Čínský prezident Si Ťin - pching ma návštěvě v Praze v březnu 2016. Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Aleš Rozehnal: Kolaborace bez prospěchu. Jak se Miloš Zeman s Čínou opět mýlí

Napsal/a Aleš Rozehnal 7. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Prezident Miloš Zeman poskytl serveru Seznam Zprávy rozhovor, v němž mimo jiné zkoušel vysvětlovat i svoji vstřícnou politiku vůči Číně. Je z toho zjevné, že by exprezident Zeman mohl klidně začít psát svou další knihu o tom, jak se mýlil v politice.

Co že to Miloš Zeman řekl? Prohlásil, že „u Číny došlo na rozdíl třeba od Maďarska, kde čínské investice jsou velmi výrazné, k tomu, že někteří naši vedoucí představitelé začali provádět politiku tzv. dvou Čín… A Čína, která je po Německu ve vztahu k investicím náš druhý nejdůležitější obchodní partner, vůči nám značně ochladla“.

Tak si to rozeberme.

Nic na zelené louce

Je pravda, že Maďarsko se chová k Číně mimořádně servilně. Zablokovalo například vydání společného komuniké Evropské unie, které ostře odsuzuje porušování lidských práv v Číně, a vyhýbá se kritice čínské eskalace vojenského napětí v Jihočínském moři.

Nicméně i přesto není možno říct, že čínské investice jsou v Maďarsku „velmi výrazné“. Celkový objem čínského kapitálu nedosahuje v Maďarsku ani 4,4 miliardy USD, což představuje přibližně 4 % celkových přímých zahraničních investic v zemi.

Pro srovnání, Japonsko nebo Korejská republika investovaly v Maďarsku podobné částky, zatímco německé investice se pohybují kolem 29,6 miliardy USD.

Tvrzení, že „Čína je po Německu ve vztahu k investicím náš druhý nejdůležitější obchodní partner“, je jak z kategorie pohádek o placaté Zemi.

Čína stále zdaleka nepatří ani mezi nejdůležitější obchodní partnery Maďarska. Podíl Číny na celkovém maďarském vývozu činil v roce 2020 pouhých 1,72 %.

Stejně tak nemá Zeman pravdu ani ohledně ochladnutí čínských investice ve vtahu k České republice.

Když v roce 2016 podepsal prezident Zeman, předseda Senátu Štěch, předseda Poslanecké sněmovny Hamáček a předseda vlády Sobotka ostudné prohlášení čtyř, které obsahovalo ujištění, že Tibet je součástí Číny, a Česká republika přivítala čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za masivního porušování práv českých občanů, nebyly čínské investice do České republiky nijak oslnivé.

V uvedeném roce činily necelých 500 milionů USD a další rok ještě o polovinu méně. Do konce roku 2017 daly dohromady necelou miliardu USD.

Navíc je třeba konstatovat, že většina těchto investic nebyla skutečnými investicemi na zelené louce, ale akvizicemi, které pro Českou republiku přinesly pouze to, že několik miliardářů ještě o něco více zbohatlo.

Nejvíce zahraničních přímých investic do České republiky pochází z Německa, dále z Nizozemska, Lucemburska, Rakouska nebo Francie.

Servilita k velkému Pekingu

Více než Čína zde investovala dokonce i Jižní Korea a čínské investice jsou v celkovém objemu investic celkem zanedbatelné.

Tudíž tvrzení, že „Čína je po Německu ve vztahu k investicím náš druhý nejdůležitější obchodní partner“, je pak jak z kategorie pohádek o placaté Zemi.

To, že servilita k čínskému totalitnímu režimu nijak nesouvisí s objemem čínských zahraničních investic, vyplývá i z přehledu zemí, kde Čína investuje nejvíc.

Na prvním místě jsou to Spojené státy americké, které rozhodně nejsou vůči Pekingu podlézavé. Následovány jsou Velkou Británií, Švýcarskem a Kanadou.

Naopak příklad České republiky z roku 2016 a Maďarska jsou důkazem, že kolaborantství ekonomické ovoce nepřináší.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)