Alternativní média poslušně drží mikrofon Ficově vládě. Méně zpráv, zato větší zisk
Slovenská vláda Roberta Fica loni při nástupu k moci tvrdila, že bude při komunikaci upřednostňovat alternativní média, a to včetně uvolňování exkluzivních informací. Po roce se ukazuje, že pseudomediální platformy typu InfoVojna nebo Slobodný vysielač tak jako dřív především přebírají zprávy z mainstreamových médií. Na blízkosti k politikům ovšem i tak vydělávají.
Když chce slovenská vláda oznámit nějakou skutečně velkou věc, komunitní rádio blízké dezinformační scéně očividně není ten správný kanál. Ukázalo se to třeba minulý týden, kdy se ministr obrany Robert Kaliňák objevil na tiskovém brífinku v areálu bývalé východoslovenské chemičky Chemko Strážske.
Ministr tam společně se zástupci skupiny MSM Group českého zbrojaře Michala Strnada oznámil obří investici do výroby munice ve výši 350 milionů eur (téměř devět miliard korun). Na pultíku před ním při tom ležely mikrofony velkých slovenských komerčních televizí – Markíza, Joj, TA3 a za kamerami jejich statisícové divácké publikum.
Nedostatek kompetencí a kapacit na straně alternativních médií nepochybně vnímá i slovenská vláda, navzdory tomu, že sama kvazimédia využívá coby „držáky mikrofonu“ k udržování provozní teploty svých voličů.
Během východoslovenského výjezdu také Kaliňák na dotaz novinářů vysvětloval, že podpora zbrojního průmyslu, jehož výrobky míří i na Ukrajinu, není „podpora války“, ale „podpora obchodu“.
Ficova vláda se sice od začátku nahlas staví proti dodávkám zbraní Ukrajině napadené Ruskem, na pozadí této rétoriky ale i na Slovensku kvete zbrojní byznys, z něhož těží i zmíněné firmy české zbrojařské rodiny Strnadových. Té se připisují nadstandardní vztahy právě s Robertem Kaliňákem.
Vypořádat se se „škodnou“
Kaliňák si pro oznámení velké zbrojařské investice mohl vybrat i vysílání internetového rádia InfoVojna, kde byl hostem jen o pár dnů dřív. Je však pravděpodobné, že tamní posluchače by tím příliš nepotěšil.
InfoVojna se sice tváří jako zpravodajský web. Převzaté texty z klasických médií však kombinuje i s konspiracemi, viditelné je také proruské zaměření jeho obsahu.
Související články
Český exil pro slovenská média. Blízko svému publiku a mimo dosah zákonů Fica a spol.
Kaliňák tak v relaci na InfoVojně vysvětloval například to, proč zatím nepřišli o práci policisté vyšetřující politicky citlivé kauzy zasahující i vládní stranu Smer. Její šéf Robert Fico přitom čistky v policii avizoval hned při nástupu k moci a tvrdil, že policie se za minulé vlády stala nástrojem k potírání opozice, tedy i Smeru.
„Vím, jak to vypadá. Nevypadá to dobře, ale na rozdíl od těch před námi se snažíme jít podle zákona. Děláme všechno pro to, abychom se s tou škodnou vypořádali,“ uklidňoval posluchače InfoVojny Kaliňák.
Blízkost k politikům dodává těmto pseudomédiím zdánlivě relevantní obsah, který pak sama mohou monetizovat – ať už prodejem webové inzerce, reklamou na YouTube nebo žádostmi o přímý finanční příspěvek na účet od svých fanoušků.
Zároveň avizoval, že je připraven převzít se svou advokátní kanceláří obhajobu stíhaného extremisty Daniela Bombice. Ten má být pravděpodobně v příštích několika týdnech vydán z Velké Británie na Slovensko.
Stíhaný je za extremismus, pronásledování, pomluvu a elektronické obtěžování. Během pandemie covidu zveřejňoval osobní údaje policistů, lékařů i zaměstnankyň hygieny a nabádal své příznivce, aby je šikanovali. Objevily se také fotografie a videa, na nichž hajloval a potkával se s neonacisty.
Právě v online rozhovorech u Bombice, alias Dannyho Kollára, byly několikrát hosty i špičky Smeru – kromě Roberta Kaliňáka i Robert Fico. Hostem extremistovy talk show byl například i úřadující ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok z koaliční strany Hlas.
Vládci Telegramu
Pro politiky současné vládní koalice však nešlo o experiment, ale spíš o pokračování trendu. Fico se na extremistické publikum obrací systematicky od roku 2018, kdy po vraždě novináře Jána Kuciaka a protestech veřejnosti musel odejít z postu premiéra. Pandemie covidu tento trend ještě prohloubila.
Bombic byl navzdory trestnímu stíhání pro Fica a spol. atraktivní svým dosahem. Společnost Google však letos v červnu Bombicovi jeho youtubový kanál s téměř 80 tisíci fanoušky zrušila.
Podobné voliče vláda oslovuje i přes portály typu zmíněné InfoVojny. I zde je pro ni zajímavý potenciální dosah, nikoli jen přes samotné vysílání rádia, ale i přes přidružený účet na sociální síti Telegram.
Kanál Daniela Bombice má vůbec nejvíc sledujících ze slovenských profilů na Telegramu (zhruba 64 tisíc), InfoVojna je s 52 tisíci sledujících na druhém místě.
Infovojna po ruské invazi na Ukrajinu skončila mezi weby, které slovenský Národní bezpečnostní úřad zablokoval právě kvůli šíření lží a hoaxů o válce na Ukrajině. Webovou doménu proto stránka přestěhovala ze Slovenska na Belize.
Nadace Zastavme korupci ale upozornila na to, že ani dnes portál neplní (podobně jako řada jiných podobně orientovaných slovenských webů) své zákonné povinnosti. Podle zákona o vydavatelích by se web měl registrovat do evidence zpravodajských webových portálů na ministerstvu kultury. Nadace proto na několik podobných webů podala na ministerstvo podnět.
Háček je v tom, že ministryně kultury Martina Šimkovičová, která by o nich měla teoreticky rozhodovat, je coby bývalá moderátorka youtubového kanálu TV Slovan sama spojená s dezinformační mediální scénou. Malá část slovenských politiků tedy z alternativních médií přímo vzešla, ta podstatně výraznější se k nim později přimknula z pragmatických důvodů. A už zůstala.
Vydělají všichni
Jde o oboustranně výhodný obchod. Blízkost k politikům dodává těmto pseudomédiím zdánlivě relevantní obsah, který pak sama mohou monetizovat – ať už prodejem webové inzerce, reklamou na YouTube nebo žádostmi o přímý finanční příspěvek na účet od svých fanoušků.
Politici zase vědí, že oslovují svou cílovou skupinu voličů a nehrozí jim riziko kousavých otázek. Dostanou zkrátka prostor „šířit svůj pohled na věc“, případně „uvést mediální omyly na pravou míru“. Typickým článkem podobných webů je text se štítkem „video“, který obsahuje klip nahraný politikem na jeho sociální sítě a hrubou parafrázi jeho obsahu.
Čtenářům se tak podsouvá pocit exkluzivního materiálu a webové stránky nevypadají prázdně. Totéž platí o přebírání textů z jiných, mainstreamových médií.
Jiným příkladem je youtubový kanál Rozhovory s Mimi Šramovou. Jeho autorka není novinářka, ale bývalá vztahová poradkyně, která má díky historickým vztahům například s politiky Smeru nebo Slovenské národní strany přístup k velké části současné vládní koalice. A využívá toho v přátelských rozhovorech, které s nimi vede.
„Umožňuji svým respondentům vyjádřit jejich názory, které nekomentuji, necenzuruji, nehodnotím,“ citoval Šramovou loni server Aktuality.sk. Tehdy, krátce po volbách, také vyšlo najevo, že se youtuberka stala – aniž by o tom však informovala své diváky – asistentkou jednoho z poslanců vládní SNS Ivana Ševčíka. Ani v tom neviděla problém.
Pokud jde ale o obsah, stále se musí do značné míry spoléhat na klasická média, která za ně dělají standardní novinařinu, a jejichž zjištění pak alternativní scéna sdílí a leckdy také významově pootočí po svém.
Když se v posledních týdnech právě Slovenská národní strana stala středobodem přibývajících neshod uvnitř vládní koalice, pozvala si Šramová právě „svého“ poslance na rozhovor, kde obratem ujistil, že on ani jeho kolegové nechtějí vládu položit.
Také Miriam Šramová má nezanedbatelnou, zhruba 26tisícovou, základnu fanoušků na sociální síti Telegram. Bližší analýza obsahu tohoto kanálu, kterou provedlo Investigativní centrum Jána Kuciaka, ukázala, že i tato youtuberka přes Telegram zesiluje dosah konspiračních webů (například Zem a Vek) nebo prokremelských zdrojů (ruská ambasáda či kanál neČT24). Také Šramová od svých fanoušků za tento obsah žádá pod svými příspěvky finanční podporu.
Podle loňské analýzy portálu Infosecurity.sk se odhadované příjmy z reklamy mohou u nejnavštěvovanějších webů z této skupiny pohybovat v tisících až nižších desítkách tisíc eur měsíčně.
Až bude Markíza citovat InfoVojnu…
Podobných příkladů vzájemně výhodné symbiózy kvazimédií a politiků bychom na současném Slovensku našli řadu. Není pochyb o tom, že popularita alternativních médií za poslední rok výrazně posílila – měřeno alespoň letmým pohledem na stoupající čísla odběratelů telegramových kanálů a s tím i potenciálních příjmů pro jejich majitele.
Pokud jde ale o obsah, stále se musí do značné míry spoléhat na klasická média, která za ně dělají standardní novinařinu, a jejichž zjištění pak alternativní scéna sdílí a leckdy také významově pootočí po svém.
Tento nedostatek kompetencí a kapacit na straně alternativních médií nepochybně vnímá i slovenská vláda, navzdory tomu, že sama kvazimédia využívá coby „držáky mikrofonu“ k udržování provozní teploty svých voličů. A navzdory tomu, že alternativní média na Slovensku za poslední rok získala status, o jakém si dřív mohla nechat jenom zdát.
„Ty exkluzivní informace od ministrů a od vládních představitelů by měly jít alternativě,“ tvrdil ještě před rokem místopředseda Smeru a současný europoslanec Ľuboš Blaha s tím, že jednou „Markíza bude citovat Infovojnu“. Zatím je to ale stále spíš obráceně.
Tento text vznikl ve spolupráci s portálem Aktuality.sk a s podporou Mezinárodního tiskového institutu (IPI)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Jak vydělat na ekonomice pravdy, porazit shitstorm a žít s umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
31 komentářů
Slovenska politická scéna prošla během kalendářního roku obrovskou turbulenci. Zvítězila sociální demokracie ve dvou podobách a menší narodovecka strana p. Danka. Slovenský postoj k situaci na Ukrajině je přijatelný a zodpovědný. Minule vládní uskupeni bylo nepripravene a situaci nezvládlo. Příklon k Orbanove Maďarsku je historicky přijatelné a ukazuje nám naše chyby v minulosti. Naše politické smerovani by se mělo více orientovat na neutrální Rakousko, kde také probiha politicky neklid ve společnosti a liberálové dostávají náklaďacky. V amerických volbách, které se uskutečnilo do měsíce je silnou osobností kandidát na viceprezidenta p. Vance. To nic nemění na složitosti situace, kdyz je administrativa prezidenta J. Bidena ve vleku světových turbulencich na Ukrajině v Izraeli a Íránu. Nejsou dobrá demokratická řešení po ruce, jen turbulentni jevy.
Pseudomedia.
Zajímavý novotvar.
Čo že je to také Pseudomedium?
To je takové médium, které určité skupině vadí, tak ho „onálepkuje“? Nebo jak je to?
To je takové médium, které lže jak když lavrov mluví, a ty mu přesto věříš, plavčíku.
Proč se někdo furt montuje do Slovenska ? Demokracie platí i pro prohranou pol. stranu nebo už ne ? Vždyť nynější provládní česká media jsou daleko horšími, montují se do všech … Tady by se měla hledat morální špína ! Co za sprostoty předváděly tyto neobjektivní media+ ČT24 … před volbami s milionem chlípníků si nedovolili ani komunisti
Demokracie má pravidla soudruhu. A tvoje fantasmagorie na téma „daleko horší“ nic na těchto pravidlech respektive na důsledcích, když se ona pravidla porušují, jak to činí ficův trapný režim, nemění.
Ano, demokracie má svá pravidla. Mezi ně patří i to, že poražená vládní strana (která se navíc na tom Slovensku dostala k moci podvodem) předá moc vítězi voleb a odejde do opozice. A ne jak fašistická strana „Progresívne Slovensko“, která se snaží výsledek demokratických voleb zvrátit i za cenu atentátu na řádně zvoleného premiéra.
Ať si žijí na Slovensku podle svého nejlepšího svědomí. 😂
Vzpomínám si na vládu ANO Babiše a SPD Okamury (2018-2021). Zaměstnanci iDnes a Lidových novin, nikdy nenapsali o svém šéfovi nic negativního, byl to ideál člověka 😂, proto jsem je přestal navždy číst. 🙂
„Umožňuji svým respondentům vyjádřit jejich názory, které nekomentuji, necenzuruji, nehodnotím,“
Tohle je takové univerzální mediální zaklínadlo všech dezinformátorů a poloretardů. Úplný opak toho co má žurnalistika za úkol…tedy kriticky hodnotit události, zasazovat je do kontextu, odhalovat slabá místa v argumentaci, poukazovat na nepřesnosti, nebo vyloženě lži a ve finále pomáhat veřejnosti chápat probíhající děje…samozřejmě nejčastěji ve vztahu k mocenským elitám. Politikovi, či úředníkovi by mělo být ouzko, pokud je pozván do nějakého pořadu či na rozhovor, protože tam musí primárně dostávat kousavé a nepříjemné otázky a ne aby si tam dělal píárko!!! Pokud je někdo držák mikrofonu co hladí dotyčného po srsti, pak to s novinařinou nemá nic společného.
Nesmysl. Existuje zpravodajství, které má být co nejvíce (v rámci reálných možností) objektivní. Potom existují komentáře, které už mohou odrážet preference komentujícího.
A problém našich „veřejnoprávních“ médií je ten, že nejsou s to tyto dva žánry oddělit. Takže místo objektivních informací se k nám linou ryze subjektivní názory jakýchsi politicky prověřených nevzdělaných hlupáků. V principu horší stav, než jak to bylo za komunistů.
Problém je poze ten, že nedokážeš odlišit svoje dojmy od reality.
Co uvádím, jsou učebnicová fakta, ale to je za horizontem vašich znalostí.
Co to znamená pseudomediální platforma? To autor opomenul vysvětlit. Infovojna koncentruje zajímavá videa, která popisují různé slovenské reálie. Takže tyto videa fakt na Markíze nenajdete – např. sérii Teraz takto s Ankou Žitnou. Je očividné, že autor o dění na Slovensku moc toho neví. Kolik prostoru má na Markíze třeba Ľuboš Blaha nebo politolog Chmelár ? Politicky pronásledované z doby éry Lipšice, také slovenský mainstream opomíjel.
Poměrně čtené jsou Hlavné správy, ty opomenul. Také bulvár Topky. Minimum čtenářů má podle mne Sme a Denník N.
Proč by měla Ficova vláda podporovat média, která vyzývala a vyzývají k jejímu svržení neústavní cestou a k atentátům na její členy?
Proč by si měl A. S. Pergill/Šimůnek přečíst pořádně ještě jednou celý článek Votěcha Bergra a ukázat na místa, kde Votěch Berger žádá podporu médií vyzývajících ke svržení vlády Roberta Fica neústavní cestou a k atentátům na její členy? No nejspíše proto, aby nevypadal jako hlupák, který se nenaučil číst.
Autor tato média oslavuje a lituje, že jsou, vzhledem ke svým „zásluhám“ v nemilosti.
.
MMCH, ověřil jsem si těch vašich „800 km elektromobilem“ (pod jiným článkem, kde je diskuse již uzavřená). Nebylo to 800. ale cca 750, jeli po rovině a na silnicích s minimem provozu, u řízení se střídalo pět odborníků na „superúspornou jízdu“ a jeli v průměru něco málo přes 50. Takže téze, že takovým autem nemusíte dojet z Brna do Prahy po D1 a v reálném provozu na jedno nabití není tímto nijak dotčena.
Ale Pergille/Šimůnku, že lžete až se hory zelenají a slušní lidé červenají je tu o vás už všeobecně známo, ale neměl byste tento rys své povahy dávat až tak okatě najevo. Citujte Pergille/Šimůnku konkrétně tu pasáž článku, ve které Vojtěch Berger žádá podporu médií vyzývajících ke svržení vlády Roberta Fica neústavní cestou a k atentátům na její členy a konkrétní pasáž článku, ve které autor taková média oslavuje. Pokud toho nejste schopen, pak se alespoň už konečně naučte číst. Stejně tak nejste schopen přečíst správně ani udávaná čísla. Ve svém posledním příspěvku, ve kterém jsem zabýval dojezdem elektromobilů, jsem udával číslo 600 km. S dojezdem 800 km by měly problém už i ty nejběžnější prodávané automobily tankující benzín. Ty vaše bláboly se vám Pergille/Šimůnku už nekontrolovaně potulují vaší vaší lebeční dutinou a provádějí vám v té lebeční dutině pořádný chaos. Že si toho vaše okolí ještě nevšimlo.
Vzhledem k tomu, že k „odstranění Fica všemi prostředky“ vyzývala veškerá média vyjma alterantivních, tak s tímhle důkazem nejsou problémy, ani se zdůvodněním, proč Fico podporuje skutečně demokratická média.
Vy se stále držíte Pergille/Šimůnku pravidla, že já o voze a vy o koze. Vy jste ve svém 8. 10. 2024 (16:50) nepsal nic o veškerých médiích vyzývajících k odstranění Fica všemi prostředky. Obvinil jste autora článku pana Vojtěcha Bergra, jako by měl žádat podporu médií vyzývajících ke svržení vlády Roberta Fica neústavní cestou a k atentátům na její členy. Tak bych tedy já vás rád vyzval Pergille/Šimůnku, abyste konkrétně sdělil, ve které že pasáži článku Vojtěcha Bergra jste něco takového vyčetl. Já jsem v článku takovou pasáž nenalezl a vy podle všeho také ne. Tudíž bych vás chtěl požádat, abyste přestal na adresu pana Vojtěcha Bergra vznášet taková zhovadilá obvinění. Něco takového si pište na Parlamentních listech. Ty téměř nečtu, tak tam mi to vadit nebude.
Alternativní média poslušně drží mikrofon Ficově vládě. a naší vládě ho tak asi drží poslušně KDO?????
Tak tak pravda jest, na to nám snad odpoví nick pavel z provládních soudruhů
Pokud vyhrají volby Babiš s Okamurou a komunisty, pak ten mikrofon budete držet určitě vy Lobo.
Ján Štrasser: Život na tekutých pieskoch, rozhovory s Martinom M. Šimečkom, vydal N Press s. r. o. v Bratislavě v roce 2024, strana 242:
Ján Štrasser:
Sme ako národ mentálne vybavení žiť v liberálnej demokracii?
Martin M. Šimečka:
Nie sme. Zjemním to: ešte nie sme. Pád komunistickej totality nás k nej nasmeroval, potom nás Mečiar od nej odklonil, počas Dzurindovej vlády sme sa k nej opäť priblížili, na rozdiel od domácej politiky bola vtedy naša zahraničná politika kompatibilná s euroatlantickým Západom.
Ján Štrasser:
Dlho nám to však nevydržalo.
Martin M. Šimečka:
Áno, k moci sa dostal Fico a Slovensko opäť začalo upadať. Lebo smerovláda bola postavená na komunistických génoch a v koalícii so Slovenskou národnou stranou aj na slovákštátnych. V roku 2020 bola šanca vrátiť sa k budovaniu liberálneho Slovenska, no v čase, keď sa rozprávame, teda tri a štvrť roka po voľbách a štyri mesiace před tými predčasnými, sme ako štát opäť v hlbokej hodnotovej kríze.
Ján Štrasser:
Čím to je? Sme krajinou hodnotových ruptúr?
Martin M. Šimečka:
Áno, ale tie sú aj dôsledkom toho, že slovenský národ počas celej svojej existencie nebol schopný zo svojho stredu vygenerovať plnohodnotné politické elity. Intelektuálne a kultúrne našťastie áno, bez nich by sme už hádam ani neboli. Nedostatok kvalitných politických elít však veľmi sťažuje, možno až znemožňuje hodnotovú ukotvenosť voličského elektorátu a k moci sa potom dostávajú populisti až zločinci.
Soudruh Šimečka, pocházející z prominentní komunistické rodiny, se snaží udělat ze Slovenska to, co bylo za mládí jeho rodičů. A Slováci o to většinově nestojí.
Martin M. Šimečka pochází z rodiny disidenta, kterým byl jeho otec Milan Šimečka a který si za komunismu prošel i vězením, na jehož následky i zemřel. Že by režim Milana Šimečku zavřel kvůli tomu, že byl prominentním komunistou? A kdyby pocházel opravdu z prominentní komunistické rodiny, pak právě takový kádrový profil by právě vám, jako bývalému dlouholetému členu a funkcionáři KSČ, který dokonce rozhodoval o přijímání nových členů do řad KSČ, vadit neměl. Takový kádrový profil by měl vadit spíše mně. Třeba se někdy dozvím něco více o tom, z jaké komunistické rodiny pocházíte vy. Vím jen, že z vás se zcela určitě ani v šedesátých, ani pozdějších letech na rozdíl od Milana Šimečky žádný disident nestal.
Ono těch elitních komunistů, co je napřed soudili a poté rehabilitovali (některé in memoriam), bylo dost.
Jenže disident pan Milan Šimečka mezi nimi nebyl. Jedná se tedy o jednu z vašich mnohých lží.
Skeptiku:
Opět naivně blábolíte nepravdy. Přitom se to dá ověřit na první pokus. Z článku o soudruhovi Milanovi Šimečkovi na Wikipedii:
„… Byl členem Komunistické strany Československa a na uvedených školách vyučoval marxistickou filosofii.
Léta 1970 byl pro své ideové postoje přinucen opustit univerzitní půdu a pracovat v manuálních profesích …“
Takže sorry, kovaný komunista z 50. let, který se v roce 1968 přidal k té straně, která prohrála. A jablko nespadlo daleko od stromu, protože progresivismus je jedna z neomarxistických filosofií.
Jenže vy jste Pergille/Šimůnku ve svém 17. 10. 2024 (13:28) psal zcela jasně o souzení a pak rehabilitování elitních komunistů (některých in memoriam). Pan Milan Šimečka mezi nimi rozhodně nebyl. Tak že pokud tu někdo blábolí nepravdy, jste to právě vy. Akorát že ty nepravdy neblábolíte z naivity, ale zcela záměrně. Abyste své blábolení nepravd alespoň trochu zakryl, volíte svou oblíbenou metodu blábolení o koze, jestliže se jedná o voze. Na jiném místě jsem vám už napsal, že lžete až se hory zelenají a slušní lidé červenají. Vy se určitě červenat nebudete.
Ján Štrasser: Život na tekutých pieskoch, rozhovory s Martinom M. Šimečkom, vydal N Press s. r. o. v Bratislavě v roce 2024, strana 244:
Ján Štrasser:
Po roku 1989 sa komunisti premenovali na Stranu demokratickej ľavice, z tej sa vyvinul Smer – sociálna demokracia, tak že naše politické spektrum má svoju ľavicu, nie?
Martin M. Šimečka:
Komunizmus zdiskreditoval ľavicu ako takú. Ak myslíš na Fica a jeho kumpánov, tak to nie je nijaká ľavica. Dať ľuďom prácu a jedlo? Pardon, nie dať, len sľúbiť? A pritom negovať slobodu a ľudské práva, devastovať životné prostredie, pohŕdať intelektuálmi a odborníkmi, útočiť na slobodné médiá, žonglovať s národnou identitou, vulgarizovať spoločenský priestor.
Je mi líto, ale:
– svobodu a lidská práva negují progresivisté, tedy lidé jako M.M. Šimečka
– devastace životního prostředí je jednoznačně jejich dílem (různých šimečků), protože (mj.) zvyšují skleníkový efekt procpáváním tzv. „OZE“, zaváděním elektromobilů apod.
– lidmi, jako je M.M. Šimečka je opravdu nutno pohrdat, bez ohledu na to, že se prohlašují za „intelektuály“
– pokud vím, tak Fico neútočí na svobodná média, ale na média, která proti svobodě bojují veškerým svým, naštěstí omezeným, vlivem
– „žonglování s národní identitou“ … to by musel soudruh upřesnit, co tím myslí, aby se to dalo exaktně hodnotit
– „vulgarizace společenského prostoru“ – a co jiného M. M. Šimečka či M. Vašáryová (a další ze stejné líhně) dělali svými výzvami ke svržení řádně demokraticky zvoleného premiéra „všemi prostředky“ (tedy i atentátem)?
Tak tedy hory se po vašem 23. 10. 2024 (12:16) určitě zelenat budou Pergille/Šimůnku, jen k tomu červenání se vás nepřiměje, ani kdybyste se zavinul do sovětské vlajky.