Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Andrej Babiš nevyhrál další volby, ve druhém kole vyzve Petra Pavla. Rychlý glosář prezidentské volby

Napsal/a Robert Malecký 14. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. První kolo prezidentské volby ukázalo naprostou dominanci dvojice Petr Pavel a Andrej Babiš. Až výsledky z větších sídel poslaly nakonec na první místo Pavla (35,40 %, celkově 1 975 056 hlasů), dlouho vedoucí Babiš se propadl na druhé místo (34,99 %, 1 952 213 hlasů). Zklamáním volby skončily pro nakonec třetí Danuši Nerudovou (13,92 %), která na večer oznámila společnou schůzku s vítězným Petrem Pavlem. HlídacíPes.org přináší bez nároku na úplnost myšlenek rychlý glosář sobotního dění v šesti bodech.

Babišova spirála neúspěchu

Můžete to obracet tam a zpátky, s různou mírou škodolibosti či uštěpačnosti, ale fakta hovoří jasně. Po předloňských sněmovních volbách nedokázal Andrej Babiš zvítězit ve druhých volbách v řadě. Nastartoval cyklus neúspěchu, ze kterého vede jediná cesta: buď dokáže mobilizovat své příznivce a triumfovat ve druhém kole, nebo se stane sám sobě a hnutí ANO brzdou. Pokud nevyhraje, je na čase, aby si hnutí zvolilo nového předsedu, který ANO odstřihne od babišovské éry a ukáže, zda má hnutí po desetiletce na politické scéně vytvořené dostatečné komunální a personální podhoubí. Zní to jako vtip, tomu rozumíme, ale dřív nebo později ta chvíle přijít musí.

Žádný z letošní vítězné dvojice zároveň nedokázal překonat výsledek Miloše Zemana z prvního kola volby v roce 2018. I když jen těsně; Zeman tehdy získal 38,56 % hlasů, v absolutních číslech ho tehdy volilo 1 985 547 lidí.

Konec řečí o pětikolce

Když Babiš nevyhrál (rozuměj prohrál) předloňské podzimní volby do sněmovny, nasadil rétoriku „já proti všem“, přesněji řečeno „všichni proti mně“. Argumentoval, že vlastně vyhrál (premiérem se ale nestal), protože proti němu stála „pětikolka“, hnutí ANO samostatně získalo nejvíc mandátů atd. O to je teď pro něho porážka od jedince trpčí. Jednoduše prohrál s Petrem Pavlem v přímém souboji.

Souboj bývalých komunistů

Ať se nám to líbí, nebo ne, ve druhém kole v Česku v roce 2023 proti sobě stanou dva bývalí komunisté. Třicet tři let po revoluci nedokázala politická ani občanská sféra vygenerovat kandidáta, který by za sebou neměl komunistickou minulost. Přesněji řečeno nedokázala vygenerovat takového, který by uspěl. Na škále líbí/nelíbí volíme spíše nelíbí.

Rozdělené Česko

Tak dlouho se všichni kandidáti zaštiťovali frázemi o spojování rozdělené společnosti, svornících a prezidentech všech, až Babiš v prvním kole jasně vyhrál v obcích s vyšší mírou chudoby, exekucí a nižší mírou vzdělání a socioekonomického rozvoje. Když si promítnete výsledky do mapy, uvidíte rozlehlé oblasti bývalých Sudet, kde je míra podpory protisystémovým kandidátům a populistům enormní.

Na celé věci je smutné, že o tom věděly minimálně tři, čtyři předchozí vlády, ale neudělal nikdo nic. Je to zároveň velké varování vládě Petra Fialy. Pokud chce uspět i v příštích sněmovních volbách, má zhruba dva roky na to, aby s podporou chudých regionů něco udělala. Spíš už je ale v tak krátkém horizontu pozdě.

Porazit Hanniga!

Poraženým letošních voleb je profesor Tomáš Zima, který získal jen něco přes půl procenta hlasů, absolutně něco přes 30 tisíc. Chvíli to dokonce vypadalo, že se stane teprve druhým člověkem, kterého na dálku ve volbách porazil i Petr Hannig. Zima nakonec historický debakl odvrátil, přeskočil historicky nejhoršího kandidáta Vratislava Kulhánka (24 442 hlasů v roce 2018) a o chvíli později i samotného Hanniga (29 228 hlasů v roce 2018). Gratulujeme (i k úsměvnému rozhodnutí zatím nikoho ve druhém kole nepodpořit).

Agrofert bodoval

A několik rychlých čísel na závěr. Vypsat mimořádné odměny v podnicích Agrofertu se Babišovi vyplatilo. Namátkou:

Kostelecké uzeniny (Kostelec u Jihlavy): Babiš 50,22 % – Pavel 26,02 %

Lovochemie + Preol (Lovosice) 47,75 % – 28,51 %

A třeba Mlékárna Hlinsko (Hlinsko) 43,97 % – 26,29 %.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)