Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter.com, zdroj

Aleš Rozehnal: Odstoupení od memoranda o lithiu je vyvrcholením trapnosti lživé předvolební kampaně

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner zaslal australské společnosti European Metals Holdings výpověď memoranda o těžbě lithia u Cínovce. Uvedl, že výpověď memoranda měla formu prohlášení o jeho neplatnosti.

Takový krok je mimořádně trapným završením lživé předvolební kampaně, která z memoranda o porozumění (jež Česká republika uzavřela se zmiňovanou australskou společností v říjnu 2017) udělala takřka hlavní téma.

Právně nevynutitelná vůle

Pokud si totiž prostudujeme text mnohokrát diskutovaného memoranda o porozumění, zjistíme, že se jedná o standardní dokument tohoto typu. Tedy, že vyjadřuje vůli jednat v budoucnu společně.

Používá se v případech, kdy strany nechtějí přijímat právní závazky a nechtějí uzavírat smlouvu, která by byla právně vynutitelná. 

Jedná se o formálnější podobu takzvané gentlemanské dohody, což je neformální a nezávazná dohoda mezi stranami, která ani nemusí být vyjádřena slovy. Může se jednat o pouhé společné srozumění vyplývající z konvencí nebo etikety. Svojí nezávazností se odlišuje od smlouvy v právním slova smyslu.

Skutečnost, že memoranda o porozumění nejsou právně závazná, vyplývá i z jejich textací, která neobsahují žádné vynutitelné povinnosti stran. A tak tomu je i v případě memoranda o porozumění týkajícího se lithia na Cínovci.

Česká republika a australská společnost v něm shodně konstatují, že budou podporovat průzkum nových výskytů lithiových rud a podporovat jejich těžbu a zpracování, podporovat výrobu konečných výrobků, podporovat spolupráci apod.

Zároveň deklarují, že chtějí projednat a prozkoumat budoucí spolupráci v oblasti těžby lithia. Nic víc v memorandu obsaženo není, jak si lze snadno ověřit.

Co by Madoff neukradl

Nynější premiér Andrej Babiš před volbami na podzim 2017 označil toto memorandum za „krádež ČSSD za bílého dne“ a v tomto duchu vedl i předvolební kampaň.

Společně s některými komunistickými poslanci tvrdil, že na základě dokumentu hrozí České republice mezinárodní arbitráž. Z těchto důvodů požadoval zrušení platnosti memoranda, které zároveň označil za neplatné.

Koncem ledna 2018 však Andrej Babiš přišel s modifikovaným tvrzením, že memorandum je nesmyslné a neplatné s tím, že případných soudních sporů ani arbitráží ze strany australské společnosti se neobává. Zároveň ale vláda dala za úkol ministru Hünerovi dojednat právní nezávaznost dokumentu.

Všechna výše uvedená protichůdná a často nesmyslná prohlášení dokazují, že kauza memoranda o lithiu byla pouze předvolební kampaní založenou na lžích.

Z textace memoranda i právní laik pozná, že se jedná o právně nezávazný dokument, který zcela jistě nemůže vést k uplatnění nároků australské společnosti v rámci sporu založeného smlouvou o ochraně investic.

Stejně tak je zřejmé, že na základě tohoto memoranda by nedokázal nic „ukrást“ ani zřejmě největší zloděj v historii Bernard Madoff.

Koneckonců Babišova mimořádná obava z mezinárodní arbitráže z října 2017 se už v lednu 2018 přeměnila na jistotu o neexistenci této hrozby.

Neplatné podání ruky?

Další nepravdivou informací používanou v kauze memoranda byla střídavá prohlášení o jeho platnosti či neplatnosti. Dokument typu memoranda o porozumění totiž nemůže být ani platný ani neplatný, tak jako například nemůže být platné nebo neplatné podání ruky, pozdrav nebo dopis.

Kategorie platnosti je aplikovatelná pouze na právní jednání. Právní jednání je platné, pokud splňuje všechny formální a obsahové náležitosti, které právní řád pro takové právní jednání vyžaduje. Memorandum o porozumění však není právním jednáním a je dokumentem, který stojí mimo právo.

Navíc, pokud by memorandum bylo neplatné, jak také prohlašoval Andrej Babiš, není zcela zřejmé, kde se brala jeho podzimní obava z mezinárodní arbitráže, která bezpochyby nemůže být zahájena na základě neplatného dokumentu.

Konečně poslední absurditou je tvrzení Andreje Babiše a ministra Tomáše Hünera, ale vlastně celé vlády, že memorandum je neplatné, ale zároveň je třeba dojednat jeho zrušení, respektive právní nezávaznost.

Pokud by totiž bylo neplatné, není třeba ho rušit, protože rušit je možno pouze něco, co existuje. Je zřejmé, že aktivita dotčených politiků týkající se „zrušení“ memoranda je pouze fíkovým listem, který má zastřít nesmyslnost jejich předvolební kampaně.

Vyvrcholením trapnosti celé kauzy je výpověď memoranda ve formě prohlášení o jeho neplatnosti. Jednostranné prohlášení s platností či neplatností žádného dokumentu nepohne ani o píď. Tím méně dokumentu, který ze své povahy nemůže být ani platný, ani neplatný.

Pokud je navíc neplatný, jak tvrdí ministr Tomáš Hüner společně se svým šéfem, není zcela jasné, proč plýtvá svůj drahocenný čas na jeho výpověď, což je jednostranné právní jednání, kterým se mohou ukončit pouze platné závazky.

Podle Andreje Babiše tedy na základě memoranda České republice hrozí mezinárodní arbitráž, ale současně se případných soudních sporů ani arbitráží neobává.

Stejně tak je memorandum neplatné, ale současně je potřeba dojednat jeho právní nezávaznost. A nakonec je memorandum neplatné, ale současně ho ministr vypovídá formou prohlášení o jeho neplatnosti.

Asi nejen v Austrálii výše popsaná absurdita povede k závěru, že podomní prodejce předraženého nádobí pro důchodce je proti České republice vlastně férový smluvní partner.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

33 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Už před volbami to Babiš s komunisty domlouval, protože Kováčik pro něj tu schůzi, tři dny před volbami nadšeně zorganizoval! No a za odměnu jsou pro komunisty Faltýnkem prosazené posty ve sněmovně i ten Ondráčkův!

 2. Nemec napsal:

  Než stačí Babiš se svou vládou objet republiku, tak by měla ČSSD vydat Sborník lží Andreje Babiše

  Tak to vypadá, že v České republice vítězí lži Andreje Babiše. Tyto lži se dostávají do veřejného prostoru hlavně přes televizní vysílání. Jak je možné, že ředitelé televizí beztrestně pouští do veřejného prostoru lži? Jak dlouho ještě budeme v televizí poslouchat lži a sledovat vola s kozou ?

  • jan rich napsal:

   To bude tak dlouho,dokud Vaše lži předčí lži různých televizí.Rada pro Vás:Na bedně vpravo dole je gombík a jeho otočením se dostanete do slastné oblasti jiného kanálu.Sledovatelnějšího.
   Apropo-reklamy na ČT ve formě sponzorů pořadů Vám nevadí?Mně ano a všeobecně nedodržování počátků dle programu kvůli reklamám ještě víc.Peníze jsou holt až na neurčitém místě.

 3. Weber napsal:

  Velice dobrá analýza zdánlivého „blábolismu“ politiky „nepolitika – makače“ A. Babiše a jeho poddaných ministrů. Dovolím si citovat z článku toto >… je pouze fíkovým listem, který má zakrýt nesmyslnost …..< , jakápak nesmyslnost, vždyť naopak má cílený smysl oblbnout neukotvené (jednoduché) voliče ke spontánnímu odevzdání svého hlasu svému spasiteli před kradnutím! Stejná rétorika a účinná jako v agitaci s 30,- kč poplatky u lékaře v někdejší propagandě ČSSD. Pak, že hloupost se nedá skvěle vytěžit. Včera se objevil další skvělý tah A. Babiše ( v jazyku šachistů silný tah) nejen na slabší a neukotvené dušičky, ale také "ťafka" komunistickému sebevědomí a rozpínavosti – to aby věděli, kdo je tady šéf. Šéf Babiš dal najevo svou nespokojenost s volbou "mlátičky" Ondráčka do čela komise GIBSu a zavelel ke korekci, kdo má trochu smyslu pro realitu, tak pozoruje, že kobra má hlad (na voliče) a nejen se slunečními paprsky v zádech se vydala na lov. Pokud takové tahy má A. Babiš dopředu promyšlené, tak smekám, je to opravdu ďábelské počínání a výsledky budou také! Neboť z toho by vyplývalo, že A. Babiš počítá prioritně s předčasnými volbami a k tomu si připravuje socialisty i s jejich pátou kolonou ( Hamáček, Zimola a další) ke konečnému řešení socialistické otázky! Stařík z Hradu mu k tomu přispívá již dávno nejen radou, ale i pochopením a moudrý lid nepochybně bude souhlasit, neboť, jak známo, on má rozhodující slovo (dobře promyšlené)! Takže vzhůru ke prosperitě nejen s lithiem a voliči na lopatě (dobře zpracovanými komoditami), ale i výživnými články od "psích" autorů!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Tleskám.

  • jan rich napsal:

   To není analýza,ale objednaný tištěný vzdor a podpora těm,kteří si jsou vědomi,že vítězství Babiše by bylo jejich umíráčkem.
   Ústupek Babiše v případě Ondráčka není jeho slabostí,ale státnická rozvážost pro zklidnění situace.V každém případě je to ale faul na pana Ondráčka,který byl zvolen demokraticky.Do dneška jeho přítomnost ve výboru pro kontrolu GIBS nikomu nevadila.
   A pokud počítáte s předčasnými volbami-tam to přeci konečně Babišovi spočítáte.

 4. David Kitching napsal:

  Good article. Please excuse my use of English but I am not a Czech speaker. I used Google Translate to read this.

  I am a small shareholder in EMH, with some of my pension invested there, as anyone anywhere in the world can be. I am suffering greatly from the collapse in the EMH share price. This has been caused by Mr Babis political manoeuvrings, which have destroyed confidence among investors and generated a myth in the marketplace that the Cinovec project might never go ahead.

  The misinformation that is spread by a media owned by people with vested political interests is a very similar process to what has happened in the UK with regard to brexit in the UK. And in both cases it is the ordinary people who are mislead and who will suffer negative consequences.

  The Cinovec Lithium deposit extends across the border into Germany. There, the mining is being carried out by a Canadian company called Bacanora. They have been fast processed to a mining licence, and even the local community have lowered taxes in order to help make the project happen because they want the jobs. In Serbia, there is another Lithium deposit being mined by the global mining corporate Rio Tinto who enjoy the full support of the Government. In Portugal, another lithium deposit has been discovered, and again, progress there is rapid and is supported by the government.

  Meanwhile, the car manufacturers in Europe, who need the lithium, are already signing deals with suppliers. BMW have signed a ten year supply agreement with another Australian company.

  All of these other deposits are now racing ahead of the Czech Republic even though we once had an advantage because the Czech deposit is the largest.

  It is the nature of the mining industry that nations with expertise in this sector (Australia and Canada especially) implement mining projects in countries all over the world. No one is complaining about resources being ‚stolen‘. This is nonsense. And the Czech Republic have already cost EMH in terms of their share price and also delayed the project. Investment into the project and agreements with offtake customers are slow or delayed because neither investor or customer is willing to proceed while this political uncertainty persists. Such investment would represent external inward investment into the Czech Republic and would initiate a huge new industry there. Not just mining but all of the peripheral support services and the technologies required in support of the electric vehicle revolution. The CR is shooting itself in the foot.

  The rejection, or confusion, about the MoU is puzzling. To me it contains nothing but good. A desire to process the ore in the Republic as well as cooperate and support on all fronts. Instead of obstructing EMH in their progress, the government should be working with them to fast track licences, coordinate with other relevant industries (such as He3da and Skoda), and get the ball rolling as quickly as possible.

  The problem is that the truth as is described in this article needs to appear in the Czech popular media, otherwise how will the general public become aware of this trick that is being played by wasting such a huge opportunity simply to try and win their voting support?

  Thank you for reading.

  • JP1 napsal:

   Great comments, I agree with everything written.

   I am a small share holder of EMH too and agree that this article needs to appear in the Czech popular media, so the general population are aware of what they could potentially miss out on.

  • jan rich napsal:

   Majn frend,tady Czech respublica.Nado govoriť ne austrijski.Gib slovanisch zobak.Welcome.

 5. Miro napsal:

  Autor by se měl seznámit s anglosaským právem. A co takhle kategorie „tichý souhlas“, tak bohatě využitý v arbitráži s Diag Human. Memorandum bylo českou stranou oficiálně, písemně prohlášeno za neplatné, a to je nanejvýš předvídavé. On už teď ten australský pseudo těžař nemůže jednoduše mávat memorandem při snaze uzavírat budoucí obchody s odběrateli lithia, lákat potenciální investory a tak nebetyčně zvyšovat své budoucí investiční očekávání.

  • Olin napsal:

   Což ale znamená, že na to doplatíme my, Miro, pokud těžař nemůže lákat investory. Kdo potřebuje investory, ne-li Česká republika, které v zemi leží to lithium?

   • jan rich napsal:

    Oline,doba,kdy získat dodavatele na jakoukoliv stavbu byl porod,je už za námi.Vyhněte se místům,kde půjde o těžbu lithia.Mohl byste být semlen.

 6. Jan Kružík napsal:

  Účel byl splněn – socani skončili ve volbách jak sedláci u Chlumce a vo to go – zapomeňte.
  Že je Babiš komediant a lhář, to dávno víme, jen se divím, že voliči mu to baští ostopéro;-))

  • jan rich napsal:

   Vlastní názor nemáte?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    A Vy máte vlastní názor? Zatím jen jste většinou papouškoval a obhajoval šéfa Babiše.

 7. Karel napsal:

  Už to tady sice bylo zmíněno, byl bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil jaký je rozdíl mezi dopisem, který podepsal ministr Bojar, adresovaný p. Šťávovi ohledně krevní plazmy a na jehož základě vznikla doposud neukončená arbitráž mezi Diag Human a ČR a memorandem o lithiu. Považoval jsem tu mimořádnou schůzi týden před volbami jako kudlu do zad soc. demokracii, ktereou využilo ANO a KSČM. Při právní úrovni, vlastně nejen právní, našich poslenců podepsání tohoto memoranda ministrm Havlíčkem svědčí o naprostém diletantismu vedení soc. dem. vlastně celé tehdejší vlády. Vláda byla sice rozložena a p. Babišovi to svolání přšlo vhod.

 8. Petr V. Brok napsal:

  Kdysi bylo i podání ruky v našich krajích závazným právním aktem. Vymahatelným.

  • jan rich napsal:

   Souhlasím,že podání ruky u nás bylo závazným aktem.Ale ne vymahatelným.Osoba,která závazku nemohla dostát,odcházela z tohoto světa.My už na tom nelpíme,byla by nás méně než polovina.

 9. petrph napsal:

  Obávám se že rozbor v článku je nedostatečný. Takto by memorandum fungovalo pouze v tom případě, že by existovalo zcela samostatně –
  a mezi subjekty neexistoval žádní právní vztah.
  Ale ten právní vztah tu už existuje, a další do budoucna vyplývá ze zákona.
  Protože už dřív povolil stát v té oblasti výzkumné vrty na potvrzení existence ložisek. Předpokládám že toto povolení drží European Metals. A co je horší, baňský zákon říká, že ten kdo prováděl tyto výzkumné vrty, má přednostní právo na povolení těžby… Takže právně – stát European Metals tu těžbu povolit musí. Jistě, budou do toho mluvit ekologové, bude potřeba povolení řady úřadů, udělá se i nějaká studie, ale venkoncem, bude muset. Takže – když si v souvislosti s těmito právními informacemi znovu přečteme ono memorandum, zjistíme že ty obecně znějící fráze mohou znamenat velice mnoho – právě ze strany podpory státu, jak vydávání povolení, a další. Nebo se mýlím?
  Předem se omlouvám pokud jsem nějakou informaci uvedl špatně, rád se nechám opravit. „

 10. PM napsal:

  Proč jsem se stal ze životního optimisty rázem pesimistou.
  Protože jsem doufal, že není možné, aby monstra vyhrávala volby.
  A stalo se. Ale Andrej Babiš, je silně podceňován. Je prostě konec, ani demonstrace nepomohou. Andrej, ať se stane cokoli, vše otočí ve svůj prospěch, to vidíte, jak rychle reaguje a mění podle nálad ve společnosti svoje vystupování. A ČT už mu sekunduje a měkne, jde jim o existenci, mám nepříjemný pocit, že se něco děje, jsou mnohem opatrnější, snaží se příliš o vyváženost a to nás zabije.
  Chybí protiváha k Barrandovu Primě a Nově. DVTv se sice snaží, ale není tím médiem pro ovlivnění tupého stáda, aby se to, odvrátilo od zloby a nenávisti, šířené Okamurou Klausem st a jeho kamarádem Zemanem. Tady Na HP je to sice hezké počtení, vidím, že je v redakci, mnoho vzdělaných lidí, kteří umí krásně psát a okomentovat situaci, v souladu s tím jak to podvědomě cítím. Děkuji.
  Ale proč A.B. stále stoupají preference, kde je ta chyba. Kam zmizelo polistopadové nadšení ze svobody. Proč to nejcennější mizí, a to ještě v době, kdy se máme naprosto luxusně. Co bylo zanedbáno? Nebo opravdu není možné se demokratickým způsobem dobrat pravdy a zbavit se populistů, oligarchů a komunistů? Jsme opravdu jen tupé stádo a pastýře si zasloužíme, je ale naprosto nechutné, že je to právě Bureš. Výhra Zemana zabetonovala mé pesimistické nálady. Už ani Praha nás nezachrání.

  • petrph napsal:

   Víte – odpověď na Vaší otázku je složitá, a rozhodně nezní „přišlo monstrum Babiš a zašlapalo tady demokracii“ .
   Bohužel, současná situace je spíše výslednicí dlouhých, stále se zhoršujících se politických procesů, které probíhaly už v době, kdy jak píšete, tu byla nějaké „polistopadové nadšení ze svobody“. Protože třeba o „blbé náladě“ mluvil už pan Havel blahé paměti
   Zkuste si povzpomínat jenom jak probíhala vláda Nečas – Kalousek, kolik bylo tehdy protestního hnutí, a jak skončila. Protože – jestli snad výsledky policejní akce proti ní v roce 2013 byly později z hlediska právního formalismu prakticky anulovány, tak tvrdá fakta o politické amorálnosti zůstala..A když budete vzpomínat dál, tak zjistíte že řadu kroků (třeba vyhazování řídících pracovníků státních institucí) dělaly už předchozí vlády, v přesvědčení že na to mají v demokracii svaté právo..Dalo by se uvádět řada dalších příkladů.
   Na což samozřejmě, postupně a stále silněji reagovali voliči – a silné (a běžné) demokratické strany ztrácely podporu u voleb. Patrně už trvale, protože ty strany už ani nedokázaly a nedokáží tu důvěru zase získat.
   Takže, ti voliči, zleva zprava (v rámci nějakého demokratického konsensu) vlastně už nemají koho volit. Sice můžem něco křičet o pravdě a lásce, ale volič se bude ptát „tak by tedy ukažte nějakou konkrétní stranu, nějaké její lídry a poslance, kteří „mají skutečně ty čisté ruce a je garance, že budou ve vládě dělat jen to co před volbami slíbili“…
   Dalo by se doplnit spousta dalších věcí, ale naději na nějaké rychlé řešení té hluboké krize nevidím. Třeba proto že společnost je rovněž hluboce rozpolcena přesně podle přísloví „sytý hladovému nevěří“ – s tím že ta „sytost“ může mít řadu alternativních výrazů.
   A vlastně bych ani rychlé řešení nedoporučoval, jak vidno na Ukrajině moc s i tím Majdanem nepomohli, spíš naopak, situace se ještě zhoršila..

   • PM napsal:

    Tohle všechno vím, nejsem úplně zaslepený, je mi jen opravdu líto, že vyháníme čerta ďáblem, kterého se zbavit nebude velmi pravděpodobně už ani možné. A že nebyl jiný výběr, s tím nesouhlasím. Jsme opravdu stádo reagující na podnět všici kradnů. Že tato jednoduchá hesla, od člověka, který k majetku přišel právě za jejich vlád, budou účinná, je pro můj ubohý mozek prostě nepochopitelné. Měl jsem idealizovaný pohled na naši demokracii, a teď prostě trpím, 33% podle posledního průzkumu pro Babiše je děsivé číslo a nejspíš dále poroste, vždyť volební kampaň ANO stále trvá.
    Je mi líto času, který se ztratí, než bolestivě procitneme, jestli tedy vůbec. Bojím se omezování informací a dalších nedemokratických kroků. Tomu člověku jde o všechno a nezastaví se před ničím, to stojí za zamyšlení ale stádu je to fuk.
    Vždyť teď jim ukážeme, ale komu? No přece zloději Kalouskovi a nebudu další jmenovat.

    • petrph napsal:

     Ano, sama o sobě těžká otázka proč získal tolik hlasů právě Babiš a nikoliv jiný politický subjekt (třeba očištěná? ODS pod panem Fialou). Jenom Babišovou klamavou rétorikou (jak i zde na HP zmíněno) ani prostředky vloženými do voleb, ani jeho médii to být nemusí, protože to všechno už patří do legitimních prostředků politického boje a propagandy, a i další politické subjekty ,měly (a měly si na to sehnat prostředky) dělat rovněž.
     Nikoliv nutně stejně – to je na tom právě to nejtěžší, určit tu správnou strategii jak oslovit voliče…
     Jinak, pokud se bojíte omezování informací, k tomu už dochází stejně v rámci politické korektnosti , halt musí hledat člověk informace jinde než z politických projevů a oficiálních médií. K řadě nedemokratických postupů docházelo rovněž i předtím. A kdyby Babiš zašel až moc daleko, je tady Ústavní soud aby mu to zablokoval..
     A pokud jde o to „komu chce pan Babiš zatopit“,.. justice už měla být nezávislá na politické moci dávno. A jestli v něčem je, tak strašně pomalá. Počítám že do příštích voleb nebude odsouzený v base ani Babiš (kvůli Čapímu hnízdu), ani Kalousek (kdyby ho teď obvinil), ani třeba Sobotka (za OKD), budeme moc rádi když tam bude dr.Rath…..

  • jan rich napsal:

   Pane,v Česku je možné všechno.Jsem rád,že Babiš bourá zavedená monstra po r.1989.Od počátku byla spolu s ekonomickými mafiemi pijavicemi na našem vývoji.Ale nevzdávají se.Jde jim o život.Proto se všichni dosud na monstrech závislí spojili v bitvu o své bytí.A Babiš dostává pořádně zabrat.To,co je ostatním přehlíženo,je u Babiše téměř hrdelní zločin.Nevzdává to,fandím mu.Se mnou těch 33% preferencí.Nemáš to jednoduché,vydrž.Už kvůli Kalouskovi.

 11. jan rich napsal:

  Udělala dobře vláda v demisi,že memorandum o těžbě lithia prohlásila za neplatné.Už pro stín,který na ČR dopadl po nevinném dopisu ministra Bojara.Stín na nás hozený Diag Humanem je těžký 10 miliard Kč.Proto si myslím,že od vládnoucí ČSSD to byla v říjnu 2017 zcela zbytečná komplikace příštím vládnoucím garniturám a možná zištný krok.
  Autor rádoby právním hodnocením memoranda vyzdvihuje jeho nezávaznost a neškodnost.Ve skutečnosti jen využil další záminky k hanobení Babiše a hnutí ANO.
  U věrohodnosti pro svět klepl autor hlavičku na hřebíček.Podomní prodejce by připravil zákazníka o tisíce,Česká republika dle Vás o memorandum nulové hodnoty.Proto se jednání s podomním prodejcem musí dít na významnějším,férovém podkladu.Jde-li podle Vás o zneuctění serioznosti ČR jejími ministry,pak ten hanobící je jednoznačně na straně ČSSD.Lehkovážným podpisem mohl dát české lithium všanc drancujícím.

  • Weber napsal:

   Člověče, to jste byl v Alpách lyžovat, nebo co? Už jsme tady usínali nudou, vítejte zpátky!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Aby Vám „jan rich“ bylo jasno, o co jde v kauze lithium : „Firma Geomet podala v souladu s příslušným zákonem na Ministerstvo životní prostředí postupně čtyři žádosti o stanovení průzkumného území pro ložisko Cínovec. Ta první žádost o průzkumné území Cínovec byla podána 1. 10. 2009 společností Geomet na Ministerstvo životního prostředí. Žádost o stanovení průzkumného území Cínovec II byla podána na Ministerstvo životního prostředí 14. 2. 2011.
   Žádost o stanovení průzkumného území Cínovec III byla podána na Ministerstvo životního prostředí 21. 6. 2016. A žádost o stanovení průzkumného území Cínovec IV byla podána 13. 2. 2017, rovněž na Ministerstvo životního prostředí. Všechny žádost o stanovení průzkumného území pro ložisko Cínovec byly podány na územní odbor Ministerstva životního prostředí Ústí nad Labem, který také všechny žádosti posuzoval a vydal v této věci příslušná rozhodnutí. První rozhodnutí o stanovení průzkumného území Cínovec pro společnost Geomet bylo územním odborem vydáno 20. 6. 2010 s platností do 31. 6. 2014. Rozhodnutí vydal ředitel územního odboru, čili první rozhodnutí je rok 2010. Druhé rozhodnutí o stanovení průzkumného území Cínovec II pro společnosti Geomet bylo vydáno územním odborem Ministerstva životního prostředí Ústí nad Labem 24. 11. 2011 s platností do 31. 7. 2014. Třetí rozhodnutí o stanovení průzkumného území Cínovec III pro společnost Geomet bylo vydáno územním odborem Ministerstva životního prostředí Ústí nad Labem 23. 9. 2016 s platností do 31. 10. 2021. Čtvrté rozhodnutí o stanovení průzkumného území bylo vydáno 18. 4. 2017 s platností do 30. 4. 2022. Čili všechna tato čtyři rozhodnutí byla vydána územním odborem Ministerstva životního prostředí v Ústí nad Labem. Během tohoto období se na Ministerstvu životního prostředí vystřídali celkem tři ministři. V případě prvního rozhodnutí byl v té době ministrem Pavel Drobil z ODS, v případě druhého rozhodnutí byl v té době ministrem životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS, v případě toho třetího rozhodnutí byl ministrem životního prostředí Richard Brabec z ANO a v případě čtvrtého rozhodnutí byl ministrem životního prostředí Richard Brabec z ANO. Čili to jsou ta základní rozhodnutí, kterými byl zahájen ten zákonný vztah mezi společností Geomet a státem. Právě na základě správních rozhodnutí, která byla učiněna územním odborem životního prostředí v Ústí nad Labem“.
   „Drobilem vystavené povolení doběhlo v roce 2014 a o jeho prodloužení se nepostaral nikdo jiný, než Richard Brabec z ANOšéfe, takto další ministr životního prostředí“.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Dodatek k informaci pro ůjan rich“ : Přednostní právo těžby má podle zákona vlastník povolení k průzkumu.

 12. Karel napsal:

  Zdravím,
  konečně to pan Rozehnal sepsal tak , jak to přesně je.

  Mimo jiné z právně báňského legislativního hlediska budou Australané prostřednictvím Geometu s.r.o. dál postupovat za účelem otvírky ložiska… Musí-což je zcela legitimně a i morálně v pořádku-postupovali a postupují dle platného zákona a vyhlášek. Přišli s myšlenkou, rizikem, investicemi a ted se jím závidí…
  Jsem také pro stav, ať bohatství státu zůstane co nejvíc v našich rukou, ale takto protiprávně a hystericky situaci zneužít pro politické cíle je do nebe volající …
  A navíc už investovali nepřehlédnutelné náklady . Místo aby se s nimi jako těžaři spolupráce rozvíjela, zásoby se propagovali pro průmysl v Evropě a se zřetelem co nejvíce pro ČR dále vyzískat, tak tuhle politickou trapasárnu v naší republice vypustit byla a je totální ostuda…
  Nechť státní podnik Diamo řekne ,zda mělo a má o těžbu zájem, investice a odborníky.

 13. jan rich napsal:

  Chtěl jsem ještě reagovat na některé příspěvky,ale nebylo mi to umožněno.Soudržnost antibabišovců je veliká.Ploďte dál.

 14. PM napsal:

  Zase je tu naše čecháčství.
  Když z kauzou lithium Bureš vyrazil mezi prostý lid před volbami, tak jsem mu to málem i zbaštil a připisoval mu kladné body, je prostě schopný.
  Ovšem po dalším hledání, jsem opět odhalil jeho manipulativní lži. Mimo jiné zdroje i díky hlídacímu psu.
  Voliči Bureše stále přiživujte svoje přesvědčení a lásku k vůdci, na Barrandově, Primě a Nově. Braňte naše lithium, které se za dobu než DIAMO kopne do země, stane nepotřebnou slídou. Už vidím ty hordy investorů, jak se hrnou do tak nejistého projektu.

 15. Oliva73 napsal:

  Zcela s Vámi souhlasím. To memorandum není tak neškodné, jak se nám snaží namluvit. Nikdy jsem navíc neviděl žádné smysluplné vysvětlení, proč Havlíček v demisi memorandum podepisovat. Pozdější „vytěžení“ tématu ve volbách soupeři ČSSD mu muselo být jasné.

 16. Ignác Pravdomluvný napsal:

  Memorandum zruseno nebo ne – kdyz nekdo nekdy tezit bude, budou to Australane protoze maji (podle ceskych zakonu) prednostni pravo k tezbe az do roku 2025

  Dohoda mezi Českou republikou a Austrálií o vzájemné podpoře a ochraně investic
  psp.cz/eknih/1993ps/tisky/t0787_00.htm
  mfcr.cz/cs/legislativa/dohody-o-podpore-a-ochrane-investic/prehled-platnych-dohod-o-podpore-a-ochra

  Nejake zajimavosti: hotcopper.com.au/asx/emh/ .. nejvetsi australske diskusni forum pro akcie a investice

Přidávání komentářů není povoleno