ty domy jsou prázdné, nebo jsou v nich nájemníci a jací? Zase, pro soukromého investora by bylo mnohem snažší (nějak) je vystěhovat , hodit na krk městu, a sám ty byty rozprodat movitým zájemců (ale zase, do vyloučené lokality mu asi těžko někdo půjde). Zatímco město by muselo i pro tyto nájemníky zajistit náhradní bydlení /během rekonstrukce/ a pokud by chtělo ty domy zpeněžit, tak i potom. Má snad město tolik volných bytů?