Pavučiny byznysu: Alena Vitásková, zkušená energetička s velkými ambicemi
Osm a půl roku. Tolik let ve vězení si podle soudu zaslouží předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková za to, že dvě solární elektrárny patřící synům miliardáře Zdeňka Zemka dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Rozsudek není pravomocný, Vitásková už oznámila, že se odvolá. HlídacíPes.org zmapoval dosavadní profesní kariéru Vitáskové i kauzu, kvůli níž stojí před soudem.
Licence dostaly dvě zmiňované solární elektrárny na Chomutovsku v roce 2010, přesně osm měsíců před nástupem Vitáskové do čela Energetického regulačního úřadu. Synové miliardáře Zemka tím získali jejich právo na výhodnou výkupní cenu za elektrickou energii dodávanou do sítě.
Soudce Aleš Novotný podle ČTK uvedl, že elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun v Chomutově obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. Vitásková se pak provinila tím, že zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licencí, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít. Podle policie kvůli tomu dosud vznikla státu škoda 300 milionů korun. Za dvacet let provozu obou elektráren by mohla podle spisu dosáhnout dvou miliard korun.
V kauze bylo souzeno deset lidí, osm z nich (včetně Vitáskové) dostalo tresty od 5,5 do 8,5 roků vězení plus citelné pokuty. Jednu bývalou úřednici ERÚ soud nepotrestal, projednání role bývalého šéfa odboru licencí úřadu Luďka Pražáka bude vedeno zvlášť. Pražák se v průběhu soudu omlouval kvůli nemoci.
Vitásková na rozsudek nedorazila. V prohlášení pro média zdůraznila, že se odvolá. Cítí se nevinná a proto ani do pravomocného verdiktu dobrovolně neodstoupí z čela Energetického regulačního případu. Oba synové miliardáře Zemka též popírají, že by postupovali v rozporu se zákony.
Energetický analytik Michal Šnobr Alenu Vitáskovou v textu pro HlídacíPes.org v listopadu 2015 charakterizoval jako „zkušenou energetičku/byznysmenku s až nepřiměřenými ambicemi a snahou se ve funkci proslavit“. HlídacíPes.org zmapoval dosavadní kariéru Aleny Vitáskové za použití analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode.
Pavučiny byznysu Aleny Vitáskové
(pro zvětšení klikněte na grafiku)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Výraz “ pavučina“ evokuje pavouka, tvora který spřádá sítě ve kterých mají uváznout např. malé mouchy.
To se mi zdá v tomto případě téměř nepřístojné, ale jsem “ Je suis Hlídací pes“, takže akceptuji tuto autorskou licenci.
Co taky jiného zbývá, že….
Chobotnice sítě nespřádá. Nač, její chapadla dosáhnou jak na ten hmyz, tak i na velké ryby.
Jourovou taky chtěli zavřít, dnes je komisařkou EU.
A také nemusí.
Když použiji anglický překlad „web“ tak si většina lidí žádného pavouka nepředstavuje.
Dle mého chápání textu je slovo pavučina v textu použito ve smyslu struktury pavučiny – návaznosti vláken a ne jako narážka na pavouky.
Mohu se optat, zda jsem výjimka v chápání tohoto slova, nebo pán zde manipulativně zneužívá jiného významu slova pavučina?
No, to nemusí. Musí se akorát umřít.
Když použiji řecký překlad , tak si taky většina (zajímalo by mě co to je za “ většinu“, ale vem to nešť) lidí nepředstaví pavouka, ale tkaní.
Asi manipulace, že ?
Ještě bychom mohli zkusit překlady jiné…. máte babu, začínáte.
Ta dáma není moje favoritka, ale nechápu, jak je možné, že nestíhají právě toho, kdo licence přidělil. Ten je přece nejvíc vinen. Řekla bych, že policie i státní zastupitelství naprosto rezignovalo na stíhání pravého viníka a chci vědět PROČ?
Třeba proto, že udělení licence dosud není definitivní. Ano, logicky z toho plyne otázka, proč je tedy trestně stíhána paní Vitásková. Odpověď neznám. 🙂
Hl.22 – Předsedkyně ERÚ a správní řízení o odebrání licencí
Předsedkyně ERÚ musí pokračovat v správním řízení týkajícího se odebrání licence na provoz solárních elektráren. Pokud by však mezitím či poté soud rozhodl, že odebráním licence by byl porušen zákon, bude na ni v tomto případě podáno trestní oznámení.
Ašak pokud mezitím či poté soud rozhodne , že licence byla udělena neoprávněně, bude na ni i v tomto případě podáno trestní oznámení.
Justiční Mafie v.r.
Něco málo z historie českého pavučinářs…eh, tedy miliardářství, nabízí článeček s názvem “ Respekt: Podnikatel Zemek skoupil se slevou vlastní dluhy“.
Tak Vitásková dostala tolik, co polský kamioňák. Od nynějška tedy bude musit Justiční Maf…eh, tedy Soudní Moc odsouhlašovat finanční kompenzace – pozůstalým po obětech vražd či zabití, ve výší řádů několika set miionů singrovek. To kvůlivavě tej spravedlnosti – Skylle i Charybdě tunajšej verzíi právnického státu.
Což kvituji. Jen takovéto výše kompenzací mohou v tržních systémech skoncovat např. s válečnými konflikty. Banky si již jo rozmyslí, zda do toho mají jít (zatím byla cena lidského života ztraceného ve válkách vyčíslována hodnotami blízkými nule)…leda by zase byly too big to fail – a opět to odskákali občané, daňoví poplatníci.
Tedy aspoň nějaký kulturní zisk z toho plyne.