Aleš Rozehnal: Kandidát na ústavního soudce Simon je symbol arogance justice
Kandidát na soudce Ústavního soudu Pavel Simon je považován za odborníka na náhradu škody způsobenou občanům státem. Vzhledem k tomu, že se na tuto oblast specializuje v rámci své práci na Nejvyšším soudu, je také tvůrcem judikatury a sjednocuje justiční praxi okresních a krajských soudů. Již sama tato skutečnost by ho měla z kandidatury na ústavního soudce zcela diskvalifikovat. Vysvětlím proč…
Pokud jsou určitá rozhodnutí českých soudů skutečně navýsost skandální, jsou to právě ta ve věcech náhrady škody způsobené státem. Ať již nezákonným rozhodnutím či nesprávným úředním postupem.
Související články
Do vazby hned. Soud se státem o odškodnění za nezákonný postup pak ale trvá roky
Odškodnění za škody z doby nouzového stavu stát plošně odmítá. S podnikateli se soudí
Mým případem začala nebezpečná cesta kriminalizace politických rozhodnutí, říká Vladimír Mlynář
Soudce Pavel Simon se specializuje mimo jiné na odškodnění za nezákonná trestní stíhání. Na nevinného občana má takové stíhání závažné sociálně-psychologické následky. Stigmatizuje ho a ohrožuje jeho postavení mezi dalšími důvěře se těšícími občany.
Kombinace poškozeného sociálního statusu a nutnost být vystaven ataku státní moci zanechává podezřelého ve velmi zranitelné pozici.
Pokud se však občan po zproštění obžaloby domnívá, že se mu stát omluví a prošlé útrapy mu odškodní, mýlí se.
Zneužívání státní moci
Naprosto běžnou praxí je snaha soudů hledat jakoukoli záminku neposkytnout náhradu škody či zadostiučinění žádné, a když už ho poskytnout musí, poskytnou ho ve výši, která je spíše urážlivá.
Soud klidně obžaloby zproštěnému občanovi tvrdí, že se mu nepodařilo prokázat, že přišel o práci, zakázky, rodinu a přátele v důsledku jeho mnoholetého nezákonného trestního stíhání.
Není výjimečné, pokud soud rozhodne, že nezákonným trestním stíháním byla sice poškozena čest nevinného občana, ale že si jeho čest cení na několik málo desítek tisíc korun. Pokud se takový případ dostane k Nejvyššímu soudu, bývá postup nižších soudů posvěcen.
Jestliže by se chtěl Ústavní soud stát skutečně institucí hodnou tohoto jména, měl by se zaměřit na omezení arogance a zneužívání státní moci vůči občanům. Soudce Pavel Simon je však symbolem této arogance.
Ústavní soud by měl důsledně postihovat případy, kdy například finanční úřad „zaklekne“ na korporaci či jednotlivce a tím ho zlikviduje. Měl by také ukončit praxi směšných a pohrdavých kompenzací za nezákonná trestní stíhání.
Jen tak se dosáhne toho, aby se lidé byli ochotni podrobit se autoritě zákonů, dodržovat a akceptovat jejich nařízení, a to dokonce i tehdy, když jsou pro ně nevýhodná, kontroverzní nebo nepopulární.
Souvislost jistě imaginární
Postoje některých státních orgánů k právu připomíná chování hospodského šizuňka, který se samolibým, vítězným rádoby šibalským úsměvem tvrdí hostovi, že do gramáže řízku se započítává i hmotnost trojobalu a že nikde není psáno, že steak nemůže být z kližky.
Stejně tak se chová soud, který obžaloby zproštěnému občanovi tvrdí, že se mu nepodařilo prokázat, že přišel o práci, zakázky, rodinu a přátele v důsledku jeho mnoholetého nezákonného trestního stíhání.
Soud ještě udiveně konstatuje, že souvislost mezi jeho podlomeným duševním a fyzickým zdravím a nezákonnou činností státu, je naprosto imaginární.
Vláda práva nemůže existovat bez respektu veřejnosti k zákonům. Pokud nebude veřejnost respektovat zákony, bude své chování podřizovat mimozákonným normativním systémům a své spory řešit mimo oblast práva, což vede k desintegraci společnosti.
Pokud však zákony nerespektuje ani moc výkonná a za jejich porušení soudy ukládají státu urážlivě směšné sankce, je obtížné takový respekt požadovat po veřejnosti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Aleš Rozehnal: Mohou čeští politici legálně lhát?
Exposlanec Wolf na útěku. V seznamu Interpolu chybí, snaha o jeho vydání z Paraguaye trvá
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Česká justice je Augiášův chlív a bude potřeba opravdu drsný zákrok, či série takových akcí, aby se z ní vykřesalo něco podobného demokratické justici.
Jistěže se do jejího současného stavu promítají i chyby z minulosti, kdy byli tolerováni justiční vrazi jak z dob rakousko – uherské, tak i německé okupace a vrazi z komunistických soudů. Jejich nelikvidování je v podstatě hlavní příčinou současného stavu.
Pan Rozehnal má sice naprostou pravdu, jenomže v tom je ta hrůza grotesktnosti. Pokud nebude pan soudce Simon jmenován soudcem US, ale zůstane na své pozici soudce NS, bude tyto nesprávné rozsudky vydávat dal. Pokud by to chtěl někdo s patřičnou pravomoci zmenit, musel by ho i z NS
vyhodit.
Jinými slovy, a opakuji to zde často, právo je jenom jedno, jeho státem uznávaný vyklad má být taky jen jeden a ten mají správně vykládat jak všichni soudci všech stupňů, tak ale i vládní politici aj úředníci taky na všech stupních. A kdo z nich ne, tak už za to by měl být potrestán.
Ale bez toho, pokud zůstávají a rozhodují a soudí špatně dál, tak jen to že na konci je božský (jediný a ten naprosto správny) US, ktery (když se občan
bude vytrvale tak 5let soudit odvolávat) vyda zase jiný rozsudek dle jiného výkladu, to už je spiš finále té právní frašky, u které nikdo do posledního výstupu netuší jak skončí..
Nepřipomíná to minulou bolševickou praxi ?
Pokud vedoucí stranik udělal „průšvih „, byl tzv „uklizen nahoru“.
Je asi nezbytné zprecizovat obsah termínů: nezávislost soudců, politická odpovědnost ústavních činitelů..
Ono je nutné to rozlišovat podle druhu toho průšvihu.
Pokud šlo o ekonomický průšvih, soudruh jistě mohl dostat šanci jinde, aj výše.
Zatímco v případě politického pomýlení „. tak strana neznala bratra, a ten soudruh už přestal být „řídicí kádr…“
Autor článku poukázal na problém kompenzací škod způsobených státem, zejména v souvislosti s trestním stíháním, které nedopadlo odsuzujicím rozsudkem a které nesprávně nazývá nezákonné. Trestní stíhání zahajuje policejní orgán a garantem zákonnosti je státní zástupce, který je může zrušit, což se také běžné děje. Trestní stíhání se zahájí, pokud na základě dosud shromážděných důkazů vyplynula vyšší míra pravděpodobnosti, že dotyčná osoba trestný čin spáchala, teprve soud rozhodne o vině, přitom platí zásada, že v pochybnostech se postupuje ve prospěch pachatele. Mnohdy se tak trestná činnost nepodaří prokázat nade vší pochybnost a obžalovaný odsouzen není. Předešlé trestní stíhání však na základě toho nelze označit za nezákonné, stát měl totiž povinnost takto podstupovat. Tím nezpochybňuji, že v některých případech skutečně nevinný člověk neutrpěl značnou újmu a měl by na odškodnění mít nárok. Vedle toho je samozřejmé, že stejné odškodnění se vztahuje i na toho, koho se nepodařilo odsoudit, přestože čin spáchal. V této souvislostí je třeba pamatovat také na osobu poškozenou, oběť trestného činu, která se málokdy dočká odpovídajícího odškodnění. Článek především nevysvětlil, z jakého důvodu není soudce Simon vhodný kandidát ÚS, pouhá skutečnost, že se této problematice věnuje u NS takovým relevantním důvodem být nemůže.