Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Andrej Babiš. Foto: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia
,

Babišova politika: Čím hůř, tím líp pro Babiše

KOMENTÁŘ. Když si senioři stěžují Andreji Babišovi – při jeho prezidentské kampani-nekampani – na to, jak strašně jim podražily nákupy, málokdo z nich chápe, že před nimi stojí ten, kdo na tom v mnoha směrech získává. Potraviny meziročně silně nadprůměrně zdražily v segmentech, kde dominují firmy Babišova holdingu Agrofert a naštvaný volič je pro populistické politiky, jakým Babiš bezpochyby je, ideál.

Jak ukázala nedávná data o růstu cen českých výrobců, zemědělci pokračují v masivním zdražování. Meziročně byly v červnu ceny zemědělských výrobců vyšší o 42,5 %. „Oproti tomu konečné ceny potravin rostou jen o 18 %, protože potravináři a obchod dělají všechno pro to, aby ceny na pultech rostly co nejpomaleji,“ komentoval to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

I když průměrná meziroční inflace nyní dosahuje zhruba 17 %, třeba celé kuře oproti loňsku vyjde dráž v průměru o 41 procent, kuřecí prsní řízky jsou dražší o 38 procent a stehna o 32 procent. Rostlinný olej o 59 %, pšeničná mouka hladká o 84 %, pečivo pšeničné bílé o 41 %.

A teď si za to doplňme názvy některých konkrétních výrobců, jako třeba firmy Penam, Preol či Vodňanské kuře… Vše z holdingu Agrofert, jehož skutečný majitel nesmyslně vykřikuje, že inflaci (tedy zdražování) nechala záměrně vyšponovat Fialova vláda, „aby stát mohl víc vybírat na DPH“.

Co už Babiš neříká, je to, že masivně zdražují jeho vlastní firmy a už vůbec nezmiňuje to, že svou rozhazovačnou politikou jeho vláda k akceleraci inflace značně přispěla. Jak potvrdila zpráva NKÚ, „téměř 90 % meziročního nárůstu celkových výdajů nesouviselo s výdaji vynaloženými v souvislosti s onemocněním covid-19“.

Členstvo Babišova fanklubu

Jistě – všem (tedy i Agrofertu) se objektivně zvyšují náklady ať již na cenu práce či energií, ale někteří ekonomové upozorňují na to, že značný podíl na tom má chamtivost a přehnaně navýšené marže dominantních výrobců.

Takové záležitosti se ale běžnému voliči vysvětlují těžko, zejména, když je členem Babišova fanklubu. Fronta na pravdu je prostě vždycky radikálně kratší než na jednoduchou polopravdu či vyloženou lež.

Lid si též žádá snadná řešení a mesiáše, který jim opět slíbí, že bude líp. Respektive nabulíkuje, že líp už bylo, aniž by řešil to, že mezi slibem „bude líp“ a heslem „bylo líp“ nějak chybí mezifáze, kdy si lidé mohli říct, že teď je fakt dobře.

A je tu i politický rozměr celé situace. Za rovných šest měsíců bude už jasné, kdo bude novým pánem Pražského hradu. Termín druhého kola voleb je totiž stanoven na 27. a 28. ledna a platí, že čím naštvanější a vystrašenější lidé budou, čím ohroženější se budou cítit, tím líp pro Babiše a jeho kampaň.

Ta tradičně stojí na důsledném poznání voličských nálad, na míru dělaných průzkumech a následně na brnkání na ty správné struny, které obvykle společnost hlavně rozeštvávají.

Právě takoví „rozeštvaní“ voliči budou volit spíše populistické kandidáty, jakým je sám Babiš, takže napětí ve společnosti je třeba podporovat a šponovat (to, že Babiš ve svém obytňáku jede „preventivní“ prezidentskou kampaň je tak zjevné, že nemá smysl se zdržovat opakováním jeho výroků, že jak se rozhodne, ještě oznámí a to „spíše později, než dříve“).

V dokonale vydestilované podobě je to vidět na nové sérii klipů „obyčejných lidí“, kteří velebí Babiše a svěřují se, jak na ně s příchodem Fialovy vlády padla bída: „Celý život jsme pracovali, odváděli daně a pojištění. Dneska se nám arogantní Fialova vláda vysmívá, že jsme socky. Tahle vláda se nám nelíbí, za Babiše bylo líp. Staral se o nás!“

Nemusíme být se současnou vládou spokojeni, dělá chyby, málo či špatně mluví k veřejnosti, na mezinárodní scéně hraje líp než na té domácí. Ale nelze nevidět, že vládne v době ekonomického propadu a vysoké inflace, kterou nezavinila, s válkou za humny, která silně ovlivňuje tuzemské, evropské i světové dění.

Racionální argumenty a vysvětlování, že třeba za růst cen energií a pohonných hmot mohou těžko ovlivnitelné vnější vlivy – jako je právě ruská agrese proti Ukrajině – nefungují. Lidé potřebují někoho, na koho mohou problémy hodit. A Fiala je blíž než Putin.

Lid si též žádá snadná řešení a mesiáše, který jim opět slíbí, že bude líp. Respektive nabulíkuje, že líp už bylo, aniž by řešil to, že mezi slibem „bude líp“ a heslem „bylo líp“ nějak chybí mezifáze, kdy si lidé mohli říct, že teď je fakt dobře.

Užrat něco z dluhů

Babiš tedy jezdí po Česku, nadává na vládu a na inflaci, která lidem žere úspory (pokud nějaké mají) a prodražuje jim nákupní košíky – a v Průhonicích či na Čapáku si pak po večerech pročítá finanční výkazy svých firem i průzkumy veřejného mínění a může být spokojen.

Protože ta zlopověstná inflace na straně jedné snižuje popularitu vládnoucí pětikoalici a na straně druhé užírá dluhy Agrofertu. Ty podle poslední dostupné výroční zprávy v roce 2020 dosáhly 33,8 miliardy korun. A teď jsou díky inflaci reálně skoro o pětinu nižší.

Jistě – růst úrokových sazeb naopak prodražuje potenciální nové půjčky (které si ale Agrofert za nižší sazby často bere v zahraničí), ale nový guvernér ČNB, Babišovi blízký Aleš Michl, je příslibem, že dále by úrokové sazby už růst neměly. Babiš může být spokojen. Málokdo jiný než on tak dokonale politicky i podnikatelsky naplňuje heslo: čím hůř, tím líp.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

53 komentářů

 1. ivan napsal:

  Babiš nemusí dělat vůbecnic Nevláda Fialy se znemožnila sama tím, že kašle na občany ČR a vše dává na ukrajince. Babiš to dělal přesně naopak. Dával lidem peníze, zatímco Fiala je lidem bere. Ať žije budoucí prezident Babiš!!!

  • tom napsal:

   není to pravda, zde jeden malý příklad: babišova vláda = 1x respirator za 700,-Kč.

   • petrph napsal:

    Babisova vlada prave ne, tohle si nakoupili na ministerstvech a ve statnich institucich. Ale ty si Fialova vlada prevzala v plne parade a moc ji to nevadilo..

    • Pavel napsal:

     Takže „babišova vláda ne“ ale jen babišovi ministři. To jsi tím chtěl říct, petříku.

     • A. S. Pergill napsal:

      Spíš ministerští úředníci s definitivou, kterých se, v souvislosti se služebním zákonem, skoro nedá zbavit.

     • Pavel napsal:

      Tak, tak, burešovi diletanti lezou na veřejnost místo, aby chodili kanálama.

  • Pavel napsal:

   Jinými slovy, ivánek si na sebe nevydělá, a rád by si užíval bezpracného života na náklady státu a tak doufá v to, že mu to diletant a zloděj bureš zajistí a při tom netuší, že právě burešova inflace krade lidem peníze z kapes, nemluvě o tom že na vysokých cenách potravin nejvíc rýžuje právě bureš.

  • Jiří napsal:

   Nejsi sám, kdybych Vám naočkoval mozek, Vaše tělo si okamžitě vytvoří protilátky. Lidé bděte -neblbněte.
   Váš Jiří.

 2. miloš napsal:

  Ano za to může z 90 % slavná pětikolka . Ty všechno řeší po svém a neohlížejí se na levo ani na pravo. Jde jím o vlastní prospěch v Bruselu a o Urajinu , občané vlastního státu jsou až na posledním místě . Výmluvy a lhaní jsme už od ODS dávno zažili !

  • Pavel napsal:

   Máš tam chybu, milošku, správně je čtyřkola nebo také anospdkssčssd.

 3. Ivo Patta napsal:

  Problémy dneška nezaložil A. Babiš, ale V. Klaus v roce 1992. Tehdy jako ministr financí a následně premiér vlády zkopíroval z hromadně vymírajícího Německa do zákona o dani z příjmu nadměrné zdanění mezd pracujících rodičů. Zohlednění nákladů na výchovu dětí kleslo z 50 % na 12,5 %, tj. o tři čtvrtiny… a do tří let jsme začali hromadně vymírat jako Němci (úhrnná plodnost pod 1,3 dítěte/ženu). Byl to stejný efekt jako u tzv. Husákových dětí, bohužel se záporným znaménkem! Výsledek třiceti let vládnutí ekonomů: Státní dluh k 31. 12. 2021 byl 2,5 + 3,9 = 6,4 bilionu korun, což je 107 % ročního HDP Česka (nikoliv 40 % jak tvrdí ekonomové). Těch 3,9 bilionu korun je Implicitní dluh ve státním důchodovém systému vygenerovaný nenarozením každého třetího dítěte do VYROVNANÉ demografické bilance. A. Babišovi, na rozdíl od ekonomických poradců Fialovy vlády, už došlo, že neumí řídit stát (AB 2014: Chci řídit stát jako firmu; AB 2021: Stát není firma).

  • petrph napsal:

   Gratuluji, popsal jste to přesně „.. Byl to stejný efekt jako u tzv. Husákových dětí, bohužel se záporným znaménkem!“..
   A zdůvodnění vychází přímo ze zásadního rozdílu mezi socialismem a kapitalismem.

   V tom socialismu byly všechny podniky státní. Nikoliv jen zisky (i kdyby), ale celý jejich kapitál (pokud by ho stát potřeboval přesunout jinam), ale rovněž i sám stát rozhodoval o cenách produktů z těch podniků – pokud tou upravou cen chtěl provádět nějakou svou politiku (třeba i tu rodinnou)..
   Takže a za socialismu, zase ty daně (kor od proletariátu) nebyly tak důležité

   Což tedy padlo, a v  té radosti že vše bude zase soukromé, se zapomnělo říct nahlas, že soudruh stát bude i nyní pro sebe vyžadovat vysoké příjmy, což v demokracii ale znamenalo legálně jediné, že totiž bude vybírat – i od svých občanů vysoké daně a odvody..

 4. A. S. Pergill napsal:

  1. Vinou EU a do jisté míry i současné vlády se drasticky zdražily vstupy do zemědělství.
  Stačí kouknout na ceny motorové nafty na benzínkách a potkávat na silnicích a vídat na polích naftovými motory poháněné zemědělské stroje a i totálnímu blbci musí být jasné, že ten nárůst cen pohonných hmot zdražuje potraviny.
  Méně viditelné, leč dohledatelné, je i drastické zdražení umělých hnojiv a různých ochranných látek. V důsledku toho, že EU podporovaní zelení prosadili zákaz některých účinných postřiků, musejí zemědělci na pole vyjíždět vícekrát s těmi povolenými a málo účinnými.
  Např. pro Roundup ekosoudruzi vyřvali zákaz na základě jediného úmrtí na celém světě (a ještě ne zcela prokázaného). Podobná historie je i u zákazu vysoce účinných a pro člověka prakticky neškodných (pokud nebudeme předpokládat, že se v tom nějaký blb bude koupat, nebo to pít) neonikotinoidů.

  2. Vždy platí, že „čím hůř tím líp“ nahrává opozici, a zejména před volbami. Ostatně, když byla v opozici pětikoala, počínala si naprosto stejně.

  • Pavel napsal:

   Lžirgil zase lže. Totální nekompetence v oblasti investic do zdrojů energie předvedl výlučně agent bureš.

   • A. S. Pergill napsal:

    Bez zelených, pracujících jednoznačně proti nám a placených Němci a Rakušany, bychom tu měli další bloky v Temelíně i Dukovanech.
    Bez lobby zelených ohledně fotovoltaiky bychom nemuseli vyrovnávat výkyvy fotošrotu ruským plynem, protože plynové elektrárny jsou jediné s to naskočit dostatečně rychle, když přejde mrak přes pole FV panel a dostateně rychle zase vypnout (bez zbytečné spotřeby paliva v „doběhu“. I tak, jako „horká záloha“, něco spotřebují na udržení pohotovostního režimu. A platíme to my na účtech za elektřinu.
    Bez šíleností typu vyhlašování „bezuhlíkovosti“ by už stál plynovod z polí ve Středozemním moři do Řecka s napojením na síť plynovodů EU. Dnes od toho dávají, právě kvůli těm šílenostem, investoři ruce pryč, protože se obávají, že by se jim investice do takové stavby nevrátila. Je to jeden z důvodu naší (a prakticky celé EU) závislosti na ruském plynu.
    Bez zelených lobbistů, pravděpodobných ruských agentů (alespoň podle šéfa NATO) by nebyl prosazen zákaz těžby plynu a ropy frakováním (EU má obrovské zásoby těchto komodit v břidlicích), bychom už dávno otevírali ložiska a mohli jsme Putinovi ukázat prostředníček. IMHO bez těchto zákazů by nebyla invaze Ruska na Ukrajinu vůbec možná.

    • Pavel napsal:

     Máš tam chybu lžirgile. Správně je to takto, bez agenta bureše bychom měli další blok v Temelíně a plynovod do POlska. Oze tunel za bilion bychom zase neměli bez vládního anonistického spolupachatele tedy ksčssd, a to hradním čučkařem počínaje až po ping paroubka.

     • A. S. Pergill napsal:

      OZE tunel je dílo Bruselu a místních kolaborantů.Proti jádru bojují Putinovi agenti.

  • Jan Hrzal napsal:

   Za vysoké ceny pohonných hmot může EU ? Nenene, to Vladimir Vladimirovič napadl Ukrajinu, ne EU. Totéž se týká umělých hnojiv. Zaměňujete příčinu za následek. Je jen otázka, jestli záměrně nebo z nepochopení.
   Jinak – DDT se taky mělo za vynikající přípravek, než se zjistilo, co je to za svinstvo, takže já jsem rozhodně spokojen s tím, když se chemické koktejly budou omezovat ,

   • A. S. Pergill napsal:

    Ano, jednoznačně může. Protože EU vygenerovala pod taktovkou zelených, patrně Putinových agentů, situaci, kdy jsme na Rusku silně závislí a ono nám diktuje ceny pohonných hmot.
    Bez EU bychom mohli už dávno otevřít naše břidličná ložiska a pumpovat z nich přinejmenším plyn. Bez EU bychom měli dost energie na výrobu syntetického benzínu, „zkapalněného uhlí“, jakou provozovali Němci za války (Kralupy nad Vltavou).

 5. Antonín Dejmek napsal:

  Nikoliv lid, ale pohůnci si žádají Babiše. Jenomže národ, ten by měli vést jeho osvícení učenci, aby nezabředl do stejných bažin, z jakých vyšel přítel zločince Mrázka s přezdívkou Chemický Alí.

  • A. S. Pergill napsal:

   „Osvícený učenec“ nám vládne nyní a jednoznačně nás vede ke katastrofě. Zjevně si v současné krizové situaci počíná mnohem hůře, než vládcově všech sousedních zemí.

 6. Pravoslav Zemánek napsal:

  Pane Břečťan. Většina lidí ví jaký Babiš je. A že by rozhodně neměl být zvolen prezidentem ani nezískat funkci premiéra. Ale to, co předvadla ODS,TOP 09, KDU- ČSL a STAN v době, kdy byla v opozici bylo horší, než co předvádí opozice dnes. Takový HNUS co tyto strany předvedli, když bylo potřeba vyhlásit vyjímečný stav v době Covidu, jsme tady dlouho neviděli. Jen ať umírají lidé, jen když to poškodí vládu. Druhou věcí byli covidové dotace pro podnikatele a OSVČ. Ministerstva připravili návrhy a opozice dělala zoufalé scény, že to musí být více peněz,delší dobu. Prostě víc,víc,víc. Bylo jim jedno, že to státní pokladnu zruinuje, jen ať lidé vidí, že Babiš je špatný. Tak prosím neobhajujte tuto vládu.

  • Pavel napsal:

   A tenhle blábol sis vycucal odkud. Totální hnus a hlavně diletantství předvedl jen a pouze agent bureš. Zásluhou jeho nekompetence, populismu a zkorumpovanosti pomřelo tolik lidí. Jen burešovy podržtašky si nechtějí pamatovat na burešovy „vysoké stropy“ (na co burešovy podržtašky reagovaly odmítnutím roušek, podvodná výběrka na ochranné pomůcky, neschopnost včas nakoupit vakcíny, neschopnost je distribuovat, stavba nevyužitých polních nemocnic, přičemž přetížení zdravotníci byli v regionech, nesmyslné rušení opatření, odejití vojtěcha když je chtěl zpřísnit, neschopnost zajistit dostatečnou pomoc pro krajské hygieny, atd. atp.)

  • A. S. Pergill napsal:

   Když se podíváte, kdo všechno hodlá na presidenta kandidovat, tak ten Babiš z toho vychází ne úplně špatně. A mezi těmi, co mají reálnou šanci na dvouciferný výsledek v prvním kole, je to ještě výraznější. Je velmi pravděpodobné, že se Babiš dostane do druhého kola (pokud ho třeba nepřejede záhadné auto bez SPZ). A pak bude opravdu silně záležet na tom, kdo bude ten druhý, a co se na něj podaří vytáhnout, protože munice na Babiše je už prakticky všechna vystřílená.

   • Leo1453 napsal:

    Babiš z toho vychází úplně nejhůř! Ten člověk je nebezpečný pro tuto zemi a už se nikdy nesmí dostat do vysoké politické funkce, je absolutně nekompententní.

   • Jan Hrzal napsal:

    …to je vaše vidění kandidátů. Já vidím hned několik jmen, kterým Bureš se svými (a)morálními vlastnostmi nesahá ani po kotníky. Jak říkal TGM – při volbě hleďte především na charakter. Inteligentní neprofesionál se dovzdělá. Ale křivák zůstane křivákem i jako profesionál.

   • Pavel napsal:

    Když se PŘEDEVŠÍM podíváme na výsledky agenta bureše, tak zjistíme, že i josef vyskočil vedle něj vypadá jako superinteligentní Mirek DUšín.

    • A. S. Pergill napsal:

     Stačí porovnat Babišovy výsledky s výsledky současného vládního ansámblu a Babiš z toho rozhodně nevychází špatně. Čímž jistě není mnoho řečeno, protože pro horší vládu bychom museli zajet strojem času před rok 1989 a možná ještě hlouběji do minulosti.

     • Pavel napsal:

      Stačí porovnat výsledky babišova ansáblu a zjistíme, že se se svými výsledky skoro dotáhl na výsledky osazenstva chráněné dílny, jsi chtěl říct lžirgile. A ano, horší vládu než tu burešovu bychom museli hledat před rokem 1989. Což je co říct, protože bereme v 
      v úvahu i socanské tuneláře a diletanty.

     • A. S. Pergill napsal:

      Babiš nebyl horší než jeho předchůdci z ODS a dalších obskurních stran.

      Nezvládl covid epidemii, ale tu nezvládli skoro nikdo, mimo země třetího světa, které se vykašlaly na pseudovakcíny a nasadily Ivermectin (případně ho jejich obyvatelé už pojídali v souvislosti s profylaxí některých parazitárních onemocnění, např. říční slepoty).
      Tahle látka má podle všeho podobnou prostorovou strukturu, jako některé polyaromáty (tabákový kouř, opravdové uzeniny apod.,) které mají prokazatelně protektivní účinek „kuřáci jsou tak hnusní, že na ně ani covid nejde“. Průšvih je, že ty polyaromáty jsou rakovinotvorné.

 7. Miluše napsal:

  Autor komentáře má naprostou pravdu.To,co dělá Babiš,je naprostá nehoráznost (nenapadá mě ten správný výraz).Lži,podvody,urážky – to je jeho život.Oblbuje lidi,hlavně ty starší,a ti mu všechno věří. Cožpak jim nikdo neotevře oči? Nezbývá než jen silně doufat,že soud bude rozumnější a spravedlivý a nenechá se ničím a nikým ovlivnit,i když i o tom silně pochybuji. Snad se mé obavy nenaplní.

  • Jan napsal:

   Madam pan Babiš nemusí dělat nic a takový jako jste vy mu pomáhají nejvíce tak mu pomáhejte a nadávejte a hlavně taky vychvalujte Fialu to je pomoc k nezaplacení.

  • petrph napsal:

   Když Vy spolu pletete dvě věci. Jestli Babiš politicky lže a manipuluje s voliči je věc jedna. Nakonec, těžko lze kritizovat staré lidi za to že věří politikům. Protože ti už jsou odkázáni na tom co jim stát – a tedy politici dají..

   Ale věc druhá v případě soudu s Babišem, jak asi dobře víte, státní zástupce mu navrhuje, po těch letech vyšetřování jeho zločinů, pouhou podmínku. Takže být Vámi, tak se zase na nějaký tvrdý spravedlivý trest netěším…..

 8. petrph napsal:

  Slibovat že za ní Bude líp, může a bude přece před volbama slibovat každá strana.
  Ona to dělá i ta Fialova, a její politici nezapomenou v poslední době taky oznámit, jak za nich Bude líp. Zrovna předevčírem oznamovali přímo od Pravčické brány že od ledna zvýší platy hasičům, pár dní před tím že se taky od ledna zvýší důchody,..už dnes taky slibují že díky té spolupráci v Bruseli i ten plyn na zimu bude, stačí drobné úspory.
  A kdyby jim o to šlo, klidně taky můžou udělat mediální turné pod heslem „Za nás bylo líp“ – rozuměno ještě za vlád Topolánka a Nečase, pamětníci jistě dosvědčí.

  V čem je rozdíl, že ta Fialova vláda má právě že do toho ledna čas, aby to „líp“ pod její vládou a díky její usilovné práci ve prospěch národa, bylo. Nebo, „aspoň tak dobře jako za toho lumpa Babiše“.:)))

 9. Vasek napsal:

  Jen jedna otazka,jak je mozne ze po letech velmi spatnych zkusenosti s komunizmem jeste dnes ziji lidske zrudy ktere to podporuji.
  Poslete souha babise do chladku na dozivoti.

  • A. S. Pergill napsal:

   Babiš podporoval komunismus? Babiš posílal lidi do gulagů a uranových lágrů?
   Babiš se prostě jen naučil v tom svinstvu pohybovat a vytěžit z toho maximum. Může se nám to nelíbit, ale ten sviňský systém ani nevymyslel, ani se na jeho vytvoření nepodílel. Nebo se měl prostřílet na Západ, jako Mašínové?
   A proč nikdo nenavrhuje třeba toho Mašína, co ještě žije, nebo třeba pana Hučína, tedy lidi, kteří s minulým režimem aktivně bojovali? Proč jsou mezi kandidáty jen cucáci, co minulý režim nezažili (a z toho důvodu nejsou pro mě moc důvěryhodní), nebo lidé, kteří byli s tím režimem neméně konformní než Babiš, akorát nebyli tak úspěšní jako on?

   V následujícím období, které bude neméně hnusné, jako vláda státostrany v 50. letech, je docela racionální zvolit do této funkce pragmatika, který si v podobném prostředí dokázal poradit. A ne člověka, neschopného pochopit „vo co go“, nebo někoho, kdo se na přípravě té obdoby 50. let aktivně podílí (to druhé by bylo, jako by si Židé zvolili presidentem dozorce od plynových komor).

   • Leo1453 napsal:

    Je odporné napsat, že byste byť jen uvažoval o volbě, tak nechutného křivého, prolhaného a nemorálního člověka, jako je Babiš, který aktivně spolupracoval s minulým režimem z pozice agenta STB a této zemi přinesl jen obří dluhy a 35 tisíc mrtvých na Covid svým neschopným „mikro managementem“. Babiš selhal úplně ve všem, jako krizový manažer, jako premiér, jako člověk, který spravoval přes loutku Schillerovou finance a přes loutku Vojtěcha zdravotnictví a jiná ministerstva a selhal by i jako prezident. Babiš je jako prezident ten úplně nejméně vhodný. Navíc, západ ho nesnáší, každý ho má zařazeného jako zloděje dotací, člověka ve střetu zájmů, jak by nás takové odporné individuum mohlo prezentovat před nejvyspělejšími zeměmi světa? Byla by to ostuda, opět, které se voliči tohoto člověka vůbec neštítí.

   • Jan Hrzal napsal:

    ..víte, jak se říká tomu, kdo umí vytěžit maximum v jakémkoliv režimu ? Vymočený oportunista. Neboli – kam vítr, tam plášť. Děkuji, nechci.

    • A. S. Pergill napsal:

     Pokud bude pracovat v náš prospěch, tak čím vymočenější, tím lepší. A pokud byste chtěl nějaký zdroj pro toto tvrzení, tak kniha „Vladař“ od jakéhosi Machiavelliho.

 10. Marek Loucký napsal:

  V nedávném podcastu Pečinka a spol. skvěle popsali Babišovo Perpetuum Mobile:

  a) podle dat ČSU je inflace v ČR tažena primárně potravinami
  b) Bureš za dobu své 4 leté vlády vyrobil dvojnásobnou inflaci, než GER a AUT se kterými sdílíme stejný ekonomický cyklus
  c) jakožto dominantní hráč na trhu s potravinami (pečivo, mléčné, kuřecí) výrazně zdražil ceny (např: kuřecí přes 40%)
  d) následně kritizuje vládu za zdražování a růst cen
  e) reálně hrozí, že s touto kritikou uspěje ve volbách
  f) vítězi inflace jsou vždy dlužníci, to je ekonomický zákon. Babiš měl před vstupem do politiky dluh 44 mld. Během jeho 8 letého panování se dluh samozřejmě snížil, protože se Agrofertu během jeho politické kariéry výborně dařilo (mrk, mrk). I tak patří mezi největší dlužníky v zemi.
  g) nyní má v ČNB „svého“ guvernéra, který se netají tím, že chce držet úrokové sazby spíš nižší (jak Bureš potřebuje)
  h) proti vládě nyní posílá Agrární komoru a Zemědělský svaz, které jsou samozřejmě pod jeho vlivem a chce po státu dotace a lepší podmínky k podnikání
  i) po celou dobu vesele čerpá dotace, které mu jeho úřednictvo přikleplo v předchozích letech
  j) křičí na vládu, aby dala lidem plošnou podporu…aby si mohli kupovat ty jeho předražené výrobky. Což pochopitelně dále roztáčí inflační spirálu.
  k) za všechno může Fiala

  To je GENIÁLNÍ !!!! Proč? Protože jsme národem křupanů, kteří vždycky skočí na špek těm největším gaunerům, což jsou na naší politické scéně aktuálně ANO a SPD.
  Děkujeme, volíme vás s celou rodinou…

  • A. S. Pergill napsal:

   Je mi líto, ceny potravin na pultech dominantně zdražují obchodní řetězce vlastněné cizinci.
   Kdo chtěl vnutit těmto gaunerům povinný podíl českých potravin (což by pomohlo českým producentům, zdaleka ne jen Babišovi)? Kdo tohle zarazil?

 11. Ing.Mysík napsal:

  Babiš to má fakt jednoduché, protože z pětikoalice padají tak hloupé výroky, že se diskredituje sama. Radit hladovému aby méně jedl a prochladlému, aby méně topil, na to fakt musí být nějaká speciální škola, nějaký novodobý VUML, kde se naši politici v tomto oboru školí. Jako stát nedělají v porovnáním se zbytkem Evropy prakticky nic a reálně nás v zimě čekají tisíce mrtvých hlady, zimou, nedostupností léků. Již dnes se řada důchodců dostává do situace kdy z trojice bydlení – jídlo – léky je schopná zaplatit pouze dvě položky. A bude hůř!

 12. Josef napsal:

  Jsem důchodce a jsem rád že tentokrát nás nikdo nebude osočovat že Babiše volili nevzdělaní lidé a blbí důchodci! Tuto vládu si zvolili sami intelektuálové, lidé vzdělání a s vyšším ikve. Takže máte co jste chtěli a je to opravdu děs co je to za odborníky doslova na vše. A abych nezapomněl, za všechno může Babiš a důchodci!

  • Leo1453 napsal:

   Pepo, důchodce jste a jako hloupý důchodce (což je vidět zejména na vaší otřesné češtině) se také projevujete. Hodnotíte vládu dle čeho? Předložte mi názory odborníků a ekonomů, že tato vláda dělá špatná rozhodnutí, a že Babiš dělal dobrá. Správně jste napsal, že tuto vládu volili především vysokoškolsky vzdělaní lidé a lidé s vyšším IQ, s tím souhlasím, Babiše ani Okamuru by tito lidé volit zkrátka nemohli, jednoduše proto, že nejsou hloupí. Já jako ekonom hodnotím rozhodnutí této vlády jako zatím velice dobrá.

   Co bych vytkl je pouze nesmyslný 5 tisícový příspěvek pro rodiny s dětmi, jednak přijde již pozdě a jednak je to naprosto k ničemu, je to populistický úplatek, který stejně výrazně nepomůže. Dále pak snížení daně na pohonné hmoty, které s cenou nemají šanci výrazně pohnout a stát to stálo zbytečné peníze, jinak jsem spokojen. 🙂

   Co byste vytknul vy? Váda málo pomáhá slušným českým občanům a raději cpe peníze do Ukrajinců, ne? 😀 Což je typický žvást hlupáka, volící Babiše či Okamuru.

   Tento rok jste dostal tři mimořádné valorizace, jako důchodce jste v této populaci jediný, kdo je chráněn proti vysoké inflaci, tak co se vám nelíbí? Proč lidé jako vy nejvíc brečí, když jste ti, kteří požerou tomuto státu třetinu všech výdajů (nikoliv příjmů, takže je to ještě mnohem horší) a financujeme vás na dluh budoucích generací?

   • A. S. Pergill napsal:

    Babiš dělal mnohdy špatná rozhodnutí, s tím souhlas, ale tato vláda zvládla udělat mnoho ještě horšího. Což je svým způsobem kumšt.

  • Jiří Choun napsal:

   Jsem také důchodce (s průměrným důchodem), tuto vládu jsem volil a jsem s ní vcelku spokojený. Budu raději, když tato vláda bude podporovat Ukrajinu násobně víc než kdybych se zase musel u nás dívat na okupační vojáky bez pozvání. Čest, soudruzi! 🙂

   • A. S. Pergill napsal:

    To vše beru. Ale doporučuji nezapomínat na okupaci Německem, která nás stála třetinu milionu životů a nedozírné hospodářské i nenahraditelné kulturní škody. Ruská okupace, byť taky pěkně hnusná, nás stála tisícinu těch obětí na životech a i ty škody byly mnohem menší, byť trvala víc než trojnásobnou dobu.
    A v Německu se derou k moci hned dvě totalitní ideologie, srovnatelné s tím nacismem. Jednou je „liberální demokracie“ (v reálu potlačující demokracii i lidské a občanské svobody), druhou je ekologie (dělající v podstatě totéž, ale pod jinou záminkou). Obávám se, že pokud se tohle přelije k nám, tak těch píár pamětníků okupace 1938 – 1945 budou říkat „zlatí nacisti“.

  • Pavel napsal:

   Ano, důchodče. Tuto vládu volili inteligentní lidé, aby napravila ten děs, který tady zůstal po agentu burešovi.

   • A. S. Pergill napsal:

    Zatím to vypadá, že se snaží to dělat ještě hůř než ten Babiš, a že se jim to daří.

    • Pavel napsal:

     Zatím to vypadá, že i případní žháři z Hřenska nadělali podstatně míň škody než agent bureš.

     • A. S. Pergill napsal:

      To je otázka priorit. Faktem je, že lesy u Hřenska budou zdevastované víc než sto let.
      Shodou okolností je zrovna dnes na Neviditelném Psovi článek Jana Kovanice, v němž si libuje, že se Jizerské hory nestaly národním parkem, takže jsou, na rozdíl od sousedních Krkonoš, stále zelenější. Protože tam funguje normální péče o les a není tam bezzásahovost, která stojí za totální devastací národních parků (a stojí i za tou devastací lesů u Hřenska).
      A ta devastace bezzásahovostí je dílem lidí, kteří jednoznačně patří do tábora „antibabiš“. Volba Babiše je i správnou volbou z hlediska záchrany naší přírody. Bohužel (= rád bych viděl nějakého demokrata s programem potlačení ekošílenců, ale žádného reálně volitelného prostě nevidím).

     • Pavel napsal:

      Jinými slovy typický lžirgilův úkrok stranou. Každopádně platí, že agent bureš napáchal nepoměrně více škody, než žháři z Hřenska. Volba bureše je správná volba .. pro nihilistu.

  • drobereková napsal:

   i já důdchodkyně, my si zasluhujeme feudalismus se vším všudy, demokraticky žít neumíme….

Přidávání komentářů není povoleno