Američané poprvé v korupční kauze otevřeně ukázali na CEFC, firmu Zemanova poradce
Spolupracovníci Miloše Zemana se před měsícem vrátili z Číny s radostnou zprávou, že v korupčním skandálu společnosti CEFC v zámoří šlo pouze o selhání jednotlivce. Americké soudní listiny teď ale poprvé zmiňují jmenovitě i mateřskou společnost CEFC China Energy.
Poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming zůstává nezvěstný. Jeho firma CEFC všude po světě (ne však v ČR) rozprodává svůj majetek a propouští zaměstnance – a teď už také oficiálně figuruje v korupčním skandálu vyšetřovaném americkými úřady.
Související články
Čínská CEFC chce ve světě rozprodávat své nemovitosti. V Česku má Eden, luxusní hotely, domy a kanceláře
CEFC má v Česku podíl v řadě společností a vlastní také některé luxusní nemovitosti. Kompletní přehled akvizic a byznysových vazeb skupiny v ČR najdete ZDE:
Všechno začalo vloni 21. listopadu, zrovna v době, kdy Jie Ťien-ming byl blízko vysněnému podílu v ruské společnosti Rosněfť. Světovými médii proletěla zpráva o zatčení ředitele neziskového křídla CEFC Patricka Ho a bývalého senegalského ministra zahraničí Cheikha Ghadia.
Tato dvojice měla uplácet africké politiky, aby ve veřejných zakázkách a jinde preferovali CEFC. Ta byla tehdy v oficiálním obvinění vůči Patricku Ho diskrétně kódována jako „šanghajská energetická společnost“.
Po půl roce soudního vyšetřování se konečně oficiálně dozvídáme, že šlo skutečně o společnost CEFC China Energy. Firma, která je velmi aktivní i v Česku, je teď zcela otevřeně spojována s korupčním skandálem v Africe.
Charitativní úplatky
Předseda společnosti (a poradce českého prezidenta) Jie Ťien-ming sice není v dokumentech přímo jmenován, ale předložené důkazy zahrnují například zprávu Patricka Ho o jeho setkání s upláceným prezidentem Čadu Débym adresovanou „předsedovi Jie“.
Dokumenty dále přímo jmenují další dvě klíčové postavy celého úplatkového příběhu. Jedná se o výkonného ředitele CEFC Cang Ťien-ťüna, který měl Patricka Ho doprovázet na cestě do Čadu, po níž Patrik Ho „věnoval“ tamnímu prezidentovi 2 miliony dolarů.
Druhou osobou je současný ředitel neziskového křídla CEFC Čang Ja. Ten měl z pozice zástupce ředitele svému bývalému šéfovi v jeho korupčních aktivitách pomáhat. Na stránkách nadace už se o tom nedozvíte, jsou totiž nefunkční.
Patriku Ho byla 2. května již potřetí odmítnuta žádost o propuštění na kauci. Při druhém pokusu soud neobměkčilo ani tvrzení obhájce, že Ho jednal s charitativními úmysly a že šlo o humanitární pomoc.
Hoova rodina nabídla teď jako kauci zastavit dva hongkongské byty v hodnotě 4 milionů dolarů, ale soud to odmítl s odůvodněním, že jelikož se jedná o zahraniční nemovitosti, neexistuje záruka, že byty budou v případě nedodržení podmínek kauce skutečně převedeny.
Pro Patricka Ho obžaloba navrhuje 30 let vězení. Soud znovu zasedne až 17. května. Naproti tomu spoluobviněný Cheikh Gadio byl na částečnou kauci přemístěn do domácího vězení.
Zatím si zahrajeme karty
Mezitím řeší krizi i samotná CEFC. Její nový majitel – čínský stát – se rozhodl v konglomerátu udělat čistku a zbavit se zbytečných aktiv. A s nimi i zbytečných zaměstnanců.
Podle agentury Reuters začala 26. dubna CEFC hromadně propouštět až polovinu ze svých 30 tisíc zaměstnanců. Firma už dva měsíce nevyplácela mzdy a nyní nabízí za přijetí výpovědi odstupné ve výši měsíčního platu za každý rok, který zaměstnanci ve firmě pracovali. Na rozmyšlenou dostávají zaměstnanci pouhý den.
Mezitím se ani v šanghajské centrále nepracuje, lidé hrají karty a bez jakýchkoliv okolků předávají Čínské rozvojové bance, největšímu věřiteli CEFC, veškeré materiály, které její lidé požadují.
Menší věřitelé jsou na tom hůř, nejspíš se na ně nedostane, a navíc vůbec nemají přístup k informacím. Ve čtvrtek proto uspořádali před sídlem firmy protest, ale byli rozehnáni policií.
Ani zaměstnanci toho mnoho nevědí, ale o své situaci už jen rezignovaně vtipkují: „Alespoň nejsme bankéři.“ Možná přijdou o práci, ale aspoň nemají u CEFC nevymahatelné půjčky.
V klidu naopak zatím zůstává CEFC Europe Jaroslava Tvrdíka. Nevidíme u ní žádné prodeje ani propouštění. Přestože by třeba takový fotbalový klub rozhodně splňoval popis neproduktivní investice. Skoro to vypadá, jako kdyby v Česku CEFC nebyla jen kvůli penězům…
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Prezident Zeman je neštěstím této země! Trestně stíhaný premiér Babiš duhé! Intelektuální omezenost voličů je přímo katastrofa…..
Čeští voliči, tedy ti co volili Babiše/Bureše a Zemana, jsou omezeni nejen na intelektu, ale vůbec, lidově se říká – hloupí (slušně) a blbí (ne slušně).
Až nám mocnář odejde – nedejbože aby si někdo jen na chvilku pomyslel, že bych si to přál – zvolí si národ Švejkův jistě plnohodnotnou náhradu v panu Kajínkovi. Možná, že s ním bude ještě větší sranda. To je přeci podle standardního českého voliče nejvyšší povinností prezidenta. A na zatočení s pražskou kavárnou má, myslím, kvalifikaci dostačující.