Tomio Okamura. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Automaticky podezřelý Okamura. Emoce a zbrklost brzdí v Česku boj s dezinformacemi

Napsal/a Jan Žabka 1. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Kauza s údajně falešnou devadesátitisícovou složenkou, kterou sdílel šéf SPD Tomio Okamura, ukazuje na hlubší problém českého boje s dezinformacemi. Poukázka, kterou fact-checkeři původně označili jako zmanipulovanou, se nakonec ukázala jako pravá. Není to poprvé, co u tuzemských ověřovatelů faktů převládly emoce, zbrklost i presumpce viny u „obvyklých podezřelých“ právě typu Okamury.

„Z tohoto útržku to vypadá, že se vláda o některé spoluobčany umí postarat,“ napsal v úterý předseda hnutí SPD Tomio Okamura na své sociální sítě k fotografii poštovní poukázky z úřadu práce v hodnotě přes 96 tisíc korun. Snímek se začal šířit spolu s kritikou zneužívání sociálních dávek a nenávistnými až rasistickými komentáři.

Po pár hodinách ale Okamura příspěvek smazal. Byl totiž obviněn ze šíření dezinformací. Měla to dokazovat analýza anonymního facebookového účtu Alf Board, který z dostupných údajů na složence odvodil, že jde o sociální příspěvek na sedm dětí. Pak spočítal údajnou celkovou částku příspěvku, která měla činit zhruba šest tisíc korun.

Když fact-checkeři ztratí důvěru lidí, jejich práce postrádá smysl. Místo toho pak naopak sami podporují informační chaos, proti kterému původně chtěli bojovat

Devítku měl někdo na poukázku digitálně přidat. „Všimněte si, jak je ta první devítka nalepená na šestku a u všech ostatních čísel je naprosto stejná mezera,“ tvrdil majitel účtu, který zároveň dodal, že pracoval „dost dlouho v tiskárně na to, abych viděl, že s tímhle si někdo pohrál v photoshopu“.

Jeho tvrzení publikovaly i weby Hoax.cz a Manipulátoři, které se běžně zabývají ověřováním manipulací na internetu. Jak ale následně zjistily Seznam Zprávy, poukázka je skutečná, údaje pravdivé a částka také souhlasí.

Automaticky podezřelý Okamura

Reportéři vypátrali majitelku poukázky. Jde o 58letou ženu z Ostravy, která se stará o celkem devět dětí, z toho tři má v pěstounské péči. „Máme to za dva měsíce zpětně. Normálně dostáváme 40 tisíc korun,“ vysvětlila novinářům.

Servery Hoax.cz a Manipulátoři tedy převzaly a publikovaly nesprávnou analýzu, aniž by si ověřily její faktičnost. A to navíc na základě falešné autority (údajná znalost pracovníka tiskárny) od anonymního účtu. Jejich autoři si nedali práci s ověřením informací, hledáním původních zdrojů a ani neoslovili příslušný pracovní úřad.

Manipulátoři.cz se svým týmem dělají často záslužnou práci ve vyvracení „fejků“, vedle toho ale také šíří své vlastní názory a komentáře, případně za ověření informací berou názory autorit, které ale nelze samy o sobě považovat za fakta

Naopak podlehli potvrzovacímu zkreslení, tedy tendenci upřednostňovat informace, které potvrzují vlastní názor, a ignorovat ty v jeho rozporu. Okamura má na svém kontě řadu manipulativních i přímo falešných výroků, čímž se pochopitelně stává podezřelou osobou, v tomto případě se ale lži nedopustil.

Na základě nových zjištění tak šéf SPD fotografii znovu publikoval. Účet Alf Board naopak svou nesprávnou analýzu smazal a servery Hoax.cz a Manipulátoři se omluvily a upravily sdělení svých příspěvků.

Když fejk není fejk

K případům, kdy je nějaká informace nesprávně označená za dezinformaci či hoax, dochází v českém kontextu opakovaně. Z poslední doby stojí za zmínku kauza brněnské primátorky Markéty Vaňkové za ODS, která byla vyfocena spolu s dalšími lidmi v blízkosti bílého prášku.

„Pojďme si udělat základní kurz, jak rychle poznat podvrženou „fake“ fotku,“ napsal na sociální síť X (bývalý Twitter, pozn. red.) 30. července Radek Salomon, který se sám označuje za technologického nadšence. Vytvořil vlákno, ve kterém popisoval forenzní analýzu snímku pomocí volně dostupných internetových nástrojů a které se dostalo k více než 200 tisícům uživatelů.

Měl tak prokázat manipulaci snímku, o které nejdříve mluvila i sama Vaňková. Ta o den později však otočila. „Je možné, že před dvěma či třemi lety mohla podobná fotografie vzniknout,“ řekla tehdy pro TV Nova. Ukázalo se, že i k na první pohled věrohodně vypadající analýze by se mělo přistupovat obezřetně, především pokud pochází od náhodných „fact-checkerů“ ze sociálních sítí.

O pár měsíců dříve, během prezidentských voleb, zase kolovala zpráva o údajné poplašné zprávě na adresu kandidáta a nynějšího prezidenta Petra Pavla. Lidem tehdy měly chodit falešné SMS zprávy od někoho, kdo se za něj vydával.

„Touto cestou bych Vám chtěl poděkovat za hlas ve volební kampani na prezidenta. Prosím vás, abyste se dostavil na nejbližší pobočku AČR, kde budete vybaven potřebnou zbrojí pro mobilizaci na Ukrajině,“ stálo na snímku obrazovky.

Uvedené informace vyvracela lokální média i server Manipulátoři. Existenci samotné SMS zprávy tehdy jako jediná zpochybnila redakce Deníku N, když se pokusila najít původního autora. Dostala se až k mladé ženě ze Slezska, která přiznala, že příspěvek stáhla z Facebooku a původního autora nezná. Šíření zprávy odmítli i operátoři a následně také Policie s tím, že zprávu nikdo neobdržel.

Omluvy Manipulátorů

Zvláštní kapitolou je již zmíněný projekt Manipulátoři, který mapuje tuzemské dezinformace a falešné zprávy od roku 2015. „Jsme nezávislí. Věříme, že diskuze není boxerský zápas a že skrývání faktů nemůže přinést nic dobrého. Svá tvrzení nestavíme na domněnkách a předsudcích, ale na ověřitelných a ozdrojovaných faktech,“ prezentují se autoři na sítích.

Jenže realita je složitější. Šéf projektu Jan Cemper se svým týmem dělají často záslužnou práci ve vyvracení „fejků“, vedle toho ale také šíří své vlastní názory a komentáře, případně za ověření informací berou názory autorit, které ale nelze samy o sobě považovat za fakta.

Manipulátoři.cz je publicistický web. Texty jsou doplněny o komentáře autorů a nejsou čistě informativní, jak tomu u běžných fact-checkingových iniciativ bývá zvykem za účelem dosažení co největší důvěryhodnosti.

Zároveň server od roku 2021 zveřejnil minimálně šest omluv za šíření nepravdivých či zavádějících informací v rámci svých „ověření“. Jedna z omluv je i výsledkem soudního sporu mezi serverem a advokátem Jakubem Křížem, kterého Manipulátoři obvinili z údajně lživých výroků v Týdeníku Echo v souvislosti se španělskými učebnicemi s vyobrazenými transgender dětmi.

„Naše obvinění advokáta Jakuba Kříže z manipulace a ze lži v těchto článcích se nezakládalo na pravdě. Omlouváme se za neoprávněný zásah do jeho práva na ochranu osobnosti,“ napsal web a zároveň se odvolal.

Ověřovatelé faktů by proto neměli podléhat emocím, vlastnímu názorovému přesvědčení a nedostatečným důkazům. Podobně jako novináři totiž nemají nic cennějšího než důvěru lidí. Když ji ztratí, jejich práce postrádá smysl. Místo toho pak naopak sami podporují informační chaos, proti kterému původně chtěli bojovat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)