Aleš Rozehnal: Dvojí kvalita „stejných“ potravin je protiprávní
Laboratorní testy opět prokázaly, že v rámci Evropské unie existuje jev, který je označován jako dvojí kvalita potravin. To znamená, že potraviny, které jsou prodávány pod identickým označením a balením, mají různé složení podle toho, kde jsou prodávány.
Zákazníci, očekávající že potravina prodávaná pod stejným označením bude mít stejné složení a tedy i stejnou kvalitu v rámci celé Evropské unie, jsou tedy oklamáni. V různých zemích se liší tyto potraviny ve složení a kvalitě ingrediencí.
V souladu s pravidly?
Existuje tak dvojí standard pro kvalitu potraviny, přičemž kvalitnější potraviny se prodávají ve starých zemích EU a méně kvalitní v nových zemích EU.
Danou otázkou se zabývala i Evropská rada, která konstatovala, že dvojí kvalita je sice faktem, ale že rozdílnost ingredience, zejména kvalita a množství je na produktu vyznačena a že je tedy toto označení v souladu s pravidly Evropské unie. Uznala ale, že je tento problém nutno řešit.
Odhodlání Evropské rady řešit problém je chvályhodné, ale rozhodně nelze souhlasit s jejím závěrem, že praktika dvojí kvality potravin prodávaných pod stejným označením je v souladu s pravidly Evropské unie.
Praktiku dvojí kvality potravin je totiž nutno označit jako nekalou. Označit méně kvalitní potraviny navenek stejně, jako potraviny s vyšší kvalitou, je jednoznačně jednáním nekalosoutěžním.
I když je na obalu méně kvalitní potraviny uvedeno její skutečné složení, jde stále o klamání spotřebitele (i když uvedení skutečného složení je vlastně upozorněním na to, že označení potraviny je klamavé).
Odpovědnost výrobce i prodejce
Při posuzování, zda totožné označení potravin rozdílné kvality může oklamat zákazníka, je nutno přihlížet k vzdělání a chápavosti průměrného zákazníka.
Průměrný zákazník sice nevěnuje údajům o složení potraviny zvláštní pozornost, není však zákazníkem hloupým či nedbalým. Jedná se sice o zákazníka, který je plně svéprávný a jedná na vlastní odpovědnost, jenže dvojí kvalita potravin je klamavou obchodní praktikou, protože opomíjí uvést závažnou informaci, kterou v dané souvislosti průměrný zákazník potřebuje pro rozhodnutí o obchodní transakci.
Touto závažnou informací je údaj, že potravina má nižší kvalitu než tu, kterou zákazník vzhledem k totožnému označení rozumně očekává. Průměrný zákazník tak učiní rozhodnutí o obchodní transakci, které by jinak neučinil.
Odpovědnost za toto nekalosoutěžní jednání nese nejen výrobce předmětné potraviny, ale též osoba, která tyto výrobky či výkony dále nabízí či šíří (například prodejce).
Praktika dvojí kvality potravin je tedy postižitelná již podle současné právní úpravy, nicméně určitě neuškodí, pokud tento soukromoprávní delikt bude postižitelný i prostředky práva veřejného.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
„Konečně pořádnej chlap.“ Trumpovo vítězství jako odraz hledání ztraceného světa
Investor Brůna: Nejcennější je místo. Pozemky už jen zdražují
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Je to tak, ovšem to je spíše k úvaze o oné vybájené rovnosti v rámci EU.
Protože, pro tento způsob prodeje spotřebitelům je právně určen typ adhezní smlouvy (Občanský zákoník, par. 1798-1800), kde je mimo jiné uvedeno „Obsahuje-li (taková) smlouva .. doložku, která je pro slabší stranu zvláště nevýhodná, aniž je pro to rozumný důvod, zejména odchyluje-li se .. bez zvláštního důvodu od obvyklých podmínek ujednávaných v obdobných případech, je doložka neplatná. “
Ergo tedy ani argument že informace o rozdílných vlastnostech téhož výrobku jsou na obalu uvedeny nemusí být v těchto případech relevantní.
Souhlasím s názorem EU. Jinak řešení jiný obal, nebo stejné ceny.
Pane Rozehnale, selsky rozum Vam asi chybi.Je to podvod na obcanech Ceska.Nazyvejte udalosti, jevy a veci podle skutecneho vyznamu.Podvod je podvod a zadny „pravnik“ to nikdy nezmeni.Jak dlouho uz to vite a nic se nedeje.Stejnep jsko Capi hnizdo.A co „dotace“ na vyrobni linku pro Babise?To Vam nic nerika?Ns co si to hlidaci pes hraje?A ci zajem chrani?Obcanu Ceska urcitr ne.Preji hezky den a vice pouzivat selsky rozum ve prospech Ceska.
Každému musí být jasné, že dnes jde hlavně o peníze. Kvalitu si může dopřát jen bohatý člověk. Dnes je nejvíce škodlivá potravina zelenina a ovoce rychlené ,hnojené a ošetřované jedy. Platí to i v zahraničí pro výnos z dvojí úrody ročně. Naštěstí k nám ještě neproudí potraviny z Číny. To bychom už nepřežili.
Dobry den. Muzete sem dat linku na ty laboratorni testy o kterych pisete? Dekuji.
Ty záměrně šizené varianty určené pro nás by opravdu měly být označené. Velikým dobře viditelným červeným puntíkem s fotografií pana Václava Havla nebo pana Klause. Pak by to bylo jasné a nevznikaly by dohady a nedorozumění.
Doporučila bych všem porovnat ceny třeba v Rakousku a v ČR. Chce-li někdo nízké ceny a vysokou kvalitu, tak to prostě nejde.
https://www.billa.at/Flugblatt/Flugblatt_13_7__-_19_7_2017/Flugblatt/dd_bi_channelpage.aspx
Nejste-li spokojeni s Babišovými kuřaty, nakupujte ve Sklizeno za vyšší cenu. Nikdo vás nenutí kupovat horší výrobky. Ale řetězce by potraviny za rakouské ceny v ČR neprodali. A opravdu – sortiment, dostupnost a kvalita potravin před rokem 1990 se nedá srovnávat. Každý si to přeloží dle svého. 🙂
Vazeny Mie.Vubec jste nepochopil o co se jedna..Je to to ssme jsko kdyby jdte si koupil Audi v Nemeck naprosto provozuschopne a to same Audi v Cesku bez brzd.Je to podvod na obcanech Ceska.Pouzivejte vice selsky rozum a potom piste.Preji hezky den.