Aleš Rozehnal: Kolaborace bez prospěchu. Jak se Miloš Zeman s Čínou opět mýlí
KOMENTÁŘ. Prezident Miloš Zeman poskytl serveru Seznam Zprávy rozhovor, v němž mimo jiné zkoušel vysvětlovat i svoji vstřícnou politiku vůči Číně. Je z toho zjevné, že by exprezident Zeman mohl klidně začít psát svou další knihu o tom, jak se mýlil v politice.
Co že to Miloš Zeman řekl? Prohlásil, že „u Číny došlo na rozdíl třeba od Maďarska, kde čínské investice jsou velmi výrazné, k tomu, že někteří naši vedoucí představitelé začali provádět politiku tzv. dvou Čín… A Čína, která je po Německu ve vztahu k investicím náš druhý nejdůležitější obchodní partner, vůči nám značně ochladla“.
Tak si to rozeberme.
Nic na zelené louce
Je pravda, že Maďarsko se chová k Číně mimořádně servilně. Zablokovalo například vydání společného komuniké Evropské unie, které ostře odsuzuje porušování lidských práv v Číně, a vyhýbá se kritice čínské eskalace vojenského napětí v Jihočínském moři.
Nicméně i přesto není možno říct, že čínské investice jsou v Maďarsku „velmi výrazné“. Celkový objem čínského kapitálu nedosahuje v Maďarsku ani 4,4 miliardy USD, což představuje přibližně 4 % celkových přímých zahraničních investic v zemi.
Pro srovnání, Japonsko nebo Korejská republika investovaly v Maďarsku podobné částky, zatímco německé investice se pohybují kolem 29,6 miliardy USD.
Tvrzení, že „Čína je po Německu ve vztahu k investicím náš druhý nejdůležitější obchodní partner“, je jak z kategorie pohádek o placaté Zemi.
Čína stále zdaleka nepatří ani mezi nejdůležitější obchodní partnery Maďarska. Podíl Číny na celkovém maďarském vývozu činil v roce 2020 pouhých 1,72 %.
Stejně tak nemá Zeman pravdu ani ohledně ochladnutí čínských investice ve vtahu k České republice.
Když v roce 2016 podepsal prezident Zeman, předseda Senátu Štěch, předseda Poslanecké sněmovny Hamáček a předseda vlády Sobotka ostudné prohlášení čtyř, které obsahovalo ujištění, že Tibet je součástí Číny, a Česká republika přivítala čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za masivního porušování práv českých občanů, nebyly čínské investice do České republiky nijak oslnivé.
V uvedeném roce činily necelých 500 milionů USD a další rok ještě o polovinu méně. Do konce roku 2017 daly dohromady necelou miliardu USD.
Navíc je třeba konstatovat, že většina těchto investic nebyla skutečnými investicemi na zelené louce, ale akvizicemi, které pro Českou republiku přinesly pouze to, že několik miliardářů ještě o něco více zbohatlo.
Nejvíce zahraničních přímých investic do České republiky pochází z Německa, dále z Nizozemska, Lucemburska, Rakouska nebo Francie.
Servilita k velkému Pekingu
Více než Čína zde investovala dokonce i Jižní Korea a čínské investice jsou v celkovém objemu investic celkem zanedbatelné.
Tudíž tvrzení, že „Čína je po Německu ve vztahu k investicím náš druhý nejdůležitější obchodní partner“, je pak jak z kategorie pohádek o placaté Zemi.
To, že servilita k čínskému totalitnímu režimu nijak nesouvisí s objemem čínských zahraničních investic, vyplývá i z přehledu zemí, kde Čína investuje nejvíc.
Na prvním místě jsou to Spojené státy americké, které rozhodně nejsou vůči Pekingu podlézavé. Následovány jsou Velkou Británií, Švýcarskem a Kanadou.
Naopak příklad České republiky z roku 2016 a Maďarska jsou důkazem, že kolaborantství ekonomické ovoce nepřináší.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
29 komentářů
Co je to platné, když naši spoluobčané s nulovou orientací v čemkoliv uvěří komukoliv cokoliv, hlavně když dělá dojem , který popsala jedna s fanynek takto. Pan prezident Zeman je tak moudrý až to je nad naše chápání.
Soudruh Zeman byl a je doposud jeden ze dvou největších sedmilhářů v politice. Tím druhým je Babiš a pořadí je opačné. Babiš je ještě větší luhár než Zeman a stejně jako on se nerad omlouvá za své lži a udělá to jenom když musí.
S těmito lživými manipulacemi začal M.Z. již 25.11.1989 na Letenské pláni v Praze.
Když chtěl Kellner do Ruska, stal se z Klause podlézač Putinovi a Medveděvovi, když potřeboval Čínu, začal Zeman podlézat Číně. Oba to jsou oportunisté a narcisti. Vypovídá to víc o nás, zejmena u přímé volby
Je pravdou, že Klaus i Zeman byli a jsou rusofilové, ale Klaus to nedělal tak okatě jako Zeman, který jak se říká lezl Putinovi do zádele – projevem toho bylo prominutí ruského dluhu z dob Sovětského svazu- což bylo 100 miliard Kč . Tuto akci provedl v roce 2001 k Putinnově jmenování prezidentem Ruska a Zemanovi sekundoval v té době Klaus jako předseda Parlamentu.
Máte pravdu sámo. Je jen velmi smutné, že si nevzpomínám, že by proti tomuto odpuštění sovětského dluhu tehdy novináři nebo televizní stanice zaprotestovali. Novináři toto odpuštění dluhu většinou buďto přešli mlčením, nebo s ním vlažně souhlasili.
Patrně by ČR byla dál, kdyby lidé nevolili prokazatelné lháře (kdy cca 50% jejich výroků není pravda) Zemana, Klause, Babiše, Okamuru. Navíc jsou to psychopati. Politická elita! Ve světě je na tom stejně Trump.
Zapomněl jste jmenovat Fialu,Staňuru ,Jurečku a další hvězdy naší hvězdné pěchoty.
Nezapomněl, protože takové nehorázné lži tito pánové nevypouští. Nebo snad ano? Máte zdroj, který to dokládá?
Čínská automobilka BYD oznámila stavbu továrny pro Evropu v Maďarsku, u Dzegedu. Jedná se o největšího konkurenta Tesly. Probíhá nějaká obdobná investice u nás?
My máme u nás 2 velké fabriky, které se zabývají výrobou elektromobilů – jedna je v Kolíně a druhá v Nošovicích. Čína jako taková nikdy neinvestuje v zemích, kde nejsou nové technologie. Tyto technologie Čína okopíruje a fabriky postaví v Číně, protože potřebují práci pro Číňany a navíc mají doma levnější pracovní sílu než v ČR.
Zeman uvažoval dobře. Na kterém průmyslovém zboží zakoupeném v ČR není uvedena země výroby P.R.C., i když se oficiálně jedná o německý výrobek? Nebylo by lepší kupovat přímo v Číně a neplatit Němcům.
Se slovem „kolaborace“ by se
mělo zacházet uvážlivěji.
To je pravda. Stejná kolaborace probíhala za Babiše, když se celá jeho vláda opakovaně lámala v pase paletě roušek.
V případě Zemana i Klause se nedá o ničem jiném hovořit. Oba dva jmenovaní se chovali vůči Rusku i Číně jako patá kolona v EU a nevedlo to k žádnému zisku ČR, ba naopak ke ztrátám v ekonomice.
já myslím že by se v tomto případě nemnělo používat vůbec.Spíše najivita,nebo hloupost.po návštěvě čínského prezidenta u nás se na jejich ambasádách a u obchodních zastupitelů v zemích evropy tvořili malem fronty.Každý chce s Čínou obchodovat a návštěva jejich prezidenta v ČR byla jen obchodním kalkulem.Žádná země nemůže nabidnout to co Čína,Špičková logistika,stovky milionů pracovitých a vzdělaných lidí,k tomu nenasytný trh jeden a půl miliardy lidí,takže vývoz,dovoz na té nejvyšší urovni.Co k tomu dodat,nic
Chybou je, že z Číny se k nám vozí jenom šunty a a žádné špičkové výrobky za přijatelnou cenu.
tak u Zemana, a vlastne i u Klause, je to tak ocividne, ze to je naprosto na miste…jak nechutne podlezal treba putinovi kdyz hovoril o likvidaci novinaru, nebo medvidkovi pu v cine to bylo k zbliti…proste ruskocinsky agent Mlha a agent Klaus tak budou zapsani v historii a po zasluze!
O to nepochopitelnější je, že oba byli zvoleni za prezidenty na dvě volební období. A ten druhý dokonce v přímé volbě českými voliči. Řekl bych, že i to je k zblití.
Že jsem si k tomu našel jeden odborněji vedený článek na
https://www.asiaskop.cz/analyzy-komentare/jaka-je-realita-ceskeho-obchodu-s-cinou-a-tchaj-wanem
Kde jsou uváděna trochu jiná čísla . A taky taky docela důležitá věta
“ a to nepočítáme české komponenty, vyvážené (do Číny) v německém a evropském zboží (tzv. reexporty). “
Lidově řečeno, přímo o české montovny Čína nestojí, takové a ještě levněji a jednodušej si může postaviť i doma :)))))
Ovšem v závěru článku je uvedená jedna důležitá věta kterou by si měli zvlášť žurnalisté nezávislých médií doslova vytesat na zeď
„…je však dobré doplnit, že Čína nám investice neslibovala, to byla sdělení českých politiků.“
Takže – z tohoto pohledu vlastně ani tak nejde o zmíněné kolaborantství (antož pravidla mezinárodní diplomacie jsou složitá a citlivá), ale právě o to co konkrétně čeští politici sami sdělují a přes ta média občanům.
A z tohoto pohledu potom má být role těch médií naprosto stejná, ať je u vlády kdokoliv. Miloš nebo Andrej, Petr nebo Pavel. .
Omlátit těm politikům právě ve svých médiích každou vyřčenou nepravdu doslova o hubu. Všem politikům a hned, po tom projevu..
Ale potom zpětné odhalování lží penzisty a staromilce Zemana asi není to nejdůležitější, Spíš naopak, i ten vztah s Čínou ukazuje že nejsme takový pupek světa, jak se to pokoušejí lidem dnes tvrdit dnešní vládní politici – ale za té podmínky že oni za nás budou vysílat „ty správné signály“ :)))))
Slušelo by se dodat, jak jsou na tom přímé investice z nikoli lidové verze Číny, tedy z Tchaj-wanu. Mnohonásobně menší země tady investovala více než komunističtí miliardáři. Po soudruhovi si zůstalo akorát korýtko pro luftjardu ve slavii.
Rozehnal nekulturně a jednostranně ideologizuje. Nadávka do kolaborantů je nekulturní a účelová. Obviňování z „kolaborantství“ je hloupé. Podle Rozehnala spolupráce s Čínou a snaha s ní vycházet je v případě Zemana „kolaborantství“ a v případě Bidena „nepodlézání“. A co spolupráce s vycházení se Saúdskou Arábií a Izraelem? Kde první je feudální despocie a druhý okupant a budovatel okupačních osad. To má být i Havel a dnes Pavel a Fiala nařčen z kolaborantství tímhle hloupým Rozehnalovským způsobem?
Chybou je, že z Číny se k nám vozí jenom šunty a a žádné špičkové výrobky za přijatelnou cenu.
Zdá se, že nevíš, kolik bije. USA a Izrael se spojili se Saudskou Arábií z pragmatických důvodů, mají společného nepřítele a tím je Irán, který je za Hisbalahem v Libanonu, za Hamásem v Palestině a za Húsii v Jemenu, kteří útočí iránskými zbraněmi na obchodní lodě, které vezou ze Saudské Arábie ropu a tekutý zemní plyn. Takové národy, které založí svoji existenci na teroristických útocích, si nezaslouží nic jiného než brutální útok na útočníky – civilisté musí počítat s tím, že za každý útok přijde drtivý protiútok a musí se schovat někde pod zemí aby přežili.
Ti civilisté by se neměli pouze schovat, ale měli by i přestat tyto teroristy podporovat nebo dokonce volit, jak se před lety v pásmu Gazy stalo.
Zeman, Zeman …pátrám kdo to je, jako bych to jméno už někdy zaslechl…
Jenom nechápu Elona ,že se tam cpe ,taková zaostalá
země která půjčkami drží spoustu firem v USA!
Prozatím americké banky a investoři drží půjčkami a svým kapitálem čínu. Jenže chování soudruha si jaksi svobodnému podnikání nenahrává, takže z číny peníze horem pádem odtékají.
Trochu si připomeňme historii: v r. 2012 Čína na Varšaském summitu (za ČR tam byl tehdy ještě Nečas) založila se zeměmi střední a východní Evropy iniciativu 16+1. Rozhodně nejsem jediní, kdo se nechce nechat koupit Čiňany jako Afrika: nejhlasitěji práskla dveřmi spolupráce Litva, ale i ta uznává politiku jedné Číny.
https://sinopsis.cz/sinopis/16-1/