Agresivní Zeman a Topolánek, racionální Fischer, emotivní Horáček… Jak mluví kandidáti na prezidenta
Miloš Zeman a Mirek Topolánek vykazují – ve srovnání s ostatními kandidáty na prezidenta – ve svých veřejných projevech nejvyšší míru agresivity. Podle analýzy vypracované na základě výroků devítky prezidentských kandidátů (pronesených v roce 2017) nejracionálněji komunikoval Pavel Fischer. Nejemotivněji se vyjadřovali Petr Hannig a Michal Horáček.
Plyne to z lingvistické studie Milana Petráka, datového analytika poradenské společnosti Bisnode.
K analýze byly použity rozhovory prezidentských kandidátů během předvolebních diskusí. Seznam vyhledávaných výrazů k určení iracionality je uveden zde.
„Míra tak zvané iracionality prezidentských kandidátů byla určena na základě četnosti výskytu výrazů rozdělených do sedmi základních kategorií – agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se kolektivem, ideologické myšlení, dramatizace a posedlost symboly,“ vysvětluje analytik Bisnode Milan Petrák, autor metodiky analýzy skupinové iracionality.
Petrák zdůrazňuje, že analýza jde nad rámec tradičního pravo-levého politického dělení a sleduje to, kde se daný prezidentský kandidát nalézá na škále „umírněný“ – „radikální“ – „extremistický“.
„Nejvěcněji komunikujícím kandidátem je podle lingvistické analýzy Pavel Fischer, a to především díky tomu, že je výrazně méně agresivní a dogmatický než ostatní kandidáti,“ komentuje výsledky analytik Bisnode Milan Petrák.
Nečekané je podle něj umístění Jiřího Hynka, kandidáta s druhou nejvíce umírněnou komunikací.
„Přitom strana Realisté, za kterou vstupuje do prezidentských voleb, byla v našem podzimním předvolebním průzkumu vyhodnocena jako nejemotivnější ze všech analyzovaných subjektů,“ podotýká Petrák.
Jiří Drahoš je podle koeficientu iracionality (viz výše) třetím nejracionálněji komunikujícím kandidátem – právě po Hynkovi a Fischerovi.
„Za povšimnutí stojí, že jediní dva kandidáti, kteří mají zkušenosti s působením ve vrcholných politických funkcích, tedy Miloš Zeman a Mirek Topolánek, zároveň vykazují výrazně vyšší agresivitu než všichni ostatní. Oproti volbám v roce 2013 se počet agresivních výrazů u Miloše Zemana téměř zdvojnásobil,“ upozorňuje Milan Petrák.
Nejméně racionálně podle studie komunikoval euroskepticky zaměřený Petr Hannig a Michal Horáček.
„Zatímco Petr Hannig více než ostatní uvažuje způsobem „my versus oni“ u Michala Horáčka zřejmě hrála určitou roli skutečnost, že je autorem písňových textů a je zvyklý se vyjadřovat vzletně. To ovšem nemění nic na faktu, že jde o druhého nejemotivněji komunikujícího a nejdogmatičtějšího kandidáta, hlavně kvůli velmi častému používání výrazů jako „každý“, „všichni“, „nikdo“, „rozhodně“,“ komentuje výsledky Milan Petrák.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Jak porozumět ve vztahu k počtu slov?
Děkuji
Pokud to chápu správně, myslí se tím, kolik v 10 000 řečených slovech použije daný člověk frází některé z uvedených kategorií (ideologie, agresivita, …). Není to celé číslo, protože každý s kandidátů samozřejmě řekl jiný počet slov a více než 10 000 – na ty je to přepočteno pro pohodlnější představu.
cim vice slov tim presnejsi analyza
Technická poznámka – jak v článku uvedeno „..K analýze byly použity rozhovory prezidentských kandidátů během předvolebních diskusí.“. Jde tedy čistě o vyhodnocení předvolební strategie. Jistě že z hlediska mediálního působení je lepší oslovit voliče emočně – ovšem i postoj „keep calm“ může mít najít své zastánce.
Ovšem, bohužel to neříká nic o tom, jak potom bude zvolený prezident kvalitní ve své funkci. Protože potom budou jeho protihráči z poněkud jiné ligy, vrcholní politici domácí i zahraniční – a na ty nebudou platit ani emoce, ani čistá fakta. ani klidné vyjednávání – pokud nebude podloženo nějakou důraznou politickou silou…