Ambasáda Íránu v Praze vydala pamflet proti Izraeli. Její aktivity sleduje BIS
Není příliš zvykem, aby o sobě íránská ambasáda v Praze dávala veřejně vědět. Nyní to v souvislosti s teroristickými útoky hnutí Hamás v Izraeli udělala. A nijak překvapivě z násilností obvinila Izrael. Íránské působení v Česku dlouhodobě sleduje tuzemská kontrarozvědka.
V tom, kdo je při nedávných krvavých útocích v jižním Izraeli viník, kdo zločinec, vrah a terorista, má demokratický svět jasno. Írán a v jeho zastoupení i íránská ambasáda v Praze to však vidí zcela opačně.
Ve svém v angličtině psaném „Prohlášení tiskového oddělení velvyslanectví Íránské islámské republiky k probíhající situaci v okupované Palestině“ zaslaném z oficiální e-mailové adresy íránského velvyslanectví mluví o „předem připraveném pokusu některých představitelů izraelského apartheidistického režimu po celém světě obvinit ve vztahu k probíhající situaci v okupované Palestině Írán z vlastních zvěrstev“.
Revoluční a brutální režim
V devíti bodech svého prohlášení pak mimo jiné tvrdí, že dění je „důsledkem dlouhodobého popírání legitimního práva palestinského lidu na sebeurčení, pokračující izraelské agrese proti palestinskému lidu a jeho zemi, znesvěcování muslimských svatých míst, včetně mešity a pokračujícího terorismu izraelského režimu“.
„Některé státy“ se podle něj musí vzdát dvojího metru a „spíše než agresorovi by podpora měla směřovat ke skutečným obětem v Palestině“.
Je to však právě Írán, kdo podle bezpečnostních expertů o chystaném útoku Hamásu v jižním Izraeli dopředu věděl a také jej dlouhodobě podporoval.
„Írán o tom nepochybně věděl. Írán cvičí Hamás, ať už přímo či skrze Hizballáh, dodává zbraně, dodává peníze. Írán bude přímo rozhodovat o tom, zda se zapojí či nezapojí Hizballáh, to je jistota, protože libanonský Hizballáh má přímé velení v Teheránu,“ řekl vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar v podcastu Insider.
„Írán je režim revoluční, brutální, expanzionistický a musí se tak brát, zastavovat se dá jen silou a jakékoli ústupky vidí jako slabost, kterou využijí ve svém dalším postupu,“ dodal.
Írán je mimo jiné i klíčovým dodavatelem bojových dronů pro potřeby ruské války proti Ukrajině.
V kontrastu k tomu na stránkách íránské ambasády v Praze hned první text v sekci „press section“ začíná slovy: „Írán, průkopník míru a bezpečí.“
Jako na potenciální zdroj nebezpečí pohlíží na Írán a také jeho aktivity v Evropě i v Česku tajné služby.
„Zpravodajské aktivity Íránu představují dlouhodobou bezpečnostní hrozbu pro evropské státy včetně ČR. Íránští zpravodajci působí na různých pozicích íránského státního a soukromého sektoru a zaměřují se zejména na íránské opoziční entity, mapování cílů pro případný útok a obcházení platných sankčních režimů,“ konstatuje poslední dostupná výroční zpráva české kontrarozvědky BIS.
Česko, bezpečný přístav?
BIS se například věnuje „jedincům v libanonské komunitě, kteří by mohli udržovat vazby na teroristické hnutí Hizballáh využívající evropské státy zejména jako zdroj financí“.
Také země jako Dánsko, Nizozemí či Francie v posledních letech zveřejnily informace o tom, jak na jejich území íránské tajné služby chystaly nebo i dotáhly do konce vraždy politických odpůrců Íránu a politických aktivistů žijících v exilu. Stopy některých těchto akcí vedly i do Česka.
Česká republika, zejména Praha, ve vztahu k Íránu, ale i dalším zemím Blízkého východu patří díky historickým reminiscencím na socialistické Československo stále k takzvaným bezpečným přístavům – místům, kde se příslušníci tajných služeb mohou setkávat se svými kontakty, či si odpočinout a načerpat síly.
Příkladem byl plán íránské zpravodajské služby MOIS na útok na konferenci opoziční organizace Mudžáhedín e-Khalq ve Francii. Jedním z organizátorů byl íránský diplomat působící v Rakousku – na mapování jeho činnosti se podíleli i čeští operativci.
Právě tento diplomat Assadolláh Asadi, který byl v roce 2017 zatčen a později v Belgii odsouzen k trestu odnětí svobody za přípravu bombového atentátu, předtím opakovaně cestoval i do České republiky.
BIS se podle svých zpráv v uplynulých letech zapojila i do vyšetřování dalších českých stop teroristických incidentů z minulých let – spojených právě s útoky na Íránce žijící v zahraničí, kritiky stávajícího íránského režimu.
Cesta do Prahy a odsouzený profesor
Informace zevnitř BIS potvrzují, že „příslušníci íránských speciálních služeb využívají pro práci v zahraničí nejčastěji diplomatické krytí při zastupitelských úřadech“.
Aktuálně má podle diplomatické listiny íránské velvyslanectví pět diplomatických pracovníků včetně velvyslance. Tím je od září 2022 Seyed Majid Ghafeleh Bashi.
O tom, že Íránci situaci v Česku dobře mapují, svědčí i případ íránsko-kanadského profesora teheránské univerzity. V Teheránu byl zatčen v květnu 2020 jen krátce poté, co se na pozvání českých neziskových organizací účastnil v Praze tréninkového programu v oblasti práva.
V únoru 2021 byl odsouzen k sedmi letům vězení na základě obvinění ze „spolupráce s nepřátelským státem“ a „ohrožení národní bezpečnosti“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
„Vojákovo srdce“. Válka může přivodit i trvalé změny ve struktuře osobnosti
Pohlídat si bezpečnost: co je nezbytné pro přežití společnosti, musíme umět chránit
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Velmi fandím statečným Íránkám a Íráncům v jejich těžkém boji za svobodu. Zúčastnil jsem se i demonstrací před velvyslanectvím Íránské Islámské Republiky s vědomím toho, že budu šmírován a zaevidován pracovníky ambasády a dokud ten současný islámsko-fašistický režim ajátolláhů nepadne, tak se do Íránu nepodívám. Měl jsem to štěstí se tam před lety podívat a už tehdy mi situace připomínala vzdáleně naše normalizační období 80.let. Peršané jsou velmi kultivovaní a vzdělaní lidé, navíc velmi pohostinní, přesto mi bylo jasně dáváno najevo abych si dával pozor na to o čem a s kým mluvím (takovéto drzý jazyk, brzy ruzyně), přesto mně odvaha a chuť komunikovat ze strany Íránců s cizincem z prohnilého a dekadentního západu velmi zasáhla u srdce. Írán je země prastaré, kulturní a vyspělé civilizace, která dala světu mnohé poznatky a vynálezy. Starověkou perskou civilizaci se svým zoroastriánstvím a náboženskou tolerancí zásadně pozměnil islám, ale ta šíítská větev islámu je v zásadě kupodivu tolerantní, více mystická, poutnická a srostlá s perskou identitou, než jak to vypadá ve finálním teokratickém diktátorském provedení ajátolláhů. Zcela určitě nebyla vláda Šáhinšáhů v perské historii nějakou rajskou zahradou, spíše vždycky tíhla k autokracii a tyranii, ale přesto dávala Íránu pozitivní impulsy včetně poslední vlády Šáha Pahlavího. Dnešní vláda ajátolláhovské teokratické diktatury je o mnoho horší a brutálnější než byla diktatura posledního Šáha. Zažil jsem tu zvláštní atmosféru v Íránu v roce 2012 a skutečně mi to připomínalo začátky konce normalizace v ČSSR v polovině 80.let. Když jsem měl skutečně jistotu, že mohu mluvit a moji íránští přátelé také, to se pak rozproudila neuvěřitelná paleta debat o všem možném a hlavně o tom zakázaném v Íránu ( tanec, západní hudba, filmy, literatura, dokonce i o sexuálních menšinách, staré zoroastriánské víře a konče zvědavostí, jak se daří v exilu Farah Dibě a princi Rezovi Pahlavímu). Bylo to neuvěřitelné. Mám Írán hodně hluboko v srdci po té návštěvě. Zajímal jsem se o něj už od dětství, ale osobní zkušenost je k nezaplacení.
Jinak na demonstracích proti ajátolláhovskému totalitnímu režimu bylo i pár Íránců, žijících v ČR. Někdo z ambasády nás též fotografoval docela dlouho a kamera tam byla také. No prostě, nejspíš vízum již nedostanu. Mám už v tomhle své životní zkušenosti s maoistickým režimem v Číně, kam již doživotně nesmím od r.2000 za spoluorganizování a účast na akcích na podporu Tibetu ( naštěstí se mi podařilo Tibet také 2x individuálně navštívit v 90.letech)
Iránci vyškolili našeho tlustého nevzdělaného chlapce a to je dobře pro něj i pro ČR.
Kdyby Izrael měl Koudelku, tak by izraelci o napadení Hamásem věděli až po 7 letech od napadení. Do té doby by nikdo nevěděl, kdo je napadl. Mít Izrael Koudelku, byl by ještě nejméně 7 let klid v pásmu Gazy. Koudelka by po 7 letech odhalil, že Izrael byl napaden agenty Čapigou a Myškinem. A to by ušetřilo mnoho životů na obou stranách.
OSA ZLA – Rusko, Čína a Írán
Rusko – ať dnešní putinovské nacistické či bývalé bolševické stalinistické, je největší okupant po skončení 2.světové války a anektovalo nejvíc zemí (Pobaltí, Královec, Karélie, Halič, Podkarpatí, Besarábie, Tuva, Kurily, Sachalin) a později intervenovalo a udržovalo okupační vojska v satelitních zemích východního bloku (NDR, ČSSR, MLR, RLR, BLR, MOLR), v Afghanistánu, Jižním Jemenu a nejnověji v Gruzii, Moldávii a nyní na Ukrajině.
Hned za nimi je maoistická ČLR se svou hanebnou anexí a okupací Tibetu, Východního Turkestánu, Vnitřního Mongolska a se svými krutými intervencemi v korejské válce, invazemi a útoky na sousední státy a podporou strašlivého genocidního polpotovského režimu v Kambodži.
Potencionální další silnou hrozbou je Írán a jeho fanatický teokratický režim, který má prsty v terorismu a destabilizaci Blízkého východu (Hizballáh, Hamás, různé fanatické islamistické milice atd.)
A k tomu ještě ty podporující menší obskurní a krutovládné režimy v KLDR, Myanmaru apod.
Stará osa zla Berlín-Řím-Tokio byla poražena v poslední 2. světové válce a její členové si prošli transformací a dnes jsou to silné a prosperující demokracie.
Nová osa zla Moskva-Peking-Teherán se stále více rozpíná a je čím dál nebezpečnější pro celý svět.
Proto je pro každého rozumného a kriticky přemýšlejícího člověka na místě si přát porážku a eliminaci putinovského nacistického režimu, maoistického režimu v ČLR a teokratického islamistického režimu v Íránu.