Babiš není Bakala. Proč předseda vlády nechápe zřízení vyšetřovací komise ke covidu
KOMENTÁŘ. Předseda vlády Andrej Babiš podle svých slov nerozumí tomu, proč ministr vnitra Jan Hamáček mluví o zřízení parlamentní vyšetřovací komise na odhalení chyb před druhou vlnou koronaviru. Premiér to řekl v neděli během návštěvy Správy státních hmotných rezerv. Vlastně na tom není vůbec nic zvláštního. Mechanismům parlamentarismu, systému pilířů moci a parlamentní kontroly Babiš nerozumí dlouhodobě.
O možnosti zřídit sněmovní komisi mluvil Jan Hamáček v sobotu v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Řekl, že by po odeznění druhé vlny měla vyšetřit, kde udělalo Česko v přípravách na podzim chyby. Premiéra osočil, že do určité doby do rozhodování o ochranných opatřeních proti šíření koronaviru razantně vstupoval.
Což není nic, co bychom nevěděli. Babiš kontroval v neděli. Komise prý nikdy nic nevyřešily, jsou politické a teď není čas na hledání viníků. Pletou se oba, každý jinak. I když Babiš víc.
Silný žaludek ČSSD
O nutnosti zřídit parlamentní komisi psal shodou okolností autor těchto řádek už před dvěma týdny na Facebooku. Jsme proto rádi, že naše myšlenka nezapadla, i když jsme skrytě předpokládali, že se jí ujme spíš opozice.
To, že kartu zvedl místopředseda koaliční vlády Hamáček, nepůsobí zvláštně jen na premiéra Babiše, je to podivné obecně. Tušíme v tom náznak předvolební strategie ČSSD pokud možno se od své účasti na babišovské éře co nejvíc distancovat, k čemuž přejeme hodně štěstí a silný žaludek.
Hamáček se možná svého rozhovoru pro Seznam Zprávy zalekl, takže v nedělní Partii CNN Prima News už trochu brzdil. Vytvoření komise je prý standardní demokratický mechanismus, kterým by stát měl reagovat na krizi. Podle Hamáčka je třeba zjistit, jaké mechanismy fungovaly a jaké nefungovaly, aby se stát do budoucna vyvaroval opakování chyb.
V tom je Hamáčkův omyl. V zákoně o jednacím řádu sněmovny, kde je zřízení vyšetřovacích komisí zakotveno, se o nějaké nápravě chyb nebo reakci na krizi nemluví. Komise je zřízena k vyšetření věcí veřejného zájmu, s důrazem na slovo vyšetřování. Proto má mimořádně silné pravomoci, smí předvolávat a vyslýchat svědky, najímat si vyšetřovatele, o svých závěrech informovat orgány činné v trestním řízení. Je to mimořádný orgán výkonu parlamentní kontroly, žádná běžná schůze strejců u piva.
Za pozornost stojí i onen veřejný zájem. Co už jiného je věcí veřejného zájmu, než rozhodnutí, která se týkají tisíců mrtvých. Ať už zachráněných, nebo nikoli.
Pokud má Hamáček dojem, že by si státní instituce měly své počínání během koronakrize vyhodnotit, „aby se vyvarovaly opakování chyb“, nikdo jim v tom bránit nebude a ministr může začít třeba zítra doma na vnitru. S parlamentní vyšetřovací komisí to má ale pramálo společného.
Babiš není Bakala
Seznam myšlenkových failů předsedy vlády je jako obvykle delší. Vezměme je postupně.
Babiš neočekává, že by komise dospěla k nějakým závěrům. „Parlamentní komise nikdy nic nevyšetřily, je to čisté politikum a akorát to bude politicky zneužíváno,” uvedl.
O tom, zda komise někdy něco vyšetřily, je možné vést dlouhou debatu. Předpokládejme, že u voličského jádra hnutí ANO bude spíš převažovat názor, že nikoli. Především ale není v kompetenci šéfa exekutivy do svrchované pravomoci sněmovně mluvit. Může tak možná učinit jako jednotlivý poslanec Andrej Babiš a zde má jeho názor platnost přesně jednoho hlasu.
Ostatně když se loni na podzim parlamentní vyšetřovací komise k privatizaci OKD rozhodla podat trestní oznámení na několik bývalých ministrů, premiér ji pochválil. „Je dobře, že poprvé konečně ta komise pojmenovala lidi, kteří tady selhali a umožnili jeden z největších tunelů v rámci naší historie,“ řekl tehdy.
Tak asi komise něco vyšetřila a nějaký smysl mají. Jenže tehdy nešlo o komisi k Babišovi, ale k Bakalovi. Chápeme ten rozdíl.
„Mě překvapuje, že to navrhuje pan Hamáček, který byl u všech rozhodnutí vlády, na všech radách pro zdravotní riziko. Kdyby to navrhla opozice, tak tomu rozumím,“ říká dále Babiš. Je ovšem možné, že Hamáček u všech rozhodnutí nebyl. Třeba u těch, která se odehrávala přímo mezi Babišem a bývalým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Právě u nich existuje obecně sdílené přesvědčení, že mohla za prudký nárůst čísel počátkem září, a jako taková mají být vyšetřena.
„Pokud to má někdo vyšetřovat, tak to budou vyšetřovat orgány, které jsou k tomu příslušné,“ pokračuje premiér. Zase omyl. Předně je případná vyšetřovací komise jedním z orgánů, které jsou příslušné, pokud se za příslušné prohlásí. Tečka.
Pak také není vůbec jisté, že je současná exekutiva v kondici, kdy je možné některým jejím článkům důvěřovat. Vzpomeňme si na tanečky kolem Čapího hnízda (mimochodem, co asi dělá státní zástupce Šaroch rok a čtvrt poté, co měl prodloužený závazný termín k vyřízení věci?), vzpomeňme si na ochotu ministerských orgánů vyplácet dotace svěřenským společnostem i přes audity Evropské komise a riziko, že budou nakonec zaplaceny z daní českých daňových poplatníků.
Vzpomeňme si na roli úředníků Středočeského kraje v rozhodování o tom, zda se Babiš jako premiér nachází ve střetu zájmů, nebo vysvětlení nejvyššího státního zástupce, proč s tím nemůže (nechce) nic dělat.
Nebylo by nic divného na tom, kdyby moc legislativní, tedy sněmovna, jako jeden ze tří pilířů moci ve státě schopnosti exekutivy nestranně posoudit premiérovy věci nevěřila a usilovala o vlastní vyšetřování. Jak bylo řečeno, je to jeden ze základních principů dělby moci ve státě, říká se tomu parlamentní kontrola.
Ano, u Andreje Babiše dlouhodobě víme, že právě tyto věci, „parlamentní žvanírna“, docházka na interpelace a chování při nich, snaha okleštit Senát, jsou v jeho uvažování na okraji, daleko za „motýle, včele a perlorodke“.
A dál. Podle Babiše teď není vhodná chvíle zjišťovat, kdo něco zanedbal. „V této chvíli bychom měli spíš mluvit o tom, jak pandemii společně překonáme než o hledání nějakých viníků,“ řekl v neděli.
Naopak. Pravá chvíle je právě teď, přesně řečeno už je v prodlení.
Když nastoupí propaganda
V následujících měsících budeme masírováni těžkou propagandistickou palbou, kde nebude snadné rozeznávat pravdu a lež. Je naprosto klíčové pravdu znát, protože se stane předmětem předvolební kampaně v nejdůležitějších volbách od doby, kdy Václav Klaus podvedl třetinu národa a uzavřel s Milošem Zemanem opoziční smlouvu.
Už teď se ukazuje, že vedlejším vítězem koronakrize jsou rozeštvávači, co naskakují na vládní propagandu. Třeba o tom, že za nezvládnutí nástupu druhé vlny může Dominik Feri a lidé, co se sešli na konci června na Karlově mostě. Lidé, kteří věří lžím a vhodně zachyceným fotografiím pražské náplavky. Lidé, kteří si v MF DNES přečtou rozhovor s předsedou vlády o tom, jak lidé nedodržují vládní opatření, ačkoli to ve stejném deníku, dokonce ve stejném vydání, jen o pár stránek dál a víc dole, prakticky vyvrací policejní prezident.
Jsou to drobné náznaky toho, co nás čeká. Pomalu bude docházet paměť, propaganda pojede na plné obrátky, budou se hledat a nacházet náhradní viníci. Jediným způsobem, jak proti tomu bojovat, je hledání pravdy.
Ta se nenachází ve vyjádřeních premiéra šířených armádou jím vlastněných nebo nakloněných médií, ale v dokumentech. A ty dokumenty se nacházejí na ministerstvech a dalších úřadech, případně ve svědectvích lidí.
Mezi nejsilnější pravomoci vyšetřovací komise patří právě tyto dokumenty vyžadovat, dokud je čas, a svědky vyslechnout. Dokud existují, dokud jsou události v hlavách svědků.
Vlastně se Andreji Babišovi příliš nedivíme, že návrhy na ustavení vyšetřovací komise „nechápe“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
24 komentářů
1) Hamacek je odporny bezpaterni sliz. Doufam, ze jednou odtece do kanalu a uz ho nikdy neuvidim. 2) Babis je mafian jako vysity. Ve jmenu omerty nechape, jak ho muze jeho kumpan, ktery ho drzi u moci, najednou podrazit. 3) Babis je typicky oportunista. Komise jsou mu dobre, kdyz miri na jeho protivniky. Vsechno vyuzit do posledni mrte a pak bez rozpaku zahodit – viz napr. Rekonstrukce statu. Myslim, ze by klidne obhajoval i existenci/roli Senatu, kdyby tam mel zrovna vetsinu. 4) Spravna poznamka s tou propagandou. To bude rok plny lzi a ne kazdy ma cas/chut se nad tim zamyslet. Kolik odhadujete vysledek ANO? 40%?
Dobrý den, Bakalu bych nevytahoval. Chápu, že je Váš mecenáš, ale jednou pravda vyjde najevo a bude to bolet.
Milý pane,
chápu, že doba je zlá a těch informací je všude moc. Zkuste si ale aspoň ověřit základní fakta, když už chcete trousit moudra.
Pěkný den,
Malecký
A co říkáte Petrovi Fialovi dvojnásobnému exrektorovi Masarykovy univerzity v Brně, který se v srpnu 2020 nechal na webu Forum24 ve věci protiepidemických opatření Babišovy vláda oslyšet, a řekl 21.8.2020 :
„Opatření jsou nesmyslná a zbytečná. Není žádný důvod pro to, aby se plošně zaváděly roušky. Toto říká řada odborníků. Čísla jsou pozitivní. Nejde o počty nakažených, ale o počet lidí, u nichž má onemocnění vážný průběh, jde o smrtnost. Všechna tato čísla jsou lepší a lepší! A vláda přichází s plošným opatřením, které všechny otravuje. Takže se ptám: Proč? Komu to slouží? A čeho tím vláda chce dosáhnout? Ochrany zdraví určitě ne.“
A ještě 9.září 2020 pravil, že : „Znovuzavedení plošných opatření je bohužel dalším fatálním selháním vlády“.
Jde také o informace, kterých je moc, protože doba je zlá. Jsou to ověřené a ověřitelné informace, tedy přesněji citáty. Může opravdu za současný epidemický stav v ČR opravdu jen Babiš-Bureš, kterého nesnáším tak jako Vy, ale bohužel mu musím přiznat, že v současnosti nedělá nic, co by bylo proti zájmu občanů. A to mně přímo se.., že ti kteří mně sympatičtí byli, se ukázali být horšími, až špatnými.
jen hloupe uveril babisoj, kterej opozici na dotaz jak se vlada pripravuje na druhou vlnu cinskeho viru odpalkoval slovy, ze zadna druha vlna nebude, vyjednal dovoleny v chorvatsku, madarsku a recku kdyz nam od nich hrozila stopka, od zacatku zari zrusil nozeni rousek ve skolach, a jeste v pulce zari vykrikoval, at opozice nestrasi cinskym virem a at radsi schvali zahradkarsky zakon. vysledkem je skoro 2600 mrtvych s cinskym virem jen v rijnu, za ktere muze z velke casti babis.
a to se v pulce zari babis chlubil grafem, jak smrtnost na cinsky vir klesa. jo to bylo „pouze“ 453 mrtvych s cinskym virem ted je 3603 mrtvych, tedy o vice nez 3tis vic za necely 2 mesice a v soucasne dobe na cinsky vir umira pres 200 lidi denne. a nezadrzitelne se diky babisoj blizime k cislu 300 mrtvych denne s cinskym virem
Babiš mluvil úplně stejně blbě, jako Fiala!
Plošná opatření už nikdy nebudou, vzkázal Babiš opozici
5. 6. 2020, 9:33jas, Novinky, ČTK
Plošná omezení vláda už nikdy nezavede a není namístě strašit druhou možnou vlnou epidemie koronaviru. V pátek ráno to na tiskové konferenci po jednání vlády prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO), který tak reagoval na výzvy opozice, která kabinet k přípravě na možnou druhou vlnu nabádala.
„Neměli bychom se nechat strašit,“ uvedl. Stát je podle něj připraven sledovat epidemii v jejích ohniscích, jakým je nyní Karviná v Moravskoslezském kraji. „Je to lokální infekce, jsme na to připraveni,“ uvedl. Zopakoval, že není třeba vytvářet nějaký speciální plán, jak ho žádá část opozice. „Plán je takový, že každý den to sledujeme, chytrá karanténa to sleduje,“ řekl.
Česko podle premiéra s takzvanou chytrou karanténou a jejím připravovaným rozšířením zabodovalo na mezinárodním poli. Nyní dokončuje aplikaci, která bude fungovat i za hranicemi. „Lidé jsou už otráveni z různých nařízení, proto si myslím, že jsme teď rozhodli správně. Původní rozhodnutí bylo předčasné a zbytečné. Každý, kdo má selský rozum, což je můj hlavní pracovní nástroj, to nemohl pochopit a byl jím překvapen. Proto jsme ho změnili.“
.
Nemanipulujte s prohlášením, které bylo myšlenojinak, Kdyby oba říkali to samé, komu by tady bylo určeno to Fialovo vykřikování na webu Torum24.cz z 21.srpna 2020, že: „Opatření jsou nesmyslná a zbytečná. Není žádný důvod pro to, aby se plošně zaváděly roušky. Toto říká řada odborníků. Čísla jsou pozitivní. Nejde o počty nakažených, ale o počet lidí, u nichž má onemocnění vážný průběh, jde o smrtnost. Všechna tato čísla jsou lepší a lepší! A vláda přichází s plošným opatřením, které všechny otravuje. Takže se ptám: Proč? Komu to slouží? A čeho tím vláda chce dosáhnout? Ochrany zdraví určitě ne.“ ? Snad Vám, Tondach?
Jde o web Forum24.cz, nikoliv jak jsem v důsledku překlepu napsal To…
oskare, babis je premier a ridi vladu a zemi. je to on kterej svyma rozhodnutimi/nerozhodnutimi prived zemi do koronavirove krize. vis to moc dobre, jen za toho StBaka kopes. nebo snad chces tvrdit, ze posloucha opozici? to by uz davno musel skoncit.
zacatkem zari melo rakousko 734 mrtvych, ted ma 1192 mrtvych.
cesko melo zacatkem zari 425 mrtvych, ted 3913 mrtvych.
v rakousku vzrust o 458, u nas o 3488. rozdil, tedy 3030 mrtvych jde za ty 2 mesice a 4 dny za babisem. a dal to poroste.
na konci bude minimalne 5-10tis mrtvych navic v porovnani s rakouskem, ktere pujdou za babisem.
vsadim ale boty, ze opet bude tvrdit, ze „zachranil tisice mrtvych“
Už jen samotný nadpis je vypovídající. Měl Bakala osobní prospěch z jím organizovaného dění v OKD ?. Má Babiš osobní prospěch z dění kolem Covidu (a to ještě není konec Covidu) ?
To je dobrá otázka- Má Babiš z Covidu osobní prospěch? Případně kdo další? Peníze se teď utrácí ve velkém… To kdyby se prošetřilo.
kdyz jsme u bakalovyho tunelu, co zemanuv tunel v podobe odpusteni 80% dluhu rusku, cimz nas tehdejsi premier zeman, okradl o cca 100mld korun ?
bude to nekdy nekdo vysetrovat ??
Když jsme u Zemanova tunelu, co Klausovo odpuštění krádeží při privatizaci a nestíhání dluhů na transformačních podílech v zemědělství, které jen naši rodinu připravilo o několik set tisíc korun?
vyjimecne s tebou oskare souhlasim.
klaus se zemanem na nas hrali hru na pravicaka a levicaka, ale ve skutecnosti tahli za jeden provaz.
a ten provaz, smerem do ruska, spolu tahnou stale
Jak vznikly dluhy Ruska u České republiky a Slovenska?
Nedávno navštívil ruský ministr zahraničí Igor Ivanov Českou republiku a mimo jiné se projednávala otázka dluhů. V této souvislosti jsme požádali profesora Vladena Krivošejeva, aby nám osvětlil otázku, jak vznikly dluhy Ruska u ČR a SR.
Sovětský svaz byl štědrý na úvěrování svých politických partnerů – jejich celkový dluh vůči SSSR dosáhl koncem 90. let hodnoty 140 miliard dolarů. Jak došlo k tomu, že samotný SSSR se stal dlužníkem řady východoevropských států, jejichž ekonomický potenciál byl nesrovnatelný s jeho gigantickým hospodářstvím a finanční silou? Je třeba vysvětlit tuto paradoxní situaci tím spíše, že dluh bývalého Sovětského svazu nyní přešel na Rusko.
Za existence socialistického tábora byl obchod mezi členskými státy udržován na základě vyvážené výměny. Sovětský stát pozorně sledoval, aby saldo obchodní bilance minimalizovalo aktiva ve prospěch SSSR – od 1,5 do 6 % obchodního obratu. To tvoří nyní rozdíl mezi dovozem a vývozem těchto zemí do Ruska. ČR např. prodává do Ruska 3-4krát méně než nakupuje, Slovensko až 12krát. Dříve, když existovala RVHP, k takovým rozdílům v obchodě pochopitelně nedocházelo.
Koordinace národohospodářských plánů, které každoročně připravovaly Státní plánovací komise SSSR a Československa (a všechny ostatní socialistické státy) vycházely z hospodářských potřeb v kvantitativním vyjádření – tj. v kusech, tunách, metrech. Poté se prováděl přepočet objemu dodávek na konkrétní ceny. Pokud docházelo k výrazné nerovnováze, byly pak znovu prověřovány smluvní ceny, což ve finančním vyjádření znamenalo snížení nerovnováhy.
O snížení objemu dodávek kvůli dosažení vyvážené výměny nemohlo být ani řeči! Pro Československo, které vyváželo do SSSR převážně zboží, které se velmi obtížně prodávalo na světových trzích za »tvrdou« valutu, by to znamenalo pokles výroby, což je v socialistickém hospodářství nepřípustné. Na druhé straně snížení dodávek ze SSSR, jednalo se převážně o suroviny a energii, což je »valutové zboží« (až 70 % objemu všech dodávek), by také vedlo ke snížení výrobních programů v Československu, což by bylo rovněž nepřijatelné.
Ještě v 70. letech, když došlo k prudkému růstu cen za energii, jíž Československo nemohlo zcela pokrýt odpovídajícím zvýšením dodávek, Rusko souhlasilo s umělým zvýšením cen československých výrobků. Striktně řečeno, Státní plánovací komise SSSR se tehdy rozhodla zalhat ÚV KSSS, jež přísně hlídal rovnováhu dodávek. Aparát ÚV byl »neoficiálně« informován o takovémto způsobu vyrovnání rozpočtů, ale nahlas se o tom nemluvilo a pohlíželo na takovouto praxi skrz prsty. Sovětské vedení chápalo, že při přirozené výměně ceny ekonomický význam nemají, a jsou jen ideologií »vyvážených vztahů«.
Po snížení světových cen za energii nebyly ceny na československý dovoz sníženy, a proto Československu narůstala aktiva. To také nikoho zvlášť nezajímalo do okamžiku, kdy státy RVHP přešly na tržní vztahy. Teprve v prosinci 1990, když došlo na vzájemné vyúčtování v »tvrdé měně«, »vyskočila« suma 1,533 miliardy dolarů. Přičemž českoslovenští a sovětští úředníci tehdy doslova zapomněli na její původ – o umělém »vyšroubování« cen za československé výrobky. A k tomu ještě přepočty virtuálního »převoditelného rublu«, jímž se platilo uvnitř RVHP, na reálný dolar byl stanoven prostě směšný kurz: 1 převoditelný rubl se rovnal 1 americkému dolaru, ve skutečnosti byla tehdy kupní hodnota rublu 3-4x menší.
Je třeba si také uvědomit, že Československo obchodovalo se Západem za ceny, které odpovídaly světovým, a se Sovětským svazem za ceny 40-50procentní, v některých případech několikrát převyšující průměrné světové. Tak československé kovoobráběcí stroje pro SSSR byly 2,9krát dražší než pro Západ, hydraulika – 3,69krát, zdravotní technika – 3,4krát, nákladní automobily – 2,3krát, trolejbusy,- 1,9krát dražší. Sovětský svaz s těmito cenami souhlasil, aby si udržel svého partnera v socialistickém táboře.
K tomu ještě doplním, že mezi SSSR a jeho partnery v RVHP existovala smlouva, podle níž se ceny za energii vypočítávají jako průměr za posledních pět let. V roce 1989 na vrub rozdílu světových a smluvních cen za dovoz energie ze SSSR Československo získalo 11-12 miliard korun neboli 0,6-0,7 miliardy dolarů.
Takovým způsobem, kvůli deformaci cenových vzájemných vztahů v obchodě s Československem, SSSR přeplatil československé zboží a za energii přišel v roce 1989 kolem jedné miliardy dolarů.
Někteří ekonomové říkají, že Československo dodávalo SSSR uranovou rudu a tím kompenzovalo ztráty způsobené deformací cen za strojírenskou a jinou produkci. Je třeba podotknout, že Sovětský svaz neměl potřebu tuto rudu dovážet, protože měl vlastní a mnohem levnější. SSSR nakupoval od Československa uranovou rudu především s přihlédnutím k politickému hledisku, nikoli ekonomickému. Cena za tuto rudu byla podstatně vyšší než světová kvůli drahé těžbě, protože je ruda ve velké hloubce. A kromě toho SSSR prakticky bezmezně přijímal k uskladnění radioaktivní odpad z Československa.
Již dlouho neexistuje ani SSSR, ani socialistické společenství, ale Rusko dosud nese břímě sovětského dluhu – a pokračuje ve splácení 2001, (ba)
Obchodování v hmotných jednotkách, či dokonce sledování růstu hospodářství v hmotných jednotkách? To se podle moderního ekonomického učení nesmí, to by se totiž zjistilo, že místo růstu počtu kusů různých produktů, dochází jen k růstu jejich cen (a následně růstu mezd a důchodů, aby spotřebitelé měli ty zdražující se produkty za co kupovat. Jinak by to všechno zkrachovalo).
Jenom k tomu, že „Sovětský svaz neměl potřebu tuto rudu dovážet, protože měl vlastní a mnohem levnější…“
No, tohle může být dost sporné k situaci v roce 1945 a letech těsně následujících… Nutno si uvědomit, že využití uranu před rozvojem jaderné fyziky bylo naprosto minimální (pokud se nemýlím, tak třeba i v tom Jáchymově, kde v 16.století začali Šlikové těžit stříbro, byl dlouho považován víceméně za odpad)… A na tom obrovském sovětském území nebyla v roce 1945 ještě nějaká významnější uranová ložiska ani objevena.
Na druhou stranu, o ta uranová ložiska v Jáchymově se zajímali předtím, za 2.světové války, i Němci (a až o něco později byl uran ve větším nalezen i v té sovětské okupační zóně v Německu, posléze NDR). Pokud vím, Jáchymov v tom roce 1945, kdy už SSSR od nás začal uran ve velkém dovážet, patřil tehdy k největším známým nalezištím uranové rudy na světě, vedle nalezišť v Kanadě a Belgickém Kongu.
V roce 2001 se vláda Miloše Zemana rozhodla prodat stomiliardový dluh Ruska u České republiky z časů komunismu. Bez výběrového řízení si vybrala společnost Falkon Capital, jejíž prezidentem byl Jozef Čimbora. Falkon měl za dluh zaplatit české vládě 20 miliard korun a bylo na firmě, s jakým ziskem se vypořádá s Moskvou.
Dodnes není jasné, kde Falkon vzal peníze na koupi gigantického dluhu. Moskva následně uvolnila na umoření dluhu v přepočtu přes 50 miliard korun. Nevíme ani, proč Zemanova vláda pohledávku prodala za pouhou pětinu, když běžná cena dluhu na evropských trzích byla 60 % a kde se ztratilo 30 miliard uvolněných ruskou vládou nad českou cenou dluhu. Policie se vyšetřováním dluhu vůbec nezabývala a české ministerstvo financí dodnes – přes rozhodnutí soudu z roku 2006 – nezveřejnilo smlouvy, na jejichž základě byl dluh prodán.
TOtální bláboly. To, žvanění o světových nebo rusáckých cenách je jak z mateřské školky. Realitou je, že čs. export do sovětského rusácka byl pro české podniky velmi často na hranici rentability, pokud ne rovnou ztrátový. Kurz převoditelného rublu byl tak nastaven, aby byl výhodný pro rusácko nevýhodný pro rusácké kolonie (tedy včetně Českoslevenska). Rusácko bylo na dovozu zboží závislé, takže nejen, že jsme vyváželi do rusácka za nadiktované ceny ale dokonce jsme byli nuceni vyvážet. Zboží, které mohlo jít za skutečné peníze výhodně na západ, muselo být kvůli našim podělaným soudruhů, na které rusák zadupal, levně a za podřadnou měnu do rusácka. Cena ropy byla sice z počátku této otrocké epizody nastavena výhodně, vše se ale velmi rychle změnilo, když nastala ropná krize. Pak cena ropy letěla nahoru i pro Československo a další rusácké kolonie.
Rusácké dluhy vznikly tak, že i žebrácké ceny, za které jsme dodávali do rusácka, nebyli rusáci nakonec sto uhradit.
To mohu potvrdit, podnik ve kterém jsem přes 30 let pracoval v podstatě začal krachovat, když přestal v 90. letch prodávat své výrobky do SSSR, následně do Ruska. Prodej na západ za světové ceny, které byly na úrovni výrobních nákladů, v něčem dokonce pod nimi, byl ve svém celku ztrátový. Naštěstí se podařilo najít jiný hlavní výrobní program. Ovšem podnik byl stejně, díky privatizaci nakonec konkurenční izraelskou firmou zlikvidován a už léta neexistuje.
Pro Oskara (/hanáka z Hané)!
Naučte se číst a nemanipulujte! Má první věta zněla: „Babiš mluvil úplně stejně blbě, jako Fiala!“! Co na tom nechápete?
A já jksem zase napsal: Nemanipulujte s prohlášením,které bylo myšlenojinak, Kdyby oba říkali to samé, komu by tady bylo určeno to Fialovo vykřikování na webu Torum24.cz z 21.srpna 2020, že: „ení žádný důvod pro to, aby se plošně zaváděly roušky. Toto říká řada odborníků. Čísla jsou pozitivní. Nejde o počty nakažených, ale o počet lidí, u nichž má onemocnění vážný průběh, jde o smrtnost. Všechna tato čísla jsou lepší a lepší! A vláda přichází s plošným opatřením, které všechny otravuje. Takže se ptám: Proč? Komu to slouží? A čeho tím vláda chce dosáhnout? Ochrany zdraví určitě ne.“ ?
Komu tedy byl určen Fialův slovní výlev?Kdyby byli s Babišem ve shodě, tak by asi ten Fiala spíš řekl něco jako: i premiér uznal že „opatření jsou nesmyslná a zbytečná“ a neptal by se „čeho tím vláda chce dosáhnout“, těmi nesmyslnými a zbytečnými opatřeními.
Takže, i když oba, Babiš i Fiala mluvili „úplně stejně blbě“, každý říkal něco úplně jiného a naznačovat, že oba říkali totéž, protože mluvili stejně blbě, to je právě ta manipulace.
A aby byl té srandy kopec, ona totiž už ta komise už dávno existuje.
Zove se „Dočasná komise pro hodnocení účinnosti vládní pomoci
v rámci COVID“, a ustanovila se už po jarní vlně.
https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=8201
Jediný dokument který se k její činnosti dá najít je pozvánka na první schůzi. Takže v tom měl Babiš asi pravdu, ty parlamentní komise jsou skutečně na ..nic, a navíc ani Hamáček neví co se v parlamentu děje
Babiš se ve funkci premiéra chová jako majitel firmy, ale podle představ bolševické mafie. Já rozhoduji a nikomu se nebudu zodpovídat za svoji neschopnost, nebo podvody !!
A to ani při interpelacích na premiéra, ani žádné komisi. Proto mu interpelace připadají, jako ztráta času.
Ten člověk nemá v politice co pohledávat, ani o ničem rozhodovat.